x-kom hosting

Modyfikacja laptopa Samsung NP300E5C-S03PL

jarek3001
utworzono
utworzono

Witam. Stoję przed problemem modyfikacji mojego laptopa. Nie mam pieniędzy na nowy sprzęt, a chciałbym wycisnąć maxa z mojej obecnej jednostki. Laptop to Samsung NP300E5C-S03PL. We wrześniu wymieniłem w nim dysk na SSD Crucial MX200 CT250MX200SSD1 o pojemności 250 GB co znaczenie przyśpieszyło pracę laptopa. Teraz potrzebuje jeszcze wydajniejszej jednostki, gdyż na studiach projektujemy w kilku wymagających programach i mój sprzęt lekko nie daje rady :) Nie wiem czy to wina zbyt małej pamięci RAM czy grafiki. Pamięci RAM to DDR3 4GB, maksymalnie może być 8GB - z tym, że w programie "CPU-Z" pokazuję, że RAM pracuje na taktowaniu 655 MHz, podczas gdy procesor w danych technicznych może pracować/pracuje na 1333 MHz. Jeśli dobrze myślę mógłbym dokupić 2 kości 4GB RAM o taktowaniu 1333MHz? Czy może dokupić jedną kość o taktowaniu 665 MHz co w sumie przy dwóch kościach da 1333 MHz?

Karta graficzna to nVidia GeForce GT 610M o pojemności 1GB. Dodam, że jeśli byłaby możliwość wymiany na jakąś 2GB byłoby extra. W instrukcji na stronie 131, którą załączam są dostępne inne karty graficzne. Kwestai tego czy są 2GB?

Pytanie do was: jaką dokupić kość RAM aby do siebie obie pasowały? Czy dałoby radę ewentualnie wymienić kartę graficzną na jakąś 2 GB? 

 

Dołączam parę linków, zdjęć i zrzutów. 

Specyfikacja ze skąpca: http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/4803075#techniczne 

ram.png

ram2cpu.png

grafika.png

20161027_113852.jpg

instrukcja.png

1450547212.pdf

Czy w moim wypadku taka pamięć by podeszła do tamtej która już w laptopie jest zainstalowana?
http://www.ceneo.pl/10885543#tab=click_scroll

Youki
komentarz
komentarz
39 minut temu, jarek3001 napisał:

655 MHz, podczas gdy procesor w danych technicznych może pracować/pracuje na 1333 MHz.

To jest to samo, tylko CPU-Z podaję Ci częstotliwość rzeczywistą, a system czy producenci podają częstotliwość efektywną, która uzyskiwana jest poprzez pomnożenie wartości częstotliwości rzeczywistej przez liczbę 2. 

 

40 minut temu, jarek3001 napisał:

Dodam, że jeśli byłaby możliwość wymiany na jakąś 2GB byłoby extra.

Karta graficzna jest przylutowana do płyty głównej, poza tym ilość pamięci nie jest wyznacznikiem wydajności. Ten sam układ graficzny, ale w wariancie 2 GB nadal dysponowałby taką samą wydajnością, jak obecna karta w wersji 1 GB, bo to za słaby układ by gdzieś realnie wykorzystać tą ilość pamięci w grach czy coś.


Procesor masz na socket PGA, czyli on przylutowany nie jest, a więc można go wymienić. Pokaż tylko zrzut ekranu z programu CPU-Z, zakładka Mainboard. Kwestia chipsetu.

 

Kostka RAM może być taka jaką podałeś. 

jarek3001
komentarz
komentarz

Ok. czyli zakupię tę kość i podłącze pod lapka. Jeśli kupiłbym dwie takie kości po 4GB to wtedy obie pracowałyby po 1333 MHz? Czy to po prostu pokazuje 665 ze względu na jedną kość, a jak dokupie drugą to będą 2 kości działały na 1333MHz?

 

Co do karty - czyli wydajność głównie RAM + procesor?

 

Na jaki ewentualnie procesor mógłbym wymienić ten który mam w laptopie?

 

 

mainboard.png

Dodam, że ostatnio pracując na laptopie zdarzają mi się takie zawiasy typu czarny ekran w przeglądarce itp. Podejrzewam, że cały RAM jest wtedy wykorzystywany ale moge się mylić. Zdjecię dla przykładu.

 

Bez tytułu.png

Lub ewentualnie taka sprawa

 

Bez tytułu.png

Youki
komentarz
komentarz

667*2=1333 MHz.

667 MHz to częstotliwość rzeczywista, podawana przez programy. 1333 MHz to częstotliwość efektywna podawana przez producentów.

3 godziny temu, Youki napisał:

uzyskiwana jest poprzez pomnożenie wartości częstotliwości rzeczywistej przez liczbę 2. 

