x-kom hosting

Nowy AMD Phenom II x4 925W Problem!

chacken
utworzono
utworzono (edytowane)

Ok sprawa wygląda następująco:
Mam płytę główną GIGABYTE M55S-S6  Link z informacją o dostępnych update biosa i info samej płyty

Dostałem tutaj na forum informację żeby kupić do niej procka AMD Phenom II x4 925W (Edit: dopisze że procek używany ale ma rok gwarancji od firmy gdzie kupowałem)

Biosa zupdatowałem przez @BIOS i dla pewności sprawdziłem i zainstalował mi update F12... jest jeszcze nowszy F13b ale to jest wersja BETA.

Update przeszedł jak trzeba, następnie zainstalowałem procesor, komputer odpaliłem, no i działa... ale póki co mam wrażenie że chodzi wolniej.
I była taka sytuacja że odpaliłem grę (World of Warcraft) i po pierwsze zawsze jakoś dziwnie długo się ładuje teraz... dłużej niż z moim starym 10 letnim prockiem.
A po drugie narazie dwa razy tak się stało ale po 30 minutach nagle mi się zawiesiło na amen i pomógł jedynie reset kompa.
Mam wrażenie że komputer bardzo mocno "myśli".

W menadżerze zadań widnieją 4 rdzenie.... ale w menadżerze urządzeń ten nowy procesor widnieje jako "Unknown 2,8 GHz"

Jak odpalę program sprawdzający jake mam podzespoły na komputerze (HWiNFO64) to normalnie widać ze jest ten Phenom II ale w specyfikacji i tak pisze że UNKNOWN

Teraz moje pytania z mojej strony... czy wszystko poszło tak jak trzeba? Może coś źle zrobiłem? jak to sprawdzić? Może powinienem w BIOS'ie coś zmienić żeby poprawnie obsługiwał ten procesor? Co robić ? help ;)

Może ten najnowszy BETA update biosa zainstalować? 
Pomóżcie! Miało być lepiej a póki co jestem zaskoczony że tak zacina!

Dodatkowo napiszę mam 3,5 GB ramu z czego dwa mam o zegarach 333MHz a dwa 400MHz
Dokupiłem kartę graficzną Radeon HD 7770
Może tutaj jest problem? Poratujcie coś :(
Pytajcie gdyby coś nie było jasne!

Edytowane przez chacken
zmiana

FrogsterPL
komentarz
komentarz

Zgodnie z rozpiską na stronie http://www.gigabyte.com/Support/GetCpuList/?Value=2384&Type=Product musisz uaktualnić BIOS do F13b - dopiero wtedy procesor będzie poprawnie rozpoznawany.

chacken
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok właśnie tak jak napisałeś... wyczaiłem to, po tym jak wczytałem się w te rozpiski. Zainstalowałem. Myślałem że problem z głowy... bo rzeczywiście komputer zaczął działać szybciej ale niestety zostało to cholerne zacinanie które uniemożliwia normalną pracę
Wygląda to tak:
Komputer działa 5-30 minut. Po czym nagle się zacina (bez bluescreena). Obraz się zacina totalnie, myszka, nic nie działa. Dźwięk też się zacina jakby na takim buczeniu bzzzzzzzzzz (w zależności jaki akurat dźwięk się zatnie). Pomaga TYLKO reset... co jest bardzo irytujące....
Kurde, tak się cieszyłem na to że kompa odnowiłem w sumie za taką taniochę a tutaj takie niespodzianki ;/
Wyczytałem gdzieś na necie że mam biosa zresetować Safe-Fail Defaults. Tak też zrobiłem... włączyłem komputer zacząłem testować myślałem że się udało... po czym nagle właśnie teraz... zacięcie i potrzeba resetu. Wkurzyłem się więc piszę i...

Pomóżcie :(
Z czym to może być związane? Dodam że mam zasilacz 400 wat? Może nie wiem za słaby?
Patrzyłem na wskaźniki temperatur tuż po uruchomieniu po resecie i raczej są w normie?
Kurde może to jakieś skoki napięcia? Co mam robić :(? Co sprawdzić i ewentualnie wam podesłać w celu diagnozy.

A może to jest wina wadliwego procesora? Mam go jeszcze na rocznej gwarancji.

Temat chyba można przenieść do "Awarie Komputerów"

Edytowane przez chacken
FrogsterPL
komentarz
komentarz

Pod względem samej mocy zasilacz by bez problemu wystarczył, ale pod warunkiem, że to jakaś w miarę solidna konstrukcja. Czy mógłbyś podać markę i model zasilacza? Jeśli nie masz ich pod ręką, będziesz musiał otworzyć obudowę (odłącz najpierw komputer od prądu dla pewności) i odczytać to z naklejki na zasilaczu.

