x-kom hosting

Spalony dysk twardy

HexiFP
utworzono
utworzono

Witam, nie dawno kupiłem komputer na pewnym serwisie a ściśle to komponenty i montaż ( żeby mi go złożyli bo zielony w składaniu jestem ). Komputer przyszedł wszystko sprawnie i szybko działało, nawet grałem na nim.Ale wpadłem na pomysł bo komputer kupiłem bez stacji dysków no to wziąłem ze starego kompa ( to był komputer prawdopodobnie biurowy tzw. desktop ) i próbowałem go podłączyć i jak zauważyłem w starym kompie jak to było podłączone to tak próbowałem podłączyć, czyli kabel idący z zasilacza do dysku twardego miał po drodze "wtyczke" którą prawdo podobnie miałem włożyć do stacji dysków ( wg. starego kompa ) ale kabel pomiędzy wejściem do dysku a do stacji był za krótki  i podłączyłem to na przemiennie ponieważ miało takie samo "wejście", i jeszcze bodajże było podłączyć tą stacje do zasilania czy coś.W starym komp. miałem to podłączone do płyty głównej, ale tutaj takiego wejścia nie było w płycie więc zacząłem szukać... i ZNALAZŁEM, ale kabel do którego pasowało to wejście ( ale kabel był podłączony do płyty głównej ), więc podpiąłem i włączyłem komputer tylko poczułem zapach czegoś spalonego i zobaczyłem dym z dysku. Przestraszyłem się y włączyłem komputer po ponownym włączeniu ukazał mi się an ekranie BIOS z napisem że nie znaleziono "bootowalnego dysku" czy coś. Myślałem że to coś z dyskiem i trzeba go na gwarancji oddać ale gdy podłączyłem mj dysk ze starego kompa to on się też spalił. Mógłbym prosić o pomoc co zrobiłem źle i naprawienie tego problemu? ponieważ jak kupie nowy dysk to się kolejny spali.

Tutaj macie Link do mojej płyty głównej i dysku:

Płyta główna: https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-f2a88xm-ds2-a88x-dualddr3-2133-sata3-raid-matx-ga-f2a88xm-ds2-609755/

Dysk Twardy: https://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-3-5-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/

Bish
komentarz
komentarz

A teraz trochę to uporządkować trzeba:

 

Z zasilacza pod molex podpinasz ten kabel:

kabel-zasilajacy-kz-sata-do-dyskow-sata-

Biała wtyczka to molex, go wpinasz pod zasilacz, czarny to zasilanie sata, go wpinasz pod dysk.

 

To jest kabel do transferu danych:

769094_0.jpg

Tutaj bez różnicy, jeden wpinasz pod płytę główną, drugi w dysk.

 

Koniec filozofii.

 

Teraz bym poprosił, byś zrobił zdjęcia, co gdzie podpiąłeś, bo sam jestem ciekaw jak Ci się udało spalić dysk.

 

 

HexiFP
komentarz
komentarz

No właśnie tak podłączone mam

596efbda62f75_IMAG07671.thumb.jpg.9ad61c2e5d5669ee0adcb7aa66702412.jpg

No i ten kabel co do zasilacza idzie u mnie też do zasilacza idzie 

596efc58e7d05_IMAG07681.thumb.jpg.200dfcff18a30f9b88d107e64fcfc898.jpg

ten przesyłu danych jest podłączony też do płyty głównej :\

596efc6888710_IMAG07691.thumb.jpg.91e0ba3e139f9205831fc03120c33018.jpg

Bish
komentarz
komentarz

Ze zdjęć za wiele nie wynika, bo jest ok. Jaki zasilacz? Marka i model?

HexiFP
komentarz
komentarz
Dnia 19.07.2017 o 19:07, Bish napisał:

Ze zdjęć za wiele nie wynika, bo jest ok. Jaki zasilacz? Marka i model?

Zasilacz FSP/Fortron 300W (FSP300-60HHN 85+) 

Bish
komentarz
komentarz

No to teraz w ogóle już nie wiem jakim cudem doszło do spalenia. Zasilacz nie jest z czarnej listy, a go właśnie obstawiałem :/

  • 2 tygodnie później...
HexiFP
komentarz
komentarz

A więc tak, po pierwsze przepraszam za nie aktywność po drugie może to być wina tego, i właśnie chciałbym się zapytać czy to możliwe żeby to była tego wina.

Jak podłączałem ten kabel kolorowy, to odpiąłem tamten i wziąłem ten z starego kompa bo był dłuższy i tutaj problem był taki że w tym starym kompie ten kabel zasilający szedł z dysku, nie do zasilacza lecz do płyty głównej ( nie to nie był kabel transferu danych) i tak samo zrobiłem tutaj ale tutaj był tylko jeden wtyk do płyty głównej pasujący do tego, i to jeszcze zajęty.

 

to jest ten kabel:

IMAG0770.thumb.jpg.15bf005ae24c94adc6401862a1e2ffbb.jpg

IMAG0771.thumb.jpg.cb1acc8f425ee51352f717ecd9c7e74e.jpg

 

Tu jest ten wtyk zajęty (ten zółty) : 

IMAG0773.thumb.jpg.a60c75e67bad0d3978609918b21fbb16.jpg

 

Więc popatrzyłem gdzie ten kabel prowadzi...

 

IMAG0774.thumb.jpg.4cd148b1b27ced1679cf7ce908e8e6ef.jpg

to jest koniec tego żółtego kabla, do niego jest podpięty kabel prowadzący do środka zasilacza ;)

i zobaczyłem ten wolny wtyk obok tego białego i wcisłem do niego ten kabel kolorowy, ten dziwny wtyk.

Tak mniej więcej to wyglądało ;):

597e02f9726ae_Beztytuu.thumb.png.959362019513de4c84c9181e5e74b9b3.png

Więc tak proszę o szybką pomoc, nie wiem co robić , niby teraz już mam dobrze podłączone ale nie wiem czy jak podłącze nowy dysk to się nie spali.

Dnia 21.07.2017 o 15:29, Bish napisał:

No to teraz w ogóle już nie wiem jakim cudem doszło do spalenia. Zasilacz nie jest z czarnej listy, a go właśnie obstawiałem :/

 

hixmen
komentarz
komentarz

Z tego co widać,  zasilanie podpiąłeś chyba pod złącze cpu 8 - 4 pin. I to złącze ma tylko chyba12 V. A molex, sata ma napięcia;12 v, 5v i sata posiada jeszcze 3.3 v  wtedy jest pełne sata, ale nie musi być nie jest niezbędne, tylko w niektórych przypadkach. Dlatego są przejściówki  molex  na sata albo odwrotnie,  jak kolega Bish pokazał, gdzie z molexa  nie ma 3.3 v. I prawdopodobnie z tego co pokazałeś, zapodałeś dyskowi 2 x 12 v i dlatego dochodzi do spalenia.

Bish
komentarz
komentarz

Dyski podłączasz bezpośrednio pod kabelek SATA wychodzący z zasilacza, lub dajesz przejściówkę MOLEX-SATA, nie spotkałem się jeszcze z podpinaniem 4PIN-SATA, widocznie zapodałeś przez to napięcie wyższe niż dysk wytrzyma.

3 godziny temu, hixmen napisał:

ale nie musi być nie jest niezbędne, tylko w niektórych przypadkach

Tak z ciekawości, w jakich przypadkach?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.