 

Masz zwykłą kostkę 1333 MHz CL9 i dokupujesz kolejną kostkę 1333 MHz CL9. Rozumiesz? :)

 

Chipset HM70 czyli niestety nic sensownego nie obsłuży. Ludzie próbowali wkładać inne, wydajniejsze procesory na ten socket, ale przeznaczone na inny chipset i efekt był taki, że po 30 minutach laptop się po prostu wyłącza.

 

Najwydajniejszy w Twoim przypadku będzie Pentium 2030M, czyli bezpośredni następca Twojego obecnego procesora. Zyskasz około 15-20% wydajności. Nie mniej jednak ciężko go dostać w PL, na ebay, jest kilka sztuk. Niżej to Pentium 2020M czyli o 100 MHz niższe taktowanie. 

 

jarek3001
komentarz
komentarz

Mhm. Rozumiem już wszystko! :) Powiedz mi jeszcze czy te "zawiasy" laptopa mogą wynikać ze zbyt małej pamięci RAM? Czy to po innej stronie leży wina?

 

Youki
komentarz
komentarz

RAM i CPU. 4 GB to obecnie kompletne minimum.

 

jarek3001
komentarz
komentarz

Rozumiem. RAM już zamówiony. Co do procesora to najlepszą opcją jest Intel Pentium 2030m 2x2.5? Ciężko taki procesor wymontować i zamontować nowy?

Youki
komentarz
komentarz

Przy obecnych cenach to korzystniej wypada 2020M. Nie, nie jest.

jarek3001
komentarz
komentarz

W internecie są dostępne tylko 2020 więc chyba na tą opcję się skusze. Przy wymianie trzeba mieć taką pastę? Dobrze myślę? Ten procesor się po prostu wypina i zapina nowy i ta pasta trzeba to jakoś połączyć tak gdzie takowa przy rozkręcania była?

Ewentualnie opisz mniej więcej jak wygląda wymiana. Są tutorial na YT więc powyżej opisałem jak wyglądało to na tych filmikach ;) sorki za głupie pytania ;)

Youki
komentarz
komentarz

Tak, pastę termo przewodzącą trzeba ponownie zaaplikować. Każda aplikacja jest jednorazow.

Rozkręcasz całość, czyścisz z obecnej pasty, wyciągasz CPU, umieszczasz nowy w sockecie, nakładasz pastę, skręcasz i powinno działać.

 

jarek3001
komentarz
komentarz

Kontaktowałem się że sprzedawca w pewnym sklepie internetowym. Powiedział że w chwili obecnej lapt­op obsługuje 1333, bo­ taki limit ma procesor B960.

2020M obsługuje już s­zynę 1600, także i sz­ybsze pamięci. 

Czyli po wymianie procesora mógłbym zamontować 8 GB RAM  1600MHz zamiast 1333?

Youki
komentarz
komentarz

Tylko musiałbyś wymienić wszystkie kostki na 1600 MHz, a to zbytnio nie będzie się opłacało.

jarek3001
komentarz
komentarz

Racja. Wtedy jednak teoretycznie jeszcze bardziej poprawiony wydajność?

Youki
komentarz
komentarz

W tym przypadku zbytnio dużej różnicy i tak nie będzie.

jarek3001
komentarz
komentarz

Witajcie. RAM założony, jednak nadal wyświetla 665MHz? Wie ktoś czemu?

Bez tytułu.png

Youki
komentarz
komentarz
Dnia 19.03.2017 o 14:57, Youki napisał:

667*2=1333 MHz.

667 MHz to częstotliwość rzeczywista, podawana przez programy. 1333 MHz to częstotliwość efektywna podawana przez producentów.

 

CPU-Z to program, a program podaję zawsze częstotliwość rzeczywistą.

 

EDIT 

 

Będąc w sraczu chyba zrozumiałem o co Ci chodzi. Nie chodzi o to, że jak masz 2 kostki, to mnożysz razy 2, a jakbyś miał 4 to razy 4 tylko po prostu częstotliwość efektywna jest zawsze dwa razy większa od częstotliwości rzeczywistej. Tyczy się to każdej kostki i nie ma znaczenia ile ich masz. To jest odczyt pojedyńczej pamięci. 

jarek3001
komentarz
komentarz

Rozumiem.... Czyli to mój max na tym procesorze?

Youki
komentarz
komentarz

Tak, ten chipset obsługuję pamięci 1333 MHz.

  • 3 miesiące później...
jarek3001
komentarz
komentarz

Wracam do głównego wątku :) Z racji wakacji i większej ilości czasu wolnego będę wymieniał procesor. Niestety na polskich aukcjach bardzo trudno o ten procesor 2x2,5ghz. Czy któryś z tych na aliexpress nadają się do montażu? 
https://pl.aliexpress.com/w/wholesale-2030m-cpu.html

Youki
komentarz
komentarz

Powinny pasować.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.