x-kom hosting

Lenovo x230 - pomoc w rozbudowie

xxxprzemo
utworzono
utworzono

Witam wszystkich :)

Potrzebuje Waszej pomocy i porady :)
chce kupic maly laptop o dobrych parametrach i wytrzymalej konstrukcji. W moje gusta i po dlugiej analizie zdecydowalem 
sie, najodpowiedniejszym modelem bedzie LENOVO X230. 
Bede chcial miec na nim 3 systemy (windows xp, windows 7 oraz windows 10), z racji ze mam takie potrzeby i szukam
malego mobilnego laptopa o duzej wytrzymalosci oraz sensownych parametrach.
Domyslnie chce kupic z dyskiem 500 gb minimum a pozniej chcialbym dolozyc dysk ssd 256 GB i na nim zainstalowac 
systemy (w gniazdo Msata, co da mi w efekcie 256 gb ssd oraz 500 gb hdd - czyli 2 dyski fizyczne) 

Teraz mam pytanie od strony technicznej zdaje sobie sprawe ze instalacja windows xp nie jest prosta na dysku ssd, wiec zeby
uniknac problemow moglbym zainstalowac windowsa xp na dysku hhd a windowsa 7 oraz windowsa 10 na dysku ssd? 
Jak bedzie sprawa wygladala z botloaderem? czy bede musial zmieniac usatwienia w biosie przez uruchomieniem konkretnego 
windowsa (np jesli bede chcial uruchomic windowsa xp z dysku hdd przestawiam na dysk aktywny ten dysk a jak bede chcial
uruchomic z dysku ssd na msata inny system, to bede musial ustawic ten jako dysk aktywny?)
Chyba ze tutaj przejmie funkcje juz botloader i nie ma znaczenia na ktorym dysku jest zainstalowany windows? 

Pytam dlatego, ze nie mialem jeszcze stycznosci z dyskiem ssd na Msata i nie wiem jak bios ustawia priorytet uruchomienia
windowsa z danego dysku a tym bardziej takze nie instalowalem na jednym komputerze na 2 dyskach fizycznych kilku systemow.
Doswiadczenie natomiast mam tylko z instalacja kilku windowsow na podzielonym na partycje jednym dyskiem fizycznym.

dzieki za pomoc, bo  chce byc swiadomych pewnych ograniczen technicznych przed zakupem :)

amso
komentarz
komentarz (edytowane)

Tutaj chodzi głównie o to, że dyski SSD uwielbiają UEFI i o ile Windows 7 oraz Windows 10 nie mają z tym problemów o tyle XP z tym ma tak samo jak z AHCI (chociaż nowe kompilacje niewlowały ten problem). Tym samym aby odpalać Windowsa Xp będzie trzeba to zmieniać w bios aby wszystko chodziło poprawnie. Nie wiem też czy będą sterowniki pod x230 do windowsa xp to dosyć nowa maszyna. 

Edytowane przez amso
xxxprzemo
komentarz
komentarz

No wlasnie wiem ze dyski ssd sa przystosowane pod uefi. Powiedz mi czy sie orietujesz czy w tym lenovo x230 jest uefi czy poprzedni standart AHCI?

Tak czy siak masz racje ze windows xp nawet nie bedzie dzialal w trybie ahci bo sie o tym przekonalem na modelu x140e instalujac windowsa xp i windowsa 7... zeby uruchomic windowsa xp musze przelaczac w biosie na tryb compability a windowsa 7 uruchamiam w trybie ahci. (Przy okazji prosze o troche teorii i jakie sa roznice w tych trybach? Prawdopodobnie chodzi o predkosc odczytu i zapisu tak? Przy standartowym uzytkowaniu idzie to odczuc czy roznice sa nie odczuwalne?)

Wiem tez ze chcac uruchomic i zainstalowac windowsa xp w trybie ahci musialbym miec specjalny sterownik od dysku twardego ktory zwykle ciezko jest zdobyc a wiem tez ze sa przypadki ze mimo doinstalowania tego sterownika i tak windows xp nie dziala poprawnie w trybie ahci wiec wolalem nie kombinowac i przelaczac tryby urichomienia w biosie i zachowac pelna zgodnosc sprzetowa. 

Mowiss ze sa specjalne wersje windowsa xp ktore maja wyeliminowane te problemy? Gdzie taka plytke instalacyjna moge znalezc? Ktora to wersja windowsa xp?

 

Czyli oprocz trybow zgodnosci uruchamiania windowsow nie powinno byc innych problemow?

Tryb ahci lub compability jest bios przydziela do wszystkich dyskow? Nie da sie ustalic w biosie ktore dyski maja sie uruchamiac w trybie ahci a ktore w compability?

No chyba ze np taki dysk ssd na msate da sie uruchomic takze w trybie compability? Jakie bylyby ograniczenia w tym sposobie uruchamiania laptopa?

 

Ostatecznie tak jak mowie nie stanowiloby to dla.mnie duzej przeszkody zeby przed uruchomieniem wymaganego w danym.momencie systemu wejsc do biosu i uruchomic odpowiedni tryb. Chodzi mi glownie o ewentualne inne przeciwnosci ktorych jeszcze nie doswiadczylem a chcialbym uniknac przed zakupem bo po zakupie bedzie juz za pozno:)

 

amso
komentarz
komentarz

x230 UEFI ma nie wiem, w czy w pierwszych bisoach miał, ale na pewno w nowszych ma bo sam robiłem sobie :). Swego czasu miałem dylemat czy x230 czy e6230 ale wybrałem Della. Jeśli chodzi o AHCI to po prostu inne układanie plików inne rozmieszczenie sketorów rozruchu i wiele innych bajerów, ale ogólnie bardzo dobrych.

 

Były ale to modyfikowane wersje ktoś mi kiedyś pokazywał, a skąd miał? Hmm tego nie wiem i chyba nie chce wiedzieć :)

 

Tak to powinno chodzić bo na x230 podchodzi XP tylko serowniki mogą być problemem jednakże wcisnąć się go da;)

xxxprzemo
komentarz
komentarz

No to dobrze wiedziec ze da rade zrobic:) napewno nie obejdzie sie bez wiekszych lub mniejszych problemow ale to juz trudno.... bede walczyl na bierzaco z problemem:) miejmy nadzieje ze nie bedzie tych problemow zbyt duzo:)

Co do sterownikow na windows xp to sprawdzalem na stronie lenovo i niby sa... ale czy wszystkie? Ciezko powiedziec... teraz przede mna wyhaczenie jakiegos dobrego egzemplarza za rozsadne pieniadze:)

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.