x-kom hosting

Nowa karta graficzna do leciwego PC

kardynal
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam serdecznie,

 

Korzystając z właśnie co rozpoczętego weekendu zajrzałem do wnętrza mojego wiernego staruszka i stwierdziłem iż należało by wymienić wentylatory gdyż niemiłosiernie huczą.

Ale po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem iż może warto było by wymienić coś więcej niźli tylko wiatraczki. komputer zakupiłem w Listopadzie 2008 roku. Poza dołożeniem dwóch kości pamięci i wymianie dysku systemowego na SSD nic z nim do tej pory nie robiłem. Aktualnie pracuje on w następującej konfiguracji:

 

Procesor: Intel Core 2 Duo E8500 LGA775
Płyta główna: MSI P35 Neo-F
Pamięci:DDR2 Ocz (2x1GB) PC800 CL4 Platinum rev.2.0
             DDR2 Ocz (2x1GB) REAPER OCZ2RPR8002GK
Dysk systemowy: SSD CRucial BX100 250 GB
Zasilacz: Corsair 450W [CMPSU-450VXEU]
Karta graficzna: Sapphire Radeon HD3850 512MB GDDR3 256 PCI-E

 

Kartę graficzną w owych czasach kupiłem za 280 zł, więc niski budżet. Ale do tej pory wystarczała. Nie jestem jakimś zapalonym graczem, z racji iż moje czasy beztroski już przeminęły gram raczej sporadycznie ze znajomymi. Głównie pogrywam w tytuły typu league of legends, Battlefield Bad Company 2 i inne gry o podobnych wymaganiach. Ostatnio jednak mój sprzęt zaczyna łapać zadyszki także pomyślałem o wymianie grafiki. Wiem że ostatecznie całą budę należało by wymienić gdyż jestem już ze sto generacji za murzynami ale na razie chciałbym kupić jakąś budżetową przyzwoitą kartę która mógł bym przełożyć do nowego kompa gdy już zbiorę fundusz na wymianę płyty głównej procka i pamięci. 

 

Z góry dziękuje za pomoc i rady i zapraszam do dyskusji czy warto inwestować grosz w takiego rupiecia.

Edytowane przez kardynal

Buchwi
komentarz
komentarz

Witaj,

Wszystko zależy od budżetu. Minimalna jednak według mnie nie warta uwagi opcja to gtx 750ti. Dysponując ok 600 zł można pomyśleć o gtx 1050 (sam takiego używam i nie narzekam) Pomyśl jeszcze o wymianie procka, może da się upchnąć coś mocniejszego tanim kosztem. Nie napisałeś jeszcze czy bierzesz pod uwagę używane karty. Może wtedy jakiegoś radeona? A co do myślenia o innym... Szału się nie spodziewaj po tym dziadku, jednak karta może być pierwszym krokiem do wymiany całego pudła.

Pozdrawiam

Youki
komentarz
komentarz

Pod ten Core 2 Duo na upartego to używany HD 7770 za te 200 zł, nic pokroju 750 Ti czy nawet 1050 nie ma sensu kupować.

kardynal
komentarz
komentarz (edytowane)

