x-kom hosting

Stare płyty główne

Cesash
utworzono
utworzono

Witam

Ostatnio borykam się z pytaniem co zrobić ze starym komputerem by działał w miarę ok na obecne czasy.

Płyta P5KPL-AM na technologii ddr2, socket 775 max RAM 4GB. Procesor Intel 2Duo E7500.

Myślę czy może płytę zamienić na jakiś lepszy model z obsługą 8GB RAM, ale również na 775 i wrzucić do niego zmodowanego xeona,

czy może szukać czegoś pod nowsze generacje?

Zasilacz Chieftec 300W (zmiana na większy to żaden problem) oraz karta r7 250 ( myślę nad zmianą na GTX 550, ale można znacie lepszą ofertę w cenie 250-300zł)

Nie podałem ile mogę dać za zmianę zestawu, gdyż na tą chwilę mam 300zł, a chciałbym poznać waszą opinię, może jakieś porady co wybrać oraz ile wtedy by to kosztowało.

Dark_Moon
komentarz
komentarz

To moje zdanie amatora. Jeżeli ma służyć do przeglądania internetu i codziennej pracy to najtańszym sposobem jest podkręcenie procesora a jeżeli do gier to już bym tego nie unowocześniał.
Należałoby zmienić zasilacz na mocniejszy ale i tak chcesz kupić inna kartę. Ewentualnie kupić lepsze chłodzenie jeżeli przy podkręcaniu nie wystarczy to co masz.
Ewentualnie można kupić najszybszy z tej rodziny Wolfdale czyli E8600 3.33 GHz, FSB 1333 MHz (jego obecna wartość to 70 do 80 zł) i też go podkręcić.
Core 2 Qaud bym nie kupował, bo są nieekonomiczne mogą pobierać, aż do 95 W a z tej serii co ty masz tylko do 65. Poza tym są droższe.

 

Druga opcja gdybyś potrzebował więcej pamięci i szybszej
Opcja trochę droższa to kupić płytę z podstawką 775 na pamięci DDR2 (8Gb) i DDR3 (8 Gb) - można używać tylko jednego rodzaju -
i wykorzystać twoje pamięci twój procesor (też go podkręcić) np. AsRock G41C-GS R2.0 (jest w Komputronik za 300 zł). Ewentualnie kupić DDR3.

http://www.asrock.com/mb/Intel/G41C-GS R2.0/

Trzecia opcja jeszcze droższa droższa to kupić płytę z podstawką 775 na pamięci DDR3 (razem do 8 Gb), która ma bajery w postaci przyspieszania
uruchamiania systemu i działania programów np.
AsRock G41M-VS3 R2.0 (jest w Komputronik za 308 zł) i dokupić używane pamięci 2x4 Gb.

http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-VS3 R2.0/index.pl.asp

Nie biorąc pod uwagę gier to składając komputer z nowszych części np. na podstawkę 1150 wydasz na komputer 2 do 3 razy tyle a w codziennym użytkowaniu nie odczujesz większej różnicy.

Musiałem poskładać na szybko komputer, bo jestem w innym miejscu niż zwykle i piszę teraz z niego
Płyta Gigabyte G31M-S2L, procesor Core 2 Duo E6300 1.86 GHz, 4 Gb 800 MHz pamięci, Windows 7. Przeglądanie stron w internecie działa płynnie zacina się jedynie na stronie tego forum przy oglądaniu zakładki aktywność. Na próbę podkręciłem procesor do 2.8 GHz ale tylko na krótki czas, bo nie mam ani dobrego chłodzenia a dobrego zasilacza. Mój procesor ma normalną temperaturę pracy tylko 61.4 C. Twój 72.4 C. System nie padł ani komputer się nie wyłączył.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

W jakie gry grywasz?

 

Do samej pracy biurowo-internetowej to bardziej bym celował w dysk SSD niż w procek, płytę czy RAM, ale jeśli w coś grasz to oczywiście trzeba będzie jakoś inaczej porozdzielać budżet. :)

Cesash
komentarz
komentarz

Z tymi płytami 775 na ddr3 w sumie fajny pomysł, ale nie wiem jak z znalazieniem ich jako uzywane oraz czy obsłużą procesory xeon.

 

Gry głównie mmorpg, które potrzebują sporo procka i troszkę mniej grafiki, lecz ten materiał mnie zaciekawił, gdzie z xeona e5450 i kartami GTX 660/550 wyniki w nowych grach były całkiem zadawalające, dlatego się nad tym zastanawiam

Spoiler

 

 

cinomatic
komentarz
komentarz

odpuść sobie wszystkie rady sprowadzające się do kupowania płyty głównej na 775.

 

totalnie nieopłacalna filozofia.

 

Ile masz konkretnie do wydania.

Do czego przede wszystkim używasz?

Cesash
komentarz
komentarz (edytowane)
38 minut temu, cinomatic napisał:

odpuść sobie wszystkie rady sprowadzające się do kupowania płyty głównej na 775.

 

totalnie nieopłacalna filozofia.

 

Ile masz konkretnie do wydania.

Do czego przede wszystkim używasz?

Głównie to miała być budżetówka na gry mmorpg/moba i od czasu do czasu przy dobrych wiatrach jakaś gra fabularna.

Budżet 500zł + części które wymieniłem na początku postu, dlatego głównie stawiałem na tego xeona, bo patrząc na używki ddr3 nie wiem czy uzbierałbym na coś lepszego wydajnościowo, a o ddr4 nie ma co wspominać XD

i tak jak kolega wyżej pisał, może by się zdała płyta z mozliwoscią wstawienia pamieci ddr3 na tym socku

Edytowane przez Cesash
cinomatic
komentarz
komentarz

Masz obecnie 300 zł na modernizację.