 

W mojej opinii raczej nie będzie to wina procesora i obstawiałbym właśnie zasilacz.

chacken
komentarz
komentarz (edytowane)

Zasilacz: Chieftec GPS-400AA-101A
RAM: 3x1Gb (różne taktowanie) + 1x 512 Mb
Procek: Phenom II x4
Karta graficzna: Radeon HD 7770
Płyta główna: GigaByte GA-M55S-S3
Dysk jakiś 500Gb

Ogólnie problem spotykany ale bardzo rzadko, po tym jak wczytałem się w zagraniczne fora... niestety bywało tak że dosłownie nic nie pomagało.... mam nadzieje że nie będę takim przypadkiem. Dziwna sprawa bo właśnie na zagraniczym forum ktoś miał taki sam problem z innym prockiem i próbował wszystkiego, nawet ręcznego dostosowywania prądu do obsługi procka czy jakoś tak, zmianiał taktowanie w biosie, zmiany zasilacza i nic nie pomagało...
Do czasu aż zmienił pamięć RAM, okazało się że kości RAM w jakiś sposób nie współgrały z całością. Po kupnie nowych podobno problem się rozwiązał.

Na szczęście DDR2 to nie jest jakiś kosmiczny wydatek... ba! dzisiaj z pracy zakoszę kilka Gb i sprawdzę dzisiaj w domu. Nie wiem w jaki sposób to miało by rzeczywiście pomóc ale spróbować nie zaszkodzi... szczególnie że ktoś pisał że pomogło. Gdyby była lipa, to tak jak napisałeś prawdopodobnie spróbuję z innym zasilaczem....
Potem powalczę w biosie no a jak nic nie pomoże to niestety zrobię to czego chciałem uniknąć od początku... czyli zmienię płytę główną, no ale to w ostateczności... pewnie i tak zapytam  tutaj na forum o jakąś wydajną i tanią ;) ale narazie jeszcze powalczę! ;)

Napisz prosze czy ten zasilacz da rade? on ma już ponad 10 lat bo stary komputer miałem... możliwe że poprostu coś już w nim umiera.

Jeszcze dzisiaj sprawdzę temperaturę w trakcie działania komputera... może źle pastę nałożyłem? albo mam radiator za słaby? bo użyłem tego ze starego procesora. Ale raczej wygląda konkretnie więc wątpię że tutaj jest problem ;)

Edytowane przez chacken
zmiana
FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Zasilacz nie jest co prawda z najwyższej możliwej półki ;) ale to w miarę sensowna konstrukcja z zabezpieczeniami. Jest oczywiście możliwe, że coś się tam sypnęło i powoduje problemy, ale na razie zostawmy tego Chiefteca w spokoju.

 

RAM faktycznie również może powodować takie problemy - dlatego też warto spróbować popodmieniać moduły na inne (czy choćby pozamieniać miejscami na początek) i sprawdzać, czy coś się będzie zmieniać. Przypominam sobie teraz, że sam miałem podobne problemy i ich powodem były właśnie moduły RAMu. Możesz więc od tego zacząć. :)

Edytowane przez FrogsterPL
chacken
komentarz
komentarz (edytowane)

Heh, jak wrócę do domu zamienię RAM miejscami i zacznie działać to padnę :D.
Taki typowo informatyczny problem.... "niech Pan wyłączy i włączy komputer i sprawdzi czy dalej nie działa" :) 


Edit... a tak serio to mam nadzieje że rzeczywiście wystarczy coś z ramem zrobić, a nie nową płytę główną 
 

Edytowane przez chacken
zmian
FrogsterPL
komentarz
komentarz

Bardzo wątpię, żeby to była wina płyty głównej - chyba że np. chipset "łapie" zbyt wysoką temperaturę (radiator mocno parzy), ale wtedy dałoby radę ustawić tam jakiś mały wiatraczek. Obstawiam RAM, a jeśli kombinacje nic nie pomogą - jeśli miałbyś możliwość, to pożycz od kogoś markowy zasilacz o mocy przynajmniej 350-400W.

chacken
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok! Jednak zmiana pamięci ram nie pomogła :( Po jakimś czasie komputer znowu dostał freeza i trzeba było restartować... dzieje się to cały czas.
Kolejną rzeczą której spróbuję będzie zmiana zasilacza na lepszy....
Jednak od razu zadam pytanie? Co jeszcze może powodować problem? Co mógłbym spróbować zmienić? Jakieś opcje może? 

