x-kom hosting

monitor o wyższej częstotliwości odświeżania obrazu

Serge
utworzono
utworzono

Szukając rozwiązania problemów bólu głowy, który towarzyszy mi od paru miesięcy podczas dłuższej (co w moim przypadku zdarza się codziennie) pracy przed komputerem, trafiłem do lekarza, który zalecił mi bym zadbał o to by częstotliwość odświeżania ekranu monitora, z którego korzystam podczas pracy, wynosiła co najmniej 75 Hz. Po powrocie do domu sprawdziłem, że ekran w moim laptopie ma ustawioną tę częstotliwość na poziomie 60 Hz i nie ma możliwości zmiany tej wartości na większą. W tym też miejscu mogę się zwrócić do tutejszych forumowiczów o radę, ponieważ nie jestem pewien czy rozwiązaniem będzie dokupienie monitora czy też zainwestowanie w całkiem nowy komputer. Moje wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego czy karta graficzna w moim laptopie będzie mogła w ogóle sprawnie pracować przy wyższej częstotliwości odświeżania ekranu z zachowaniem tej samej rozdzielczości.

Rzeczony laptop to asus k56cb-x0100h. Z kolei jako karty graficzne wymienione są: Nvidia geforce gt740m oraz intel(R) HD Graphics 4000.

Zatem moje pytanie dotyczy tego co musiałbym wymienić by móc pracować na monitorze, który potencjalnie mniej by mnie torturował - czy wystarczy dokupienie samego monitora, czy też konieczna by była również wymiana innych części komputera albo całego laptopa?

Na koniec zaznaczę, że nie jestem pewien czy piszę w odpowiednim dziale. Jeśli powinienem się przenieść z tym wątkiem gdzie indziej to proszę o powiadomienie.

Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny!

Youki
komentarz
komentarz

W tym laptopie przez HDMI max 60 Hz uzyskasz. 75 nie dało się wymusić.

 

Serge
komentarz
komentarz

Czyli rozumiem, że po prostu muszę kupić nowego laptopa i nie ma sensu nic kombinować z wymianą pojedynczych części?

Youki
komentarz
komentarz

W tym modelu to możesz co najwyżej dysk twardy czy pamięć RAM wymienić. Procesor oraz układ graficzny jest przylutowany. ;)

Serge
komentarz
komentarz

Dzięki, jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o sprzęt komputerowy.

Jeszcze ostatnie pytanie w tym wątku - czy rozglądając się za nowym laptopem mogę się spodziewać, że wszystkie nowe laptopy będą miały częstotliwość odświeżania ekranu monitora o tej wartości 75 Hz? Kupowałem swój laptop dobrych parę lat temu i nie wiem jak technologia się zmieniła od tamtego czasu. Jeśli to zbyt naiwne myślenie to ile minimum musiałbym zapłacić za komputer, który spełniałby ten wymóg, a najlepiej miałby tę wartość jeszcze wyższą (np. 100 Hz)?

Youki
komentarz
komentarz

Nie, standard 60 Hz.

12 minut temu, Serge napisał:

zapłacić za komputer, który spełniałby ten wymóg,

Komputer czy laptop?

Jeśli PC to większy problem z tym nie będzie, tylko sam monitor to 120/144 Hz to już koszt przynajmniej 1000 zł.

 

Serge
komentarz
komentarz

No, tak używam naprzemiennie określeń komputer i laptop. Chodzi mi o laptopa. Możesz mi napisać jaki to by był koszt i na jakie parametry powinienem zwracać uwagę?

Youki
komentarz
komentarz

Podaj jeszcze do czego tak w ogóle wykorzystujesz laptopa oraz jaka przekątna ekranu, dalej 15.6 cali Cie interesuje?

Jeśli chodzi o podłączenie zewnętrznego moniora to trzeba szukać laptopa ze złączem DisplayPort.

Serge
komentarz
komentarz

Nie mam w zwyczaju obciążać specjalnie sprzętu, zresztą ten asus, z którego aktualnie korzystam, jest dla mnie w pełni wystarczający. Oglądam filmy, korzystam z przeglądarki, a do tego używam dużo excela i worda, ale zgaduję, że to żadne wyzwanie dla nowych laptopów. Chociaż na pewno nie chciałbym, żeby nowy sprzęt był słabszy od aktualnego, już teraz wystarczająco irytują mnie sporadyczne zatrzymania systemu przy kilku odpalonych programach.

Czy zewnętrzny monitor będzie konieczny?

Youki
komentarz
komentarz

Nie będzie konieczny, ale tak wyjdzie taniej, nawet uwzględniając koszt monitora.

Matryca 120 Hz w laptopach są przeważnie stosowane w drogich, gamingowych propozycjach. Najtaniej znalazłem 17 calowego MSI za 5000 zł w podstawowym wariancie.

Serge
komentarz
komentarz

Umknęła mi część twojego pytania. Teraz jak o tym myślę to jeśli będę miał zewnętrzny monitor to chętnie kupiłbym mniejszego laptopa (czyli chyba 14 cali, o ile nie ma nic pomiędzy). Jeśli możesz mi coś doradzić odnośnie konkretnych modeli monitora jak i samego laptopa to będę ci bardzo wdzięczny.

Serge
komentarz
komentarz

Jasność mam ustawioną na maksimum. Siedzę oddalony około pół metra od ekranu i od dawna korzystam z programu f.lux, który redukuje emisję niebieskiego światła. Jeśli chodzi o kwestie medyczne to jeszcze o tym porozmawiam z optykiem (ponoć są na rynku okulary do pracy przed komputerem), ale chciałem się już zorientować jak by wyglądała wymiana sprzętu, dlatego też założyłem ten wątek.

Porównałem na szybko, okiem amatora, specyfikację zaproponowanego przez ciebie laptopa z tym, który aktualnie posiadam i odniosłem wrażenie, że one się specjalnie nie różnią poza kartą graficzną, czy to dobre wrażenie? I czy możesz mi powiedzieć co oznacza następująca treść: " Wielkość pamięci karty graficznej: Pamięć współdzielona"? Przepraszam, że tak zasypuję cię pytaniami.

Youki
komentarz
komentarz
19 godzin temu, Serge napisał:

Wielkość pamięci karty graficznej: Pamięć współdzielona"?

Zintegrowany układ graficzny nie ma własnej pamięci RAM, korzysta z pamięci RAM rezerwując sobie jej część. Przeważnie jest to 128 MB.

Tak samo masz w obecnym laptopie, gdy korzystasz z HD 4000 to ta karta korzysta z zarezerwowanej pamięci RAM. :)

Jeśli zależy Ci na większej różnicy to poczekaj jeszcze generacje, kilka miesięcy. Wtedy niskonapięciowe I5 oraz I7 będą miały 4 rdzenie, nie dwa jak obecnie.

 

Serge
komentarz
komentarz

Rozumiem. Raz jeszcze dziękuję za wszystkie rady, najpewniej poczekam z zakupem nowego komputera, a póki co zacznę używać okularów do pracy przed komputerem.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.