x-kom hosting

Jak sprawdzić temperaturę procesora

Sonido
komentarz
komentarz

Bardzo ciekawy test!

Popraw pare błędów jak np. "zwodów" :P i myślę, że można przykleić wstawiając jeszcze jakieś małe poprawki, ale ogólnie LuX :mruga:

//zrobione //dar55

Gość
komentarz
komentarz
Vcore ? i tu ciekawostka , jeszcze nie doszedłem dlaczego spada napięcie podczas stresu , ale to już zadanie do jakiegoś elektronika .

Albo Intel EIST, albo płyta ma vdropa.

A co do mierzenia temperatury to dodaj Core Tempa 0.97 i wzwyż.

  • 4 tygodnie później...
Fixer94
komentarz
komentarz

najlepiej termometrem XD

Tomek
komentarz
komentarz
Vcore ? i tu ciekawostka , jeszcze nie doszedłem dlaczego spada napięcie podczas stresu , ale to już zadanie do jakiegoś elektronika .

Wzrasta pobór mocy komputera podczas pełnego obciążenia. Spadają napięcia na zasilaczu.

  • 1 miesiąc później...
grzegorzmce
komentarz
komentarz

W ostateczności można zobaczyć organoleptycznie palcem jak ktoś ma czujke zepsutą. Jeśli radiator parzy to znaczy że jest niedobrze.

60> parzy

50-60 po chwili zaczyna parzyć w palec

40-50 ciepłe

30-40 letne

  • Dobra wypowiedź 1
  • 4 tygodnie później...
bartek86
komentarz
komentarz

ja już sam nie wiem OCCT pokazuje mi wyższą temperature o 10 stopni niż program wgrany program producenta płyty głównej tak samo Core Temp ja już sam niewiem

w stanie spoczynku program producenta płyty głównej pokazuje mi tą samą temperaturę co BIOS i przy tym zostanę reszta jest do chrzanu

Markus123
komentarz
komentarz

Też mam wątpliwości, co dobrze pokazuje temperaturę procka: OCCT, Core Temp czy może program dołączony do płyty głównej, Asus PC Probe II. Po 40 minutach testu procesora w OCCT temperatura ustabilizowała się na poziomie 73 'C w OCCT, 73 'C w Core Temp i 58 'C w Asus PC Probe II. I teraz pytanie: wierzyć programowi napisanemu przez Asusa do wyprodukowanej przez niego płyty czy może OCCT albo Core Temp, które pokazały taką samą temperaturę (chyba nieco wysoką, skoro temp. max dla C2D E6750 wynosi 72 'C)?

grzegorzmce
komentarz
komentarz

Zobacz palcem to najlepsze wyjście. Jeśli radiator dobrze przylega to będziesz wiedział czy procek ma za ciepło:)

  • 2 tygodnie później...
Markus123
komentarz
komentarz
Zobacz palcem to najlepsze wyjście. Jeśli radiator dobrze przylega to będziesz wiedział czy procek ma za ciepło:)

Jeśli metoda "palcowa" (bez skojarzeń ;]) jest rzeczywiście miarodajna, to temperatury podawane przez OCCT oraz Core Temp można o kant dupy potłuc. Gdy programy te wskazywały po 70 'C na procesorze, zdjąłem obudowę i dotknąłem palcem radiatora, który był ciepły, ale w ogóle, nawet pod dłuższej chwili trzymania palca na nim, nie parzył. Wniosek jest więc oczywisty - na pewno nie było to 70 'C. Oczywiście na innych płytach głównych możliwe, że temperatury są pokazywane prawidłowo, ale na Asusie P5K najlepiej temp. CPU podaje program dołączony do płyty przez Asusa.

falcon1984
komentarz
komentarz

70C to jest na rdzeniu procka, a na radiatorze to zawsze będzie sporo mniej...

Markus123
komentarz
komentarz
70C to jest na rdzeniu procka, a na radiatorze to zawsze będzie sporo mniej...

Czyli jednak chyba nie da się stwierdzić domowymi sposobami, który program rzeczywiście podaje właściwą temperaturę, chociaż ja bym się skłaniał ku wartościom z programu Asusa, bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że procesor byłby w stanie pracować z temperaturą dla niego maksymalną, a nawet ją nieco przekraczać, bez żadnego uszczerbku.

bartEEEk
komentarz
komentarz

PcProbe już nigdy nie zaufam.

Pokazywał mi:

GPU: 16*

MoBo: 169*

mis456
komentarz
komentarz

A mi speedfan temperaturę procka podaje od -96 do 130 stopni. Everest już lepiej od 70 do 120. Temperatury rdzeni w każdym podobnie- 43 w idle (tamte też w idle). Wniosek- od tej pory patrzę na temp. rdzeni a nie procka. Programu używam od tej pory core temp.

dar55
komentarz
komentarz
Zobacz palcem to najlepsze wyjście
chyba popukać się w głowę
70 'C na procesorze, zdjąłem obudowę i dotknąłem palcem radiatora, który był ciepły, ale w ogóle, nawet pod dłuższej chwili trzymania palca na nim, nie parzył.
jak sie dotyka radiatorów to tak jest , a dotknij , jak swój mały paluszek zmieścisz , spodu coolera

Panowie czytac artykuł i wierzyć albo nie i NIE WYPISYWAĆ GŁUPOT.

kolejne bzdety niekostruktywne będą okraszone sowitą ilością warnów

id_request
komentarz
komentarz

Ja mierzę w CoreTemp. Często polecany na różnych forach...

