x-kom hosting

Aio vs custom loop jest sens?

Arti12
utworzono
utworzono

Witam przymierzam się do składania komputera i mam pytanie, czy jest sens składać własne chłodzenie wodne do kwoty ok 450 zł? Czy może lepiej kupić gotowe Aio (cena podobna) DEEPCOOL Captain 360 Gamer Storm. Odnośnie customa części byłyby z chin, w teorii zestaw: chłodnica 360 mm / 32 mm, rezerwuar, rurki, waterblock, złączki + pompka z przepływem max 600 l/h ( ma całkiem dobre opinie ) wychodzi około 400 do 450 zł. Co o tym sądzicie? Jest sens składać własne chłodzenie czy raczej kupić gotowca? procek to i5 7600k

539
komentarz
komentarz (edytowane)

To tylko moje zdanie więc nie traktuj go jako coś ostatecznego.

450zł na custom LC to moim zdaniem bardzo mało, jak budować custom LC to na gpu (x1 X2 zależnie od konfigu) plus CPU. Składanie customa na samo CPU jest mało atrakcyjne.

Po drugie custom LC buduje sie dla hi-endowych zazwyczaj mocno kręconych zestawów gdzie wydatek 1500- 2500 zł na zestaw chłodzenia nie jest niczym nadzwyczajnym.

Jeśli zamierzasz chłodzić samego CPU dobre AIO w zupełności Ci wystarczy. Sam używam Krakena x61 z i74790K 4.7Ghz 1.31Vid na co dzień i jest ok. Ja zdecydowałem się dodatkowo na moda polegającego na usunięciu IHS z procka i chłodzenie na goły rdzeń. Dało mi to spadek temperatur względem fabrycznego CPU o ok 20 stopni w testach syntetycznych.

Względem CPU po tzw delidzie nie było już tak wspaniale ale dodatkowe 5 stopni udało się urwać, stąd taki a nie inny wybór. Nie namawiam jedynie informuje jak było u mnie.

Jeśli chodzi o dobre AIO kupowałbym (o ile będzie kompatybilne z Twoim Hardware) AIO od alphacool. Pojawiają się czasem w lepszej cenie, niestety ale cena regularna poniższego AIO przekracza 600zl. Jest jeszcze model z mniejsza chłodnicą(i jest tańszy) ale szczerze mówiąc patrzyłbym własnie na ten poniżej. Jak wykażesz się cierpliwością i zaangażowaniem powinno się udać kupić w lepszej cenie.

https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-alphacool-eisbaer-360-cpu-watercooling-set-11286-982223/

 

Mimo , iż sam posiadam Krakena i nie narzekam jeśli dziś kupowałbym AIO  wybrałbym właśnie ten model. Daje coś więcej jak typowy zamknięty gotowiec a do tego to alphacool , które sobie bardzo cenię :) Dodatkowo otwartość sytemu pewnie korciła by mnie do eksperymentów i jak znam siebie na pewno bym kombinował.

Tak jak pisałem wyżej, nie podobają Ci się moje przemyślenia, trudno nie traktuj ich jak wyrocznie baw się swoim setem jak chcesz i tyle.

 

 

Gdybyś jednak zrezygnował z AIO i wszedł w chłodzenie powietrzem ( w większości przypadków z i5 będzie ok o ile nie jesteś fanem ostrego OC)

to zwróć uwagę na superwydajnego alpenfohn i to za super kasę na morele.

Jak chcesz zaoszczedzic bierz Alpenfohn olymp. Miałem K2 i powiem tyle, swietna firma, dobre chłodzenie. Całokształt nieco ustępuje produktom Noctua, ale przez 2 lata K2 służył mi naprawdę wiernie i w tamtym czasie szedł łeb w łeb z nh-d14.

Ja bym się nie bał kupić dziś nowego Alpenfohn tym bardziej ,ze cena na morelle naprawdę dobra :)

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-olymp-84000000135-858358/

test:
http://www.overclock.net/t/1597519/alpenf-hn-olymp

Edytowane przez 539
  • Dziękuję 1
Arti12
komentarz
komentarz

Ok, a co sądzisz o deepcool capitan z chłodnicą 360mm?

539
komentarz
komentarz

Niestety nie znam. Poleciłem Ci moim zdaniem najciekawsze AIO na rynku. Jest jeszcze Swiftech ale na rynku PL bida z dostępnością.

Corsair i NZXT to zamknięte moduły, więcej takiego rozwiązania nie kupię.

Był tez EKWB predator ale był drogi, a teraz się zmył z rynku i nie ma :) EKWB jakoś nie kwapi się o nowe AIO.

Mam zasadę, nie kupuje nowości na rynku i czytam opinie użytkowników.( czekam tak z 6 miesięcy od daty premiery chłodzenia )

Wiele było rożnych wpadek z AIO, jedne ciekły, inne terkotały, inne miały jeszcze inne problemy.

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.