x-kom hosting

Skoki obrotów wentylatora

keppel123
utworzono
utworzono

Witam, czy to normalne że wentylator od chłodzenia procesora (cooler master hyper 103)? Mam i7 3770 lekko podkręconego do 4.3ghz bez podnoszenia napięć itp. płyta główna to asus p8p67 evo czy w biosie jest jakaś opcja która steruje tak "agresywnie" obrotami? Chodzi o to że mam np 1200rpm na wentylatorze a przy odpaleniu jakiegoś programu np google chroma wentylator w ciagu 0,5 sekundy przyspiesza o jakieś 200rpm. To samo dzieje się na stockowym taktowaniu, przedtem na asrocku b75 pro3 i i5 2400 i spartanie he922v2 czegoś takiego nie zauważyłem żeby obroty tak skakały. Chłodzenie jest napewno dobrze przylega do procesora. Płytę główną kupiłem używaną jakieś 2 tyg temu czy to możliwe że ma uwalony jakiś czujnik temperatury czy coś? 

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Do tych płyt jest program ASUS Fan Xpert, który znajduje się w programie AI Suite II albo AI Suite III w zależności jak stara jest ta płyta. Mozna to tam sobie regulować nawet jest opcja użytkownika.

https://rog.asus.com/articles/overclocking/discover-the-benefits-of-fan-xpert/

  • Dobra wypowiedź 1
keppel123
komentarz
komentarz

ale wydaje mi się że tnie powinna płyta główna wymagać jakiegoś oprogramowania do sterowania wentylatorem?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

No nie musisz tego używać ale możesz. Można przeprowadzić test tego chłodzenia tym programem.

Poza tym to chłodzenie ma dosyć wysokie obroty w ogóle 800~2,200 więc skok o 200 to niezbyt wielki skok a procesor jest przecież podkręcony. 1200 to połowa możliwości więc chyba nic złego się nie dzieje.

keppel123
komentarz
komentarz

no nie dzieje się niby nic, ale nie powinno tak być. Zresztą zauważyłem też że ogólna temperatura CPU jest cały czas na 60 stopni a poszczególnych rdzeni ok 30 stopni...

Dark_Moon
komentarz
komentarz

No to spróbuj bez podkręcania. Jeżeli tak się nie będzie działo to będziesz miał odpowiedź, że to efekt podkręcania. Ja nie mam doświadczenia w podkręcaniu ale taka temperatura to jest wg mnie normalna. Ja mam i5-3570K bez podkręcania chłodzenie Hyper 212 EVO i tylko pisze w tej chwili a temperatura jest ciągle powyżej 40 stopni

A nawet dochodzi momentami do 50 stopni

keppel123
komentarz
komentarz

kolego mi nie chodzi o temperatury, tylko o obroty na minute wentylatora które rosną bardzo szybko, ten fan xpert mi pomógł, dzięki wielkie za doradzenie tego programiku :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.