x-kom hosting

Jaka dystrybucja?

Garrappachc
komentarz
komentarz

Uwierz mi, to zależy od Ciebie. Mandriva jest na pewno bardziej dobracowanym systemem, niż Ubuntu (przynajmniej nie muli ^^ ), ale musisz przetestować parę distro, żeby ocenić, które jest najlepsze.

n31T
komentarz
komentarz

Szukam linuksa do ogólnego latania po necie. Chciałbym także, aby miał duże możliwości zmian graficznych, ustawiania efektów (coś jak ubuntu).

Garrappachc
komentarz
komentarz

Mint. Albo DamnSmall.

n31T
komentarz
komentarz

A czy te dystrybucje są stabilne ? Nie mają za dużo błędów ? Do czynienia miałem tylko z mandrivą, debianem oraz ubuntu. Co powiecie o opensuse?

Garrappachc
komentarz
komentarz

Mint i DamnSmall są na tyle małymi distro, że ze stabilnością nie będzie problemów. Zresztą, wszystkie linuksy są stabilne (z wyjątkiem Ubuntu, oczywiście).

Jeśli miałeś do czynienia z debianem, to dobrze. To distro powinno Ci wystarczyć nie tylko do surfowania w necie, ale i duuuuuużo więcej ^^

Z opensuse miałem do czynienia raz, przez pół godziny. Szalenie nie podobało mi się to distro. Ale dla niektórych jest idealne. To, czego nie lubię, to prawie całkowitej nieprzydatności konsoli, przez co instalacja sterów (do mojej karty graficznej oczywiście sterów nie miał) z konsoli to koszmar. Ale dla początkujących userów z bardziej pospolitym sprzętem jest fajne.

Mandriva jest bardzo porządną i dopracowaną dystrybucją, z dużo ilością pakietów, ale to wersja - po części - komercyjna. To na niej naczuyłem się linuksa i, szczerze powiedziawszy, było to moje pierwsze distro, a z niego przeniosłem się od razu na gentoo. Mandriva dużo uczy. Bardzo ją lubię.

A dla ubuntu nie warto w ogóle tracić czas.

n31T
komentarz
komentarz

A gentoo czym się wyróżnia ? Może na niego warto się przesiąść ?

Archimedes
komentarz
komentarz

Myslę, że system pakietów portage wyróznia gentoo od innych distro. Czytałem, że wzorowany na FreeBSD. Niestety nie uzywalem. Czytałem też jak i również wiadomo mi z tego forum, że to bardzo stabilna i przyjazna dystrybucja. Tak się zastanawiam czy czasem nie postawić na mym kompie :)

Garrappachc
komentarz
komentarz

Twórca gentoo był zafascynowany FreeBSD i gentoo posiada pewne jego cechy. Ale mimo wszystko pozostaje nadal w 100% linuksem ^^

Gentoo jest najbardziej wydajną i bardzo stabilną dystrybucją, pod warunkiem, że się doskonale zna swój komputer. Nie ukrywam, iż jest to dystrybucja bardzo trudna w konfiguracji. Jeśli już skonfigurujesz to, co trzeba, to użytkowanie jest samą przyjemnością ;P

Najbardziej specyficzną cechą gentoo jest to, iż każdy pakiet jest kompilowany już na Twoim kompie. Dzięki temu nie korzystasz z cudzych konfigów jądra, które ktoś kiedyś skompilował, po to, abyś Ty się nie musiał niczym martwić. Wszystko sobie ustawiasz dzięki flagom w pliku /etc/make.conf. Tam masz np flagi USE, które pozwalają Ci skompilować to, co chcesz, a nie kompilować tego, czego nie chcesz. Poza tym, zauważ, że w dystrybucjach typu Mandriva czy SuSe, wszystkie pakiety mają dopisek i586, i486, i386. A wszystkie nowoczesne komputery mają architekturę i686. Dzięki kompilacji na Twoim kompie cały system idealnie układa się do konfiguracji tego komputera. Po odpowiednim ustawieniu wszystkich flag możesz wycisnąć ze swojego komputera maksymalną wydajność. Ale trzeba się dobrze znać. Już pomijając fakt, że trzeba się naprawdę sprawnie posługiwać konsolą ^^

  • 3 miesiące później...
kajzer
komentarz
komentarz

witam, postanowiłem pobrać i spróbować ogarnąć linuxa. zrobiłem sobie test i wyszło, że najlepsza będzie dla mnie dystrybucja OpenSUSE.

przed instalacją mam kilka pytań:

1. który interfejs będzie lepszy dla kompletnego laika, KDE czy Gnome ? czy może nie stanowi to większej różnicy ?

2. w chwili obecnej mam trzy partycje na dysku: jedna dla win7, druga z instalkami, trzecia z resztą stuffu. rozumiem, że będę musiał wydzielić partycję dla linuxa. czy jest możliwość instalacji linuxa i windowsa na jednym dysku ? jak to zrobić by nie było konfliktów, np. z systemem plików ? ile mniej więcej przestrzeni potrzebuje ta dystrybucja ?

z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.

