x-kom hosting

Jaki monitor kupić? + Różnice AH-IPS vs IPS

magisterson
utworzono
utworzono

Witajcie,

 

własnie padł mój monitor i muszę na biegu coś kupić. Rozglądam się już trochę po sieci i znalazłem 2 ciekawe modele:

1. AOC I2481Fxh

2. LG 23MP68VQ-P

 

Podobają mi się cienkie ramki w tych monitorach, to ważne przy mojej pracy bo czasami zachodzi potrzeba pracy na 2 monitory.

 

Który z nich jest lepszy waszym zdaniem i dlaczego?

Oraz drugie pytanko. Jaka jest różnica między technologią AH-IPS a IPS?

 

Teraz trochę więcej o moich oczekiwaniach:

Potrzebuje monitor do pracy graficznej. Nie gram w gry (może raz na rok coś odpalę, ale nie mam na to czasu). Głównie pracuje na monitorze projektując grafikę na potrzeby internetu (typowy webdesign), czasami do druku. Szukam monitora coś max 600-700 zł. Jeśli obie z podanych przeze mnie propozycji są według was kiepskie to moze coś polecicie innego? Może nawet coś tańszego? Zaznaczam, że ważna jest dla mnie też klasa energetyczna bo monitor pracuje po 12 godzin dziennie.

Youki
komentarz
komentarz

Nazwy to praktycznie to samo.

W tej cenie ten AOC może być, tylko musisz się liczyć z wysoką, minimalną wartością luminancji, nawet na najniższej, możliwej do ustawienia w OSD wartości.

 

magisterson
komentarz
komentarz

No właśnie tego się boje. Czytałem komentarze do tego AOCa ludzie piszą o nim dobrze. Testy na YouTube tez wyglądają dobrze. Widziałem jeden komentarz gdzie gość pisał ze trzeba patrzec na ten ekran w masce spwlawalniczej. Sam nie wiem... ale to chyba urok każdego ekranu IPS czy nie?

Youki
komentarz
komentarz

To urok tego panelu, wszystko zależy jakie masz oświetlenie w pokoju.

magisterson
komentarz
komentarz

Z reguły pracuje po nocy przy LEDowej lampce 3wat :) 

Youki
komentarz
komentarz

Czyli bez szału raczej. Zawsze możesz zwrócić jak zamówisz przez internet a przez te kilka dni potestować.

magisterson
komentarz
komentarz

bylem teraz w Saturnie i popatrzyłem na te IPSy i maja spora regulacje jasności. W tej chwili mam TN od LG i mam prawie na max ustawiona jasność. Zastanawiam się tez jak wypada ten AOC pod względem czytelności obrazu. Ktoś może go ma albo widział na żywo?

Youki
komentarz
komentarz

No bo to co pisałem to kwestia konkretnego zastosowanego panelu w tym AOC'u i jego regulacji, nie wszystkich IPS'ów.

 

magisterson
komentarz
komentarz

OK, już do mnie dotarł ten AOC. Jest bajeczny. Obraz jest jasny ale można go mocno przyciemnić. Domyślnie był ustawiony na 90. Przy 20 już jest tak ciemny, że prawie nic nie widać więc obawy były niepotrzebne. Pytanie natomiast o tę folię która jest na plecach. Napis głosi: "Do not rip off panel film". Rozumiem, że to chodzi o folię, ale czy o tę którą załączam poniżej? Jest cała w bąblach powietrznych i słabo to wygląda jak ktoś wchodzi do mojego gabinetu :) Jeszcze ta białą kartka na górze "Do not rip off panel film" :( 

 

2016-12-20 17.10.15.jpg

2016-12-20 17.10.32.jpg

Youki
komentarz
komentarz

 

A na matrycy nie masz jakieś folii polaryzacyjnej czy coś, raczej o to chodzi. 

magisterson
komentarz
komentarz (edytowane)

Nic nie ma, chyba że jest bardzo cienka i dobrze doklejona i przez to niewidoczna. Ponoć gdyby była i gdybym ją zerwał to bym widział czysty biały ekran? :D ---> http://www.seeker.com/hack-yourself-a-super-secret-lcd-monitor-1765546864.html ??

Edytowane przez magisterson
Youki
komentarz
komentarz

Na pewno nie chodzi o tą folie z tyłu ;) 

magisterson
komentarz
komentarz

No tez mi się tak wydaje :D  OK, chyba widzę te folię. Raczej nie folię, a taką "blachę" z jakiegoś plastiku. Grube to jest i raczej nie przyszłoby mi do głowy żeby to odkleić :P Cudem jest to zauważalne przy podświetleniu rogu monitora latarką :D Dodatkowo ma fioletową poświatę więc chyba faktycznie jest to filtr polaryzacyjny. Szczerze mówiąc to wygląda to jak normalny ekran bez żadnych dodatków. Po 4 godzinnym użytkowaniu monitora z matrycą IPS mogę stwierdzić, że faktycznie dość mocno świeci aczkolwiek jest to dziwny efekt świecenia bo nawet przy ustawieniu jasności na minimum jest baaaardzo ciemny i już prawie nic nie widać, ale mimo to razi lekko w oczy. Dosłownie tak jakby do oczu docierało coś więcej niż zwykłe światło (promieniowanie kosmiczne?). Może to też kwestia przyzwyczajenia bo do tej pory pracowałem na 18' TN od LG, ten ma 24 cale więc dochodzi do mnie znacznie więcej światła :P Napiszę jeszcze w tym wątku za jakiś czas jakie są moje wrażenia po np. tygodniu albo miesiącu użytkowania moze to komuś pomoże. Póki co mogę powiedzieć, że obraz jest świetny, filmy w HD piękne, jest wyraźny, ale lekko męczący przy oglądaniu jasnych stron (np. to forum). Tak czy siak IPS jest dla mnie dobry bo moje projekty wyglądają znacznie lepiej, wyraźniej i mają więcej kolorów i lepsze nasycenie barw niż to było w TN.

Youki
komentarz
komentarz
4 minuty temu, magisterson napisał:

ale mimo to razi lekko w oczy

Możesz spróbować skorzystać z aplikacji f.lux i sprawdzić jak to wpływa na Twój komfort i zmęczenie.

magisterson
komentarz
komentarz

Sprawdzę, ale to chyba działa jak "Night Shift" W iPhone więc chyba to nie bardzo coś pomoże.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.