x-kom hosting

Problem z uruchomieniem komputera z dual channel pamięci RAM

Radix88
utworzono
utworzono

Witam, posiadam płytę główną Asus Z97-Pro Gamer, pamięci G.Skill TridentX DDR3 2x4GB 2400MHz CL10, procesor i5-4690K, zasilacz Be quiet! L8-CM-630W.

 

Wszystko chodziło ok. Problem zaczął się kiedy zmieniłem obudowę i przeniosłem wszystkie części do nowej. Niestety ku mojemu zaskoczeniu komputer uruchamia się i resetuje sekwencyjnie na 2-3 sekundy kiedy pamięci są w slotach 1-3 lub 2-4 (nie ma żadnego pikania, czarny ekran, pali się dioda od ram). Każda kość jest sprawna, komputer uruchamia się na każdej w 1 slocie. Obecnie mogę mieć tylko kości w 1 i 2 slocie wtedy nie ma żadnych problemów. Przy innych wariantach wkładania kości w sloty komputer uruchamia się z czarnym ekranem lub wstaje i zaraz pada.

Wcześniej dual channel chodził bez przeszkód. Zdejmowałem radiator od cpu i nakładałem nową pastę termo przewodzącą (nie wyjmowałem procesora z płyty). Czy mogłem np. za mocno dokręcić radiator do procesora i uszkodzić Kontroler pamięci ?

 

Wyjmowałem baterie z płyty oraz zrobiłem update biosu płyty głównej też nie pomogło. Ramy działają bez i z XMP. Obecnie chodzą w slocie 1 i 2 na 2400mhz. Kiedy przełożę w inne sloty komp z dwoma kośćmi już nie wstaje muszę ponownie uruchomić kompa z jednej.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł co jest nie tak ?

VeNeGa
komentarz
komentarz

Kontroler ram znajduje się w procku, żeby mieć 100% pewności musiałbyś włożyć inny procesor by wykluczyć uszkodzenie kontrolera lub płyty głównej, ewentualnie włożyć swój procek i ram do innej płyty. Próbowałeś również reset biosu? Bios posiadasz najnowszy?

  • 2 tygodnie później...
Radix88
komentarz
komentarz
Dnia 23.10.2016 o 12:10, VeNeGa napisał:

 Próbowałeś również reset biosu? Bios posiadasz najnowszy?

 

Dnia 23.10.2016 o 01:47, Radix88 napisał:

Wyjmowałem baterie z płyty oraz zrobiłem update biosu płyty głównej też nie pomogło.

 

 

Przeszukałem trochę inne fora i podobne tematy. Ludzie którzy mieli problemy z dualchannel zazwyczaj mieli pogięte piny na sokecie,

Postanowiłem wyjąć procesor i przeczyścić go, przedmuchać soket itp.

 

Po złożeniu dualchannel zaczął nagle działać ! Miałem pożyczone inne kości ram, wszystkie ramy i sloty działały.

Moja radość nie trwała długo bo zaledwie po jednym dniu wszystko się nagle posypało. Komputer po załadowaniu windowsa dostawał zwiechę i nic innego

jak reset nie dało się zrobić, poleciały także bluscreeny. Musiałem znowu przełożyć kości do pierwszych 2-ch slotów.

 

Postanowiłem ponownie wyjąć procesor, przeczyścić sprawdzić piny. Przy wkładaniu procesora zwracałem także uwagę na docisk procesora do pinów.

Po złożeniu niestety dualchannel już nigdy nie działał.

Byłem i jestem w punkcie wyjścia, DDR działa poprawnie tylko w 2 pierwszych slotach od procesora.

 

Dzisiaj zabrałem procesor ( żeby wykluczyć uszkodzony kontroler pamięci ) oraz swoje kości DDR3 do kolegi. U niego wszystko ładnie działa.

Widzi procesor, działa dualchannel na moich i jego DDR. Dzięki temu zawęziłem krąg poszukiwań.

 

Padło na płytę główną, która w końcu nie należy do najgorszych ...  Asus Z97-Pro Gamer.

