x-kom hosting

Kontroler obrotów czy sterowanie przez BIOS czy z poziomu systemu?

tomek11
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam,

 

Mam pytanie jak w temacie.

Obecnie posiadam kontroler obrotów Lamptron, zamontowany w zatoce 5,25", taki jak poniżej.

552925_0_f.jpg

 

Wszystko działa ok, ale jestem na etapie poszukiwania nowej obudowy i rozważam obudowę bez zatok 5,25".

 

Stąd moje pytania:

1) Wiem, że da się ustawiać profil wentylatorów z poziomu BIOS. Ale czy są do tego konieczne wentylatory PWM?

2) Czy są jakieś programy, za pomocą których można sterować obrotami i ustawiać profil wentylatorów tylko z poziomu Windowsa, już bez grzebania w Biosie? 

Czy są do tego konieczne wentylatory PWM?

Edytowane przez tomek11

tomek11
komentarz
komentarz

Jakie macie doświadczenia, zostawić ten kontroler obrotów czy jednak nie?

bemol911
komentarz
komentarz
Dnia 24.06.2017 o 16:12, tomek11 napisał:

1) Wiem, że da się ustawiać profil wentylatorów z poziomu BIOS. Ale czy są do tego konieczne wentylatory PWM?

 

 

Zależy od modelu płyty głównej.

 

Dnia 24.06.2017 o 16:12, tomek11 napisał:

2) Czy są jakieś programy, za pomocą których można sterować obrotami i ustawiać profil wentylatorów tylko z poziomu Windowsa, już bez grzebania w Biosie? 

Czy są do tego konieczne wentylatory PWM?

 

Możesz użyć oprogramowania dedykowanego dla płyty głównej.

tomek11
komentarz
komentarz (edytowane)
1 hour ago, bemol911 said:

Zależy od modelu płyty głównej.

 

Czy to oznacza, że są płyty główne, które pozwalają ustawić profil wentylatorów z BIOS-a, nawet jeżeli nie są to wentylatory PWM?

Jak rozpoznać takie płyty, czego szukać w ich parametrach, oznaczeniach? Mam płytę jak w sygnaturce i nie wiem czy ona to potrafi...

Pytam, bo mam wentyle bez PWM, ale z wysokiej półki i w miarę możliwości nie chciałbym się ich pozbywać, gdybym jednak zrezygnował z kontrolera obrotów i chciał ustawiać profil wentyli z BIOS-a lub Windowsa.

 

1 hour ago, bemol911 said:

Możesz użyć oprogramowania dedykowanego dla płyty głównej.

 

OK, ale znowu pojawia się pytanie jak wcześniej, czy są do tego konieczne wentylatory PWM?

 

 

 

Edytowane przez tomek11
bemol911
komentarz
komentarz
31 minut temu, tomek11 napisał:

Czy to oznacza, że są płyty główne, które pozwalają ustawić profil wentylatorów z BIOS-a, nawet jeżeli nie są to wentylatory PWM?

 

Tak, w większości płyt głównych  można sterować wentylatorami które są podłączone do złączy 4pin (również wentylatorami ze złączem 2 lub 3 pin).

 

32 minuty temu, tomek11 napisał:

OK, ale znowu pojawia się pytanie jak wcześniej, czy są do tego konieczne wentylatory PWM?

 

 

Nie. 

tomek11
komentarz
komentarz

 

Dzięki za odpowiedź.

Skoro w takim razie przy danej płycie głównej do sterowania/ustawiania profilu wentyli nie potrzeba PWM, to po co korzystać z BIOS-a, skoro oprogramowanie dołączone do płyty głównej może zrobić to samo z poziomu Windowsa? Chyba, że ustawienie wszystkiego z poziomu BIOS jest lepsze?

 

 

Dark_Moon
komentarz
komentarz
2 godziny temu, tomek11 napisał:

oprogramowanie dołączone do płyty głównej może zrobić to samo z poziomu Windowsa

W biosie raczej niewiele można zrobić z regulacją obrotów. Zazwyczaj jest to możliwość ustawienia najniższej liczby obrotów i jeżeli obroty spadną poniżej tej wartości nastąpi alarm.