Demerzel
komentarz
komentarz

Istnieje coś takiego jak google, nadaje się całkiem nieźle do wyszukiwania odpowiedzi na często powtarzane pytania takie jak twoje kaiserus.

Co do interfejsu KDE 3.5 jest bardziej zbliżone układem do Windowsa.

Lucider
komentarz
komentarz
1. który interfejs będzie lepszy dla kompletnego laika, KDE czy Gnome ? czy może nie stanowi to większej różnicy ?

http://e-pomocnik.pl/artykul.php?id=87

kajzer
komentarz
komentarz
Istnieje coś takiego jak google, nadaje się całkiem nieźle do wyszukiwania odpowiedzi na często powtarzane pytania takie jak twoje kaiserus.

spoko, dzięki za cenną wskazówkę, nawet nie przypuszczałem że coś takiego może istnieć.

czy jest możliwość instalacji linuxa i windowsa na jednym dysku, czy też powinno się instalować na osobnym ? jak to zrobić by nie było konfliktów, np. z systemem plików ? ile mniej więcej przestrzeni potrzebuje ta dystrybucja ?

co do tej części mojego pytania - mogę liczyć na jakieś sprawdzone info ? spotkałem się z zupełnie sprzecznymi opiniami na ten temat, a brakuje mi czasu na weryfikację. jeżeli byłby ktoś tak miły i pokrótce opisał co i jak, to byłbym bardzo wdzięczny.

nie miałem nigdy do czynienia z Linuxem, stąd te pytania mogą wydawać się błahe (i pewnie są), ale tak jak pisałem, chciałbym poznać jakieś sprawdzone informacje, a nie wyssane z palca przez kogoś, kto linuxa nigdy na oczy nie widział.

dzięki!

Banita85
komentarz
komentarz (edytowane)

kaiserus w odpowiedzi na twoje pytania:

1) przyjaźniejsze dla nowego użytkownika jest KDE, jakkolwiek ja za środowisko lepsze uważam Gnome, różnice między tymi środowiskami oczywiście są, jednak nie na tyle duże aby to one stanowiły największy problem (osobiście mam Ubuntu z Gnome, a większość programów i tak z KDE - Amarok jest po prostu boski :D )

2) Istnieje możliwość instalacji Linuks wewnątrz Windows, jednak jest to sposób mało polecany i rzadko stosowany. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wygospodarowanie miejsca z 3 ostatniej partycji (syf) na dwie partycje dla Linuks - jedna partycja wymiany SWAP (można by powiedzieć że taki plik stronicowania z Windows tyle że na osobnej partycji) oraz drugiej partycji na system i dane (Jak w późniejszym czasie zechcesz poszerzyć miejsce dla Linuks, to warto utworzyć trzecią partycję dla folderu domowego /home gdzie będą bezpiecznie przechowywane dane). Na początek 10~15GB na zapoznanie się z systemem powinno Ci wystarczyć.

Edit@ aha co do systemu plików, najlepiej wybrać ext3, jednak problemy pewne i tak będą, gdyż pewnie Windowsa masz na NTFS a mimo, iż linuks z tym radzi sobie coraz lepiej, nadal mogą występować pewnie niedogodności (na przykład brak możliwości zapisu na dysk bez uprawnień administracyjnych root`a)

Edytowane przez DawidN20
kajzer
komentarz
komentarz

dzięki, bardzo fajnie i przede wszystkim łopatologicznie mi to wytłumaczyłeś, co dla nieobeznanego w temacie jest istotne :)

na dwie partycje dla Linuks - jedna partycja wymiany SWAP (można by powiedzieć że taki plik stronicowania z Windows tyle że na osobnej partycji) oraz drugiej partycji na system i dane (Jak w późniejszym czasie zechcesz poszerzyć miejsce dla Linuks, to warto utworzyć trzecią partycję dla folderu domowego /home gdzie będą bezpiecznie przechowywane dane). Na początek 10~15GB na zapoznanie się z systemem powinno Ci wystarczyć.

mam jeszcze jedno pytanie. na początek utworzę dwie partycje dla linuxa, tak jak radzisz. czy każda z tych partycji ma mieć 15GB ? czy w sumie 15GB wystarczy ? jeżeli tak, to jak te 15GB rozdysponować ? i co mam umieścić na tej partycji SWAP, mam coś na nią sam przenieść ? czy przy instalacji linux sam sobie ją rozdysponuje ?

to chyba tyle na początek, będę wdzięczny za odpowiedź :)

pozdrawiam.

Banita85
komentarz
komentarz (edytowane)

Do utworzenia partycji użyj botowalnego LiveCD Gparted co do wielkości SWAP są różne szkoły, niektórzy twardo uważają że powinien mieć on wielkość 1,5x wielkość RAM, ja jednak uważam, że przy już 1GB RAMu tworzenie większej partycji wymiany jak 512MB nie ma sensu. Podczas tworzenia partycji, oraz dalej w czasie instalacji, partycja SWAP oznaczana jest wyraźnie podczas formatowania dysku/partycji więc z jej identyfikacją nie będzie problemu.

