x-kom hosting

Dobre chłodzenie powietrzem czy 120mm AIO?

JakeC
utworzono
utworzono

Mam zamiar niedługo kupić Ryzen 5 1600 i podkręcić ją jak tylko się będzie dało. lecz jestem trochę niepewny jakiego chłodzenia użyć. Na chłodzenie mam budżet ok. 400 zł, Za te pieniądze mogę kupić np.

Noctua NH D15 (SE AM4)

albo 120mm AIO np. CM Masterliquid pro 120 (nawet na tanie 240mm nie mam miejsca)

Jak myślicie co będzie lepsze? 

Konfederat
komentarz
komentarz

Moim zdaniem lepiej kupić dobre chłodzenie powietrzem, które sobie spokojnie poradzi z Twoim procesorem.Chłodzenia AiO są według mnie przerostem formy nad treścią.Jeśli już to budować całe wodne chłodzenie, ale to niestety wiąże się z nie małym wydatkiem.

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam Aio x61 Kraken NZXT a Noctua nh-d15 stoi w pudełku jak myślisz dlaczego????

Oczywiście NH-D15 to bardzo dobry wybór, świetne wykonanie, dobra wydajność i super wentyle w komplecie :)

X61 vs NH-D15, wybrałem x61 gdyż na długim dystansie obciążenia (ponad 20 h renderu) w tych samych warunkach okazał się nieco lepszy.

W moim przypadku jednak nie to było najważniejsze lecz możliwość zamontowania bloku krakena na goły rdzen CPU. Tu nastąpiła rewolucja pod względem chłodzenia cpu.

Kręce sobie rożnie mojego i74790K a tempy mam jak na takie takty ok :)

Tu możesz sobie spojrzeć na tempy etc jak chcesz:)

temat dla 4 osób na krzyż , ale moze Cie zaciekawi:)

 

 

Stojąc jednak przy wyborze AIO z chłodnicą na wentyle 2x120 albo 1 x120 wybrałbym zdecydowanie NH-D15 gdyż jak na cooler powietrzny nie ma po prostu wad, a wydajnościowo moze okazać się nawet i lepszy :)

Jak człek akceptuje cene Noctua to naprawdę jest to produkt super klasa.

Jak chcesz zaoszczedzic bierz Alpenfohn olymp. Miałem K2 i powiem tyle, swietna firma, dobre chłodzenie. Całokształt nieco ustępuje produktom Noctua, ale przez 2 lata K2 służył mi naprawdę wiernie i w tamtym czasie szedł łeb w łeb z nh-d14.

Ja bym się nie bał kupić dziś nowego Alpenfohn tym bardziej ,ze cena na morelle naprawdę dobra :)

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-olymp-84000000135-858358/

test:
http://www.overclock.net/t/1597519/alpenf-hn-olymp

Lubisz jezyk niemiecki?? :)

 

Co do zapinki pod AM4 Panowie z Alpenfohn piszą na stronie:

AM4 Kompatibilität

Unsere Alpenföhn Produkte "Ben Nevis" und "Sella" sind seit jeher für den Sockel AM4 kompatibel. Für die aktuellen Produkte gibt es bei unseren Distributionspartnern www.caseking.de sowie www.alternate.de für die jew. Produkte ein passendes Upgradekit auf Sockel AM4. Für Käufer eines Alpenföhn Produktes ab 01.01.2017, bei denen die AM4 Komponenten noch nicht inkludiert sind bieten wir das benötigte Upgradekit auf Sockel AM4 gratis an. Nutzen Sie hierzu bitte das Formular „Ersatzteilbedarf“ auf unserer Homepage und schreiben Sie in das Problembeschreibungsfeld „Upgradekit AM4 “.

Aufgrund des hohen Anfrageaufkommens kann eine Wartezeit von 1-2 Wochen bis zum Versand des Upgradekits aufkommen.

Alpenföhn® Team

Edytowane przez 539
seneya
komentarz
komentarz

Warto poszukać coś mniej renomowanego, gdzie nie płacisz za "logo" a za produkt. Okazyjnie na allegroszu można dorwać coś od THERMALRIGHT. Sam zafundowałem sobie KLIK prawie że można powiedzieć za darmo. I7 6700K na napięciu 1.35v 4.8GHz 70 Stopni w Real Benchu. Normalnie w grach itp nie przekracza 50-55C.

Konfederat
komentarz
komentarz

Dobrze też spisuje się Raijintek Nemesis, który można nabyć za stosunkowo przystępną cenę.Wydajność tego chłodzenia jest na poziomie wymienianego coolera Noctua.

