x-kom hosting

Prośba o diagnozę dysku

Szooguun
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Zwracam się do Was z prośbą o ocenę stanu mojego czteroletniego dysku. System ostatnio zaczął strasznie zamulać. Programy do diagnostyki dysków pokazują status UWAGA i tak jak widać na zdjęciach Ilość realokowanych sektorów zaznaczona jest na żółto. Czy może to być przyczyną znacznego spadku wydajności? Dziękuje i pozdrawiam.

 

Crystal_Disk_Info.png

HDD_Tune.png

 

 

Edytowane przez Szooguun

Youki
komentarz
komentarz
51 minut temu, Szooguun napisał:

Czy może to być przyczyną znacznego spadku wydajności?

Tak, może.

 

Szooguun
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedź.  Jestem w trakcie reinstalacji systemu (może coś to da). Czy według Was ten dysk nadaje się już do kosza czy popracuje jeszcze dłuższy czas? 

Youki
komentarz
komentarz

W HD Tune zrób jeszcze pełne skanowanie w zakładce Error Scan i pokaż zrzut ekranu.

Szooguun
komentarz
komentarz

hd_tune_error_scan.png

hixmen
komentarz
komentarz (edytowane)
3 godziny temu, Szooguun napisał:

Jestem w trakcie reinstalacji systemu (może coś to da)

HDTune nie wykazuje, czy są ewentualnie sektory z dłuższym odczytem, jeszcze nie kwalifikujące się jako bad sektory. I jeśli są, to instalacja w obszarze ich występowania, może nie dać poprawy. Aby wykryć tkzw. wolne sektory, musiałbyś przeskanować programem MHDD, który jest uruchamiany nie w środowisku Windows jak HDTune, a z niższego poziomu, instrukcje są w internecie.

Jeśli w smart , jest wykaz realokowanych sektorów, to nie można wykluczyć istnienia wolnych sektorów i dowiemy się j.w.

 

3 godziny temu, Szooguun napisał:

Czy według Was ten dysk nadaje się już do kosza czy popracuje jeszcze dłuższy czas? 

Należy obserwować, czy realokacja będzie dalej postępować, a ewentualne istnienie wolnych sektorów,są kandydatami że staną się bad sektorami. Nie widząc wyniku skanu MHDD, nie wiemy czy pogorszenie stanu dysku było nagłe, czy stopniowe od sektorów o coraz dłuższym odczycie, do stanu jako bad sektory.

Edytowane przez hixmen
Szooguun
komentarz
komentarz

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Przesyłam zdjęcia skanu i S.M.A.R.T programem MHDD.

 

mhdd_skan.jpg mhdd_smart.jpg

hixmen
komentarz
komentarz

Skan nie jest jak na razie taki zły. Z tym że 3 sektory przy 150 ms, może w niedługim czasie albo bliżej nieokreślonym, mogą przejść w stan 500 ms i UNC i realokacja. Więc należy monitorować i np. za tydzień bądź wcześniej jak coś da się wyczuć na gorsze, zrobić ponowny skan i zobaczyć, czy 3 sektory  przy 150 ms dalej będą, czy przy 500 m , UNC. Ogólnie ponowna instalacja powinna raczej dać poprawę .Z tym że jest pewien szkopuł, które sektory były realokowane, wyłączone z użycia i zastąpione z puli zapasowej. Taka sytuacja powoduje że głowica przeskakuje do obszaru zapasowego i wiążę się to z obniżoną wydajnością, tym bardziej istotne na partycji systemowej, gdyby miały by w tym obszarze znajdować pliki systemowe bądź z innego ważnego programu np antywirus itp.. Można założyć hipotetycznie, że realokwane sektory są gdzieś w obszarze na początku dysku na partycji systemowej. MHDD nie ma w wykazie które lba były realokowane, jedynie można zakładać, że są z obszaru o sektorach z dłuższym odczytem, co nie zawsze musi być regułą. Jakby się dało namierzyć, który obszar lba ma realokowane, można by było tak założyć partycję systemową aby pominąć ten obszar. Można zrobić np. z HDTune benchmark nawet kilka razy, czy wykres będzie miał skok w dół tkzw. iglica w jednym bądź kilku miejscach i cyklicznie w następnych testach benchmark, spadek/ ki będą w tych samych miejscach i założyć że z tego obszaru są realokowane sektory.

Szooguun
komentarz
komentarz

Dzięki wielkie za pomoc. Będę monitorował stan dysku i w razie zmian zamieszczę ponownie zdjęcie na forum. System po reinstalacji przyśpieszył jednak mam wrażenie, że to nie jest jeszcze to co powinno. W wolnej chwili zapuszczę jeszcze testy benchmark i również zamieszczę screeny więc prosiłbym póki co o nie zamykanie tego wątku. Czy ze skanu programem MHDD można wyczytać czy pogorszenie stanu dysku było nagłe czy nie? Pozdrawiam.

hixmen
komentarz
komentarz

Jeśli zdarzyło się wcześniej może nieraz , że w czasie pracy komputera prąd został nagle odcięty. To może się przyczyniać do pogorszenia stanu dysku, nie musi się objawić od razu bad sektorem, ale za jakiś czas. Podobna historia, może być przy ruszeniu komputera w czasie pracy mający wpływ na stan dysku, tez nie muszące się objawić zaraz. I sam dysk od siebie bez wpływu czynników zewnętrznych, jego stan może ulegać pogorszeniu czy nawet nagłemu padnięciu.

Jeśli chodzi o przymulenie, spadek wydajności, nie musi być tylko od dysku. Jeśli system jest świeży, to zwiększenie wydajności albo odwrotnie, polega na sprawdzeniu czy system ma zainstalowane wszystkie sterowniki i z aktualizowanie do nowszych wersji jak są. Sprawdzenie jeszcze temp. podzespołów komputera; procesora , grafiki, płyty głównej, sprawdzenie pamięci np. memtestem 86+.

  • 2 tygodnie później...
Szooguun
komentarz
komentarz

Witam ponownie. Dziś zakupiłem dysk SSD Goodram Iridium Pro 240GB z nadzieją że system zdecydowanie przyśpieszy, jednak póki co po około 2h pracy diametralnej różnicy nie widzę - może miałem za duże oczekiwania i się czepiam :) . Wrzucam zdjęcia smart oraz testów nowego dysku. Czy według Was wszystko jest tak jak być powinno i to był dobry zakup? Dodam że dysk pracuje w trybie SATA II (płyta główna: Gigabyte MA770T-UD3P).

 

Mam jeszcze 2 dodatkowe pytania:

1.Wszystkie programy pokazują nazwę dysku jako GOODRAM 240GB a nie Goodram Iridium Pro 240GB - to normalne zachowanie?

2. Programy te również pokazują dziwną temperaturę, HWMonitor podaje np. Assembly 30°C oraz Drive 100°C

 

27-lipca-2017_23-58.png 27-lipca-2017_23-58-health.png 27-lipca-2017_23-01.png 27-lipca-2017_23-57.png as-ssd-bench_GOODRAM_2017-07-27_23-44-19 CrystalDiskInfo.png hwmonitor.png

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.