 

Czy ktoś ogarnięty może mi potwierdzić, że z pinami jest wszystko OK i wszystkie są proste ?

 

 20161105_164417.jpg20161105_164431.jpg

 

Co jeszcze mogę zrobić i sprawdzić ?? Płyta jest na gwarancji, oddać ją do sklepu do sprawdzenia i czekać pewnie miesiąc za zwrotem czy dać ją do naprawy do serwisu.

Czy zasilacz mógł uszkodzić płytę główną ? Tak na marginesie: mam listwę zasilającą do której podłączony jest komputer, kiedy włączę listwę raz na około 30 włączeń wywala mi korek w pokoju. Wymieniałem listwę niestety to samo. Czy zasilacz mógł uszkodzić płytę ? Jak sprawdzić kontroler pamięci na płycie głównej.

 

 

 

VeNeGa
komentarz
komentarz

1 pin minimalnie jakby krzywy, ale być może nie ma to znaczenia. Kontroler pamięci masz w procesorze, wiec wsadzasz inny procek i sprawdzasz czy działa, jeśli nie to wina płyty głównej. Jeśli piny są pogiete to może być problem z uznaniem gwarancji.

Radix88
komentarz
komentarz
9 minut temu, VeNeGa napisał:

1 pin minimalnie jakby krzywy

 

W którym miejscu ?

Piny sprawdzałem pod lupą, nie jestem ekspertem ale porównując te krzywe z innych tematów na forach to moje są idealne. Ale wiadomo zawsze

można coś przeoczyć.

 

16 minut temu, VeNeGa napisał:

Kontroler pamięci masz w procesorze, wiec wsadzasz inny procek i sprawdzasz czy działa, jeśli nie to wina płyty głównej.

 

Niestety nie mam możliwości żeby skołować inny procesor i sprawdzić go na mojej płycie głównej. Tak jak pisałem wcześniej mój procesor i ramy udało mi się

sprawdzić i wiem że wszystko działa jak należy.

 

Czy coś może być źle podłączone albo gdzieś jest zwarcie ? W takim razie mogę jeszcze cokolwiek sam zrobić ? Zasilacz nie ma tutaj żadnego związku ?

VeNeGa
komentarz
komentarz

Zasilacz raczej nie. Co do pinow to drugie zdjęcie pod kątem lewy górny róg. Skoro działa na innej płycie to twoja płyta jest uszkodzona.

HAL900
komentarz
komentarz

W dualu patrzysz bez XMP ?

Radix88
komentarz
komentarz
16 minut temu, HAL900 napisał:

W dualu patrzysz bez XMP ?

 

Pisałem w 1 poście, sprawdzałem już wszelkie możliwe konfiguracje. Obecnie tylko w pierwszych 2-ch slotach A1, A2 (od procesora) chodzą prawidłowo (single channel).

Chodzą bez oraz z włączonym XMP. Bezproblemowo chodzą także z 1600 na 2400 mhz. 

 

Zależy mi na dualchannel z tego względu, że chce dokupić kolejne 8 GB ramu (razem będzie 16GB). Chce uniknąć dodatkowych i niepotrzebnych kosztów

związanych ze specjalnym kupem kości 2 x 8GB, a z obecnymi nie miałbym co zrobić ...

 

Ludzie piszą że dualchannel daje znikomą różnice we wydajności, w moim przypadku daje to sporo. Prosty przykład: grając w Battlefielda 1 na single channel

mam użycie pamieci na poziomie 90 %, gra działa w miarę płynnie ale co około 1 minute zależy od mapy gra się zawiesza na kilka sekund.

Kiedy działał mi dual channel grając użycie pamięci miałem na poziomie 70-85 % i gra się już nie przycinała, chodziła elegancko.

 

Czy ktoś z forum może polecić jakiś uczciwy serwis komputerowy w Poznaniu (wlkp), który może zdiagnozować i naprawić taką usterkę ?

HAL900
komentarz
komentarz

No u mnie dual nie chodzi jak jest z xmp .Na stokowych takch lata gicio . A dual daje ok 10% wiec czasami nie takie znikome

lukasz298punto
komentarz
komentarz

Mozesz zresetować bios ?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.