x-kom hosting

[4500] Serwer programu Subiekt GT

Froxagen
utworzono
utworzono (edytowane)

Komputer będzie służył jako serwer dla programu Subiekt GT.

Wymagania systemowe Subiekt GT

  • komputer z procesorem minimum 1 GHz (lub lepszym);
  • 1 GB pamięci operacyjnej RAM (lub więcej);
  • około 500 MB wolnego miejsca na dysku twardym dla instalacji klienckiej;
  • system operacyjny Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016;
  • system obsługi baz danych Microsoft SQL Server 2000, 2005, 2008, 2008 R2, 2012, 2014, 2016 – bezpłatna wersja Microsoft SQL Server 2014 dostarczana jest wraz z systemem.
 

Przechwytywanie.PNG

 

Taki zestaw da radę, czy coś do zmiany. Jak tak to proszę podać co :)
Pozdrawiam.

Edytowane przez Froxagen

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Ta płyta ani żadna na typowych układach, nie obsłuży żadnego Xeona E3. Szukaj płyt na układzie C232 i C236.

Jesteś pewny, że potrzebujesz koniecznie Xeona ?

Zamiast dysku SSD nie lepiej dwa dyski WD RED 1TB spięte w macierz RAID 1 ?

Czy 240GB to wystarczająca ilość miejsca dla serwera baz danych ?

Po co ci dodatkowe chłodzenie, uważasz że Intel robi tandetne wiatraki ?

Zasilacz trochę drogi moim zdaniem.

Obudowa nie musi być markowa w sprzęcie produkcyjnym. Zadbaj aby była spora, byś mógł tam wkładać dodatkowe chłodzenie, dyski, karty, itp. Sprzęt ma być praktyczny, a nie pięknie wyglądać.

Do serwera kup używkę monitor za 70 pln. Będziesz go włączał raz na rok.

 

Ile osób będzie korzystać z bazy danych programu ?

Czy w firmie korzystacie z Windows Server/domeny Windws, albo zamierzacie w niedalekiej przyszłości korzystać ? Bo może lepiej pomyśl o Windows Professional, który potrafi pracować w środowisku domeny Windows.

Opracuj politykę kopii zapasowych bazy danych serwera.  

Kup filtr przeciwprzepięciowy.

Edytowane przez MasterYoghourt
Froxagen
komentarz
komentarz

Dziękuje bardzo za Pana odpowiedź, jednak przekonał mnie Pan, że jakaś zwykła i7 uciągnie. Pozdrawiam :)

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)
Cytuj

Dziękuje bardzo za Pana odpowiedź, jednak przekonał mnie Pan, że jakaś zwykła i7 uciągnie

Cyba nie miałeś wyjścia :D

 

Jak pracuje u was tylko kilka osób na Subiekcie, to myślę, że nawet używany komp za 500pln da radę.

Edytowane przez MasterYoghourt
  • 8 miesięcy później...
maniek_88
komentarz
komentarz

Nie chcę zakładać nowego tematu aby nie zaśmiecać, więc podepnę się pod ten-bo tematyka ta sama.

MasterYohgourt a co byś polecił do firmy jako "serwer" na WIndows 10 Pro na którym byłby zainstalowany WfMag. Obsłużyć ma on pracę kilku sprzedawców. Ponadto zależy mi na RAID bo dokumentów, ważnych informacji jest dużo i muszę mieć jakąś gwarancję ich bezpieczeństwa.

Za pomocą kolegi złożyłem coś takiego: http://www.morele.net/inventory/info/ee58c9a8/

Z myślą o możliwości dalszej rozbudowy. Co o tym sądzisz? Czy jako PC tylko to "trzymania" bazy danych i jej udostępniania w sieci nie za mocny sprzęt?

 

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

lukasin
komentarz
komentarz

Potrzebne Ci 3 sieciówki do tego?

 

Pamiętaj, że raid nie jest kopią zapasową. Jak posypie Ci się system plików na jednym dysku, to na drugim też ;) Backup zewnętrzny to podstawa.

maniek_88
komentarz
komentarz

Może źle się dodało do koszyka. Ok z tym RAID wiem o czym mowa. I mam świadomość co do kopii zapasowych

Potrzebne Ci 3 sieciówki do tego?
 
Pamiętaj, że raid nie jest kopią zapasową. Jak posypie Ci się system plików na jednym dysku, to na drugim też Backup zewnętrzny to podstawa.
Może źle się dodało do koszyka. Ok z tym RAID wiem o czym mowa. I mam świadomość co do kopii zapasowych. Spodziewałem się merytorycznej odpowiedzi co do mocy zestawu PC podanego w poście oraz jego sensu.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Producent WF-Mag proponuję Windows Server. Myślę, że to przesada, wątpię by aplikacja wymagała jakiejkolwiek funkcjonalności Windows Server. Na Windows 10 spokojnie zainstalujesz MS SQL Express Edition. Ale dobrze jakbyś do nich zadzwonił, czemu mają takie zachcianki: http://www.wf-fakir.com.pl/wf-mag/wymagania-sprztowe.html

 

W kwestii Windows 10 Pro. myślę że w przyszłości jakbyście chcieli wprowadzić w zakładzie usługę Active Directory, to wersję Pro się przydadzą. Ale dodatkowo zastanowił bym się nad wersją BOX systemu, by móc legalnie zainstalować system na innym komputerze, jakby co.