Jak nic nie pomoże to zmienię płytę główną... więc...
Prosiłbym również żeby mi ktoś polecił ewentualnie jakąś płytę główną która będzie w stanie obsłużyć:
-Procesor AMD Phenom II x4 925W
-Kartę graficzną Radeon HD 7770
-no i ram mam DDR2 ale jak była by jakaś płyta z lepszym to może być
Chciałbym jak najmniej na to wydać jednak dobrze jak by była dobra (zapłacę ile trzeba będzie ale wolałbym jak najtaniej), co możecie polecić? 

EDIT: To napewno nie wina samego procesora? Tak jak pisałem wyżej, kupowałem używany ale niby z roczną gwarancją.

Edytowane przez chacken
FrogsterPL
komentarz
komentarz

A w jaki sposób ten RAM zmieniałeś? Zamieniałeś tylko miejscami te moduły co masz? Usuwałeś z kompa wszystkie co masz i wpiąłeś inne? Czy jeszcze jakoś inaczej?

 

Teoretycznie to może być wina wszystkiego, także procesora, ale w praktyce awarie procesorów są relatywnie rzadkie. Biorąc pod uwagę, że jest na niego roczna gwarancja, to sprzedający zapewne z premedytacją nie wcisnąłby Ci uszkodzonego procka. Oczywiście w przypadku procesorów AMD często jest tak, że używane mają kilka pokrzywionych nóżek, ale skoro udało Ci się tego Phenoma zamontować i on DZIAŁA, to jednak procesor bym raczej odrzucił jako potencjalną przyczynę problemów. Jeśli jednak chciałbyś mieć większą pewność, musiałbyś znaleźć kogoś, u kogo mógłbyś CPU przetestować (do czego byłaby wymagana płyta główna z Socket AM2+, AM3 lub AM3+, choć chyba nie wszystkie AM2+ obsługują ten model). Ja bym jednak szukał problemu gdzie indziej.

 

Obudowę masz otwartą czy zamkniętą? Jeśli zamkniętą - otwórz ściankę na dzień-dwa (chyba że masz zwierzaki domowe, które lubią wszędzie wchodzić i węszyć) i sprawdź, czy problemy będą się powtarzać.

chacken
komentarz
komentarz (edytowane)

Na początku zamieniłem miejscami, mam zajęte wszystkie 4 sloty, to je wymieszałem, po jakimś czasie wystąpił freez potem podłączyłem tylko 3 z nich, również freez. Dzień później z pracy wziąłem 6Gb, 2x2Gb i 2x1Gb. Wszystkich użyłem na 4 slotach, problem ten sam. Obudowę mam w sumie cały czas otwartą. Stale czyszczona.
Dzisiaj spróbuję zasilacz jakiś wyciągnąć z jakiegoś kompa z pracy o ile znajdzie się jakiś lepszy i conajmniej te 400W i dam znać jak poszło.

Edit. A przy okazji może znalazłbyś jakąś płytę główną która obsłuży ten zestaw? bo i tak chyba będę zmieniać, nawet jak problem nie leży w niej, może być nawet z AM3 bo z tego co czytam ten procek współgra z ramem DDR3, więc kurde może trochę doinwestuje i jak na moje to będę mieć już spoko kompa ;)
Oczywiście nie jakaś super drogą ale tak żeby działało ;)... ja na płytach głównych kompletnie się nie znam. Nie chcę wtopić, a tutaj na forum są ludzie z jakimś tam większym lub mniejszym doświadczeniem więc i tak lepiej niż ja kompletnie bez wiedzy o płytach ;) 

Edytowane przez chacken
FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli koniecznie będziesz chciał zmieniać płytę główną - a poważnie radzę Ci się nad tym zastanowić, bo te platformy mają już swoje lata i nie prezentują zbyt rewelacyjnego stosunku ceny do wydajności - to ze swojej strony, z aktualnie dostępnych płyt, poleciłbym np. takiego Asusa:

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-m5a78l-m-usb3-amd-760g-matx-m5a78l-m-usb3-405935/

 

Ma Socket AM3+, więc obsłuży też kilka nowszych/szybszych procków od tego Phenoma (np. 6-rdzeniowe Phenomy II X6 i 8-rdzeniowe AMD FX - choć oczywiście opłacalność zakupu jednych i drugich jest mocno dyskusyjna). 4 sloty na pamięć DDR3. Ostatnio kupiłem tę płytę do komputera biurowego (fakt faktem, że wtedy była tańsza - 259 złotych) i nie ma żadnych problemów. Sam w kompie domowym też mam płytę Asusa, ale w "pełnym" formacie ATX i nieco starszą - M4A785TD-V EVO. Dla mnie sporą zaletą tego M5A78L-M jest fakt, że ma trzy różne złącza obrazu na tylnym panelu (D-Sub, DVI, HDMI), więc większość ekranów bez problemu podłączysz. Nie wymaga też zasilacza z 8-pinową wtyczką EPS.

