x-kom hosting

Kilka konkretnych pytań OC

merkious
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam, 

Za poradą Youki'ego (za co dziękuję, sprzęt się ładnie sprawdza) zakupiłem komputer w którego skład wchodzi między innymi:

Intel i5 7600k

AsRock Fatal1ty z170 Gaming K4

Corsair CX450M 450W

SilentiumPC Grandis 2

Zacząłem się bawić wczoraj w OC, udało mi się podkręcić procesor do 4,6 GHz (cache ustawiony na 3,8 z ręki) Przy Vcore 1.295.

Testy LinX oraz prime95 przeszły pomyślnie. 

Tutaj wspomnę że próbowałem 4,7GHz, ale nawet Vcore 1,345 nie dało pełnej stabilnosci, a temp dobijały do 100 :/

Wynik OCCT po 30 min Na dole

I tu pojawia się kilka pytań:

Pytanie 1 temp dochodzace do 80-85 stopni przy chłodzeniu Grandis 2 nie są oszałamiającym wynikiem. Jaki wpływ może mieć na to fakt że komputer przyszedł złożony (co za tym idzie podczas transportu radiator był lekko wygięty, rozłożenie pasty na IHS'ie mogło się "popsuć" :) )

Pytanie 2. Płyta AsRock i Uefi ma wiele opcji odnośnie OC, czy ktoś spotkał się z dobrym poradnikiem dla średnio i bardziej zaawansowanych osób? Chetnie się dowiem o tym jak to dokładniej działa, CPU PLL voltage, Power Limits itd.

Pytanie 3 i ostatnie, jaki wpływ na możliwości OC ma RAM?

wynik.jpg

Edytowane przez merkious

Youki
komentarz
komentarz

Możesz nałożyć ponownie pastę, w zestawie do Grandisa dołączona była Pactum PT-2, powinna jeszcze być.


A jakie miałeś kostki RAM, profil X.M.P włączony?

 

merkious
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeżeli chodzi o ram,  Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX (CMK16GX4M2B3000C15W)    profil XMP 1.

Pasty po złożeniu niestety już nie otrzymałem.

 

Edytowane przez merkious
539
komentarz
komentarz

Opowiem Ci jak to było u mnie. może Cie zaciekawi.

Chłodzenia, chłodzenia, i pasty :) smarowanie i modlenie się żeby było lepiej..oj przechodziłem przez to :).

A potem podjąłem ryzyko wymiany pasty ale...pod IHS -em procesora :)  Skoro się udało to poszedłem dalej...chłodzenie na goły rdzeń. Tylko ja mam Krakena x61 i blok jest raczej kompaktowy co zmniejsza ryzyko uszkodzenia rdzenia procesora. Dobry zestaw montażowy : CLU na goły rdzeń i...spadek temperatur o 20 stopni na tym samym chłodzeniu względem oryginalnego nieskalpowanego procesora. Do tego cisza w kompie bo obroty wentyli poszły w dół. BF4 multiplayer kilka godzin rozgrywki max temp dla CPU 58 stopni. Jak to zobaczyłem pomyślałem że to żarty :)

Delid CPU wiąże się zawsze z ryzykiem uszkodzenia procesora(ryzyko tym mniejsze im lepszy sprzęt i fachowiec)  no i utraty gwarancji. Nie mogłem sobie jednak odmówić. Nie znaczy to ,ze namawiam, każdy niech podejmuje decyzje o swoim kompie właściwe sobie.

Tak na szybko wygląda to teraz tak: ( Mogę iść do 4.8 ale na co dzień tego nie potrzebuję natomiast wyższy zegar= wyższe obroty wentyli, a co za tym idzie hałas rośnie również)

 

test.jpg

Btestocct.jpg

Jest tez nowy  delid tool, jak dla mnie cudo:

 

Co ciekawe dostępny w PL  a cenę uważam za przyzwoitą ;)

http://www.angela.pl/p13367,der8auer-delid-die-mate-2.html

Może to tez Cie zaciekawi:

 

merkious
komentarz
komentarz (edytowane)

Mam świadomość zysku jakie niesie skalpowanie, jednak po 1 jest to zestaw kupiony niecały miesiac temu, szkoda by było tak od razu rezygnować z gwarancji :)

Po drugie o skalpie będę może myślał jeśli faktycznie ten procesor zacznie się męczyć przy grach, a ja będę miał pieniądzę aby w razie niepowodzenie kupić coś innego :D

Po chwili namysłu, czy aktualizacja biosu może mieć wpływ na OC? Moja płyta ma wersja 7.0 a najnowsza jest 7.1

lista zmian w nowszej wersji:

1.Update Intel Microcode.
2.Update Intel ME.

Czy to może mieć wpływ na osiągi Oc biorąc pod uwagę że Kaby Lake to dość nowa rodzinka?