 

Tak jak kolega @lukasin wspomniał, nie kupuj dodatkowej sieciówki. I ma rację co do RAID, który nie jest kopią zapasową. RAID nie zabezpiecza cię przed uszkodzeniem programowym, na przykład wirusem. Czyli kopie zapasowe bazy danych programu i tak będziesz musiał robić. Na przykład na jakiś NAS lub jakiś przenośny dysk.

 

A teraz do sedna, jeśli chodzi o sprzęt, platforma na układzie Z370.

 

płyta: https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z370-pro4-1533534/

RAID 0,1,5,10

 

procesor: https://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-8100-3-60ghz-6mb-box-bx80684i38100-978215/

wystarczył by nawet Pentium G

 

2x4GB RAM DDR4 2333MHz, sam wybierz coś taniego

 

DWA dyski WD Purple 1TB. W BIOS Setup ustawisz obydwa w RAID 1. Dopiero po tym zabierzesz się za instalację systemu.

 

obudowa koniecznie z chłodzeniem: https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg2-pure-black-spc161-976072/#outlet

 

zasilacz taki: https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-l2-600w-spc165-977143/

 

do tego jakiś napęd DVD, na SATA, w kolorze czarnym

 

kup jakiś dysk zewnętrzny na USB, bedziesz na nim trzymał backup serwera WF-Mag. Nie szalej z kasą nie ma sensu.

 

Oczywiście monitor potrzebujesz tylko podczas instalacji, później odłącz. Kopię bazy danych programu zrobisz zdalnie. Ale klawiaturę i mysz możesz zostawić podłączone. Kartę graficzną nie musisz kupować, jak w przypadku swojego zestawu, tutaj masz integrę z prockiem. A i jeszcze coś, jak komputer ma robić za serwer to nie powinien być przez nikogo innego wykorzystywany jako stacja robocza. W pomieszczeniu, w którym będzie stal ten komputer pomyśl o zamontowaniu czujki dymu. Teoretycznie nic nie powinno się stać, ale kiedyś mój wyłączony komputer się w nocy zapalił, wypadki się zdarzają.

Edytowane przez MasterYoghourt
  • Dobra wypowiedź 1
rafalluz
komentarz
komentarz (edytowane)

LOL.

 

Na HDD baza będzie chodzić o jakieś 2 rzędy wielkości wolniej niż na SSD. RAID wiele tu nie zmieni, tym bardziej RAID 1. Responsywność bazy będzie znacznie gorsza na HDD, nie ma się co czarować.

 

Czy 240GB starczy na system z bazą? Nawet przy kilku milionach rekordów bez problemu, chyba że będą jakieś kosmiczne tabele. Tu są wytyczne do szacowania rozmiaru:

 

https://docs.microsoft.com/en-us/sql/relational-databases/databases/estimate-the-size-of-a-database

 

Pracuję z bazami CAM-owskimi na produkcji i parę GB to standard, więc SSD 240GB nie powinien mieć problemów. Ważne, by nie brać badziewia na TLC, jeśli będzie sporo zapisów, więc np. taki się nada:

 

https://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-iridium-pro-240gb-ssdpr-iridpro-240-720767/

 

Edytowane przez rafalluz
MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Można i SSD ale paru sprzedawców raczej tego nie wykorzysta.

maniek_88
komentarz
komentarz
Można i SSD ale paru sprzedawców raczej tego nie wykorzysta.
Teraz wygląda to tak.
4 komputery stacjonarne. Wszystkie w konfiguracji z Win 10 Home bądź profesional na i5 4GB RAM i dyskach SSD.

Na jednym tych PC jest zainstalowany WfMag i z nim łączą się pozostale stacje robocze.
Komputer ten w ciągu dnia również wykorzystywany jest do pracy. Często przez kilka dni jest włączony przez 24h aby mieć do niego zdalnie dostep.

Dzisiaj nastąpiła chwila grozy...ekran błysnął PC "serwer" przestał działać. Doszedłem, że winna jest kość RAM, wymieniłem na nową i PC wstal. Jednak po tej sytuacji doszedłem do wniosku, że trzeba coś tu zmienić i zabezpieczyć się na przyszłość stąd za poradą pracownika serwisu PC szukam rozwiazania o którym wspomniałem w poprzednich postach.

Może za bardzo panikuje i wystarczy mocniejszy PC z jakimś UPSem i pilnowaniem się z kopiami bazy danych codziennie i wrzucaniem ich na inne dyski?


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Nie wystarczy. To ma być oddzielny komputer i nikt nie ma na nim pracować. Konfiguracja jaką podałem wyjdzie chyba taniej niż sam procesor jaki podałeś w swoim zestawie. Poza tym, z czasem możesz dodać inną funkcjonalność, na przykład serwera plików do tego kompa.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.