Resztę, czyli te 14GB z hakiem, masz na system, tą partycje tworzysz właśnie w systemie ext3 i na niej tworzysz punkt montowania "/" podczas przygotowania partycji podczas instalacji systemu, nic więcej nie musisz robić reszta katalogów czyli np. wspominany wcześniej

/home
czy
/temp
będą zapisywane właśnie na tej partycji.

Edit@ TU masz trochę więcej o katalogach w Linuks, w wolnej chwili warto się temu przyjrzeć bo to zupełnie inna bajka jak Windows.

Edytowane przez DawidN20
Garrappachc
komentarz
komentarz
wspominany wcześniej

/home

czy

/temp

będą zapisywane właśnie na tej partycji.

Po pierwsze: /tmp, po drugie - nie zaleca się tworzenia /tmp na innej partycji (jest to trudniejsze rozwiązanie i trochę bardziej kłopotliwe).

@kaiserus, /, /home i swap - tyle Ci na razie wystarczy.

  • 2 miesiące później...
nitro07
komentarz
komentarz

jaką dystrybucję polecacie?

wymagania:

- musi dać sie uruchomić na VirtualPC 2007 SP1

- będzie używana wyłącznie jako środowisko dla uruchomienia Tomcat-a oraz SAMBY

co polecacie

MarekM25
komentarz
komentarz

jeżeli to jest Twój pierwszy kontakt z linuxem to Ubuntu

wejdź na stronę jakilinux.org

111
komentarz
komentarz

Ja na początek polecam Mandrive bardzo łatwa w obsłudze i dobrze spolszczona, łatwa w instalacji, szybka, ładna (nowe KDE).

Dalik
komentarz
komentarz

jaką dystrybucję polecacie?

wymagania:

- musi dać sie uruchomić na VirtualPC 2007 SP1

- będzie używana wyłącznie jako środowisko dla uruchomienia Tomcat-a oraz SAMBY

co polecacie

Wszelkiego rodzajuz Ubuntu , Kubuntu i inne Mandrivy są dla użyszkodników mocno przywiązanych do Windowsa, którzy nauczyli się klikania.

Patrząc na to , dla jakich celów Ty będziesz używał Linuksa to zdecydowanie odradzam w/w.

To jest logiczne ,że polecę Debiana bo sam go używam ale to nie główny powód. Podstawą w Debianie jest jego stabilność , funkcjonalność , obsługa (apt) oraz duży dostęp do grup dyskusyjnych.

Polecam także Archa jednak z odpowiedzi na niektóre pytania , będzie ci trudniej znaleźć niż Debianie.

Co by długo nie szukać :

Apache+Tomcat (Trzeba być zalogowanym)

Samba

Archimedes
komentarz
komentarz

W zastosowaniach serwerowych jeżeli chodzi o linuksa to wyróźnia się Slackware, Debian hmm często Fedora sprawuje rolę serwera. Jednak serwer można postawić wszędzie, dlatego lepiej zacząc od czegoś prostego. Mandriva lub Ubuntu.

panel
komentarz
komentarz

W zastosowaniach serwerowych jeżeli chodzi o linuksa to wyróźnia się Slackware, Debian hmm często Fedora sprawuje rolę serwera. Jednak serwer można postawić wszędzie, dlatego lepiej zacząc od czegoś prostego. Mandriva lub Ubuntu.

Slackware w moim przeknaniu jest świetny jeśli chodzi o chodzi o budowaniu swojj desrtrybucji sub systemu dal dkreślonuch celów.

Dla kogoś dla klego nie wie co moż potrzebować polecałbym dystrubucje "przeładowane" - np. Ubuntu/Degian - wyposażone w

nitro07
komentarz
komentarz

zdecydowałem się na Debiana - właśnie ściągam obraz debian netinst :)

  • 3 tygodnie później...
filu
komentarz
komentarz

Czesc, zastanawiam sie od pewnego czasu nad zainstalowaniem drugiego systemu na komputerze... linuxa. Nigdy nie miałem stycznosci z tym systemem i pomyslałem ze warto by się z nim oswoić. Dlaczego linux? Bo chciałbym sprobować cos nowego. Co polecacie na początek? Mam dobry komputer wiec nie bedzie chyba problemu. Chciałbym miec go jako drugi system ponieważ z tego co się orientuje nie chodzą na nim gry . Myslałem nad ubuntu kolega również mi polecał mówił ze jak na początek bedzie ok. Co o tym myślicie ? :)

Jakob
komentarz
komentarz

Tak, na początek ubuntu będzie dobre. Polecam ubuntu 9.04 z nowym systemem plików ext4, dzięki któremu system jest szybszy.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.