x-kom hosting

Jaka dystrybucja?

Axel
komentarz
komentarz

Wyczytałem gdzieś że UBUNTU pociągnie na procku 1700, ram 256 i 4 giga na dysku, ale zastanawiam się jak to wyjdzie w praktyce :P

Dodatkowo wyczytałem że XUbuntu jest strasznie przeładowane i wolniejsze od zwykłego Ubuntu z Gnome...

4 giga dysku to może być trochę mało. Co do RAM'u to powinno pójść na 256, ale cudów się nie spodziewaj. Jeśli chodzi o procek to sam używam na 1,6 i nie jest tak źle :P

Łukasz
komentarz
komentarz (edytowane)

(...) a przy aktualizacji gcc czy jądra to już i tak jest dużo roboty. A jeszcze się zdarzają blokady pakietów, błędy kompilacji (...)

Ok, masz rację ale jeżeli siostra ma nawet z Windowsem problemy to Arch również nie jest dobrym pomysłem. Ja bym proponował Jarkowi opcję kompromisową - dla siostry zainstaluj (przynajmniej na razie) *Buntu a dla siebie Archa. Jak nabierzesz wprawy to będziesz mógł również siostrze zmienić Ubuntu na Archa.

Edytowane przez lucky_man
Jarek789
komentarz
komentarz (edytowane)

Zainstalowałem ubuntu i działa w miarę, do serfowania po sieci i gadania na GG wystarczy :) Archa mam w planach na przyszły rok, teraz nie mam za dużo czasu na zabawę, dopiero co się oswoiłem z Ubuntu i na razie trochę na nim po pracuje ;)

Edytowane przez Jarek789
  • Dobra wypowiedź 1
Archimedes
komentarz
komentarz

Skoro Archa masz w planach to naucz się używać konsoli :) (taka rada mała).

panel
komentarz
komentarz

Ubuntu nadaje się do nauki konsoli - dzięki automatom i graficznym konfiguratorom można bezproblemowo korzystać z systemu i jednocześnie zaczynać niektóre konfiguracje i działania wykonywać z wiersza. Potem można spróbować pisać trochę prostych skryptów na bash. Jest też w repo mnóstwo użytecznych, łatwych programów konsolowych.

Po opanowaniu Ubuntu nie powinno być większych trudności z innymi systemami uniksopodobnymi.

Jarek789
komentarz
komentarz

Podobno, ale nie wiadomo czy do przyszłego roku da się to wszystko ogarnąć :) Ale warto spróbować :)

Archimedes
komentarz
komentarz

Jasne, że warto. Obecnie używam Archa od chyba 4 miesięcy i według mnie to najlepsza dystrybucja.

Althorion
komentarz
komentarz

Nie wiem, czy minęło pół roku pomiędzy moim pierwszym Linuksem a Archem... System jest doskonale udokumentowany i bardzo prosty ("prosty" w sensie "nieskomplikowany", a nie "łatwy"). Bogate repozytoria, doskonały system wspomagający kompilację (chyba tylko Gentoo ma lepszy), dystrybucja ciągła i nowoczesna. Czego chcieć więcej?

Jarek789
komentarz
komentarz

No ale bez znajomości terminala nic się chyba nie zrobi prawda? ;d

Archimedes
komentarz
komentarz

Hmm instalka zawiera minimum. Instalując system masz do wyboru między podstawowymi pakietami. Dzięki temu system instaluje się bardzo szybko. Gdy już go postawisz czeka Cię aktualizacja pakietów oraz instalacja xorga, środowiska, sterowników i innych bajerów. Generalnie Pacman zawiera dużo oprogramowania, w archu możesz budować PKBUILDy czy też kożystać z gotowych jakie oferuje społeczność archa.

