Skocz do zawartości

ForumPC.pl używa plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu internetowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w polityce prywatności.    Akceptuję używanie plików cookies

Zdjęcie

Jak sprawdzić temperaturę procesora

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   dar55

dar55
  • Użytkownik
  • 10429 postów
758
Znakomity
  • Numer GG:
  • Miejscowość:Stargard
Poradniki

Napisano 09 kwiecień 2008 - 21:17

Ostatnio nurtowało mnie ?jaka jest temperatura procesora ?? .
Po przeczytaniu paru postów w necie i super wypociny userów którzy podają temperatury z kosmosu (tak sobie myslałem),doszedłem do wniosku -> ? weź się chłopie i sam sprawdź?. Wytypowałem parę popularnych oraz parę mniej znanych softów do testów , a w szranki stanęły :
Fox One - soft dostarczony do płyty Foxconn (moja P35AS)
Sandra Lite XII - kiedys bardzo znany teraz chyba troszkę mniej , odpowiednik Everest
Everest Ultimate 2007 - odpadł na przedbiegach ?... not full support your...?
Speedfan 4,33 - bardzo popularny mały sofcik
OCCT Perestroika 2.0.0.a - sądząc po nazwie możliwe że ruski :D
Pirometr - czarny koń zawodów (to jest pirometr nie soft )

Odpaliłem troszkę tego softu co widać na screenie no i zaczęło się . Jakież było moje zdziwienie porównując wyniki temperatur , które nie trzymały się kupy .
- Fox One niby firmowy soft a łże jak pies . Pokazał w IDLE 18 C procka , co jest dość dziwne bo musiałbym mieć ogniwo Peltiera :D , by temp procka była niższa niż otoczenia ( w pokoju) .
- speedfan tez kłamca jakich mało 19 C (sralis mazgalis)
- Sandra nazwa kobieca co oznacza -nie wierzyć, ale nie zawsze , ten soft nie nadaje się do monitorowania temperatury. Pomimo, że pokazuje zdawałoby się dobrą temperaturę IDLE to STRES'u nie wytrzymała i skłamała .
- OCCT jako jedyny pokazywał temp. 60 C w Stresie> robiąc nim test wydajnościowy soft jest o tyle miły że sam się wyłącza po osiągnięciu zadanej temp ( ja dla pewności i przedłużenia życia mego nowego procka , zmniejszyłem sobie z 70 na 60 C).
- Pirometr mój czarny konik :D ,przyniosłem z roboty by sprawdzić co , kto i kiedy łże. Wada tego rozwiązania jest taka, że sprawdzając temp na procku czyt. radiatorze nie oddaje on dokładnej wartości procesora ze względu na przewodność cieplną aluminium. O ile w stresie podawana jest dokładnie-przybliżona temp ( temp rozkłada się w miarę równomiernie w dłuższym czasie ) to w stresie nidyrydy (krótki czas na boxie ) . No chyba, że ktoś ma big kojones i sam wytrzyma stres o proca :D .
Poniżej zamieszczam tabelkę porównawczą :
Dołączona grafika

Wniosek : OCCT i Fox one mają ta samą różnicę temperaturową (przybliżoną ) ,ale startują z innych pułapów. Teraz szukamy temp startową IDLE najbardziej wiarygodną -> bios (bios nie startował w konkurach bo chyba jeszcze nikt nie wymyślił jak zobaczyć temp w nim podczas stresu ), OCCT , pirometr ? mają zbliżone wartości -> więc przyjmujemy że IDLE = 31-27/2=29 C.
Winner -> OCCT , moim zdaniem ma najbardziej przybliżoną do stanu faktycznego temperaturę , zakładając dodatkowo tolerancję na +/- 2 C .

Jako jedna z zalet OCCT to wykresy
Dołączona grafika
Dołączona grafika 
Dołączona grafika 

Vcore ? i tu ciekawostka , jeszcze nie doszedłem dlaczego spada napięcie podczas stresu , ale to już zadanie do jakiegoś elektronika .