 

Wystarczy tylko dobrze przysiąść i poszukać.

Przy założeniu że możesz zmienić zasilacz możesz pójść w taki zestaw na Phenomie II X4

http://allegro.pl/gigabyte-ga-ma770-ud3-phenom-ii-x4-945-3-0ghz-gwar-i6758635995.html

 

w tej opcji nawet pamięci nie musiałbyś zmienić.

 

Skok wydajności bardzo duży

 

Ogólnie modernizacji kompa / płyty + procesora ewentualnie pamięci jest sporo.

 

Można również pomyśleć i Intelu i LGA1155 bo też to jest jedna z opcji.

 

300 zł to wbrew pozorem całkiem dobra kaska. jakbyś dokopcił do tego koło 50 zł to spokojnie i Intela można szukać.

 

 

Cesash
komentarz
komentarz

powiedzmy że dołożyłbym te 50zł, co intelowskiego można dostać za takie pieniądze?

za takie pieniądze udałoby się ogarnać jakaś i3 3-4 generacji?

cinomatic
komentarz
komentarz

Opcji jak zwykle jest więcej.

 

Ale najszybciej procka można kupić za 160 zł

http://allegro.pl/intel-core-i3-3220-2x-3-3ghz-lga1155-i6756965941.html

 

Do tego płyta główna za 150 zł (tyle trzeba liczyć niestety) + do tego za 60 zł pamięć RAM.

 

Więcej niż napisałem o kilka zł ale to dlatego że to najszybciej bez szukania okazji.

 

 

Mozna też pójść w nowszy socket.

LGA1150 ale tutaj już niestety tylko w 2 wątkowy procesor w tej kwocie coś z serii Gxxx

Cesash
komentarz
komentarz

Kartę graficzną która posiadam i zasilacz starcza do tego?
Procesory te mimo że mniej rdzeniowe byłyby wydajniejsze od tego co podawałem? Bo rozumiem że to zestawy które można potem rozbudować, lecz ja raczej przez dłuższy czas go nie ruszę jeśli chodzi o wymianę części

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Zasilacz powinien wystarczyć. Procesor to tylko 55 W max a karta 65 W.

Ten procesor obsługuje tylko PCI 2.0 a karta jest na PCI 3.0 ale to podobno jest prawie niezauważalne jeżeli chodzi o szybkość działania karty.

Cesash
komentarz
komentarz

Dlatego pytam wydajność procesora i pamięci

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Dark_Moon
komentarz
komentarz

Strona na której użytkownicy testują swój sprzęt. jest to więc dosyć miarodajne porównanie. Pod procesorem (trochę niżej) jest podana ilość użytkowników, którzy testowali te procesory. Wiadomo, że tam jeszcze inne czynniki wchodzą w grę ale i3 wypada lepiej.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-E5450-vs-Intel-Core-i3-3220/m5890vsm272

a tu porównanie twojej karty i tej co chcesz kupić

http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-550-Ti-vs-AMD-R7-250/3161vsm8217

tu już jest różnie. Ogólnie wygląda na to, że zestaw na i3 będzie trochę lepszy nawet z twoja kartą. Starsze karty Radeona były lepsze od wydawanych w tym samym czasie kart Geoforce a dopiero teraz przy nowych kartach zaczyna się to odwracać. Ten procesor obsługuje maksymalnie 1600 MHz pamięci więc tez nie jest źle. Sam mam taki układ na tym procesorze (i3 3220) ze słabszą kartą i nie narzekam tyle, że w gry nie gram dużo więc o tym się nie wypowiadam. Obserwuje ceny i5, oraz i7 na ta  podstawkę 1155 już od ponad pół roku i one ciągle spadają. Więc za jakiś czas wymiana procesora na np. i5 nie będzie takim wielkim wydatkiem.

-----------

Te płyty, które podałem obsługują tylko pamięci 1066 MHz ( 1333 przy OC) więc jeżeli to wziętość pod uwagę rzeczywiście jest nieopłacalne kupowanie nowej płyty pod 775 jak wspomniał Cinomatic. Poza tym mają tylko SATA II 3.0 Gb/s podczas gdy płyty z podstawką 1155 mają Sata III 6.0 Gb/s itd. Nie pomyślałem o tym gdy to pisałem.

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Jaki dokładnie masz ten zasilacz, dałbyś radę sprawdzić? Starsze modele Chiefteca po latach niekoniecznie dobrze sobie radziły, więc ostrożnie podchodziłbym do tego, czy go zostawiać czy nie.

Cesash
komentarz
komentarz

00cb2150fa020f3373f8e4bca6db040c.jpg

Szczerze trochę się pogubiłem.

Dajmy że mam te 350zl, moja kartę r7 250 i obecny zasilacz.

Co byłoby najbardziej opłacalne zakupić, gdy na dłuższy okres czasu nic nie będzie wymieniane?

I czego wtedy najlepiej szukać?

A jeszcze z tyłu zasilacza mam to 230 i 115, nigdy się tym nie bawiłem, który z nich zostawić? e33a28194b64f6e7a5e247ff64cd9114.jpg

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Obawiałem się trochę, że masz coś starszych serii, ale GPS-350EB-101A - choć sam w sobie to nic rewelacyjnego - to nie jest też żadnym potencjalnym fajerwerkiem. :) To ustawienie z tyłu zostaw na 230 - chodzi o napięcie sieciowe, w Polsce mamy 230V w gniazdkach, ale w niektórych krajach jest to 115V - wtedy przestawia się ten czerwony przełącznik.

Cesash
komentarz
komentarz

Ok, w razie czego poszuka się zasilacza na olx w dobrym stanie i nie z czarnej listy.
Jeśli można proszę już tylko o pomoc w poście powyżej i chyba będzie wszystko :D

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.