x-kom hosting

Router domowy, do kablówki

Mark
utworzono
utworzono

Część,

w związku z przeprowadzką jestem zmuszony zmienić operatora, stary nie świadczy tutaj usług. Nowy, jedyny który tutaj na chwilę obecną położył kable nie udostępnia routerów, można go nabyć za 200zł ale pomyślałem że lepiej kupić coś za to kwotę lepszego. Tutaj pytanie do was, co do 150/200zł polecicie do domu, kawalerki ? Internet na razie o przepustowości 50mbps ale chciałbym ten router wykorzystać również w przyszłości do wyższych prędkości. Dzięki za pomoc ;)

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Operator dostarcza ci skrętkę, czy kabel koncentryczny kablówki ? W drugim przypadku musisz zaopatrzyć się wpierw w odpowiedni modem kablowy, lub router z taki modemem. W pierwszym przypadku wystarczy router xDSL z portami gigabitowymi.

Mark
komentarz
komentarz

Informacja z strony dostawcy: 

Podłączenie

Abonentów do naszej sieci podłączamy miedzianym kablem, tzw skrętką, kategorii 5e. Kabel dociągamy od naszego urządzenia dostępowego,rj45.jpgnajczęściej umieszczonego w piwnicy, poprzez piony teletechniczne, aż do lokalu do miejsca wskazanego przez abonenta. Pomijając nieliczne przypadki, gdy okablowanie zostało położone podczas budowy bloku  nowa instalacja musi zostać wykonana, co wiąże się z wierceniem by wprowadzić kabel do lokalu i ewentualnie doprowadzić go do pokoju, nie zawsze przylegającego do klatki. Położony kabel zostaje zakończony gniazdkiem (jeśli jest możliwość, to podtynkowym, jeśli nie, to nadtynkowym), lub od razu wtykiem RJ45 podłączanym bezpośrednio do karty sieciowej.

Zastanawiałem się nad :

https://www.x-kom.pl/p/281411-router-asus-rt-ac1200g-1200mb-s-a-b-g-n-ac-usb-3g-4g.html#reviews

https://www.x-kom.pl/p/327881-router-tp-link-archer-c1200-1200mb-s-a-b-g-n-ac-usb-dualband.html#reviews

 

Jeden i drugi jest pozytywnie odbierany, z tym że TP jest o prawie sto zł tańszy.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Ten TP-Link chyba nie ma odłączalnych anten, Asus także. To uniemożliwi ci podmianę na mocniejsze jakbyś miał słaby sygnał.

 

TP-Link ma kontrolę przepustowości, bardzo uproszczoną ale myślę, że powinna dać radę. Co do tego Asusa to musisz poczytać dokumentację jak to wygląda, czy to tylko QoS, czy pełna kontrola przepustowości. Ta opcja jest przydatna by w miarę sprawiedliwe dzielić łącze. By na przykład jeden domownik nie wysycał łącza ściągając torrenty.

Mark
komentarz
komentarz

a coś w tej cenie polecisz innego ?

Mark
komentarz
komentarz

Są to lepsze rozwiązania niż które podałem ? Czy po prostu nie warto przepłacać skoro można dostać to samo o 100zł taniej ?

Mark
komentarz
komentarz (edytowane)

Jednak zastanawiam się między C7 a C8, c7 jest na qualcomie a c8 na broadcom. Przez co C7 wydaje się lepszy, ciężko jest mi porównać te 2 modele mało jest porównań. Cenowo różnią się o 30zł więc to mały wyznacznik

Edytowane przez Mark
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Nie sądzę byś jako użytkownik tego routera odczuł różnicę na jakim procesorze zbudowany jest ten komputerek. Widzę, że interesuje cię technologia komputerowa, więc może bardziej zwróć uwagę, który model obsłuży alternatywne oprogramowanie dla routera, w stylu Gargoyle, dd-wrt, open wrt. Pamiętaj, że procesor może być różny w zależności od wersji sprzętowej danego modelu. Tutaj lista: https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/start

Mark
komentarz
komentarz (edytowane)

Lubie robić zakupy przemyślane i jeżeli jakieś zmiany w sofcie mogą ulepszyć urządzenie to chętnie poczytam i to wykonam. Pytanie tylko czy warto? W domu router będzie wykorzystywany przez 3telefony, 2/3 laptopy i jeden komputer stacjonarny. To będzie jego największe obciążenie na raz, z tym że większość czasu to 1laptop i 2telefony.

Edytowane przez Mark
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Obciążenie będzie więc minimalne. Wspomniałem o alternatywnym sofcie, byś go użył gdy już nie będzie ci zależeć na tym routerze.

Mark
komentarz
komentarz

Twoim zdaniem, warto płacić te 300zl za C7/8 czy lepiej kupić tańszy np. jeden z tych który podałeś?? Chce aby to był sprzęt na kilka lat aż sam nie padnie 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

C2,C7,C8, każdy z nich będzie pewno żył parę lat. Te dwa ostatnie mają szybsze wifi, a że będziesz miał sporo urządzeń po wifi to weź jednego z nich.

Ostatnia sprawa, jeśli między routerem a twoim laptopem będzie choćby jedna ściana, to siła sygnału może znacząco spaść.

Mark
komentarz
komentarz

Wydaje mi się że model C8 jest jakiś wadliwy, mało popularny w porównaniu z C7 i C9

Mark
komentarz
komentarz (edytowane)

Kupiłem C8 mimo tego że C7 jest tak zachwalany. Wybrałem po prostu nowszy model, uważam że do podstawowego użytku domowego będzie w sam raz. Jak straci gwarancję pobawię się z innym oprogramowaniem. Na razie wszystko działa jak należy.

Edytowane przez Mark

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.