Jarek789
komentarz
komentarz

Hmm, trochę cackania będzie. Zobaczymy na przyszle wakacje jak się ułoży, na razie pozostanę przy ubuntu ;P

  • 2 tygodnie później...
tony2
komentarz
komentarz

Jakiego Linuxa wybrać?
Mam Windowsa od 6 lat, aktualnie XP. Informatyk polecił mi Linuxa tylko nie wiem jakiego wybrać, ponieważ jest wiele typów Debian, Mandriva itp.
Mam starego kompa chcę, aby linux miał programy do pisania, prezentacji itp. oraz dużo programów multimedialnych, a także jakieś gierki.
Mój sprzęt:
Procesor: Intel® Celeron® CPU 1.80GHz
Karta: nVIDIA GeForce2 MX/MX400
Ram: 786MB
Ekran 22 cale

Pomóżcie

Archimedes
komentarz
komentarz

Wybierz Mandrive, jeżeli chcesz więcej informacji szukaj na google lub na forum.

Esus
komentarz
komentarz

Nie wiem czy Mandriva to najlepszy wybór. Dystrybucja ta ma raczej niską responsywność więc na starszym sprzęcie nie będzie dobrze działać. Chyba lepszym rozwiązaniem jest Ubuntu z jakimś lekkim środowiskiem graficznym (np. Xfce), bo jest to system "dla idioty" a z drugiej strony opiera się na w miarę stabilnym Debianie.

Althorion
komentarz
komentarz

Wychodzi za niedługo Lubuntu (Ubuntu z LXDE) i to bym właśnie polecał. Ewentualnie można zainstalować OpenSuSE z jakiś lżejszym środowiskiem (jest wybór przy instalacji).

rokko
komentarz
komentarz

[b]Althorion[/b], drobne pytanko, miałeś to środowisko? Ile przy normalnej pracy zużywa ono pamięci? Obecnie korzystam z XFCE ale do końca nie jestem z niego zadowolony i planuję zmianę.

Althorion
komentarz
komentarz

Miałem na Archu. Nie pamiętam niestety ile, ale śmiesznie małe ilości. Skupiłem się na czasie uruchamiania, od momentu logowania do pulpitu miałem niecałą sekundę.

panel
komentarz
komentarz (edytowane)

[quote name='tony2' date='19 wrzesień 2009 - 14:58 ' timestamp='1253368682' post='864150']
Jakiego Linuxa wybrać?
Procesor: Intel® Celeron® CPU 1.80GHz
Karta: nVIDIA GeForce2 MX/MX400
Ram: 786MB
Ekran 22 cale
[/quote]

Ten komputer nie wygląda na aż tak bardzo leciwy. Mam podobny laptop - środowisko GNOME nie obciąża go zbytnio - nawet ze standardowymi efektami compiza.

LXDE najlepiej doinstalować po GNOME lub xfce - wtedy zachowa się dostęp do użytecznych programów na lżejszym środowisku. Zajmie nieco miejsca na dysku, ale myślę że warto.
Razem z LXDE instaluje się openbox - oszczędny, ale to już w przypadku ok. 100MB RAM w komputerze.
[quote name='rokko' date='20 wrzesień 2009 - 09:40 ' timestamp='1253436018' post='864505']
[b]Althorion[/b], drobne pytanko, miałeś to środowisko? Ile przy normalnej pracy zużywa ono pamięci?
[/quote]
Na moim starym lapku z Ubuntu tuż po starcie - xfce 170MB RAM, lxde - 110, openbox - 80, żadne - 26. Dostępne 256MB RAM.

Edytowane przez panel
Garrappachc
komentarz
komentarz

No i po co mu to mówicie? I tak skończy na fluxboksie.

rokko
komentarz
komentarz

[b]Garrappachc[/b], fluksboksa, openboksa i inne lekkie środowiska już kiedyś testowałem ale nie przypadły mi do gustu, są zbyt minimalistyczne. Xfce używam już prawie od roku, lecz niestety u mnie w normalnej pracy zajmuje ok 220MB - 250MB RAM. Wiem, nie jest to dużo, Gnome zajmowało średnio 300-380MB, a o KDE4 nawet nie wspomnę, bo to jest największy pochłaniacz RAMu jaki kiedykolwiek istniał. Potrzebuje jak najwięcej pamięci do odpalania wirtualnych systemów pod Linuksem i dlatego szukam alternatywnego środowiska. Przy 1GB RAM trzeba oszczędzać ile się da ;)

Środowisko LXDE wygląda bardzo zachęcająco i najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu sprawdzę w praktyce jak się sprawuje. Dzięki [b]Althorion[/b] i [b]panel[/b] za konkretne wypowiedzi.

