x-kom hosting

ZASILACZ - czy podoła leciwa konstrukcja?

kosodrzewinkowy
utworzono
utworzono

Witam!
Moje pytanie dość proste, jednak od niego zależy cała praca komputera na najwyższym poziomie. Po przejrzeniu dziesiątków filmów, lekturach w prasie i internecie - mam jeden wielki mentlik w głowie - wartości, które musi spełniać zasilacz, a rzeczywistość, wręcz mnie przytłaczają. Mianowicie moje pytanie dotyczy - czy mój stary już 5 letni zasilacz podoła mojej konfiguracji lub może macie jakieś ciekawsze alternatywy?

Z jednej strony wymieniłbym go z racji wieku, jednak jeśli działa to po co? Z drugiej strony skoro mogę kupić coś wydajniejszego, bezpieczniejszego o lepszych sekcjach zasilania na poszczególnych napięciach - to dlaczego by nie?

Czekam na Wasze propozycje i z góry dziękuję za pomoc.


DANE:

 

Obecny zasilacz : CHIEFTEC 750W (CFT-750-14CS)
 

CPU: Procesor AMD FX-8120 4,2GHz + SPC SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

MOBO: GIGABYTE  GA-990XA-UD3  RAM: DDR3 CORSAIR vengeance 4x4GB 1600MHz

GPU: CROSSFIRE 2x GIGABYTE RADEON R9 380 4GB HDD: Seagate Barracuda 1TB + 2x SSD 120GB i 240GB

PSU: CHIEFTEC 750W | Case:  SilentiumPC Gladius M35W Pure Black


(nie wiem czy to wszystkie przydatne dane potrzebne do fachowej porady - ale jakby co proszę pytać)

 

 

bemol911
komentarz
komentarz

Teoretycznie mocy powinno wystarczyć jednak twój zestaw będzie przeciążał czwartą linię 12V która może dostarczyć maksymalnie ~18A(216W). Do tej linii będzie podłączona jedna karta graficzna oraz wszystkie dyski/napędy, sam R9 380 pobiera prawie 200W. 

cinomatic
komentarz
komentarz

Nie wykorzystasz mimo wysokiego OC tych dwóch grafik przy tym procesorze.

Realnie lepiej byłoby mieć GTX1060 6GB w pojedynczej wersji która zje mniej prądu niż ten CF a którego też w grach możesz nie wykorzystać przez procka.

kosodrzewinkowy
komentarz
komentarz
17 minut temu, cinomatic napisał:

Nie wykorzystasz mimo wysokiego OC tych dwóch grafik przy tym procesorze.

Realnie lepiej byłoby mieć GTX1060 6GB w pojedynczej wersji która zje mniej prądu niż ten CF a którego też w grach możesz nie wykorzystać przez procka.


Jako, że jest to podstawka AM3+ - rozważam kupno mocniejszego procesora z seri FX .....jednak tak btw ja o zasilacz pytam....

cinomatic
komentarz
komentarz

Sorry że zszedłem z temtu ale nie sposób się oprzeć jak widzi się takie CF.

Co do procka to nawet FX-8350 nie podoła tutaj tym bardziej że to ATI na dodatek przez co będzie mu ciężej.

Więc zmiana procka szaleństwa nie zrobi.

 

A zasilacz @bemol911 bardzo ładnie skomentował.

Jest na pograniczu więc myślę że lepiej skoro tak się uparłeś na CF doinwestować niż później żałować.

kosodrzewinkowy
komentarz
komentarz
4 minuty temu, cinomatic napisał:

Sorry że zszedłem z temtu ale nie sposób się oprzeć jak widzi się takie CF.

Co do procka to nawet FX-8350 nie podoła tutaj tym bardziej że to ATI na dodatek przez co będzie mu ciężej.

Więc zmiana procka szaleństwa nie zrobi.

Szczerze powiem - przy graniu od 5 lat na Ultra w Full HD (z tym procesorem lecz z różnymi Radeon'ami) nie dostrzegam spadku wydajności (i naprawdę nie wiem skąd te wszystkie mity - no chyba, że ktoś popyla w 4K to fakt, że wtedy FPS'y po prostu spadają do 4/8 ....no ale nie ma co od razu demonizować produktów ATI)

 

8 minut temu, cinomatic napisał:

A zasilacz @bemol911 bardzo ładnie skomentował.

Jest na pograniczu więc myślę że lepiej skoro tak się uparłeś na CF doinwestować niż później żałować.

Jeśli tak - w takim razie na jaki go wymienić?

cinomatic
komentarz
komentarz
1 minutę temu, kosodrzewinkowy napisał:

.no ale nie ma co od razu demonizować produktów ATI)

Nie chcę robić off topa ale w roli wyjaśnienia to napisałem to przede wszystkim ze względu na narzut serownika na procesor.

Chodzi o połaczenie AMD z ATI. TYlko tylko. Przeciwko CF nic nie mam :P

kosodrzewinkowy
komentarz
komentarz

...no dobrze jako, że nie widzę tu wielkich propozycji....to może inaczej, czy 850 W zasilacz jakiś 80+ silver >> wystarczy na ten komputer? (i ewentualny upgrade w przyszłości, czy szukać czegoś mocniejszego - 950W??)

bemol911
komentarz
komentarz

@rafalluz Na pewno Ci pomoże coś wybrać .

kosodrzewinkowy
komentarz
komentarz (edytowane)
34 minuty temu, bemol911 napisał:

@rafalluz Na pewno Ci pomoże coś wybrać .


...miło by było...mam dwie propozycje, cenowo jest podobnie - jednak może 1000W to przesada, lub te modele są niedopracowane - może jeden z nich ma lepsze sekcje napięć, ktoś coś może o tym wie...(osobiście,  jestem bardzo zadowolony z firmy Chieftec i bardzo sobie chwalę)...oto propozycje:

https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-navitas-gpm-850c-850w-modularny-625841/

 

https://www.morele.net/zasilacz-chieftec-gpm-1000c-639241/

Edytowane przez kosodrzewinkowy
rafalluz
komentarz
komentarz

Zobacz Corsaira RMx, lepiej wykonany, cichszy i dłuższa gwarancja.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.