Sprzęt : E6750 2666@3100 box

EDIT:
po propozycji Marecki306 sprawdziłem tego Core Temp 0.97.1 i przyznam, że spodobał mi się ten sofcik. Fakt , jest tylko do sprawdzenia temp i nic poza tym. Nie można nim przeprowadzić żednego testu ani obciążyc proca ale mam zaletę i to dużą -> zużywa niecałe 2 mb ramu !!!! 
Porównałem go z OCCT i wynik jest świetny czyt. są takie same . Startują od
tego samego poziomu temperatury i kończą jednakowo.
Dodatkowo ustawia się interwał  odczytu i co baaardzo fajne interwał zapisu do loga  :D  
I właśnie z takiego loga powstał wykres , który jest identyczny z powyższym z OCCT.
Dołączona grafika

Programik wart uwagi , jednak dla mnie dalej zwycięzcą jest OCCT ze względu na możliwośc wymuszenia wyższej temperatury poprzez STRES.

UPDATE

Bardziej jako ciekawostkę podam wykresy temperatur na dwóch różnych coolerach. Od zawsze wiadomo i jest wiele testów w necie, że cooler coolerowi nierówny. W szranki stanął boxowy intela i już poczciwy Zalman CNPS7000B-ALCU.

Wykres BOX w IDLE
Dołączona grafika
ZALMAN w IDLE
Dołączona grafika

Teraz stres. Wykresy pokazują jak temperatura się "rozpędza" .
BOX
Dołączona grafika

ZALMAN -mała uwaga , specjalnie wyłączony test po 39 sek, by można było porównac wykresy. Normalnie to temp. zatrzymała się na 59 C po 1,5 min i tak się utrzymywała przez parę minut = constans 
Dołączona grafika
W skrócie : Zalman ma o 8 stopni niższą temp od BOX'a w IDLE , w STRESIE o 10 stopni. 
  • 2

#2 OFFLINE   Sonido

Sonido
  • VIP
  • 4768 postów
305
Znakomity
  • Numer GG:
  • Miejscowość:Białystok

Napisano 09 kwiecień 2008 - 21:49

Bardzo ciekawy test!
Popraw pare błędów jak np. "zwodów" :P i myślę, że można przykleić wstawiając jeszcze jakieś małe poprawki, ale ogólnie LuX :mruga:

//zrobione //dar55
  • 0
E8500  @ 4.8 GHz / DFI LanParty DK P35 T2RS / 2GB RAM / GeForce 8800 GTS XFX Alpha Dog Edition 512MB /
Corsair 520W / HDD Samsung 2TB / NZXT Apollo Black / Samsung 2493HM 24" / Genius SW-HF 5.1 5005 150W
MacBook Pro 15,4" Core i5 2,4GHz Dołączona grafika iPhone 3G 8GB Dołączona grafika iPod Shuffle 2G 1GB
Dołączona grafika

#3 OFFLINE   Marecki

Marecki
  • Użytkownik zbanowany
  • 7709 postów
401
Znakomity

Napisano 10 kwiecień 2008 - 12:46

Vcore ? i tu ciekawostka , jeszcze nie doszedłem dlaczego spada napięcie podczas stresu , ale to już zadanie do jakiegoś elektronika .

Albo Intel EIST, albo płyta ma vdropa.

A co do mierzenia temperatury to dodaj Core Tempa 0.97 i wzwyż.
  • 0

#4 OFFLINE   Fixer94

Fixer94
  • Użytkownik
  • 45 postów
1
Neutralny

Napisano 04 maj 2008 - 14:43

najlepiej termometrem XD
  • 0

#5 OFFLINE   Tomek

Tomek
  • VIP
  • 3691 postów
376
Znakomity
  • Miejscowość:Warszawa-Wola //Olsztyn

Napisano 04 maj 2008 - 15:10

Wzrasta pobór mocy komputera podczas pełnego obciążenia. Spadają napięcia na zasilaczu.
  • 0

