x-kom hosting

Vectra IP, z "router" na "bridge"

share1231
utworzono
utworzono

Witajcie :)

 

Potrzebuje zmienić swój adres IP. Mam internet z vectry i w zestawie modem z routerem. Sytuacja wygląda tak, że ip nie zmienia się po resecie routera jednak gdy wejdę w konfiguracje przez strone vectry mam opcje zmiany z "router" na "bridge". Mniej więcej chodzi chyba o wewnętrzną sieć czyli router i o publiczne ip czyli bridge. Po takiej zmianie na bridge zmieia mi się Ip z takiego 31.xx.x2x.4 na takie 8x.1x6.xx.2x4. Za każdym razem po zmienie obraca się to według tych 2 IP, żaden się nie zmienia. Tutaj jest moje pytanie, czy po takiej zmianie korzystając z tego drugiego IP jest ono już postrzegane jako inny komputer czy może oba IP są jakoś ze sobą sprzężone ? 

Z góry dziękuje za odpowiedź. 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

W trybie routera urządzenie działa jako brama łącząca dwie sieci. Po zewnętrznej stronie jest siec twojego operatora, a po wewnętrznej są twoje komputery w sieci domowej. W tym trybie publiczny adres IP dzierży samo urządzenie. Natomiast komputery otrzymują adresy z puli prywatnej, np 192.168.xxx.xxx. Komunikacja z Internetem w tym trybie funkcjonuje dzięki systemowi NAT routera.

 

W trybie mostu (bridge), urządzenie działa mniej więcej jak modem. Czyli, jedynie terminuje sygnał od operatora, a twój komputer otrzymuje publiczne IP i jest połączony w sieci WAN operatora. W tym przypadku tylko jeden komputer podłączony do routera będzie działał.

 

Kolejna kwestia to zmiana adresów IP. Vectra ma jakąś pulę wolnych publicznych adresów IP, które możesz otrzymać. Otrzymujesz te adresy z automatu od serwera DHCP Vectry. Ale, serwer DHCP nadając adres twojemu routerowi/komputerowi zapamiętuje tą dzierżawę na ustalony czas. Serwer DHCP rozróżnia komputery w sieci po ich fizycznych adresach MAC. I jeśli przykładowo w przeciągu 4 dni, nie nastąpi ponowne twoje połączenie do sieci, to dzierżawa (wraz z adresem) zostaje zwolniona i powraca do puli wolnych adresów.

 

Dwa różne adresy IP są zwykle traktowane jako różne komputery.

 

Możesz po eksperymentować. Ustaw EPC3928 w tryb router. Podłącz do niego kompa, wpisz polecenie: ipconfig /all

i zobacz czy twoja karta sieciowa otrzymała adres z zakresu puli prywatnej.

 

Teraz wyłącz kompa i przestaw router w tryb bridge. Włącz kompa i zobacz czy twoja karta sieciowa otrzymała adres z zakresu puli prywatnej, czy publicznych IP.

 

Mając router w trybie bridge, wyłącz kompa i podłącz inny komputer by sprawdzić, jaki otrzyma on adres IP. Inny komputer ma inny adres MAC więc teoretycznie powinien dostać inny adres IP. Jeśli nie posiadasz innego kompa, spróbuj zmienić swojej karcie sieciowej adres MAC na inny. 

 

 

Edytowane przez MasterYoghourt
  • 3 lata później...
fabianbtm2222
komentarz
komentarz

Mama takze internet domowy z Vectry (modem+router)komputer stacjonarny takze.Aleee jakis czas temu byl podlaczony inny komputer zamiast tego na.I tak namieszalem w ustawieniach modemu/routera ze znajduje mi 3poprzednie nazwy WiFi do ktorych nieznam hasla.czy jest mozliwosc zresetowania wszystkich ustawien modemu i routera zebg sie zalogowac pozniej przez strone Modemu?czy routera? Mam na mysli 192.168.0.1 i skonfiguriwac siec od nowa?

A malo tego odlaczylem router i siec wiffi mi dziala jak to mozliwe?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.