Zdaje sobie sprawę iż kwestia budżetu jest istotna i wykładając 2000 zł mogę włożyć jedną z topowych kart na rynku tylko nie w tym rzecz żeby  kupować kartę której możliwości nie będę wykorzystywał. Zarówno teraz bo pozostałe komponenty będą znacznie ją ograniczać jak i w przyszłości po wymianie bebechów, ponieważ nie zamierzam godzinami grać na najnowsze tytuły na najwyższych detalach. Tak jak pisałem potrzebuje przyzwoitej karty do zastosowań ogólnych i od czasu do czasu do grania ze znajomymi po sieci w gry raczej ze średniej półki o dość przeciętnych wymaganiach. Moją aktualną kartę graficzną kupiłem za 280 zł co prawda dolar wtedy kosztował 3,00 zł więc po dzisiejszym kursie kosztowała by pewnie ok 25% drożej ( jakieś  400 zł) i taki budżet chciałbym mniej więcej przeznaczyć. Nauczony doświadczeniem wiem że nie potrzebuje kart z wyższego segmentu. Istotne dla mnie jest by karta wykonana była w nowej technologi (stara karta w momencie zakupu byłą technologią nową z 2008 roku). Proponowana karta gtx 750ti jest już raczej technologią leciwą i nie wiem czy był by sens zabierać ją potem do nowego zestawy z nowym procesorem. Pytanie tylko czy karta gtx 1050 nie marnowała by się zbytnio w moim aktualnym PC. Nigdy nie byłem zbyt obeznany w temacie kart graficznych ale zastanawiam się co wybrać lepiej geforce czy radeon, jakie są zalety i wad kart tych dwóch producentów ? Widziałem że ceny najtańszych kart na rynku zaczynają się już od 150 zł, zwłaszcza radeonów. Tylko czy jest sens kupować takie karty ? Czy procesory graficzne w nich stosowana są wydajniejsze niż te oferowane w nowych jednostkach CPU procesorów intela i5 i i7 ?(patrze pod katem przełożenia karty do nowego PC) i czy będą one lepsze od mojej 8 letniej karty graficznej używanej aktualnie.

 

Co do wymiany procesora używanego przeze mnie aktualnie nie ma to raczej sensu na podstawce  LGA775 mocniejsze były by jedynie procesory Core 2 Quad a ich ceny wahają się od 100-300 zł to jednak dużo jak na tak starą technologie.

 

Quote

Pod ten Core 2 Duo na upartego to używany HD 7770 za te 200 zł, nic pokroju 750 Ti czy nawet 1050 nie ma sensu kupować.

 

Youki czyli zabieg o którym myślę lepsza karta na przyszłość jest według Ciebie nie opłacalny ?

A co z tymi najtanszymi kartami produkowanymi teraz w nowych technologiach ?

Edytowane przez kardynal
Youki
komentarz
komentarz

Nie, jak będziesz kupować nowy sprzęt to wtedy zakupić adekwatną GPU do możliwości.

29 minut temu, kardynal napisał:

A co z tymi najtanszymi kartami produkowanymi teraz w nowych technologiach ?

O jakie konkretnie GPU Ci chodzi, jakieś twory do wyświetlania obrazu typu GT 710 GDDR3?

kardynal
komentarz
komentarz (edytowane)

GPU GT 730,GT 720, GT 710 lub Radeon R5 230 czy to ma sens ? Te karty są sprzedawane nowe w cenach do 250 zł. Czy są lepsze od mojego starszego radka jeśli tak ile (%)  a może nawet lepsze od zadaje się starszej HD7770 ?

 

 Zasadniczo wole kupować sprzęt nowy ale mógł bym się do używanej karty jeśli są do tego przesłanki ekonomiczno-użytkowe.

 

Quote

Widziałem że ceny najtańszych kart na rynku zaczynają się już od 150 zł, zwłaszcza radeonów. Tylko czy jest sens kupować takie karty ? Czy procesory graficzne w nich stosowana są wydajniejsze niż te oferowane w nowych jednostkach CPU procesorów intela i5 i i7 ?

 

Chodzi mi o to czy są wydajniejsze niż np  HD 530 z procesora  Core i5 ?

Edytowane przez kardynal
Youki
komentarz
komentarz
10 minut temu, kardynal napisał:

GPU GT 730,GT 720, GT 710 lub Radeon R5 230 czy to ma sens ?

Te GPU to niewiele wydajniejsze od Twojej obecnej będą, o ile w ogóle będą. Poza tym to nie żadne nowe technologie, tylko zwykłe, kilkuletnie kotleciki. ;)

Nie, HD 530, szczególnie przy pamięciach w trybie DC będzie wydaniejzse.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.