539
komentarz
komentarz
Godzinę temu, seneya napisał:

Warto poszukać coś mniej renomowanego, gdzie nie płacisz za "logo" a za produkt. Okazyjnie na allegroszu można dorwać coś od THERMALRIGHT. Sam zafundowałem sobie KLIK prawie że można powiedzieć za darmo. I7 6700K na napięciu 1.35v 4.8GHz 70 Stopni w Real Benchu. Normalnie w grach itp nie przekracza 50-55C.

wrzuć screena z occt pierwszy test po 10 minutach i intel burn test po 10 przejściach wtedy ujrzę w całej krasie ten cud na 1.35Vid...serio chętnie zobaczę i pewnie koledzy też.

Oczywiście jak to nie tajemnica :)  50 stopni  w bf1 multi tez chętnie zobaczę.

Konfederat
komentarz
komentarz

To fakt, thermalright nie jest aż tak wydajny jak Kolega pisze.No chyba że trafił na jakąś cud sztukę procesora, lub mowa o klimatyzowanym pomieszczeniu ;)

JakeC
komentarz
komentarz

Czyli podsumowując lepiej wziąć taką Noctue NH D15 niz jakiś lepszy AIO 120mm? bo na cooler i tak wydaje koło 400zł

Konfederat
komentarz
komentarz

Za ok 260zł masz chłodzenie Raijintek Nemesis, które jest tak samo wydajne jak Noctua o której mowa.Nie wiem czy jest sens przepłacać, ale to Twoje pieniądze.

JakeC
komentarz
komentarz (edytowane)

ale on nie wspiera AM4, bardzo zahacza o ram i powoduje blok pierwszego slotu PCIe na niektórych płytach głównych. Noctua wydaje się bezpieczniejsza.

Edytowane przez JakeC
Konfederat
komentarz
komentarz

Przepraszam.Na to nie zwróciłem uwagi. ;)

539
komentarz
komentarz (edytowane)
3 godziny temu, Konfederat napisał:

To fakt, thermalright nie jest aż tak wydajny jak Kolega pisze.No chyba że trafił na jakąś cud sztukę procesora, lub mowa o klimatyzowanym pomieszczeniu ;)

Stary dowcip mi się przypomniał ale nie mogę zacytować.

1 godzinę temu, JakeC napisał:

ale on nie wspiera AM4, bardzo zahacza o ram i powoduje blok pierwszego slotu PCIe na niektórych płytach głównych. Noctua wydaje się bezpieczniejsza.

Widzisz tylko jak ja zamontowałem NH-D15 na modułach g.skill trident x ze zdjętymi grzebieniami ( wys 40mm) chcąc zamontować kpl wentyli na coller musiałem pierwszy z nich unieść do góry i to znacznie powyżej wysokości radiatora. Moja buda to mieści ale jak z innymi nie wiem. Z kolei opcja z dwoma wentylami i tym drugim lecz montowanym z drugiej strony( za centralnym wentylem) wyglądało to u mnie obrzydliwie :) Na zdjęciach widać ile wyżej musiałem podnieść wentyle :) Dwa bo chciałem żeby były w równej linii.

 

A tak kiedyś pisałem o nh-d15

Noctua NH-D15 Schładzacz procesora- typ bestia.

Noctua to uznany w branży komputerowej producent akcesoriów, których zadaniem jest chłodzenie naszych komputerów. Producent od lat udowadnia, iż jego autorskie produkty to urządzenia najwyższej jakości. W ofercie Noctua znajdziemy bogaty wybór schładzaczy procesorów, wentylatory jak i akcesoria, takie jak np. wysokiej jakobici pasta termoprzewodząca.

Strona producenta.

Legendarny już cooler NH-D14 , który zyskał niezwykłą popularność wśród użytkowników ze względu na swoje walory, doczekał się swojego następcy. Został nim NH-D15 – jako, iż poprzednik NH-D14 ustawił poprzeczkę bardzo wysoko zbierając pochlebne opinie użytkowników jak i mnogość wyróżnień oraz nagród branżowych.

Noctua NH-D15.

Umarł król, niech żyje król.

Producent musiał zmierzyć się sam ze sobą, oraz liczną konkurencją aby kolejny raz stworzyć wydajną bestię. NH-D15 musiał jednak wykazać się czymś więcej jak tylko brutalną wydajnością. Po raz kolejny producent stanął na wysokości zadania. Cooler został wyposażony w dwa lub jeden (w zależności od wersji) ultra wydajne wentylatory 150 mm.Wentylatory prócz zapewnienia odpowiedniej dla bestii wydajności musiały jeszcze spełnić inne kryteria. Tak się stało, po raz kolejny otrzymujemy w komplecie z chłodzeniem wysokiej jakości śmigła charakteryzujące się wysoką kulturą pracy i ponadprzeciętną wytrzymałością. Wentylatory pracują w systemie PWM. Poświęcając chwile na personalizacje ustawień w większości nowych konfiguracji jesteśmy  w stanie stworzyć odpowiedni dla naszego użytku profil pracy schładzacza. Nie jest to jednak niezbędne i  postępując jak rasowy leniwiec możemy całkowicie oddać kontrolę naszego schładzacza posiadanej płycie głównej. Mnie udało się stworzyć profil dla NH-D15 gdzie minimalne obroty wentylatorów wyniosły zaledwie 300 rpm. W sytuacji kiedy nasz komputer nie jest mocno obciążony wentylatory pracują na swoich minimalnych ustawieniach, jak dla mnie pozostały niesłyszalne. Oczywiście wraz ze wzrostem obciążenia  komputera wentylatory przyspieszają.

