x-kom hosting

Awaria prądu - jak zachować internet? Agregat?

Fenn25
utworzono
utworzono

Cześć, uczestniczę w  projektowaniu biura i dostałam pytanie o to, jak można uchronić się przed odcięciem internetu w przypadku awarii prądu w budynku/na osiedlu. Czy wystarczy, że podepniemy router do agregatu?

 

Pewnie to jest dość głupie pytanie, ale jestem laikiem w temacie i przydałaby mi się szybka pomoc. :)

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Kwestia jest taka, czy oni przewidują regularne awarie prądu, ponadto jak długie.

 

Agregatu osobiście w budynku biurowym raczej nie widzę, w końcu to pracuje na zasadzie silnika spalinowego. Ja coś takiego kiedyś zamawiałem na potrzeby biura taty, ale to było podczas powodzi w 2010 roku, kiedy prądu nie było przez dłuższy okres, a był potrzebny.

 

Jeśli mowa o podtrzymywaniu zasilania typowego komputera, stosuje się na ogół tak zwane UPSy, czyli zasilacze awaryjne. W uproszczeniu, są to akumulatory podłączane do sieci, a do nich podłącza się komputer. W razie awarii prądu praca komputera jest podtrzymywana przez jakiś czas (zależnie od modelu UPSa) dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze. Wydaje mi się, że router też spokojnie można by do takiego UPSa podpiąć, choć powiem wprost, że na tego typu sprzęcie się nie znam i nie jestem w stanie pomóc w 100% - raczej nakierować, czym warto by było się zainteresować i poczytać.

 

Dodatkowo, trzeba by było wiedzieć, czy im chodzi o zasilanie tylko pojedynczych urządzeń, czy np. podtrzymywanie zasilania w całym budynku. Jeśli to drugie, to wtedy już chyba tylko agregaty.

Fenn25
komentarz
komentarz

Dziękuję bardzo za fachową odpowiedź!

 

Raczej chodzi o podtrzymanie pojedynczych urządzeń - pracy komputerów, których będzie 4-5 na początku, aby nie utracić niezapisanych zmian, a nie zasilania całego budynku. Na pewno przekażę info o tych UPSach do wzięcia pod uwagę.

 

Jeszcze chciałam się upewnić czy podtrzymanie routera jest wystarczające? Może być tak, że na osiedlu lub w budynku jest jakaś ogólna "rozdzielnia" internetu, która jak siądzie to zasilanie routera nic nie pomoże? ; ) Niestety nic nie wiem o budowie sieci internetowych.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Heh, chciałbym żeby to była fachowa odpowiedź :D Tak jak pisałem, nie znam się za bardzo na tych kwestiach i próbuję chociaż naprowadzić na właściwy tor, bardzo proszę o branie tego pod uwagę przy lekturze moich wypocin ;)

 

Skoro mowa o pojedynczych urządzeniach, to myślę, że UPSy będą tutaj odpowiednie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że większość takich urządzeń (a może i wszystkie - tak jak pisałem, nie jest to moja "działka sprzętu" i mogę mieć braki w wiedzy... ;)) potrafią podtrzymać zasilanie raczej przez krótki czas (rzędu kilku-kilkunastu minut, zależnie od modelu UPSa i tego, co jest do niego podłączone). Nie jest to więc sprzęt umożliwiający pracę w warunkach braku zasilania w firmie, a do tego, by na spokojnie móc zapisać to nad czym pracowaliśmy - jak sama zresztą napisałaś.

 

Co do routera - jeśli mówimy tutaj o sprzęcie który "łapie" internet bezprzewodowy to raczej nie obawiałbym się opcji "awarii internetu w okolicy", choć oczywiście może się zdarzyć, że operator będzie mieć jakąś awarię (choć relatywnie rzadko ma to związek z zasilaniem). Jeśli natomiast byłoby to rozwiązanie, że internet dochodzi do firmy "po kablu"... szczerze, nie mam pojęcia. Wydaje mi się, że to też byłoby nieczułe na awarie zasilania w bezpośrednim otoczeniu firmy i przy założeniu, że mielibyśmy zasilanie routera/switcha chyba by to działało, ale to już takie moje gdybanie - sugerowałbym poczekać jeszcze, czy ktoś bardziej zorientowany ode mnie wypowie się w tym wątku.

 

Czy firma zamierza korzystać z rozwiązań polegających na pracy w tak zwanej "chmurze"? Jeśli nie, to z awariami zasilania (i ewentualnie internetu) to pół biedy, zapiszemy pracę i wyłączymy sprzęt. Ale jeśli praca przebiegałaby w chmurze, to jeśli internet padnie to jest ryzyko, że nie uda się nic zapisać (pewnie zależy od oprogramowania, czy pozwala też na zapis na dysku lokalnym komputera, czy też pracuje tylko online).

 

Opcjonalnie można jeszcze poczytać o usługach typu Aero2 realizowanych przy użyciu modemów LTE - modemy takie mają zwykle postać podobną do pendrive'a i biorą internet "z powietrza", router im niepotrzebny. Tyle tylko, że w przypadku opcji darmowego internetu jest to potwornie wolne i ma parę innych ograniczeń, a trochę głupio z kolei non-stop opłacać co miesiąc jakieś pakiety Aero2, jeśli w firmie byłby lepszy internet. :)

Fenn25
komentarz
komentarz

Okay, dzięki za wyjaśnienie. :) 

 

Praca będzie przede wszystkim w chmurze, więc zależy nam, żeby się uchronić przed utratą wykonanej pracy.

 

Mam nadzieję, że może jeszcze ktoś się wypowie w tym wątku, tak jak mówisz, ale i tak bardzo dziękuję za uwagi!

  • 3 tygodnie później...
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Programy czasem mają w ustawieniach opcję auto zapisu na przykład co 15 minut.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.