x-kom hosting

Karta Grafiki dla Staruszka

akacorps
utworzono
utworzono

Cześć - takie krótkie przywitanie. :D

 

Zacznę od razu - szukam, szukam i nie wiem jak dobrać kartę. 

 

Pacjent: 

Procesor: AMD Sepron LE-1250 2,21 Ghz

Płyta: Gigabyte GA-M61PME-S2

Zasilacz: Feel III 350 ATX

 

Obecnie na pokładzie: Zintegrowana karta graficzna NVIDIA GeForce 6100

Pamięć 1 Gb - planowane rozszerzenie do 2 x 2 Gb (4Gb) lub 2 x 4 Gb (8 GB max) oczywiście tylko na DDR2 - to obsługuje płyta.

 

Planowane - karta raczej coś z Radeon'a w PCI-E 16x -- i właśnie JAKA? Zawiesiłem się - na propozycjach HD 4770 i 4850 - ale nie wiem czy one w tej konfiguracji staruszka coś dadzą, by można było pograć w starsze tytuły.  

 

Chodzi o maksimum wydajności przy braku inwestycji już w wymianę zasilacza. Wiem Feel, ale ten to wersja III już stabilna i chodzi z tym dziadkiem już ładne parę lat. Fajnie by było gdyby karta miała HDMi ale to już szczegół.

 

Z góry dziękuję za sugestię ;)

Sauron 

 

 

 

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

8 GB RAMu w komputerze tej klasy raczej bym sobie darował, 4 GB będzie OK. Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

 

Co do karty... Tak naprawdę, przy tym procesorze maksimum co bym wkładał, to coś na poziomie Radeona X1950 (np. Pro, XTX) lub GeForce'a 7900/7950 (GT, GTO, GTX) lub ich nowocześniejszych, ale podobnych wydajnościowo odpowiedników... Ale sugerowałbym, aby procesor wymienić na jakiś co najmniej dwurdzeniowy (zależnie od modelu, nawet za 10-15 złotych można dostać jakiegoś Athlona 64 X2 - trzeba tylko uważać, żeby miał chociaż te 512 kB pamięci cache L2), można by tam nawet włożyć czterordzeniowy... ale przy tym zasilaczu trzeba patrzeć na pobór mocy. Tak jak piszesz, Feel III jest lepszy od starszych modeli, no ale cudo to to nadal nie jest.

 

W jakie gry chciałbyś na tym sprzęcie grać? Ile możesz wydać? Spróbujemy dobrać coś najbardziej sensownego, ale wymiana procesora raczej Cię nie ominie.

 

Zasilacz, jeśli bardzo nie chcesz go zmieniać, od biedy niech zostanie, ale też warto pomyśleć nad wydaniem 20-30 złotych na używanego Fortrona czy Chiefteca z gwarancją.

Edytowane przez FrogsterPL
  • Dobra wypowiedź 1
akacorps
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 22.09.2016 o 11:18, FrogsterPL napisał:

8 GB RAMu w komputerze tej klasy raczej bym sobie darował, 4 GB będzie OK. Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz?

 

Co do karty... Tak naprawdę, przy tym procesorze maksimum co bym wkładał, to coś na poziomie Radeona X1950 (np. Pro, XTX) lub GeForce'a 7900/7950 (GT, GTO, GTX) lub ich nowocześniejszych, ale podobnych wydajnościowo odpowiedników... Ale sugerowałbym, aby procesor wymienić na jakiś co najmniej dwurdzeniowy (zależnie od modelu, nawet za 10-15 złotych można dostać jakiegoś Athlona 64 X2 - trzeba tylko uważać, żeby miał chociaż te 512 kB pamięci cache L2), można by tam nawet włożyć czterordzeniowy... ale przy tym zasilaczu trzeba patrzeć na pobór mocy. Tak jak piszesz, Feel III jest lepszy od starszych modeli, no ale cudo to to nadal nie jest.

 

W jakie gry chciałbyś na tym sprzęcie grać? Ile możesz wydać? Spróbujemy dobrać coś najbardziej sensownego, ale wymiana procesora raczej Cię nie ominie.

