x-kom hosting

Częste bluescreeny przy niewymagających aplikacjach - Lenovo Y500 i7

Kamiloos
utworzono
utworzono

Witam. Odkupiłem od znajomego laptopa Lenovo Y500 i7-3630QM/8GB/1000 SLI GT650. Miał go u siebie niecałe pół roku. Po 2 tygodniach używania zaobserwowałem częste blue screeny przy nie wymagających aplikacjach. Poszperałem w necie i znalazłem rozwiązanie które zmniejszyło ilość wywalanych blue screenów - wyłączenie opcji szybkiego uruchamiania systemu Win8. Nie mniej jednak przy takim sprzęcie laptop mógł się zaciąć przy grze przykładowo GTA IV która nie była ustawiona na full detalach a i tak dziś miał problem z renderowaniem otoczenia w grze.

 

Próbowałem już skanować go programami, czyścić CCleanerem, robić sprawdzanie dysku chkdsk ale nie wiele to pomogło, sprawdzanie komputera pod kątem wirusów też nic, czysty jak łza, a mimo to blue screeny wywala. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu bo dla mnie informatyka to magia.. System nowy wgrać sobie wgram, ale zdiagnozować takiego problemu nie jestem w stanie. 

 

Ostatni blue screen to błąd kernel_data_inpage_error

 

Proszę o pomoc

Cielsyn
komentarz
komentarz

Witaj, laptop był wcześniej formatowany? , jeśli nie to mam dla Ciebie dość proste rozwiązanie.

W każdym laptopie znajduje się( lub powinna być, jeżeli jej ktoś nie usunął, przy formacie.)  ukryta partycja w której znajduje się czysty Windows , wraz z gotowymi sterownikami i programami do korzystania z komputera. Możesz  sprawdzić czy masz taką partycję, poprzez wejście w uruchom i wpisanie  compmgmt.msc, wyświetli Ci się okno zarządzania komputerem, następnie kliknij w zarządzanie dyskami. W tym momencie wyświetlą się tobie wszystkie partycje , jakie są na komputerze , jeśli jest jakaś partycja bez etykiety i wielkości ok 20GB, to prawdopodobnie partycja odzyskiwania . 

 

Jeżeli się upewnisz ,że taką partycję posiadasz możesz przystąpić do przywrócenia komputera do ustawień fabrycznych(Po tej czynności komputer będzie tak jak byś go wyjął z pudełka)-oczywiście wiąże się to z utratą wszystkich danych i wgrania systemu na nowo, więc radzę zgrać najważniejsze dane na jakiś dysk zewnętrzny ,lub pendrive.

 

A tu link jak wykonać przywrócenie do ustawień fabrycznych: https://www.youtube.com/watch?v=-PAyrq4LDv4.

Przechwytywanie.PNG

Kamiloos
komentarz
komentarz

Nie był jeszcze ani razu. Tak mam 2 dyski z opisem partycja odzyskiwania, jedna 25GB, druga 450MB. Z tym że z formatem i utratą danych mi nie po drodze, mam tego baardzo dużo. Odzyskiwanie to ostateczność jak już nie będzie innej opcji - tak wiem, to najszybsza opcja i zapewne by pomogła ale chciałbym zachować większość danych.

Cielsyn
komentarz
komentarz (edytowane)

Jest jeszcze 2 sposób ,możesz odświeżyć komputer z zachowaniem obecnych plików i ustawień(O ile nie próbowałeś tego wcześniej).

 

Aby odświeżyć komputer

1.Szybko przesuń od prawej krawędzi do środka ekranu, naciśnij panel Ustawienia, a następnie naciśnij pozycję Zmień ustawienia komputera. 
(Jeśli używasz myszy, wskaż prawy górny róg ekranu, przesuń wskaźnik myszy w dół, kliknij panel Ustawienia, a następnie kliknij pozycję Zmień ustawienia komputera).

 

2.Naciśnij lub kliknij pozycję Aktualizacje i odzyskiwanie, a następnie naciśnij lub kliknij pozycję Odzyskiwanie.

 

3.W obszarze Odśwież komputer z zachowaniem istniejących plików naciśnij lub kliknij pozycję Rozpocznij.

 

4.Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Edytowane przez Cielsyn
Kamiloos
komentarz
komentarz

O odświeżeniu komputera też dziś przeczytałem i doczytałem, że on zachowuje tylko pliki tj. obrazy i dokumenty systemowe, a zainstalowane programy i całą resztę usuwa robiąc przy tym spis usuniętych programów. Jest to zwykły reinstal systemu z zachowaniem obrazów i dokumentów, reszta programów i gier nie wchodzą w grę.

 

Zrobiłem dziś też reinstall Antyvirusa bo przeczytałem, że czasem on powoduje wywalanie BS. Zobaczymy czy wywali następny błąd czy nie.

truez
komentarz
komentarz

Jak Ci sie pojawia bsod to zrob zdjecie, jesli Ci sie uda. Czesto jest podany plik ktory wywoluje bsody, np. nvlddmkm.sys od sterownikow nvidia i takie tam. Jak nie zdazysz zrbic zdjecia to sprobuj cos przeczytac i zapamietac :)

Kamiloos
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak jeszcze raz sie zrobi to spróbuje zrobić fote. Wydaje mi sie że odpowiedzialny za blue screeny jest avast. Po reinstalowaniu go nie wywalało błędu do teraz. przed chwilą znów błąd kernel_data_inpage_error. Zmienię antywirusa i zobaczymy

 

Edit: BSOD znów wywaliło, po zmianie AV, zdjęcia nie zrobiłem bo nie było mnie w pokoju. Wyłączyłem w ustawieniach zaaw. automatyczny restart komputera po awarii, wtedy wrzucę fotę.

 

Po ściągnięciu programu do odczytywania BSOD'a okazało się, że nie mam folderu Minidump. POMOCY! W necie nie umiem znaleźć odpowiedzi na to czemu go nie ma i co zrobić, żeby błędy tam zapisaywało.

Edytowane przez Kamiloos
Kamiloos
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok pojawił się BSOD, komputer sam się nie wyłączył. W opisie jest : KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR(SPACEPORT.SYS)

 

Folderu Minidump i zrzutu z błędu nie ma. Proszę o pomoc.

 

Ściągnąłem program WinThruster który znalazł 230 błędów związanych z plikiem spaceport.sys. Lecz wersja demonstracyjna mogła usunąć jedynie 25.

 

Piszę nowy komentarz, żeby był widoczny - po edycji nie wysyłają się powiadomienia.

Edytowane przez Kamiloos
Dopisanie
truez
komentarz
komentarz

Zrestartuj komputer do stanu poczatkowego.

Kamiloos
komentarz
komentarz

Gdybym mógł zrobić formata to bym go zrobił bez pisania przez tydzień na tym forum. Problem w tym, że mam na laptopie bardzo dużo danych przez co nie mogę zrobić formata.

truez
komentarz
komentarz

Widac bez tego sie nie obejdzie, musisz skopiowac dane. Jesli normalnie sie nie da to w trybie awaryjnym, akurat bledu tego typu plikow raczej nie naprawisz tak latwo, najszybciej byloby zrobic format.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.