  • 3 tygodnie później...
tofik1
komentarz
komentarz

Zobacz Linux Mandriva, a wymagania sprawdz na [url="http://http://24soft.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=30:wymagania-sprztowe&catid=6:linux&Itemid=34"]tej stronie[/url]. Tam wszystko dokladnie pisze, sam z tamtad korzystałem
pozdro:D

  • 2 miesiące później...
Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Witam,
chciałbym trochę poużywać Linuksa, jestem [prawie]zielony w tych sprawach.
Wprawdzie używałem wcześniej Ubuntu 9.10, ale szybko (po 2 mies.) się zraziłem do tego systemu - ciągłe zwieszki programów, wieeeele niedociągnięć i błędów, powolność i ogólnie mi nie chciał podpasować. Jednak w temacie 'linuks czy windows' uparcie niektórzy bronią Linuksa, więc sobie pomyślałem, ze może to tylko Ubuntu jest taki niedorobiony, a jakaś inna dystrybucja może być dużo lepsza.
Jaki wybór w moim wypadku byłby najlepszy?

Zainstalowałbym go na starym komputerze z 1/2GB ram i procesorem 32-bitowym, jedno rdzeniowym (2GHZ, athlon xp 2400+), kartą grafiki ATI Radeon 9200SE.

Później, ewentualnie, jeśli by mi się spodobał i miałby więcej możliwości niz ten Ubuntu, to zainstalowałbym jakiegoś ciekawego Linuksa na lepszym komputerze.

Jakiego Linuksa polecacie na procesor 64-bitowy, z paroma rdzeniami i dużą ilością RAMu, kartą grafiki ATI RADEON?

Czy lepiej instalować 32 czy 64 wersję? Czy z 64-bitowcami są problemy?

Pozdrawiam!

Edytowane przez oleekt
Garrappachc
komentarz
komentarz

Na linuksie nie ma problemów z 64 bitami, gdyż wszystkie programy są kompilowane w obu wersjach (co też niesie za sobą rzeczywisty wzrost wydajności). Na Twojego starego kompa poleciłbym Debiana (na początek może się wydać trochę trudny, ale jest ok), również Fedorę. Jeśli chcesz zasmakować linuksowego minimalizmu - spróbuj Crunchbanga lub Damn Smalla. Na nowszego - spokojnie SuSe, Mandriva, później Gentoo (duużo później).

  • 1 miesiąc później...
GreyWolf
komentarz
komentarz

Ja osobiście najbardziej lubię Ubuntu, jest naprawdę dobre, polecam!

  • 4 tygodnie później...
corporaptor
komentarz
komentarz

Witam, a propos wspierania architektury x64 mam pytanie: na stronce Debiana piszą coś w stylu, że w następnej dystrubucji/dystrybucjach będzie dopiero pełne wsparcie x64, natomiast w obecnej wersji jest jakaś wirtualizacja(czy jakos tak), co pozwala wykorzystywać procesory 64 bitowe. Więc jak to jest w rzeczywistości, czy procek jest używany z pełną wydajnością?

Mając te watpliwości nie sciągnąłem jeszcze Debiana. Ściągnąłem za to Fedorę, nic jeszcze z nią nie robiłem i nie miałem za dużo czasu poczytać, ale z nazwy archiwum wynika, że jest tam wersja i x86 i x64 :P, ale jak to jest naprawdę, mój procek nie bedzie mulony, będzie wykorzystywany w 100%?

I jeszcze jedno: czy dla mojego konfigu Fedora12/Debian to dobre rozwiązanie? Zależy mi na szybkości, aby system nie zamulał możliwości sprzętu.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.