x-kom hosting

[Rozwiązany] Komp nie widzi dysku zewnętrznego.

Tadek55
utworzono
utworzono

Witam. Jestem nowym uczestnikiem forum jak również zielonym komputerowcem i prosiłbym aby mi ktoś doradził w następującym problemie. Mam fabrycznie nowy dysk zewn. SATA 320 GB którego po podłączeniu do portu USB mój komp stacjonarny nie widzi. System to Windows XP ,procesor AMD sempron 3000 , pamięć 512 MB ,dysk twardy 80 SATA 2.Pragnę dodać że port USB jest OK gdyż na podłączenie kamerki lub pendriva system reaguje prawidłowo a żeby było śmieszniej to ten sam dysk zewn którego nie widzi mój PC jest widziany przez komp stacj. mojego siostrzeńca który ma taki sam system jak ja i podobne podzespoły oraz w jego laptopie z systemem Vista.Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą sugestię odnośnie rozwiązania problemu.

Mag Magik
komentarz
komentarz

Sprawdź jak będzie, kiedy przestawisz zworkę dysku w tryb zgodności z sata I. Po drugie jak nie używasz Raid to go wyłącz lub przestaw w tryb IDE/ATA/PATA/JBOD - kłania się instrukcja do płyty głównej :P

Tadek55
komentarz
komentarz

Dzięki Mag Magik za chęć pomocy ale to chyba nie w tym problem bo tu chodzi o dysk Seagate 320 GB , 2,5 cala i tu nie ma zworek.Znajomi mówią mi że to może być związane z BIOS-em i należy go uaktualnić ale tu jest problem bo ja nie wiem gdzie znaleźć dokładną nazwę płyty głównej którą mam w swoim Windowsie XP. Na książce od niej mam napisane że to jest płyta o nazwie Asrock K8NF6G -VSTA natomiast na karcie gwarancyjnej jest napisane Asrock K8NF6G+ Byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś napisał gdzie tej nazwy szukać w swoim XP a już najlepiej byłoby gdyby mi ktoś podał linka do stronki na której mógłbym pobrać nowego biosa. Pozdrawiam.

Mag Magik
komentarz
komentarz
Dzięki Mag Magik za chęć pomocy ale to chyba nie w tym problem bo tu chodzi o dysk Seagate 320 GB , 2,5 cala i tu nie ma zworek

Tak, już wyżej pisałeś o SATA II, a tutaj zworkę zmienia się w BIOS'ie :]

I sprawdź ustawienia RAID, które znajdziesz również w BIOS'ie.

nazwę płyty głównej możesz przeczytać na niej samej zdejmując obudowę, lub w programach typu EVEREST Ultimate

Wejdź do BIOS'u wciskając przy uruchomieniu komputera klawisz F2 i poszukaj tych ustawień. Kiedy znajdziesz wprowadź zmiany z mojego postu wyżej i zapisz ustawienia wciskając F10.

Tadek55
komentarz
komentarz

Dzięki Mag Magik za pomoc i za linka. Jestem już umówiony z siostrzeńcem na jutro rano i wierzę że gdy zastosuje sposób jaki podałeś to w końcu zakończą się moje problemy. Gdyby tak jeszcze w trakcie tych jutrzejszych zmian ustawień można było w razie jakichś problemów kontaktować się live z takim ekspertem od kompa jak Ty to była by już pełnia szczęścia. Pozdrawiam. :D

Problem został już rozwiązany a przyczyną tego że komp nie widział podpiętego dysku zewn. była zaskakująca dla mnie.Okazało się że dwa gniazda USB które mam z przodu kompa reagują na podłączenie zarówno pendriva jak i kamerki natomiast nie reagują w przypadku dysku zewn. Dopiero podpięcie pod wejście USB które mam z tyłu kompa a o którym nie miałem pojęcia bo jest nieco inne z wyglądu sprawiło że komp od razu bez żadnych zmian w ustawieniach wykrył nowy sprzęt czyli ten nowy dysk.Z tego chyba wniosek że te przednie gniazda USB są nieprawidłowo podłączone do płyty głównej.Myślę że to dlatego iż tego dnia w którym kupowałem tego PC był mróz i śnieżyca więc komputerowcy którzy składali mi go na giełdzie na Batorego po prostu chcieli zrobić to jak najszybciej. Dzięki Mag Magik za pomoc ,przy okazji zmieniłem zgodnie z Twoją sugestią te ustawienia jak również uaktualniłem swój BIOS. A swoją drogą to ciekaw jestem czy sklep ma obowiązek zwrócić całą kasę za taki dysk jeśli ktoś go nie używał i chce oddać w ciągu trzech dni od dnia zakupu bo się rozmyślił.Mnie zaproponowali że zwrócą tylko około 70 % tego co zapłaciłem a kwestia tego że opakowanie zostało odfoliowane nie ma tu chyba znaczenia.Ostatecznie takich dysków nie można sprawdzić rentgenem bez rozpakowania.Pozdrawiam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.