Programy potrafią więcej. Nawet jak nie użyjesz żadnego programu a płyta posiada możliwość sterowania obrotami wentylatorów z 3 pinami to obroty będą i tak regulowane przez płytę i będą wzrastać wraz ze wzrostem temperatury procesora. Jeżeli płyta posiada odpowiednią ilość wejść do podłączenia wentylatorów np. 3 (oprócz wejścia dla CPU) to kontroler obrotów wydaje się w dzisiejszych czasach zbędny chyba, ze posiada dodatkowo wyjścia USB lub inne dodatki jak czytnik kart itp. wtedy jest bardziej pożyteczny.

Do jednego wejścia na płycie możemy podłączyć np. 2 wentylatory (co przy trzech wejściach, które potrafią regulować obrotami daje 6 wentylatorów w obudowie) i wszystko regulować za pomocą programu.

tomek11
komentarz
komentarz (edytowane)

Dzięki za wszelkie rady.

 

Sprawdziłem i na mojej płycie głównej mam w sumie 5 wejść na wentyle i pojawiły się kolejne zagwozdki, mam nadzieję, że mi pomożecie.

 

1) Wejście CPU_FAN 4-pinowe - czyli w domyśle podłączam tam wentylator na coolerze procka (taki, jak w sygnaturce) - 3 pinowy.

 

Niestety po zainstalowaniu programu ASUS Fan Xpert i ustawieniu indywidualnej krzywej tego wentylatora, zmiana obrotów jest w bardzo małym zakresie, tak między 1180 a 1220 obr./min. I tu mam pierwsze pytanie, czyżby był jednak potrzebny do tego wejścia wentylator PWM 4-pinowy?

 

2) Wejście CHA_FAN2 3 pinowe - podpiąłem jeden z wentylatorów obudowy (3 pinowy) i mogę ustawiać krzywą obrotów dowolnie, tzn. sterowanie obrotami przez program ASUS Fan Xpert można ustawić w całym zakresie roboczym przewidzianym dla tego wentylatora, przy niskiej temperaturze kręci np. 600 obr/min, przy wysokiej np. 1200 obr/min. 

 

3) Wejście CHA-FAN1 4-pinowe - na razie nic nie podpinałem, bo dostęp do tego gniazda utrudnia mi cooler procka. Podejrzewam jednak, że może być podobny problem z zakresem obrotów, jak w przypadku wejścia CPU_FAN, bo to wejście jest też 4-pinowe, a wszystkie wentyle mam 3-pinowe.

 

4) Wejście PWR_FAN1 3-pinowe- z instrukcji płyty głównej wynika, że w przypadku podpięcia wentyla pod to wejście, nie ma wsparcia programem ASUS Fan Xpert. Podejrzewam, że to wejście ma na stałe przypisane 12V.

 

5) Wejście PWR_FAN2 3-pinowe- to samo, jak w przepadku punku 4.

 

Drugie pytanie, ile maksymalnie wentylatorów 3-pinowych mogę podpiąć pod wejście CHA_FAN2 3 pinowe?

2, 3 a może 4? Mam 4 wentyle w obudowie (oprócz tego na coolerze procka) i wygląda na to, że mógłbym nimi sterować przez płytę główną jedynie przez wspomniane wejście CHA_FAN2.

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

 

Jeszcze wrzucam stronę z instrukcji płyty głównej z opisem ww. wejść.

 

 


 

fan asus.jpg

Edytowane przez tomek11
539
komentarz
komentarz

W moim przypadku temat nie jest już aktualny ale pamiętam ze z moim asusem sabertooth z87 bawiłem się tak:

http://www.forumpc.pl/tutorials/article/505-organizacja-chłodzenia-komputera/

 

Teraz to już historia. Jeśli mam być szczery to ja wybrałbym konfigurację z chłodzeniem CPU wpiętym w systemie PWM w CPU Fan(o ile mówimy o standardowym coolerze) a resztę opcjonalnie:

Kontroler Obrotów Lamptron, do wyboru do koloru:

http://www.lamptron.com

lub też zastosował opcje , którą stosuje u siebie aktualnie na tzw leniwca:

Czyli wentylatory obudowy pozbawione regulacji za to wpieta za pomocą reduktora , i tu zaleznie od wentyla jak potrzeb warianty
12V na 5V ( nie każdy wentyl rusza na 5V)

12V na 7V

12V na 9V

bynajmniej jak sięgnę pamięcią takie opcje pamiętam. Pamiętam tez ze moje 140 mm Noctua ruszały dopiero na 7V.

