x-kom hosting

Niekończące się przestawianie zegara systemowego

mjuzik
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, nie mogę sobie poradzić z zegarem systemowym, który notorycznie przestawia się o 2 godz do tyłu. Niedawno wyczytałem coś takiego, dotyczyło to dwóch systemów i pozwoliłem sobie wrzucić całości wypowiedzi:

 

1.

"Systemy z rodziny MS/Windows bez waszego pozwolenia ustawiają datę i godzinę w BIOSie. W BIOSie zawsze mam ustawioną godzinę międzynarodową GMT+0 czyli Greenwich Time. Zatem, na systemach z rodziny GNU/Linux czas jest wyświetlany prawidłowo, gdyż systemy te sprawdzają czas BIOSu oraz korygują go z ustawieniami strefy w jakiej przebywa użytkownik. Natomiast systemy z rodziny MS/Windows, pokazują czas tylko na podstawie BIOSu i gdy zmienisz czas będąc zalogowanym na Windowsie to ten modyfikuje dodatkowo czas w BIOSie"

2.

"Systemy Windows interpretują czas BIOSu jako lokalny. W momencie synchronizacji z serwerem, Windows nadpisuje datę BIOS zgodnie z lokalną wartością użytkownika. 

Linux z definicji interpretuje czas BIOSu jako globalny UTC, a użytkownikowi wyświetla jego czas na podstawie lokalizacji i zmiany strefy czasowej. Ma to sens i znaczenie gdy podróżujemy po świecie i chcemy mieć aktualną godzinę.

Linux dostosowuje wyświetlany użytkownikowi czas na podstawie czasu sieciowego UTC i tego, co mu użytkownik powie, gdzie się znajduje. Nie ma ingerencji w datę BIOS.

Windows po zmianie lokalizacji nadpisuje datę BIOSu po stwierdzeniu, gdzie użytkownik się znajduje. I tak za każdym razem."

 

Proszę o poradę jak mam ustawić czas w BIOSIe i systemie aby w końcu zażegnać ten problem?

 

 

 

Edytowane przez mjuzik

Bish
komentarz
komentarz

Bateryjka BIOSu? Wymieniana kiedyś była?

Ustaw sobie godzinę na sztywno, tzn wyłącz automatyczne pobieranie godziny i ręcznie zmień.

mjuzik
komentarz
komentarz (edytowane)
23 godziny temu, Bish napisał:

Bateryjka BIOSu? Wymieniana kiedyś była?

Ustaw sobie godzinę na sztywno, tzn wyłącz automatyczne pobieranie godziny i ręcznie zmień.

 

Bateryjka wymieniona w tym roku, poza tym gdyby była zużyta zegar nie cofałby się zawsze dokładnie o 2 godz tylko przestawiałby się chaotycznie razem z datą. Co do ustawiania wg Twojej propozycji tak już robiłem i nic nie pomaga... Zawsze system robi swoje i nie mam pojęcia dlaczego...

Bardzo dziwne, że gdy ustawiam strefę czasową Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb zegar ustawia się 2 godz wcześniej...

Edytowane przez mjuzik
Bish
komentarz
komentarz

A jak godzina wygląda w BIOSie? Też przestawiona?

mjuzik
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 13.09.2017 o 18:41, Bish napisał:

A jak godzina wygląda w BIOSie? Też przestawiona?

 

Tak też się przestawia, zapewne system ją koryguje.

Przed chwilą znów skorygowałem godzinę na właściwą, mam strefę czasową Warszawa, włączyłem synchronizację z internetu, aktualizowałem  i.... cofnął się o godzinę! Co tu jest grane?

Edytowane przez mjuzik

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.