x-kom hosting

6700K chłodzenie (OC)

Rabi
utworzono
utworzono (edytowane)

Na necie w różnych "poradnikach" na temat składania kompa natknąłem się parę razy na chłodzenie Kraken do i7 6700K, X61.
Zamiennie zamiast  Chłodzenie CPU Thermalright Macho Rev. B . Znaczy takie miało być ale na esc nie mają już chyba w ofercie, więc jakiś podobny zamiennik muszę znaleźć.

 

Z tego co widziałem procki miały dość wysokie temperatury więc jak wygląda sytuacja w jego chłodzeniu w obu egzemplarzach. Jest potrzeba/mile widziane chłodzenie cieczą? Swoją drogą podobno takie rozwiązania są bardziej awaryjne.

Rozważać krakena?

Edytowane przez Rabi

UnnamedPlayer
komentarz
komentarz

Nie warto pakować się w gotowe AIO za ponad 600zł. Zamiast Macho BW wrzuć  bequiet! Dark Rock 3

jeszcze lepsze wykonanie, wydajność i kultura pracy mocno zbliżona.

  • Dobra wypowiedź 1
kuba90
komentarz
komentarz (edytowane)

Polecam darc rock 3, narazie jeszcze nie miałem czasu na OC i badanie temperatury ale w modern warfare 2 w multi mam 50 st max, w metro last light max 67 stopni. 

Edytowane przez kuba90
  • 2 tygodnie później...
539
komentarz
komentarz (edytowane)
Dnia 8/10/2016 o 22:42, UnnamedPlayer napisał:

Nie warto pakować się w gotowe AIO za ponad 600zł.

 

A ja się wpakowałem i co więcej nie narzekam :). Nie mam także najmniejszych podstaw by narzekać na swojego Krakena X61.

Wcześniej używałem Noctua NH-D15 i ostatecznie zdecydowałem się by mój procesor chłodził właśnie kraken.

A teraz garść informacji , które zapewne nasz ekspert doceni.

NZXT Kraken x61 jest chłodzeniem wydajnym o bardzo szerokim spektrum konfiguracji.

Soft producenta jest przejrzysty i daje szerokie możliwości konfiguracji chłodzenia.

Przydatnym dla mnie okazało się stworzenie oddzielnych profili dla chłodzenia i co za tym idzie  dostosowania chłodzenia do bieżącej potrzeby.

Wentylatorów dostarczonych od NZXT nie montowałem, gdyż od dawna jestem miłośnikiem wentylatorów Noctua i właśnie takie mam zaadoptowane do mojego chłodzenia.   Konkretnie są to NF-A14PWM, a więc wentylatory o nizszym max RPM niż dołaczone przez producenta.  (różnica 500rpm)

Dla krakena stworzyłem rożne profile pracy.

Jeden z moich profili to tryb silent gdzie zarówno pompa jak i wentylatory pracują na obniżonych wartościach.

Chłodzenie jest wtedy niemal bezgłośne, a i tak Kraken dobrze radzi sobie ze schłodzeniem procka.

Tryb cichy wystarcza do pracy w programach  graficznych do edycji grafiki 2D, oglądaniu filmów, przeglądaniu netu oraz mniej wymagających zadań.

Tryb ten jednak w moim przypadku odpada na długodystansowych renderach. Tu przydatnym jest profil gdzie zarówno praca pompy jak i wentylatorów osiąga wyższe wartości.

Skonfigurowałem też  profil pracy gdzie praca zestawu jest zmienna w zależności od temperatury cieczy chłodzenia.  Tryb ten można nazwać uniwersalnym , choc osobiście nie lubię tego określenia :)

Nad softem NZXT warto chwile przysiąść by poznać jego możliwości. Osobiście  zdecydowałem się na kontrole chłodzenia CPU na podstawie odczytów temperatury cieczy chłodzenia.

Na co dzień używam podkręconego i74790K na 4.7 z napięciem 1.3 vid ustawionym na sztywno w bios. Procesor jest po skalpowaniu, a pasty to CLU miedzy rdzeniem a IHS, oraz pasta Noctua miedzy IHS a blokiem chłodzenia. W grach osiągam temperatury  max 60-65 stopni zaś w renderowaniu 70 -75 stopni.

W przypadku chłodzenia Noctua NH-D15  w grach osiągałem minimalnie wyższe wartości (szczególnie długie multi w bf4)

Natomiast Kraken na długim dystansie (tym samym renderze ) okazał się lepszym chłodzeniem.

W stosunku do NH-D15 temperatura na najgorętszym rdzeniu była o 6 stopni niższa.  Testu dokonywałem wstawiając render na noc.

Oba chłodzenia ustawiłem ręcznie na maksymalną wydajność pracy. 

Temperatury otoczenia w kolejnych dniach były zbliżone. Noctua miała małe fory gdyż termometr wskazywał temperature otoczenia o jeden stopień niższą.

Jak dalej wyglądała krzywa temperatury otoczenia  względem czasu  tego nie wiem bo spałem. Kot nie spał ale mi nie powiedział. :)

Testu dokonywałem na własny użytek- ramek, wykresów nie robiłem :)

Temperaturami OCCT, Prime95 , Linx nie zawracam sobie głowy :) gdyż pasjami nie testuje/morduje procesora - przeszło mi to hobby.

 

Całe to moje pisanie i tak pewnie nic nie warte bo jak widać Pana zdaniem ..nie warto było :) pakować się w gotowe AIO.

Moim było warto,kraken okazał się w moim przypadku ostatecznie  wydajniejszym chłodzeniem z mnóstwem możliwości konfiguracji i sprawnie działającym przejrzystym softem.

Dodatkowo nie jest to kloc, który by przysłaniał sobą znaczna część płyty głównej.

O wrażeniach estetycznych nie będę się rozpisywał gdyż......Pańskim zdaniem i tak nie warto ;)  a szkoda bo Kraken robi na mnie duże wrażenie pod względem estetyki. Nawet zmieniałem sobie kolor podświetlenia bloku, choc to nie koniec możliwości softu Krakena..ale Ciii jeszcze ktoś przeczyta i mu się spodoba taka opcja i całą teorię na temat nieopłacalności nabywania AIO za 600 zł będzie sobie można...... rozważyć indywidualnie :)

 

 

Edytowane przez 539

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.