 

Zasilacz, jeśli bardzo nie chcesz go zmieniać, od biedy niech zostanie, ale też warto pomyśleć nad wydaniem 20-30 złotych na używanego Fortrona czy Chiefteca z gwarancją.

 

Obecnie system to XP, ale po modernizacji planuję zainstalować windows 7.

Co do kosztów, to tak się za bardzo nie zastanawiałem ale nie stanowią one jakoś większego problemu. Chciałem po prostu odnowić staruszka za jakieś sensowne pieniądze nie rujnując się od razu na nowy komputer. Skoro jednak koszty używanych procków nie są duże, to proszę o propozycję. Gry - to żeby można było pograć nie koniecznie na full detalach w gry typu GTA V, czy CS GO?

 

A i chodzi mi o karty pod  PCI-E 16x 

W posiadaną płytę nie włożę AMD 4 rdzeniowego - mam podstawkę AM2 - wiec pewno jakiś Athlon 64 x2 - pod AM2

 

Czekam na propozycję, co można zrobić by ratując staruszka nie wymienić go całego ;)

Edytowane przez akacorps
FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Hm, do Windowsa 7 te 8 GB RAM jest już niby ciut bardziej sensowne niż do XP, ale nawet po modyfikacjach nie wiem, czy byłby sens wkładać tam tyle. Zobaczymy, co uda się złożyć. :)

 

Jeszcze jedno pytanie: czy bierzesz pod uwagę tylko Radeony, czy GeForce'y też mogłyby być?

Edytowane przez FrogsterPL
  • Dobra wypowiedź 1
akacorps
komentarz
komentarz
5 minut temu, FrogsterPL napisał:

Hm, do Windowsa 7 te 8 GB RAM jest już niby ciut bardziej sensowne niż do XP, ale nawet po modyfikacjach nie wiem, czy byłby sens wkładać tam tyle. Zobaczymy, co uda się złożyć. :)

 

Jeszcze jedno pytanie: czy bierzesz pod uwagę tylko Radeony, czy GeForce'y też mogłyby być?

 

Nie mam jakiś specjalnych preferencji, co do Radeon - GForce. Kierowałem się ekonomiką że Radeon tańszy i bardziej zgodny z AMD :D

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Spokojnie, to tak nie działa. :) Ja na przykład mam w swoim komputerze płytę główną z procesorem, chipsetem i zintegrowaną kartą graficzną od AMD, a do tego osobnego GeForce'a i wszystko śmiga jak należy. W przypadku kart używanych często zacierają się także różnice cenowe, więc po prostu spróbujemy dobrać najlepsze co się da, niezależnie czy od "Zielonych" czy "Czerwonych". :) Poza tym, zauważ że u siebie w komputerze już teraz masz zarówno sprzęt od AMD (procesor), jak i nVidii (chipset płyty głównej, zintegrowana karta graficzna) ;) Jak będę po pracy to czegoś poszukam.

Edytowane przez FrogsterPL
  • Dobra wypowiedź 1
akacorps
komentarz
komentarz
3 minuty temu, FrogsterPL napisał:

Spokojnie, to tak nie działa. :) Ja na przykład mam w swoim komputerze płytę główną z procesorem, chipsetem i zintegrowaną kartą graficzną od AMD, a do tego osobnego GeForce'a i wszystko śmiga jak należy. W przypadku kart używanych często zacierają się także różnice cenowe, więc po prostu spróbujemy dobrać najlepsze co się da, niezależnie czy od "Zielonych" czy "Czerwonych". :) Poza tym, zauważ że u siebie w komputerze już teraz masz zarówno sprzęt od AMD (procesor), jak i nVidii (chipset płyty głównej, zintegrowana karta graficzna) ;) Jak będę po pracy to czegoś poszukam.