 

Do roboty bestio!

W czasie gry w Wiedźmina 3 na  podkręconym i74790k 1.24 Vid 4.6 GHz wentylatory rozpędzały się do wartości ok 1000 rpm, a ich praca nie odciągała uwagi od rozgrywki. Po godzinie gry maksymalna odnotowana temperatura procesora wyniosła 62 stopnie Celsjusza, co uznaje za bardzo dobry wynik. W czasie renderowania dość długiej sceny w programie Blender sytuacja wyglądała już nieco inaczej. Wentylatory osiągnęły wartość swojej pracy na poziomie 1200 rpm stając  się już wyraźnie słyszalne, lecz nadal dalekie od tworzenia nieprzyjemnego hałasu. Po dwóch godzinach renderowania maksymalna temperatura dla procesora wyniosła 72 stopnie Celsjusza co można uznać za dobry wynik. Aby rozpędzić wentylatory do ich maksymalnych wartości tj. 1500 rpm uznałem, iż pora na jakiś bardzo obciążający dla procesora test. Udało się. Zadany Intelburntest ustawiony na czas 30 minut spowodował, iż zarówno temperatura procesora jak i obroty wentylatorów poszybowały zgodnie w górę. Maksymalne obroty wentylatorów sprawiały, iż z komputera wydobywał się znaczący już szum, nadal jednak na akceptowalnym dla mnie poziomie.

Test syntetyczny.

Po 30 minutach testu najwyższa temperatura dla procesora wyniosła 79 stopni Celsjusza. W przypadku podkręconego haswella do wartości 4.6 GHz 1.24 Vid z niemodyfikowanym IHS ( odprominnikiem ciepła procesora) można taką wartość uznać za przyzwoitą. Jestem zatem w stanie z czystym sumieniem polecić cooler Noctua każdemu kto decyduje się na nieekstremalne podkręcanie swojego procesora.

 

Centymetry w dłoń.

Należy jednak pamiętać, iż NH-D15 to naprawdę sporych rozmiarów urządzenie. Należy mieć to na uwadze uwzględniając  wysokość radiatora schałdzacza w stosunku do posiadanej obudowy. Warto przy tym posiadać stosowną rezerwę, aby w razie konieczności móc  podnieść delikatnie wentylator schładzacza ponad standardową wysokość wieży. Schładzacz zaopatrzony jest w stosowne wycięcia boków radiatora mające na celu pomieszczenie sporej wysokości modułów RAM, lecz aby skorzystać z dobrodziejstwa dwóch wentylatorów dla moich modułów RAM musiałem podnieś nieco wyżej pierwszy z wentylatorów montowany na radiatorze. W moim przypadku nie było to problemem gdyż obudowa Phanteks Enthoo Primo potrafi pomieścić nie jeden ponadstandardowy schładzacz, a prawdę mówiąc jest to obudowa, którą kupuje się by móc spełnić swoje marzenia o chłodzeniu cieczą. Kompletnie nie korciło mnie, aby korzystać z  coolera tylko z jednym centralnie zamontowanym wentylatorem. Na prace schładzacza z pojedynczym wentylatorem zamontowanym centralnie wewnątrz wieży  mogą się  zdecydować wielbiciele cichych komputerów, lub użytkownicy zmuszeni przez posiadaną konfiguracje sprzętową do takiego rozwiązania. Osobiście nie odczuwałem  potrzeby konfiguracji chłodzenia z jednym wentylatorem. Można jednak spotkać się z sytuacją kiedy konfiguracja komputera może nas zmusić do montażu schładzacza z jednym wentylatorem. Tak może się stać gdy posiadamy np. platformę LGA.2011 v3 z obsadzonymi wszystkimi bankami RAM, a nasza obudowa nie daje nam możliwości podniesienia dodatkowego wentylatora ponad standardowa wysokość wieży schładzacza.

Bardziej prawdopodobnym jest, iż właściciel tak ekstremalnie wydajnej jednostki zdecyduje się w większości przypadków co najmniej na system  chłodzenia AIO, lub kompletne chłodzenie cieczą jak na  zestaw chłodzenia powietrzem.

