x-kom hosting

Kupno SSD do laptopa 120 - 250 GB

bukma
utworzono
utworzono

Cześć.

Niedawno kupiłem laptopa Acer Aspire VX 15 VX5-591-58TC, niestety tylko z HDD. Teraz chcę dokupić SSD ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać. W sklepie powiedzieli mi że bez problemu wmontuje sobie do niego SSD, teraz pytanie co kupić? Na kompie obecnie są i muszą być 2 systemy (Win10 i Ubuntu). Win10 na c, ubuntu na d. Jeszcze się zastanawiam jaką pojemność tego SSD ale będę miał koło 400 zł więc starczy na 250 GB. Możecie podrzucić jakieś modele warte uwagi? I jak to będzie kiedy teraz wsadzę nowy dysk z obecnymi systemami (nie mam płytki do Win10 tylko miałem go razem z laptopem więc pewnie jest jakaś partycja systemowa). Da radę jakoś to sprawnie zrobić? W jaki sposób?

 

 

Youki
komentarz
komentarz
3 godziny temu, bukma napisał:

dysk z obecnymi systemami (nie mam płytki do Win10 tylko miałem go razem z laptopem więc pewnie jest jakaś partycja systemowa)

Zrób kopie recovery na zewnętrzny nośnik, po zamontowaniu dysku SSD zainstaluj z kopii na tym nośniku system.

Dysk potrzebny na złącze M.2 długość 80 czyli 2280.

  • Dobra wypowiedź 1
Youki
komentarz
komentarz

Poszukaj raczej Transcend MTS800 M.2, Kingston SM2280S3 G2, Patriot Ignite M2.

  • Dobra wypowiedź 1
bukma
komentarz
komentarz

Dzięki, cenię sobie Twoje opinie. Mógłbyś jeszcze napisać dlaczego akurat te dyski byłyby lepsze? 2, 3 zdania mi wystarczy. I co jest słabego w tym Samsungu który podałem żebym na przyszłość coś więcej ogarniał.

Youki
komentarz
komentarz

Kwestia zastosowanych pamięci, trwałości oraz szybkości po zapełnieniu dysku.

 

  • Dobra wypowiedź 1
bukma
komentarz
komentarz

Rozumiem, a mógłbyś jeszcze napisać w jakiej kolejności brać? Który najlepszy?

Youki
komentarz
komentarz

Który najtaniej znajdziesz. :)

  • Dobra wypowiedź 1
bukma
komentarz
komentarz

Znalazłem tutaj tego Patriota chyba w niezłej cenie - mógłbyś proszę jeszcze rzucić okiem czy on na pewno będzie pasował do mojego laptopa? I nie będzie problemu że mam Win 10? I czy Maksymalna prędkość zapisu: 320 [MB/s] nie jest słaba?

http://acom.pl/p/359/46731/dysk-ssd-patriot-ignite-240gb-sata3-m-2-2280-dyski-ssd-i-hdd-podzespoly-komputerowe.html

 

Trochę męczę konia ale mam nadzieję, że wytrzymasz ;)

 

 

Youki
komentarz
komentarz

Tak, jest OK.

  • Dobra wypowiedź 1
bukma
komentarz
komentarz

Dysk zamówiony. Jak zawsze super pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

 

bukma
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzisiaj dostanę dysk i pewnie zacznę działać. Na kompie na HDD mam obecnie 2 systemy - Win10 i Ubuntu. Znalazłem w sieci informacje o klonowaniu systemów (chodzi mi głównie o Win10 bo Ubuntu dość szybko sobie postawię). Czy takie klonowanie Win10 z HDD na SSD to dobry pomysł w moim przypadku? Pytam ponieważ Win10 który miałem na laptopie był mocno zaśmiecony różnymi dodatkami i udało mi się go wyczyścić. Trochę to trwało ale było warto - fajnie gdyby się to dało po prostu przerzucić w takiej samej formie na dysk SSD. Jeśli się da to po operacji sformatuję dysk HDD (który będzie magazynem danych głównie). Warto tak próbować?

Edytowane przez bukma
Youki
komentarz
komentarz

Lepiej by było postawić system na czysto.

 

  • Dobra wypowiedź 1
bukma
komentarz
komentarz

Rozumiem, a czy mogę w takim razie zrobić to tak jak jest opisane w tej poradzie? Wtedy będzie czysty Win10, bez dodatków Acera prawda?

 

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-other_settings/przeniesienie-systemu-win10-na-dysk-ssd/a0c8abf1-5353-4753-96e4-d5aecdd4e763

 

Tzn pobrać nośnik instalacyjny na pendrive, podpiąć dysk SSD, a potem zainstalować na tym dysku Win10 z pendrive'a? (obecnie mam rozruch z grub Ubuntu gdzie wybieram jaki system chcę załadować). 

Youki
komentarz
komentarz

Możesz próbować.

 

  • Dobra wypowiedź 1
bukma
komentarz
komentarz

Ok to będę próbował :)

I ostatnie pytanie - wydaje mi się dość głupie ale wolę zapytać. Czy ma znaczenie którą stroną podepnę SSD w laptopie. Bo wejście jest symetryczne więc można podpiąć naklejką z napisem Patriot do środka (nie będzie widoczne przy otwarciu obudowy) lub odwrotnie.

Youki
komentarz
komentarz

Nie ma znaczenia.

  • Dobra wypowiedź 1
  • 2 tygodnie później...
bukma
komentarz
komentarz

Dzięki za wszystkie rady, postawiłem windę tak jak pisałem wyżej i jest ok. Musiałem tylko śrubkę do dysku znaleźć bo nie było ani w kompie ani z SSD ale to nie był większy problem. Teraz mam w sumie 2x Win10 + wcześniejsze Ubuntu ale mi nie przeszkadza bo wszystko chodzi dobrze. Za jakiś czas zabiorę się za wywalenie tej drugiej windy z HDD. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.