 

Dzięki, czekam zatem na propozycję. Też śmigam do pracy :D 

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Przeglądałem trochę oferty sprzedaży procesorów i powiem tak, że nie ma rewelacji. GTA V w minimalnych wymaganiach ma procesor AMD Phenom X4 9850. Na OLX jest jeden za 50 złotych, przy czym po pierwsze, jest źle opisany, bo po zdjęciu widać, że to model 9750B, po drugie - o ile Gigabyte podaje, że Phenom X4 9750 jest obsługiwany, to o 9750B nie ma już ani słowa i nikt Ci gwarancji na działanie tego sprzętu nie da. Poza tym nie wiadomo czy sprzedający z OLX by się zgodził na wysyłkę i np. na wystawienie na Allegro... a z tym ostatnim też trzeba uważać, ze względu na to:

 

https://niebezpiecznik.pl/post/kupujesz-na-olx-uwazaj-na-scam-na-allegro/

 

 

Nie wiem czy na Twoim miejscu nie zaryzykowałbym Athlona II X4 640: http://www.olx.pl/oferta/procesor-amd-athlon-ii-x4-3-00ghz-CID99-IDhCpLb.html. Według CPU-World.com (http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Athlon II X4 640 - ADX640WFK42GM (ADX640WFGMBOX).html) jest to procesor w rewizji C3, a taka rewizja według Gigabyte'a powinna działać (http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2755), pod warunkiem, że BIOS masz co najmniej w wersji F5B. Co prawda, w przeciwieństwie do Phenoma, Athlon nie ma pamięci cache L3, ale ma zauważalnie wyższe taktowanie. Poza tym ma nowszą, lepszą architekturę (rodem z Phenoma II) - ostateczna wydajność miałaby szansę być w miarę podobna w grach do starego Phenoma - w niektórych nieco lepsza, w niektórych nieco gorsza.

 

Sugerowałbym poczekać, aż ktoś na temat procesora się jeszcze wypowie, a ja wieczorem lub jutro napiszę jeszcze z propozycjami kart graficznych i ewentualnie zasilaczy. :)

Edytowane przez FrogsterPL
  • Dobra wypowiedź 1
akacorps
komentarz
komentarz

Super dziękuję. Tylko ten procesor nie pojdzie na mojej plycie. Mam podstawke AM2. 

Tak wiec ewentualnie najmocniejszy AMD Athlon x2 pozostaje. Co o tym sądzisz?

 

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

Pójdzie. Link do strony Gigabyte który podałem, to lista procesorów kompatybilnych z Twoją płytą główną. W AMD właśnie był taki fajny motyw, że procesory na AM2+, a nawet AM3, potrafiły odpalać na płytach głównych z Socket AM2, choć oczywiście nie wszystkie procesory na wszystkich płytach. :)

 

Na tej liście tam, gdzie masz N/A, to procesor nie jest obsługiwany. Jeśli jest wpisane coś innego - np. "F5B" - to podana jest minimalna wersja BIOSu jaką musisz mieć, żeby procesor odpalił i był poprawnie rozpoznawany. Ze zbyt starym BIOSem komputer z takim procesorem może albo w ogóle nie odpalać, albo odpalać, ale nie rozpoznając procesora. W tym drugim przypadku może ustawić "bezpieczne" parametry, czyli mówiąc po ludzku - komputer może być perfidnie wolny. :P

 

Athlona 64 X2 oczywiście też można by tam wrzucić i na pewno byłby to kolosalny przeskok wydajnościowy w porównaniu do Twojego Semprona, ale np. w GTA V niestety byś na tym procesorze nie pograł.

Edytowane przez FrogsterPL
akacorps
komentarz
komentarz (edytowane)

Czyli pozostaje dobór grafiki i pewno wymiana zasilacza.

Jakieś propozycje?

 

Albo się nie bawić i kupić od razu to

http://allegro.pl/gigabyte-ga-ma78lm-s2-amd-phenom-x4-9600-i6509278289.html?reco_id=30f118a3-82e4-11e6-bc84-56847afe9799&ars_rule_id=201

 

i do tego dobrać grafikę?

