x-kom hosting

Dodatkowa pamięć ram

Shirai
utworzono
utworzono (edytowane)

Obecnie mam 1x8 gb crucial ballistix tactical [BLT8G3D1608DT1TX0CEU). Aby działał na taktach takich jak podaje producent musi być odpalony profil xmp.

Chciałbym dokupić drugą kość jednak cena nowej to ok. 300 zł a takiej samej używki nie mogę nigdzie znaleźć. Czy można dokupić jakąś inna tak żeby działały w dual channel? Najlepiej jakby to była jakaś używka.

Linki mile widziane ;p

Edytowane przez Shirai

cinomatic
komentarz
komentarz

Szukaj  1600MHz CL8 1.5V

 

Ogólnie obojętnie jakie kupisz i czy będzie działało w Dualu bo i tak nie odczujesz różnicy między Dual Chanel... no chyba że robisz benchmarki na komputerze.

 

Shirai
komentarz
komentarz (edytowane)

Napięcie 1.5 V jest niezbędne? Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/ddr3-crucial-ballistix-8gb-1600mhz-warszawa-sklep-i6750850157.html

Jednak z tego co wyczytałem napięcie tych pamięci to 1,35. Jeżeli bym kupił te podane w linku to ze względu na napięcie w dual channel nie będą działać ale ogółem problemy nie będzie żeby taką kość dołożyć?

A może skoro dual-channel jest nieistotny jeżeli chodzi o gry to warto pomyśleć nad kością 4gb? 12 gb na tą chwilę by mi spokojnie wystarczyło, a zaoszczędzone pieniądze dołożyłbym do gtx 1060 ;d

Edytowane przez Shirai
Youki
komentarz
komentarz

Nie muszą być te same kostki, nie muszą być od tego samego producenta.

Tak, szukaj kostek 1,5V

Shirai
komentarz
komentarz

Czyli nesli dobrze rozumiem szukac takich aby dzialaly na napieciu 1,5 v? Reszta nieistotna?

Youki
komentarz
komentarz

1.5V o takich samych parametrach pracy jak Twoje obecne, non-ECC DIMM. ;)

Shirai
komentarz
komentarz

Latwiejpowiedziec niz znalezc :/ ciezko znalec pamieci z takimi samymi taktami, opznieniami i napieciem:/ Bede musial chyba tak czy siak kupoc nowe...

Youki
komentarz
komentarz

To weź 1600 MHz CL9. Wtedy te Twoje też będą działać na CL9 a takich pełno :D 

Shirai
komentarz
komentarz

A gdybym kupil wlasnie cl9 1600 mhz 1,5 v i swoje reczniee w biosie na cl9 przestawil to beda dzialac w dualu? Jakie wogole trzeba warunki spelnic zeby dual channel zadzialal? Wiem, ze dual channel na gry niema wiekszego wplywu ale pytam tak z cuekawosci ;p

bemol911
komentarz
komentarz
5 minut temu, Shirai napisał:

A gdybym kupil wlasnie cl9 1600 mhz 1,5 v i swoje reczniee w biosie na cl9 przestawil to beda dzialac w dualu? 

 

Powinny.

 

5 minut temu, Shirai napisał:

Jakie wogole trzeba warunki spelnic zeby dual channel zadzialal?

 

Kości muszą działać z takimi samymi parametrami. 

Shirai
komentarz
komentarz

Niezaleznie od producenta?

bemol911
komentarz
komentarz

W większości przypadków tak. 

Shirai
komentarz
komentarz

Ok dzieki wszystkim za rozjasnienie tematu, wiem czego teraz czego szukac ;)

Shirai
komentarz
komentarz

Jeszcze jedno pytanie - ustawiłem swoje pamięci obecnie na auto (wyłączyłem xmp profil) i wskoczyły takty 1333 mhz cl9. Zamówiłem sobie kość ballistix sports 4gb 1600 mhz cl9. Stwierdziłem, że oleje dual channel skoro nie jest tak istotnych w grach i kość 4 gb będzie dla mnie wystarczająca. Mam jednak pytanie, gdyż moja obecna pamięć wskoczyła na podane wyżej parametry - mogę je zmienić ręcznie na 1600 mhz i opóźnienia 9-9-9-24 i nowe kostki ustawić w dokładanie tak sam sposób? Logicznie rzecz biorąc wcześniej działały na 1600 mhz cl8, więc luzując timingi idę z parametrami w dół, więc nie powinno się nic dziać, dobrze myślę? Zdziwiło mnie tylko, że w trybie auto tak spadło taktowanie...

Youki
komentarz
komentarz

Możesz próbować zmienić.

 

Shirai
komentarz
komentarz

Dołożyłem 4 gb kość Crucial Ballistix Sports, wchodze w bios i pokazuje dual channel, odpalam cpu-z także pokazuje, że pamięci działają w dualu? Jak to możliwe?

bemol911
komentarz
komentarz
9 minut temu, Shirai napisał:

Jak to możliwe?

 

Pewnie pracują z takimi samymi parametrami. 

Shirai
komentarz
komentarz (edytowane)

Pracują ale myślałem, że pojemność pamięci też musi być taka sama...

 

 

EDIT

Ściągnąłem jakiś darmowy benchmark do pamięci ram (MaxxMem) aby z ciekawości sprawdzić czy faktycznie tryb dual channel działa.

Wyniki:

crucicial ballistix sports 4 gb 1600 mhz cl9 single channel

-Memory-Copy 12598 MByte/sec.

-Memory-Read 11080 MByte/sec.

-Memory-Write 12281 MByte/sec.

 

crucial ballistix tactical 8 gb 1600 mhz cl9 single channel

-Memory-Copy 12431 MByte/sec.

-Memory-Read 11490 MByte/sec.

-Memory-Write 12289 MByte/sec.

 

Dwie powyższe pamięci działające w dual channel:

-Memory-Copy 22063 MByte/sec.

-Memory-Read 17416 MByte/sec.

-Memory-Write 19056 MByte/sec.

 

 

Pisaliście, że różnice między dual channel a single channel widać tylko w benchmarkach, także postanowiłem w taki sposób sprawdzić czy faktycznie dual channel przy 12 GB pamięci u mnie zadziałał.

 

Myślę, że dla wielu osób którzy obecnie zastanawiają się nad dokupieniem ramu, a obecnie posiadają 8 gb jak ja, kość 4gb o tych samych parametrach, jeżeli chodzi o gry będzie doskonałym wyborem. Dla mnie obecnie 8 gb przy najnowszych produkcjach + pare rzeczy które miałem odpalone w tle 8 gb było za mało gdyż, często wykorzystanie pamięci dochodziło mi do prawie 100%. A tak za 90 zł zyskałem wystarczająco dużo pamięci do obecnych gier jak i zyskałem dual channel. Dla ludzi którzy są w podobnej sytuacji a nie chcą wydawać niewiadomo jakiej kasy, takie rozwiązanie wychodzi w sam raz ;d

 

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dzięki wielkie za pomoc!

 

 

 

 

 

Edytowane przez Shirai

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.