x-kom hosting

Jak podzielić dysk SSD oraz HDD pod linuksa ?

crashjack
utworzono
utworzono

Witam, chciałbym podzielić dysk SSD pod linuks mint około 20GB oraz dysk HDD na ext4 i użyje do tego gParted.
CZy pod linuska wystarczająca pojemnosc bedzie 20GB ? Ile średnio można przydzielić dla linuska, tak aby programami instalowanymi nie było potem problemu?

Czy da się bez awaryjnie podzielić dysk SSD gdzie jest już zainstalowany windows 10, oraz jak widać na zdjęciu partycje odzyskiwania? I czy jest potrzebna partycja boot? Oczywiście to nie będzie serwer, tylko system do użytku domowego.
I co to za partycja na początku EFI i partycja odzyskiwania na dysku HDD o pojemności 17GB?

2017-01-02_064704.png

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Partycji EFI, ani odzyskiwania nie ruszaj.

 

Wpierw stwórz przestrzeń wolną z istniejącej partycji. Aby nie utracić danych wykonaj to za pomocą programu typu:

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

 

Dzielić na partycję będziesz podczas instalacji systemu Linuks. Instalator posiada oprogramowanie do tworzenia partycji. Jeśli nie robiłeś tego wcześniej to wystarczy że stworzysz dwie partycje. Jedną powiedzmy 512MB typu SWAP, a drugą o wielkości dostępnej przestrzeni, typu ext4 i punkcie montowania "/".

 

Ja tobie wpierw polecam zainstalować bezinwazyjnie Linuksa na wirtualnej maszynie, tutaj jak to zrobić:

 

 

Edytowane przez MasterYoghourt
crashjack
komentarz
komentarz

okey, dzieki, juz kiedys instalowalem linuks mint x64 oraz manjaro x64

posiadam 16GB pamięci ram tej szybkiej ddr4

 

a gParted nie można by było stworzyć wolnej przestrzeni ? Mam ten program na backtracku który jest na pendrive.

gParted nie ingeruje w bezposrednio w system, dziala po za nim, a ten program co mi podeslales, to trzeba bedzie zresetowac komputer, aby zmiany zostaly wprowadzone i mi sie wydaje, ze ta opcja jest bardziej awaryjna. Lecz moge sie mylic.

 

 

Jak przesuwac suwakiem tam gdzie jest system win 10, tak aby nie naruszyc plikow i uszkodzic calego systemu, badz ile zostawic minimum za win 10 wolnej przestrzeni?

 

Będę musiał stworzyć wolną przestrzeń na SSD oraz na HDD ?

ssd mam postawić root, a na hdd to home w ext4

 

Tylko nie będę całej wolnej przestrzeni przeznaczał na pingwina. pol na pol gdzies.

crashjack
komentarz
komentarz

Tutaj bardziej przejrzysty obraz dysków;

 

A 'nie uszkodze przypadkiem tych partycji ktore sa za D: Data oraz C: os_instsall ? oczywisicie nie przesuwając ich, ani nie dzieląc .

2017-01-03 07_02_49-MiniTool Partition Wizard Free 9.1 - Free For Home Users.png

crashjack15
komentarz
komentarz

A zeby np kupic zewnętrzny dysk HDD 2.5 cala np 1 TB, bądź SSD z 500GB i na nim podzielic i zainstalować samego linuksa, wypali taki pomysl?

Mam jeden dysk 2.5 cala na wifi 2TB, ale bym kupił specjalnie pod linuksa z 1TB i bez wifi, oczywiscie na kabel USB, badz droższy SSD z 500GB.


Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Możesz tworzyć różne partycje na różnych dyskach, ja jednak proponował bym tobie instalować Linuksa na samym dysku 1TB. No bo inaczej musisz wiedzieć ile miejsca musisz przeznaczyć na każdą z partycji.

 

20GB wolnego miejsca powinno wystarczyć na Linuksa. Zanim zaczniesz dzielić partycję, to zdefragmentuj dysk.

crashjack
komentarz
komentarz

AHA dzieki,

 

A czy jesli zainstaluje linuksa na zewnętrznym dysku, to nie będzie problemu z jego uruchomieniem, jesli w biosie ustawie najpierw USB ?

A może lepiej kupić 250/500GB SSD, niż zwykły dysk 1TB?

I czy będzie odczuwalna różnica, jeśli podłącze go przez usb 2.0 i 3.0?

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Jeśli chodzi o zewnętrzny dysk to może lepiej kup sobie kieszeń SATA USB3.0. Taka obudowa dla dysku 2,5" nawet nie będzie potrzebowała zasilacza, na Allegro w cenie około 30 złotych. Dzięki temu, będziesz mógł używać go wewnątrz kompa a jak co włożyć do kieszeni i pójść z nim.

http://allegro.pl/kieszen-obudowa-dysku-sata-2-5-tracer-alum-usb-3-0-i5891285770.html

http://allegro.pl/obudowy-i-kieszenie-obudowy-dyskow-2-5-77937?order=pd

crashjack15
komentarz
komentarz

Tylko ja mam laptopa.

A moze wykrecic nagrywarke dvd, i tak jest mi nie potrzebna, w jej miejsce dac te kieszen badz zainstalowac na stale dysk SSD badz HDD?

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Jeśli jesteś skazany na dysk USB to zobacz sposób z tego wątku:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2706829.html

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.