#6 OFFLINE   grzegorzmce

grzegorzmce
  • Użytkownik
  • 949 postów
18
Neutralny
  • Numer GG:
  • Miejscowość:wariatkowo

Napisano 11 czerwiec 2008 - 10:57

W ostateczności można zobaczyć organoleptycznie palcem jak ktoś ma czujke zepsutą. Jeśli radiator parzy to znaczy że jest niedobrze.
60> parzy
50-60 po chwili zaczyna parzyć w palec
40-50 ciepłe
30-40 letne
  • 1

#7 OFFLINE   bart86

bart86
  • Użytkownik
  • 1065 postów
69
Neutralny

Napisano 06 lipiec 2008 - 18:45

ja już sam nie wiem OCCT pokazuje mi wyższą temperature o 10 stopni niż program wgrany program producenta płyty głównej tak samo Core Temp ja już sam niewiem

w stanie spoczynku program producenta płyty głównej pokazuje mi tą samą temperaturę co BIOS i przy tym zostanę reszta jest do chrzanu
  • 0

płyta główna: DFI LanParty DK P55-T3eH9 , procesor: intel core i5-760 2,8@3,6GHz , cooler: Zalman cnps 10x performa , ramy: Patriot 2x2GB DDR3 1600MHz CL8 , grafika: MSI GTX560 Ti Twin Frozer II OC , dysk twardy: 2xsamsung hd502hj 500GB(raid0) , zasilacz Thermaltake SMART SE 730 W , obudowa: Aerocool pgs RS-9 , system: Windows 7 Professional x64

#8 OFFLINE   Markus123

Markus123
  • Użytkownik
  • 456 postów
14
Neutralny

Napisano 08 lipiec 2008 - 19:27

Też mam wątpliwości, co dobrze pokazuje temperaturę procka: OCCT, Core Temp czy może program dołączony do płyty głównej, Asus PC Probe II. Po 40 minutach testu procesora w OCCT temperatura ustabilizowała się na poziomie 73 'C w OCCT, 73 'C w Core Temp i 58 'C w Asus PC Probe II. I teraz pytanie: wierzyć programowi napisanemu przez Asusa do wyprodukowanej przez niego płyty czy może OCCT albo Core Temp, które pokazały taką samą temperaturę (chyba nieco wysoką, skoro temp. max dla C2D E6750 wynosi 72 'C)?
  • 0
Intel Core 2 Duo E6750 @ 3,5 GHz + Scythe Mine rev. B <> Asus P5K <> Asus GeForce 8800 GTS 640 MB @ 650/1900 <> 3 GB RAM DDR2 Geil Ultra 800MHz @ 876 MHz (5-5-5-15)<> Seagate Barracuda 7200.10 250GB <> Sound Blaster Audigy 2 <> OCZ GameXStream 600W <> Mode Com MC-2050

#9 OFFLINE   grzegorzmce

grzegorzmce
  • Użytkownik
  • 949 postów
18
Neutralny
  • Numer GG:
  • Miejscowość:wariatkowo

Napisano 08 lipiec 2008 - 23:59

Zobacz palcem to najlepsze wyjście. Jeśli radiator dobrze przylega to będziesz wiedział czy procek ma za ciepło:)
  • 0

#10 OFFLINE   Markus123

Markus123
  • Użytkownik
  • 456 postów
14
Neutralny

Napisano 21 lipiec 2008 - 22:00

Zobacz palcem to najlepsze wyjście. Jeśli radiator dobrze przylega to będziesz wiedział czy procek ma za ciepło:)