Edytowane przez akacorps
FrogsterPL
komentarz
komentarz

W mojej opinii nie ma sensu. Wydajnościowo nawet jeśli będzie coś lepiej, to o parę-paręnaście procent, a wydasz 200 złotych zamiast 50-80. Już lepiej byłoby wydać 250 złotych na płytę z Phenomem II X4, bo to już są zauważalnie szybsze procesory.

 

Gdybyśmy zostali przy opcji, że zostawiamy Twoją płytę główną i kupujemy do niej tamtego Athlona, to do tego dorzuciłbym na przykład:

 

- zasilacz Fortron FSP400-60GLN (sprawdź czy ma wszystkie potrzebne Ci wtyczki), 2 miesiące gwarancji - http://allegro.pl/fortron-400watt-fsp400-60gln-pfc-sata-pci-express-i6181852371.html

 

Co do karty graficznej, to najtańsze minimum nad którym bym się zastanowił, to GeForce 9800 GT, czyli karta akurat na minimum wymagań GTA V... ale jako że w takich samych cenach są wersje zwykłe i fabrycznie podkręcone, można by się przyjrzeć modelowi Palit Sonic: http://allegro.pl/palit-geforce-9800gt-sonic-512mb-ddr3-100-spr-i6502743858.html

 

Z droższych np. GeForce GTS450 - http://allegro.pl/palit-geforce-gts450-512mb-gddr5-100-spr-plomby-i6504273983.html - ale miej na uwadze, że da się czasem wyrwać w podobnej cenie wydajniejszego Radeona HD5770. Tyle tylko, że może tu być konieczność albo licytowania karty, albo zajrzenia na OLX... a wiadomo, jak to na OLX, pełno oszustów.

 

W cenie, po których na Allegro chodzą HD5770, są już też GeForce'y GTX460 1024 MB, ale są tutaj dwa problemy - po pierwsze, wymagają one już naprawdę dobrego zasilacza (szczerze to taki Fortron którego poleciłem wyżej to raczej by było zbyt mało, szczególnie jeśli procesor byś wziął w bardziej prądożernej wersji). Drugi problem to to, że - z tego co widzę na ForumPC - krążą słuchy o awariach GTX460. Ja co prawda mam taką kartę i nic się z nią złego nie dzieje, no ale...

 

Zawołajmy @bemol911 albo @Youki, może rzucą trochę więcej światła na sprawę doboru procesora i karty :) Ja niestety ciągle nadrabiam paruletnie braki w zakresie znajomości nowszych modeli kart, jak również cen poszczególnych podzespołów.

bemol911
komentarz
komentarz

Zacznijmy od tego ile chcesz/możesz wydać na modernizację, ta informacja jest niezbędna i pozwoli nam określić co będziemy wymieniać w twoim PC.  

akacorps
komentarz
komentarz

Wydatki do 1 500 zł max. Oczywiście im niżej tym budżet bardziej zadowolony.

FrogsterPL
komentarz
komentarz (edytowane)

...to ja się tutaj siłowałem z tanimi używkami mając na uwadze, że "co można zrobić by ratując staruszka nie wymienić go całego ;)", a tu się okazuje, że mamy 1500 złotych na wszystko :D Paaaanie, za tyle to ten komp będzie latać ;) W takim razie nie patrz na to, co pisałem wcześniej, chyba że chciałbyś wszystko zrobić po najniższych kosztach, byle tylko GTA chodziło.

 

W każdym razie, oddaję głos kolegom, bo w takich kwotach to już zostają nowsze sprzęty, ja się orientuję raczej w starszych. :)

Edytowane przez FrogsterPL
cinomatic
komentarz
komentarz

Przy takim budżecie to ja bym tutaj nic nie modernizował tylko poszukał okazji i kupił coś używanego.

 

Tym bardziej że za 1500 zł można już znaleźć mocną i5-tkę z przyzwoitą grafiką i komponentami. 

akacorps
komentarz
komentarz

Panowie. Forum ma żyć. Jest zabawa jest fan. Minimalne koszty dla maksymalnej konfiguracji by poszło GTA. Jak to się mówi dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Ma to być wskrzeszenie staruszka a  nie wymiana. Czekam na propozycję  budżet poniżej kwoty bazowej.

cinomatic
komentarz
komentarz

Ale tu nie ma co wskrzeszać.

