x-kom hosting

Wysokie temperatury i7 6700k

homik363
utworzono
utworzono

Witam

Posiadam komputer  (tak w skrócie )

Procesor Intel Core i7-6700K z chłodzeniem Thermalright Macho Rev. B

Płyta główna ASRock Gaming K4, Intel Z170

grafika EVGA GeForce GTX 980Ti

dysk Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache

obudowa SilentiumPC Aquarius M60W

Pytanie 1.

Myślałem nad podkręceniem procesora wiec zainteresowałem się temperaturami, i procesor nie podkręcony czyli pod obciążeniem 4.2GHz. Temperatura wtedy wynosi w okolicach 80 stopni (max 88), przy okazji zobaczyłem ze procesor działa przy core Voltage 1.310V poczytałem że niektóre płyty ustawiają automatycznie takie wysokie wartości, i warto ustawić core Voltage niżej w moim przypadku jest to teraz 1.230V, temperatury spadły do ok 70 (max 83). I moje pytanie ten procesor aż tak bardzo się grzeje? Bo jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to zmiana pasty termo przewodzącej ponieważ komputer nie był składany przeze mnie i nie mam pojęcie jaka została użyta.(posiadam arctic mx-4). Posiadam inny komputer z i5 2500k podkręconym do 4.6GHz z tym samym chłodzeniem i tam temperatury wahają się w okolicach 75 stopni

Pytanie 2

Zastanawiam się także czy cały komputer za bardzo się nie grzeje ponieważ  temperatura karty graficznej przy korzystaniu z przeglądarki + jakieś drobne programy w tle (2 monitory)  wynosi w okolicach 55-60 stopni (chłodzenie uruchamia się przy 61) a dysk twardy trzyma 45 stopni.

Youki
komentarz
komentarz

Na 1.3V to możesz próbować czy na 4.5 GHz działa. Poza tym czym obciążałeś procesor?

I

homik363
komentarz
komentarz

Programem OCCT

przy 1.31V udało mi się uzyskać 4.4 GHz ale już po 3 minutach testu max temp. wynosiła 89 wiec nie chciałem dalej kontynuować

Youki
komentarz
komentarz

A w grach do ilu dobijasz?

Jaka pasta nałożona na CPU?

homik363
komentarz
komentarz

Procek zazwyczaj miał ok 80 teraz bo zmianie core Voltage  na 1.230V średnia w okolicach 70(max80) ale chciałbym jednak podkręcić procek chociaż do tych 4.5GHz.

Pasta niestety nie mam pojęcie jaka jest nałożona, ponieważ komputer przyjechał do mnie już złożony. A karta graficzna w grach osiąga 84 stopnie.

Youki
komentarz
komentarz

Kręciłeś na ustawieniu Adaptive czy Fixed póki co? :)

Chyba CI się licha sztuka do OC trafiła.

homik363
komentarz
komentarz (edytowane)

Fixed

Wymienię chyba dzisiaj pastę to dam jeszcze znać czy temperatury  jakoś się zmieniły

 

Edytowane przez homik363
Youki
komentarz
komentarz

Jaką pastę będziesz nakładać? :)

homik363
komentarz
komentarz

arctic mx-4

Youki
komentarz
komentarz

Może być, nałóż równomiernie. :)

homik363
komentarz
komentarz

wymiana pasty trochę dała

nie podkręcony procesor (4.2GHz) średnia temp 65 max 72

podkręcony 4.5GHz średnia temp 75 max 86

co ciekawe przy ustawieniu fixed procesor działa dopiero na 1.32 (co daje skoki pomiędzy 1.312 a 1.328)

natomiast na ustawieniach offset 40  procesor działa bez problemowo co daje 1,31

Temperatury po podkręceniu wydaja mi się wysokie więc myślę żeby jeść do 4.4Ghz

Tylko zastanawiam się czy te 0.2GHZ jest tego warte (podbijanie core Voltage  z 1.230V na 1.3 oraz wyższe temperatury).

Oraz mam jeszcze jedno pytanie mianowicie jak można ustawić żeby wentylator na radiatorze działał z mocą np 100% już przy temp 70 stopni, ponieważ znalazłem w biosie podobną opcje ale ta zmienia mi tylko startową stałą prędkość wentylatora co daje  900 RPM lub 1300RPM (dwie najwyższe wartości, 1300 to 100% mocy) jeśli ustawie startową prędkość 900 RPM to podczas obciążenia prędkość wzrasta zazwyczaj tylko do ok 1100.

Youki
komentarz
komentarz

Pokaż jakie masz tam opcję przy wentylatorze, nie pamiętam wygląda UEFI tej płyty. 

 

Zobacz też w grach do ilu dobijasz, bo tam raczej żadna gra Ci ciągle na 100% tak jak OCCT procesora obciążać nie będzie. :)

  • 2 tygodnie później...
NiceKillah
komentarz
komentarz

Katowanie procka powyżej 1.35V na powietrzu to lekki hardcore :D Jedyne co może znacząco pomóc wiąże się z utratą gwarancji. Zdejmując IHS i wymieniając glutosława na Coollaboratory Liquid Ultra możesz urwać realnie 15-20 stopni.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.