//

Panowie czytac artykuł i wierzyć albo nie i NIE WYPISYWAĆ GŁUPOT.

kolejne bzdety niekostruktywne będą okraszone sowitą ilością warnów

//10% za złamanie regulminu tematu

//Marecki306

Nie rozumiem ?! ?! ?! Przecież piszę, że na innych forach, i jakich głupot ?! Często ten program jest polecany, to, że nie tutaj ni świadczy o tym, że jest zły ! No coment...

dar55
komentarz
komentarz

no cóż user grzegorzemce zburzył się

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem ponieważ ta metoda jest efektywna. Wszystko zależy od powierzchni(wielkości samego radiatora) i sposobu chłodzenia czyli tego czy jest pasywne czy aktywne. Stosując go w przypadku małych radiatorów z pasywnym chłodzeniem dostajemy bardzo miarodajne wyniki. Zmienia się to wraz z wielkością powierzchni oddającej ciepło i ilością obrotów wentylatora. Przy zastosowaniu jednych z wydajniejszych systemów chłodzących ta metoda traci sens ponieważ ciepło zostanie oddane zanim dotrze do miejsca w którym przykładamy palec.

Troszke się rozpisałem ale wydaje mi się że w takiej metodzie jest sens w szczególności gdy mamy do czynienia z zepsutym czujnikiem lub posiadamy karte graficzną nie posiadającą jego.

Pozdrawiam

startując , chodzi o sprawedzenie temp palcem , że tak powiem trzeba być mało roztropnym by to uznawać za pomiar, piwo Karmi temu kto potrafi odróżnić 60 Cod 70 C (pomijam całość tekstu która jest lekko pomieszana :D )

grzegorzmce
komentarz
komentarz

Może 60 od 70 nie odróżnisz zbytnio bo i tak cię oparzy i palca nie przytrzymiesz przy nim ale mniejsze temperatury tak. Zrób sobie taki test w domu weź szklankę i termometr i sprawdzaj po kolei jak się zmienia temp np 70 przykładasz palec 60 znowu 50 40 30 20 zobaczysz różnice(dar55 możesz napisać czy coś to dało) :) Jak zauważyłeś to co napisałem jest miarodajne tylko do 60 stopni. I oczywiście nie mówię że to jest metoda całkowicie odzwierciedlająca temperaturę ale jakiś sposób to jest aby stwierdzić mniej więcej.

  • 2 tygodnie później...
Gość
komentarz
komentarz

UWAGA!

Posiadacze 45nm procesorów Intela (bo tylko są takie :P) muszą mierzyć temperatury programem REAL TEMP, ze względu iż inne programy zawyżają temperaturę (najczęściej o ok. 10*)

dar55
komentarz
komentarz

no marecki , veni vidi vici , i doszedłem do wniosku że jakiś pic na wodę :D

ten tj(max) nie podawany przez intela to z sufitu , więc ja miałbym małą prośbę napisz coś o tym sofcie po polskiemu i chłopskiemu , bo art na extreme... to chyba lekko naciągany

PS po urlopie sam sprawdzę pirometrem jak gostek :D

Gość
komentarz
komentarz
, veni vidi vici ,

Możesz po polskiemu? :lol:

Po chłopskiemu może napisze, postesuje w weekend na e2160, bo nie mam okazji na 45nm (mam new memki i nową grafikę do sprawdzenia więc czas się znajdzie :D).

BTW - gdy włączam Speed Fana 4.33 to mi się komp restartuje :blink: więc nie będzie porównania ze Speed Fanem.

dar55
komentarz
komentarz

daj z temp core i occt

Możesz po polskiemu?
Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem -> zassałem , przetestowałem , wywaliłem
Gość
komentarz
komentarz
daj z temp core i occt

OK. Będę testował w podobny sposób ja ty testowałeś.

Ew. dodam program Smart Guardian ze względu na fajny wygląd :D - program dołączany do płyt DFI.

Testu nie będzie, Goździkową boli głowa :D A tak na serio to dopiero co dzisiaj udało mi się zrobić komputer, będzie za tydzień ;)

  • 1 miesiąc później...
cycuac
komentarz
komentarz
UWAGA!

Posiadacze 45nm procesorów Intela (bo tylko są takie :P) muszą mierzyć temperatury programem REAL TEMP, ze względu iż inne programy zawyżają temperaturę (najczęściej o ok. 10*)

Marecki - masz może jakis artykuł na poparcie tej tezy ? W zasadzie także bym się skłaniał ku temu że Real Temp pokazuje chyba temperatury najbliższe prawdzie ale niezawadzi poczytać o tym.

Poniżej screen jak wyglądają temp. u mnie (Idle). Zastanawia mnie pozycja PROCESOR w Evereście - co to takiego ????

Nowy_Obraz___mapa_bitowa.JPG

Temp..JPG

post-16533-1222236564_thumb.jpg

post-16533-1222236602_thumb.jpg

grubys
komentarz
komentarz

No "procesor" oznacza temperaturę całego procesora a te dwie poniżej to rdzenie, to chyba oczywiste co nie ;)

Najbliżej prawdy pokazuję ci tu Everest a jeśli chodzi o Real Temp to dobrze pokazuje wersja 2.79.6

Core Temp również masz za stary, lepiej ściągnij 0.99.3

pozdro

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.