Podsumowując. Noctua NH-D15 to produkt najwyższej jakości, z niezwykle intuicyjnym systemem montażowym. Produkt przeznaczony jest dla entuzjastów niskich temperatur procesora oraz wszystkich, którzy podkręcają nieekstremalnie swoje procesory.

 

Pożyteczne stworzenie… żona.

Przemyślana konstrukcja montażowa sprawia, iż instalacja schładzacza staje się prosta i przyjemna.  W naszym domu pierwszą chętną do tej czynności jest moja małżonka.  Po kilkunastu minutach żona oznajmiła, iż instalacje zakończyła. Przyznam, nie było czego poprawiać.

W opakowaniu znajdziemy wszytko co potrzebne do montażu naszego chłodzenia tuż po zakupie.

Radiator, wentylator lub wentylatory (zależnie od wersji) tubkę wysokiej jakości pasty termoprzewodzącej, zestaw montażowy dla procesorów Intel jak i AMD, instrukcje obsługi, reduktory pracy wentylatorów, kable oraz zapinki wentylatorów. Nie zabrakło również przejrzystej instrukcji obsługi. Najwyższa jakość wykonania produktu, oraz długa gwarancja producenta to niewątpliwie argumenty przemawiające za zakupem schładzacza.

11 miesięcy później.

Przyznam szczerze, iż schładzacz gościł w moim zestawie prawie rok czasu.

W tym czasie Noctua przyzwyczaiła się do mnie a ja do niej :). Szczerze mówiąc jest to jak do tej pory jedyny powietrzy schładzacz który pracował w moim zestawie tak długo. Mimo, iż podróżuję w rożnych systemach chłodzenia postanowiłem , iż Noctua zostaje z nami. Na pewno kiedyś jeszcze zagości w moim komputerze, lub też komputerze kogoś  bliskiego. NH-D15 to kawał dobrej roboty. Noctua miała niełatwe zadanie przebić samą siebie produkując kolejny topowy schładzacz i rzeczywiście tak się stało.

539

 

 

100_6235.JPG

100_6253.JPG

Edytowane przez 539
JakeC
komentarz
komentarz

No to ja decyduje się na tą Noctue NH D15. Ja już mierzyłem wszystko i zmieści się i ona i ram. Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.

539
komentarz
komentarz

Nie zamykaj tematu poczekajmy aż nasz kolega wklei screeny swojego OC 4.8Ghz 1.35V w trakcie testów syntetycznych.

Jest weekend , moze kolega znajdzie dla Nas chwile czasu, zrobi testy, i nas uraczy swoim postem.

seneya
komentarz
komentarz (edytowane)

Z góry was moi drodzy przepraszam, lecz wprowadziłem was w błąd. Podane wartości dotyczyły procesora podkręconego na 4.6GHz przy napięciu 1.35v, obecnie wygląda to następująco.

i7 6700K 4.8GHz 1.39V. Pierwszy screen dotyczy samego testu na RealBenchu, zaś drugi dotyczy gry w ARMA 3 (czas gry +/- 30 min). Normalnie temperatury powinny być na poziomie 78-80 Stopni, jednak nie mieszkam w klimatyzowanym domku, a obecne upały każdemu dają się we znaki..  

 

23 godziny temu, 539 napisał:

wrzuć screena z occt pierwszy test po 10 minutach i intel burn test po 10 przejściach wtedy ujrzę w całej krasie ten cud na 1.35Vid...serio chętnie zobaczę i pewnie koledzy też.

Oczywiście jak to nie tajemnica :)  50 stopni  w bf1 multi tez chętnie zobaczę.

Jako że robiłem to wszystko na szybciocha, mam nadzieję że wystarczy ci test przeprowadzany na Real Bench-u.
 

Jeszcze raz moi drodzy przepraszam za wprowadzenie w błąd :) Mam nadzieję że mi wybaczycie :P

1.png

Bez tytułu.png

 

A tak prezentuje się owe chłodzonko że tak się pochwalę :)

 

 

 

IMAG0105.jpg

Edytowane przez seneya
  • Dziękuję 1
539
komentarz
komentarz

85 to nie 70 .bardzo dzięki za test . Z ciekawości jak chcesz zobacz sobie intelburntest albo lynx...szczególnie lynx tylko tu uważaj bo nie sadzę żeby proc nie poszedł ponad 100stopni na powietrzu i tym napięciu. No i wszytko z avx podbija napięcie. Jedna ważna sprawa Vid to nie Vcore, aby sprawdzić realne napięcie możesz użyć np HWinfo. Nie zdziwiłbym się gdyby w teście z avx z 1.35V zrobiło się ponad 1.4V :)  Pomaga nieco trzymanie proca na sztywnym Vid ale tez nie gwarantuje ,ze nie dostaniesz vdroopa. Pokazuje jak działa Vdroop w temacie z blender test cpu, tam podaje dla każdego testu Vid z biosu i realny Vcore w każdym screenie.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.