Edytowane przez merkious
539
komentarz
komentarz (edytowane)

Wiesz ,żeby trochę zbić temperaturę możesz pokusić się o wysokiej jakości pastę Np ciekły metal CLU

http://www.coollaboratory.com/product/coollaboratory-liquid-ultra/

Pasta ma swoje właściwości , które trzeba mieć na uwadze decydując się na jej aplikacje. Doczytaj proszę szczegóły. Mnie ta pasta urzekła ;)

Lapping IHS jak i podstawy coolera też moze delikatnie zbić temperaturę choć jak bym miał tracić gwarancje ścierając wierzchnią warstwę  ihs papierem to wolałbym pójść w pełny delid.

4.6 GHz dla i5 to przyzwoity wynik więc nie szukałbym na siłę możliwości wchodzenia wyżej. I tak nawet jak byś poleciał na 4,8 z wyższym napięciem to kłania się delid, a może i nawet wejście w innego rodzaju jak powietrzne chłodzenie. Zysk znikomy, a komplikacji co niemiara ( tym bardziej ,ze komp nowy )

Prywatnie jestem zwolennikiem ustawienia Vid dla CPU na sztywno w bios , ale i tu opinie zależą od preferencji użytkowników. Pamiętaj jednak iż Vid i Vcore to nie to samo.

Ustawiłeś w bios 1.295 Vid a w trakcie testu OCCT pokazało Vcore 1.31. Vdroop  jaki dostałeś nie jest niczym nadzwyczajnym tym niemniej czasem jak ludzie kombinują z offsetami itp cudami potrafią dostać Vdroopa znacznie wyższego i nagle z 1.3 Vid w Bios robi sie Vcore 1.45 co stanowi już znaczną wartość i należy mieć to na uwadze. Syntetyki z instrukcjami avx również podbijają napięcie Vcore.

O ile nie jesteś maniakiem testów syntetycznych nie kieruj się zbytnio ich odczytami ad temperatur. Syntetyki potrafią dopiec CPU do czerwoności :) Ciebie interesują temp jakie otrzymasz w wyniku codziennego użytkowania kompa. Warto zatem miec program w tle , który monitoruje ustawienia Twojej maszyny :) Ja używam HWInfo i cenię sobie :)

To ze jakiś syntetyk nie wywala błędu nie znaczy, że CPU po OC jest w 100% stabilny. OCCT ile bym nie robił przechodziłem ok a render w Blenderze siadał, delikatne podbicie Vid rozwiązało problem.  

Ciesz się swoim kompem - tyle Ci powiem, a jak Cie kręci zabawa w wysokie OC to niestety, ale szykuj się na delidy, wodne chłodzenia i drogie Mobasy

3-maj sie. 

 

 

Edytowane przez 539
merkious
komentarz
komentarz

Może i nie jestem fanem jakiegoś super OC, jednak tutaj jest inna kwestia. Kupując ten procesor, czytałem troche, i prawie każdy artykuł mówi że bez problemu te procesory wyciągają 5.0GHz, niektóre sztuki nawet 5.1. Przy 5.0 podają że napięcie rzędu 1.35 (+/- 0.02V) wystarcza. I dlatego mnie to dziwi, bo z tego prosty wniosek że albo recenzje przekłamują, albo ja coś robię źle :) analizując te wszystkie redakcyjne sztuki, napięcie ok 1.30-1.33 powinno być wystarczające do osiągnięcia tego 4.8, co analizując osiągi tych recenzji też nie jest wielkim wynikiem. 

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie zgłębiałem nowych CPU , ale z OC jest  swoistego rodzaju loteria :) Jeden trafia sztukę idąca na 5.0 drugi nie moze wycisnąć ze swojej 4.7.

Jak się nie chce brać udziału w loterii można szukać procesorów tzw selektów czyli wyselekcjonowanych przez rożnego rodzaju maniaków czy tez nawet firmy :)

https://siliconlottery.com/

 

 

Natomiast jak Cię to tak bardzo intryguje rzeczywiście znajdź overclockera , który zna MSI na wylot- ja nie znam. Sam się męczyłem z OC powyżej 4.7 bo komp mi się wyłączał w trakcie testów. Pomógł mi kolega overclocker, a konkretnie pomogła zmiana power limitów  płyty w Bios.

Edytowane przez 539
merkious
komentarz
komentarz

Mniej wiecej wiem jak działa z selektami, zdaje sobie też sprawę że każdy procesor jest inny, i inaczej się kręci, jednak rozrzut gdzie ludzie piszą o 5.0-5.1 a ja nie mogę go ustabilizować przy 4.7 wydaje mi się naprawdę duży.

Jako ciekawostka  Przykład:

ten procesor chłodzony powietrzem, (owszem przy chorym napięciu 1.42V) osiąga 5.1 i stabilnie przy prime 95

 

 

539
komentarz
komentarz

Bardzo ładne OC :)

merkious
komentarz
komentarz

Niestety mam wrażenie że po aktualizacji biosu jest gorzej. przy 4.6 ustabilizował się dopiero przy 1.31V, i o ile Prime95 ani OCCT  nie pokazuje błędów, o tyle LinX nawet przy napięciąch rzędu 1.33 wywala błędy...

Ktoś spotkał się może z jakimś bardziej zaawansowanym poradnikiem OC ?

W przyszłym tyg zakupię pastę termo i nałożę na świeżo, zobaczymy czy temp spadną.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.