Jak masz fiata 125p to nie włożysz do niego silnika z porshe.

Mało tego. Nawet nie włożysz do niego silnika z audi czy mercedesa.

 

Tutaj nie ma co wskrzeszać.

Komputer warty koło 120 zł.

 

Masz 1500 zł przeznaczenia... to idz w coś używanego co da Ci kopa.

Nawet kupno Phenoma II X4 będzie dla Ciebie skokiem w przyszłość. A takiego kompa kupisz za 800 zł.

Mogeto
komentarz
komentarz (edytowane)

ja od siebie mogę polecić taki zestawik na używanych podzespołach, który stosunkowo tanim kosztem sprawdzi się w GTA V w sensownych opcjach graficznych :

http://allegro.pl/intel-i5-3-1-ghz-model-2400-i6529212860.html

http://allegro.pl/nowe-chlodzenie-box-intel-lga-1156-1155-i6524368039.html

http://allegro.pl/gigabyte-ga-h61m-ds2-ivy-bridge-22nm-gwarancja-i6516500340.html

http://allegro.pl/pamiec-kingston-hyperx-blu-2x2gb-1333-i6521350074.html

http://allegro.pl/gigabyte-gv-n750oc-2gi-rev-1-0-i6526005840.html

http://allegro.pl/zasilacz-chieftec-400w-gps-400aa-101a-gwarancja-fv-i6518543521.html

dysk twardy podejrzewam że nie jest zbytnio pojemny, więc po zainstalowaniu GTA, gra zajmie cały albo połowę dysku :D

także można dokupić :

http://allegro.pl/dysk-twardy-wd-3200avjs-320gb-sata-ii-wieliczka-i6401020256.html

obudowy nie wiem czy trzeba zmieniać bo nie wiadomo w jakim jest stanie oraz jaki model, ale za 50zł też można wymienić

za ok. 1000zł dostajesz sensowny komp, na którym pograsz we wszystko i nie koniecznie w najniższych opcjach

 

także można samemu złożyć taki co podałem, lub poszukać gotowego używanego na OLX lub allegro , bo w obecnym kompie nie ma podstawy do rozbudowy

 

Edytowane przez Mogeto
FrogsterPL
komentarz
komentarz

No ja nie wiem, czy używany dysk bez żadnej gwarancji to dobry pomysł ;) Osobiście jestem w ogóle przeciwnikiem zakupu dysków używanych, ale jeśli już koniecznie by musiał taki być, to niech ma chociaż ten miesiąc gwarancji rozruchowej. Ba, choćby 10 dni...

akacorps
komentarz
komentarz
7 godzin temu, FrogsterPL napisał:

No ja nie wiem, czy używany dysk bez żadnej gwarancji to dobry pomysł ;) Osobiście jestem w ogóle przeciwnikiem zakupu dysków używanych, ale jeśli już koniecznie by musiał taki być, to niech ma chociaż ten miesiąc gwarancji rozruchowej. Ba, choćby 10 dni...

 

Co do dysków używanych, masz rację rożnie bywa, raz kupowałem 1 TB i chodzi do dziś. Na razie pewno dysku bym nie zmieniał mam na stanie 320 GB lub coś się znajdzie większego. 

cinomatic
komentarz
komentarz

Niektórzy sprzedając dyski na allegro dodają SMATRA ;]

 

W takim przypadku nie ma się czego obawiać.

  • Dobra wypowiedź 1
akacorps
komentarz
komentarz (edytowane)

Dziękuję wszystkim za wyczerpujące informację. Teraz muszę sam pomyśleć i zebrać to wszystko do kupy :brawa:

 

Ewentualnie pomyślę nad inną płytą - chodzi mi żeby miała PCI (mam starą kartę sound blaster live), ewentualnie poszukam jakiejś muzyki pod PCIe 1x

Edytowane przez akacorps

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.