x-kom hosting

Brak turbo boostu w i5... Prosze o pomoc.

Gego
utworzono
utworzono

Witam, kilka dni temu wymienilem i3 na i5 3230M z turbo boostem (2.6 do 3.2) jednak zawsze max to 2.6 (2594). Sprawdzalem procesor w stresie programami jak i grami i zawsze max to 2.6. Niestety w BIOSie nic nie ma o turbo booscie (wgranie najnowszego BIOSu tez nic nie dalo). Moze macie jakies pomysly? Prosze o pomoc :)

Youki
komentarz
komentarz

Model laptopa, BIOS aktualny?

 

Gego
komentarz
komentarz (edytowane)

Laptop lenovo g500. Tak BIOS wgralem ostatnio najnowszy ze strony producenta lecz tam nie mam zadnej opcji odnoscnie TB...

 

 

 

 

 

4.jpg

5.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez Gego
zdj BIOSu
Youki
komentarz
komentarz

A na jakim chipsecie masz płytę główną w tym modelu?

 

Gego
komentarz
komentarz (edytowane)

Ivy Bridge, mostek HM76. Plyta glowna to: Lenovo 20236.

Edytowane przez Gego
Youki
komentarz
komentarz

A jakie masz temperatury na CPU?

Gego
komentarz
komentarz

W spoczynku na core ok 40 na package ok 45. W stresie na core do 65 a na package 65-70. Mysle ze temp sa w normie. Dziwny przypadek jak go rozwiazesz to wielki podziw :)

Youki
komentarz
komentarz

Zmień w systemie plan zasilania na wysoką wydajność i sprawdź ponownie.

Oczywiście sprawdzasz przy podłączonym zasilaniu?

Gego
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak zasilanie mam podlaczone nonstop :) Zawsze mialem na zrownowazonym ale w opcjach zasilania mialem maksymalny stan procesora na 100% wiec i tak powinno dzialac... Wysoka wydajnosc niestety tez niczego nie zmienia ( jedynie zegary sa zawsze na maksymalnej czestotliwosci 2594 ale wyzej ani drgnie...) antywirus raczej nie ma mocy blokady TB czy jakis inny program prawda ?:P Jeszcze sprawdzalem w konfiguracji systemu->rozruch->liczba procesorow (mam odznaczone) wiec tez niby tak powinno byc i tak mam..

Edytowane przez Gego
Youki
komentarz
komentarz

To nie wiem, szukałem jakiś informacji na internecie, ale nie było podobnego wątku z tym modelem.

 

  • Dobra wypowiedź 1
Gego
komentarz
komentarz

No wlasnie tez szukalem... A moglbym go jakos podkrecic jakims programem?

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Możesz spróbować tym. jest tylko na 30 dni ale wszystko w nim działa w tym czasie.

http://www.argusmonitor.com/en/turboboost.php

albo tym (ten jest freeware)

http://www.techspot.com/downloads/4947-intel-turbo-boost-technology-monitor.html

Wyczytałem na różnych forach - dotyczyło to innych modeli ale myślę, że to ten sam problem firmy Lenovo - że pomogło usunięcie sterowników chipsetu i innych z Lenovo a zainstalowanie odpowiednich z Intela.

Także w odpowiedzi z Lenovo napisano, ze jeżeli nie ma takiej opcji w biosie to opcja Turbo jest już włączona ale nie da się manipulować jej ustawieniami.

Niektórzy znowu piszą, że turbo boost nie działa jeżeli rozruch komputera jest uruchomiony ze wszystkich procesorów.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2732522.html

  • Dobra wypowiedź 1
Gego
komentarz
komentarz (edytowane)

No niestety inne sterowniki chipsetu nic nie zmieniają.. wgrałem najnowszego intela i potem jeszcze jakieś starsze i tez nic wiec to nie to... rozruch mam odznaczony pisali ze tak powinno być tak ze możliwe ze tylko restart windowsa coś zmieni czego na razie nie zrobie bo robilem jakis miesiac temu a juz mam zbyt wiele rożnych danych by restartowac :P Argus Monitor tylko kontroluje temperatury GPU, CPU i dysku a ITBTM mi nie chce się zainstalować bo niby nie mam i5 z turbo boostem :D Coś chyba jest nie tak ze sterownikami ze tego TB nie wykrywa albo ktos chce mnie wkur z Intela...:P Może wykrywa jakby ten stary i3 ale jakim cudem tego nie wiem w razie co jak bym zrobil restart to napisze czy pomoglo. Jak by nie było to dzięki za zainteresowanie :)

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Gego
Błąd ITBTM
BlackC
komentarz
komentarz

Może spróbuj użyć programu throttle stop, jest tam opcja do odznaczenia bd prochot. 

Gego
komentarz
komentarz

Niestety tez brak rezultatu...

Bez tytułu.jpg

Gego
komentarz
komentarz

Dzisiaj zrobiłem ten reinstal windowsa i o dziwo podziałało... TB się włącza więc gdzie była przyczyna tego nie wiem ale jeśli komuś nie działa mimo rożnych prób to polecam reinstal... Pozdrawiam :)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.