 

Z wad - BIOS a nie UEFI (choć nadal całkiem niezły), brak możliwości podpięcia USB 3.0 na przednim panelu obudowy (ale są dwa złącza USB 3.0 z tyłu) i marne możliwości sterowania wentylatorami w BIOSie.

 

Zanim pochopnie kupisz nową płytę, spróbuj popracować chwilę z tylko jednym modułem RAMu - 4 GB (jeśli masz) lub 2 GB. Sprawdź czy nadal będą freezy. Jeśli tak, przełóż do innego slotu (najlepiej w innym kolorze) i znowu sprawdź. Jeśli masz jeszcze jakiś inny procesor do swojej płyty głównej, a kombinacje z RAMem zawiodą, sprawdź też działanie komputera ze starym procesorem.

 

EDIT:

 

Mam jeszcze jeden pomysł - jeśli kombinacje z RAMem nie pomogą, ściągnij programik HD Tune (wystarczy darmowa wersja, nie musi być Pro) i wklej nam tutaj screena z zakładki Health. Jest to program do diagnostyki dysku twardego. Zdarzyło mi się kiedyś, że wadliwy kabel SATA powodował podobne problemy, dlatego polecam sprawdzenie i tego. Program znajdziesz pod adresem http://www.hdtune.com/download.html.

Edytowane przez FrogsterPL
chacken
komentarz
komentarz (edytowane)

Ściągnąłem ten program ale w zakładce Health mam pusto... Zrobiłem za to szybki test i wszystko tam ok. Znalazłem też tą płytę używaną za ~100 zł ale powiem Ci że w sumie to się miesiąc kończy... wypłata się zbliża i przejrzałem sprzęt który zamierzałem kupić jako nowy komputer.... i szczerze powiem że myślałem że to wyjdzie drożej....
Planuję kupić zestaw z purepc.pl tak za +4000 zł w częściach.
Szybko przeliczyłem teraźniejsze wydatki i chyba zdecyduję się kupić:
-Gigabyte B250M-D3H

-Intel Core i5-7500 BOX

-i chociaż jedną kość ram ddr4, bo na drugą już pieniędzy nie starczy ;)

Ten procesor co kupiłem to sprzedam, ale to dopiero na koniec miesiąca... do końca będe mimowszystko walczyć z tym freezem.

Znalazłem coś takiego:
Freeze and Buzz sound

Ktoś tam rozwiązał ten problem odinstalowując jakiś dodatkowy sterownik dźwięku.... jak się okazało też taki miałem i odinstalowałem.
Problem nadal występuje ale teraz jakby nie ma tak głośnego buczenia... czyli coś się chyba zmieniło. Niestety mam wrażenie że podczas np. gier, zdarza się coraz częściej ;/... a w panelu sterowania wciąż mam dwa sterowniki dźwięku.
Podsyłam screena.

Znajomemu się przypomniało że taki problem mu się zdarza jak np. podłącza mikrofon. Coś ma powalone ze sterownikami i jak podłączy mikrofon do komputera to jest freez, w głośnikach buczenie i trzeba resetować, więc dokładnie to samo. Ludzie z tym problemem piszą że pomaga zmiana płyty głównej. Coś w tym jest bo zmienia się wtedy kartę dźwiękową. Tak udało mi się wyszpiegować ostatnio ten problem.... niestety wciąż nie potrafię go rozwiązać ale na 70% jestem pewny że ma on podłoże właśnie gdzieś tutaj. Albo inaczej wszystkie ptaki śpiewają i wiatr nuci że prawdopodobnie to problem z dźwiękiem.

Piszę o tym bo może jakoś naprowadzi Cię to na hmm..? dodatkowy trop? i będziesz w stanie mi pomóc z doświadczenia :)

Może ten update biosa coś zmienił? nie wiem w ogóle dlaczego w "urządzeniach do odtwarzania" mam wejścia HDMI (screen)... jak w komputerze nie mam takich...

Edit. A w "Komputer" pojawił mi się Dysk A dyskietki.... pomimo że nie mam podłączonych.

Ps... jutro powinien mi przyjść nowy zasilacz, zobaczymy co z tym będzie.

 

screen.png

Edytowane przez chacken

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.