Jeśli metoda "palcowa" (bez skojarzeń ;]) jest rzeczywiście miarodajna, to temperatury podawane przez OCCT oraz Core Temp można o kant dupy potłuc. Gdy programy te wskazywały po 70 'C na procesorze, zdjąłem obudowę i dotknąłem palcem radiatora, który był ciepły, ale w ogóle, nawet pod dłuższej chwili trzymania palca na nim, nie parzył. Wniosek jest więc oczywisty - na pewno nie było to 70 'C. Oczywiście na innych płytach głównych możliwe, że temperatury są pokazywane prawidłowo, ale na Asusie P5K najlepiej temp. CPU podaje program dołączony do płyty przez Asusa.
  • 0
Intel Core 2 Duo E6750 @ 3,5 GHz + Scythe Mine rev. B <> Asus P5K <> Asus GeForce 8800 GTS 640 MB @ 650/1900 <> 3 GB RAM DDR2 Geil Ultra 800MHz @ 876 MHz (5-5-5-15)<> Seagate Barracuda 7200.10 250GB <> Sound Blaster Audigy 2 <> OCZ GameXStream 600W <> Mode Com MC-2050

#11 OFFLINE   falcon1984

falcon1984
  • VIP
  • 14644 postów
1222
Znakomity
  • Numer GG:
  • Miejscowość:małopolskie

Napisano 21 lipiec 2008 - 22:04

70C to jest na rdzeniu procka, a na radiatorze to zawsze będzie sporo mniej...
  • 0
Core 2 Duo E4300 | EVGA nForce 650i Ultra | 2x1GB Patriot 800MHz | Galaxy 8800GT | Seagate Barracuda 320GB + 500GB | Corsair VX 450W | Pioneer 216-DBK

XBOX360 Premium 60GB + Samsung 32A656

Dołączona grafika

#12 OFFLINE   Markus123

Markus123
  • Użytkownik
  • 456 postów
14
Neutralny

Napisano 22 lipiec 2008 - 14:27

70C to jest na rdzeniu procka, a na radiatorze to zawsze będzie sporo mniej...

Czyli jednak chyba nie da się stwierdzić domowymi sposobami, który program rzeczywiście podaje właściwą temperaturę, chociaż ja bym się skłaniał ku wartościom z programu Asusa, bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że procesor byłby w stanie pracować z temperaturą dla niego maksymalną, a nawet ją nieco przekraczać, bez żadnego uszczerbku.
  • 0

#13 OFFLINE   bartEEEk

bartEEEk
  • Użytkownik
  • 1204 postów
48
Neutralny

Napisano 22 lipiec 2008 - 14:35

PcProbe już nigdy nie zaufam.
Pokazywał mi:
GPU: 16*
MoBo: 169*
  • 0
Dołączona grafika

#14 OFFLINE   mis456

mis456
  • Użytkownik
  • 4915 postów
275
Znakomity
  • Miejscowość:Wrocław

Napisano 22 lipiec 2008 - 15:56

A mi speedfan temperaturę procka podaje od -96 do 130 stopni. Everest już lepiej od 70 do 120. Temperatury rdzeni w każdym podobnie- 43 w idle (tamte też w idle). Wniosek- od tej pory patrzę na temp. rdzeni a nie procka. Programu używam od tej pory core temp.
  • 0

#15 OFFLINE   dar55

dar55
  • Autor tematu
  • Użytkownik
  • 10429 postów
758
Znakomity
  • Numer GG:
  • Miejscowość:Stargard
Poradniki

Napisano 22 lipiec 2008 - 16:28

Zobacz palcem to najlepsze wyjście

chyba popukać się w głowę

70 'C na procesorze, zdjąłem obudowę i dotknąłem palcem radiatora, który był ciepły, ale w ogóle, nawet pod dłuższej chwili trzymania palca na nim, nie parzył.

jak sie dotyka radiatorów to tak jest , a dotknij , jak swój mały paluszek zmieścisz , spodu coolera

Panowie czytac artykuł i wierzyć albo nie i NIE WYPISYWAĆ GŁUPOT.
kolejne bzdety niekostruktywne będą okraszone sowitą ilością warnów

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Przekaż 1% podatku na rzecz OPP | Twój Sony Ericsson | tanie domeny w PROGRESO

Zawartość każdej wiadomości wyraża poglądy i opinie jego autora, a nie administratorów czy moderatorów (poza wiadomościami pisanymi przez nich)