Trochę mnie ta cała konfiguracja  aplikacji Asusa najzwyczajniej znudziła, dlatego testowałem dalej inne opcje.

Oczywiście lamptron daje niesamowitą kontrole, tyle ze tu tez trzeba poświecić chwile na organizacje wg swoich preferencji i możliwości kontrolera.

Mam sporą budkę tj Phanteks Enthoo Primo i ustawienie wentyli obudowy na min obroty w zupełności mnie zadowala. Co innego chłodzenie CPU, ale tu tez mam namieszane po swojemu bo chłodzę procka z pozbawionym IHS na tzw golasa czyli goły rdzeń, a w roli schładzacza występuje Kraken X61.

Reasumując każdy musi znaleźć coś fajnego dla siebie i tyle. Dziś nie mam już asusa lecz wariant chłodzenia pozostał w dalszym ciągu na leniwca, tak mi jest najzwyczajniej dobrze i już. Oczywiście nie znaczy to ,ze Tobie musi taka opcja odpowiadać.

Pozdrawiam Cię i życzę przewiewności w obudowie :) 

 

 

 

tomek11
komentarz
komentarz (edytowane)

 

On 28.06.2017 at 8:31 PM, tomek11 said:

Wejście CPU_FAN 4-pinowe - czyli w domyśle podłączam tam wentylator na coolerze procka (taki, jak w sygnaturce) - 3 pinowy.

 

Niestety po zainstalowaniu programu ASUS Fan Xpert i ustawieniu indywidualnej krzywej tego wentylatora, zmiana obrotów jest w bardzo małym zakresie, tak między 1180 a 1220 obr./min. I tu mam pierwsze pytanie, czyżby był jednak potrzebny do tego wejścia wentylator PWM 4-pinowy?

 

Potwierdzam, potrzebny jest jednak wentylator PWM 4-pinowy. Wczoraj założyłem nowy cooler właśnie z takim wentylatorem i da się nim w pełni sterować przez Asus Fan Xpert.

 

On 28.06.2017 at 10:31 PM, 539 said:

W moim przypadku temat nie jest już aktualny ale pamiętam ze z moim asusem sabertooth z87 bawiłem się tak:

http://www.forumpc.pl/tutorials/article/505-organizacja-chłodzenia-komputera/

 

Teraz to już historia. Jeśli mam być szczery to ja wybrałbym konfigurację z chłodzeniem CPU wpiętym w systemie PWM w CPU Fan (o ile mówimy o standardowym coolerze) a resztę opcjonalnie:

Kontroler Obrotów Lamptron, do wyboru do koloru:

http://www.lamptron.com

lub też zastosował opcje , którą stosuje u siebie aktualnie na tzw leniwca:

Czyli wentylatory obudowy pozbawione regulacji za to wpieta za pomocą reduktora , i tu zaleznie od wentyla jak potrzeb warianty
12V na 5V ( nie każdy wentyl rusza na 5V)

12V na 7V

12V na 9V

 

Masz rację - zdecydowanie wybieram konfigurację z chłodzeniem CPU wpiętym w systemie PWM w CPU Fan. To rozwiązanie moim zdaniem dużo wygodniejsze w stosunku do sterowania przez kontroler obrotów. I w pełni praktyczne, korzystając z programu Fan Xpert.

 

Poza tym będę jednak szukał obudowy bez zatok 5,25, więc zrezygnuję z kontrolera obrotów, który mam w tej chwili zamontowany. Nie twierdzę, że jest zły, ale chcąc zmienić obroty muszę otwierać drzwi, schylać się, regulować obroty na dotykowym ekranie. A skoro mogę sobie ustawić krzywe obrotów i indywidualne sterowanie z poziomu systemu, to po co mi kontroler? Poza tym moja 2,5 roczna pociecha widząc otwarte drzwi obudowy i moje manipulacje przy kontrolerze, od razu przychodzi i próbuje mi "pomagać"

 

Mam tylko zagwozdkę, czy mogę podpiąć pozostałe 4 wentylatory 3-pinowe pod jedno wejście 3-pinowe (CHA_FAN2) na płycie głównej?

Korzystając np. z takiego rozgałęziacza https://ejama.pl/pl/kable-i-tasmy/1872-phobya-rozgaleziacz-3pin-4x-3pin-60cm-w-oplocie.html

Edytowane przez tomek11

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.