x-kom hosting

Acer Aspire 5610z - problem po zwiększeniu pamięci RAM

gregorius000
utworzono
utworzono

Witam, 
Mam problem z moim starym, aczkolwiek niezawodnym, laptopem marki Acer model: Aspire 5610z. W związku z coraz to większym łakomstwem na pamięć przez strony internetowe, postanowiłem zwiększyć ilość pamięci RAM w laptopie.
Dotychczas posiadałem 2 kości po 512 MB DDR2 i chciałem je rozszerzyć do 4GB.
Co prawda mam Windows XP i wiem, że tych 4 GB nie będzie widział, ale nie w tym problem. Otóż po włożeniu dwóch kości po 2 GB każda i włączeniu laptopa mam czarny ekran, wentylator się załącza, ale nie uruchamia się BIOS, nic się nie dzieje. Sprawdziłem obie kości i wiem na 100% że są sprawne - wkładałem je pojedynczo do slotów i pojedynczo działają, natomiast razem już nie.
Zgodnie z instrukcją obsługi mojego laptopa jest napisane: "Pamięć systemowa  Komuter Aspire 5610Z: do 2GB pamięci DDR2 533/667 Mhz, z możliwością rozszerzenia do 4 GB z użyciem dwóch modułów soDIMM (obsługa technologii dwukanałowej)" Czyli na jeden slot max: 2 GB, slotów mam dwa, a więc max 4 GB.
Zaktualizowałem BIOSa, przywróciłem mu ustawienia domyślne i nic nie pomogło.
Podaję modele i parametry kości starych i "nowych":
Hynix 512 MB 2Rx16 PC2-5300
Corsair 2GB 2Rx8 PC2-5300 

Jedyna różnica między nimi to oczywiście pojemność oraz 2R, ale nigdzie nie znalazłem kości 2GB 2Rx16 PC2-5300 - chyba takich nie produkują. Wątpię, żeby przez 2Rx8 nie chciał mi się załadować BIOS, a później system.

Wykonywałem jeszcze różne kombinacje z kośćmi i jeszcze taki dziwną anomalię znalazłem, że jak włożę do slotu 1 kartę 512 MB a do slotu 2 kartę 2 GB - to wszystko mi działa i po załadowaniu systemu widzę 2,5 GB RAMu. Natomiast jak dam je odwrotnie, czyli Slot 1 - 2 GB, Slot 2 - 512 MB - wówczas mam ten sam efekt jak przy włożeniu dwóch kart 2 GB - czyli czarny ekran, nie ładuje się BIOS, chodzi tylko wentylator.

Nie wiem już co mam zrobić, żeby mi to ruszyło w konfiguracji 2x2 GB.
Poniżej w obrazkach załączam jeszcze parametry płyty głównej oraz pamięci:
- Parametry
- RAM1 - 2 GB
- RAM2 - 2 GB
- Zdjęcia kości 512 MB i 2 GB
 

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Pozdrawiam Grzegorz

Lapek - parametry.PNG

RAM 1 - 2GB.PNG

RAM 2 - 2GB.PNG

RAM 512MB i RAM 2GB.jpg

slivero
komentarz
komentarz

Podaj źródło gdzie masz informacje że twój laptop obsługuje 4GB pamięci RAM. No i podaj dokładny model laptopa. 

anioł2009
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja tu widzę że max 2gb na chipsecie i943 który  autor posiada.

 

http://www.miniputer.com/Acer/Aspire_5610Z.html

 

Prawdopodobnie autor źle wywnioskował z tym 2gb na każde gniazdo. Chodziło o to że gniazdo obsługuje max 2gb kość ( 4 gb nie obsłuży ) ale i całość z dwóch gniazd ma nie przekroczyć 2gb

Edytowane przez anioł2009
gregorius000
komentarz
komentarz

Ze strony producenta Acer po wybraniu modelu są pliki do pobrania w których do ściągnięcia jest plik o nazwie "User manual.zip"

Link do strony producenta: Link1

Bezpośredni link do manuala: Link2

Dokładny model: Acer Aspire 5610z BL50

gregorius000
komentarz
komentarz (edytowane)
17 minut temu, anioł2009 napisał:

Ja tu widzę że max 2gb na chipsecie i943 który  autor posiada.

 

 

Hmm to dziwne, że jak dołożę do wolnego slotu starą kość 512MB to BIOS nie widzi problemu, system się ładuje normalnie i w systemie mam fizycznie 2,5 GB RAMu..

 

Edit:

Jeżeli jest to wina producenta to kijowo :V ,ale w takim razie mógłby pracować w konfiguracji: 1 kość 2GB i jedna kość 512MB? Nie będzie się to jakoś ze sobą gryzło, ponieważ ta 512MB ma 2Rx16 a ta 2GB ma 2Rx8? Nie nastąpią jakieś przeciążenia chipseta, albo coś w tym stylu?

Edytowane przez gregorius000
Dopiska do odpowiedzi od anioł2009
anioł2009
komentarz
komentarz

Chipseta nie przeciążysz ani nic w tym stylu, może Ci co najwyżej zawieszac sie system albo sypać BSODami ze względu na to że chipset obsługuje max 2gb ramu.... A skąd taka anomalia że i łyka dodatkowe 512mb nie wiadomo

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.