x-kom hosting

I5 4670 + Z87M-D3H + Hyper Savage 2x 8gb Kilka pytań...

Thiago83
utworzono
utworzono

Witam,

Dostałem w prezencie pamięc Ram. Dokładny model to HyperX 2x8GB DDR3-1866 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9 XMP Savage Series HX318C9SRK2/16. Poprzednio miałem takie same kości, ale 2x4GB 1600.
Po włożeniu nowych kości zacząłem bardziej zgłębiać temat pamieci Ram ( nie znam się za bardzo na kompie ) i mam kilka pytań. 

Najważniejsze z nich dotyczy programu CPU-Z i wartości przy NB Frequency. Czy parametry widoczne na fotce są prawidłowe? Czasem skaczą mi tam wartości, ale przeważnie jest taka jak na fotce.

Drugie pytanie dotyczy mojego procesora. Mam i5 4670. Wyczytałem, ze z nim najlepiej kombatybilne są Ram 1333 oraz 1600 mhz. Czy to prawda? Czy jeśli obecnie mam Ramy 1886 mhz to czy ta prędkość jest wykorzystywana i czy w ogóle jest bezpieczna dla procesora? 
Udało mi się też podkrecić te ramy do 2000mhz CL9 i 2133 CL11. Które z tych podkręceń jest szybsze?

Moja płyta głowna to Gigabyte Z87M-D3H


Za wszelkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny smile.gif
Pozdrawiam.

Youki
komentarz
komentarz

Czy jeśli obecnie mam Ramy 1886 mhz to czy ta prędkość jest wykorzystywana i czy w ogóle jest bezpieczna dla procesora? 

Tak

 

Jak działają na 2133 MHz CL11 stabilnie to tak zostaw

  • Dobra wypowiedź 1
Thiago83
komentarz
komentarz

Dziękuję za odpowiedź. Zmieniłem na 2133 MHz i wygląda na to, ze wszystko jest ok. 

 

Martwi mnie jednak kwestia poruszona w moim pierwszym poście dotycząca NB Frequency. Jak zmieniłem parametry Ram to w pierwszym odczycie z CPU-Z parametry tam wynosiły: 3799.1 MHz, a po chwili spadły do 799.8 MHz. Czy to są normalne wartości?

 

Youki
komentarz
komentarz

A na 1866 MHz też masz takie skoki czy nie ? 

  • Dobra wypowiedź 1
Thiago83
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak. Co ciekawe w pierwszym poście jest fotka z cpu-z gdzie Ram jest ustawiony na 1866MHz, NB Frequency ma taką wartość jak przy ustawieniu na 2133 MHz czyli 799.8 MHz. 

 

EDIT wyczytałem gdzieś, ze jeśli nic nie robie wymagającego na kompie to procesor obniża taktowanie rdzeni w celu między innymi oszczędzania energii. I to chyba by się zgadzało, ponieważ jak troche obciązyłem kompa to wartość się podniosł. Takze chyba wszystko jest ok?

Edytowane przez Thiago83
Paw565
komentarz
komentarz

Po prostu pamięci zbijają taktowanie dla oszczędności energi. Proste :)

  • Dobra wypowiedź 1
Thiago83
komentarz
komentarz

Po prostu pamięci zbijają taktowanie dla oszczędności energi. Proste :)

 

Czyli rozumiem, że generalnei wszystko jest ok? :)

 

Dziekuję za odpowiedzi i pomoc! :)

Paw565
komentarz
komentarz

Czyli rozumiem, że generalnei wszystko jest ok? :)

Dziekuję za odpowiedzi i pomoc! :)

Tak wszystko jest ok. Po prostu pamięci zbijają zegary w spoczynku, żeby mniej prądu brać. Pozdrawiam.
  • Dobra wypowiedź 1
Thiago83
komentarz
komentarz (edytowane)

Dziękuję bardzo za pomoc! :)

 

Mam ostatnie pytanie. Moje Ramy pracują tak:

 

1886 MHz CL9-10-11

 

Po podkręceniu, a raczej wyborze odpowiedniego profilu dzięki funkcji xmp

 

2133 MHz  CL11 - 12 - 13

2400 MHz  CL11 - 13 - 15

 

Obecnie Ramy pracują na 2400 MHz. Trochę potestowałem i wydaje się, ze pracują stabilnie. Chciałem zapytać którą wartość najlepiej zostawić by ramy najlepiej sprawowały się w grach? Raz czytam, że dla gier ważniejsze jest taktowanie niż czasy dostepu, a gdzie indziej jest napisane odwrotnie.

Edytowane przez Thiago83
Youki
komentarz
komentarz

2133 MHz  CL11 - 12 - 13

Zostaw tak. 

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.