x-kom hosting

Domowy serwer zamiast kilku pctów

andey
utworzono
utworzono

Cześć!

Mam w domu kilka pctów i chciałbym je zamienić na jeden,

miałoby to wyglądać mniej wiecej tak, że do jednej jednostki centralnej w tym samym momencie mogłoby zalogować sie wielu uzytkowników z wydzielonymi zasobami,

i tutaj pierwsze pytanie jakiego systemu operacyjnego użyć który pozwoliłby na emulacje kilku systemów jednocześnie, drugie jakiego interface'u użyć do podłączenia użykowników najlepiej gdyby użykownik posiadał tylko ekran klawiature i mysz, trzy ogólnie jakich podzespołów użyć gdyż o ile ze zwykłymi pecetowymi częsciami spokojnie sobie poradze to wszystko co serwerowe to dla mnie czarna magia.

 

andey
komentarz
komentarz

W temacie poruszona jest kwestia łączenia pctów w klaster czyli jakby w druga strone niż bym chciał, a jeżeli chodzi o oprogramowanie mowa o jednym systemie ktory zgra wszystko w jeden i to wszystko jest interesujace ale problemem jest kolejny krok czyli emulacja (najlepiej dowolnego) systemu na konkretnych terminalach z wydzielonymi zasobami i konkretnymi danymi uzytkownika.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Windows Server ma oprogramowanie do wirtualizacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hyper-V

  • 2 tygodnie później...
olej3232
komentarz
komentarz

Nie bardzo rozumiem co chcesz uzyskać w ten sposób. Możesz postawić sobie to na jakimś Windows-ie serwer i przez RDP łączyć się z serwerem (każdy user na osobne konto) , możesz także postawić kilka systemów operacyjnych na jakiejś wirtualnej maszynie (np Vmware ESXi) ale tak czy inaczej musisz mieć komputery klienckie z których użytkownicy będą łączyli się do serwera.

Trzymanie wszystkich danych na jednym domowym PC niesie za sobą spore ryzyko.

  • 2 tygodnie później...
nitro07
komentarz
komentarz

Myślę, że rozwiązaniem może być Windows Server z usługą terminali (RDS) - LINK

 

Do tego celu potrzebował być środowiska serwerowego + terminale.

 

Przy tak małej liczbie klientów, jest to ekonomicznie nie opłacalne.

Emillod
komentarz
komentarz

Witam wszystkich :D 

Ja osobiście Ci polecam najlepsze rozwiązanie - ESXI ! 

Jest to soft, który instalujesz jako system operacyjny na maszynie a w nim instalujesz jak zwykłe maszyny w virtualbox systemy poszczególne :P 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Instalacja ESXi na klastrze komputerów to nie jest taki pikuś. Podążając za tym poradnikiem:

http://www.vladan.fr/how-to-configure-vmware-high-availability-ha-cluster/

Potrzebne są licencje na vSphere Essentials Plus lub wyższe, a to już idzie w tysiące euro:

http://store.vmware.com/store/vmwde/en_IE/home

 

Z poradnika wynika, że każda maszyna powinna mieć po dwie karty na każdą z trzech sieci, czyli w sumie sześć. Być może obejdzie się tylko z trzema. Oprogramowanie vCenter także będzie potrzebne, a wchodzi ono w skład płatnego vSphere. Poza tym będzie potrzebny  wspólny magazyn danych w postaci serwera NAS, SAN lub chociaż jego emulacji. Maszyny fizyczne wchodzące w skład klastra powinny mieć identyczny sprzęt. Dodatkowo powinno się mieć skonfigurowany serwer DNS.

 

Podobno Microsoft Hyper-V Server jest darmowy. Ale z tego co wyczytałem, w architekturze klastra nie obejdzie się także bez wydawania pieniędzy na licencję, na Microsoft Server. Poza tym, wymagania co do sprzętu są równie restrykcyjne:

https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc732181%28v=ws.10%29.aspx

 

Podsumowując, tworzenie klastra komputerów pod maszyny wirtualne to nie jest typowo "domowe" rozwiązanie, ze względu na koszty, wymagania sprzętowe i zawiłość tematu. Myślę, że domowe rozwiązania na klaster komputerów należy traktować wyłącznie jako formę ćwiczeń, laboratorium testowego.

 

P.S.

Ale jest jeszcze kwestia instalacji serwera wirtualnych maszyn na jednym fizycznie komputerze. Następnie stworzenia na nim kilku wirtualnych maszyn, które sprzęga się w klaster. Teoretycznie jak najbardziej możliwe. Eliminuje to wydatki na sprzęt ale pozostaje dalej kwestia licencji oraz samej idei takiego rozwiązania, które ma rację jako platforma testowa. Swoją drogą, taki jeden komputer musi mieć bardzo mocny procek i sporo pamięci, by udźwignąć klaster maszyn wirtualnych.

Edytowane przez MasterYoghourt
  • Dobra wypowiedź 1
Emillod
komentarz
komentarz

Dobry tekst MasterYoghourt :d 

hmm nie wiem ile gość tam tych systemów potrzebuje, ale uważam, że ESXI byłoby najlepsze.. 

sam ESXI jest za free + program do zarządzania też jest za free z jakimiś małymi ograniczeniami.

 

Jeśli chodzi o NAS to nie ma problemu, jest darmowy np FreeNAS

 

A co do tych kart sieciowych to też nie jest to jakiś wielki wydatek.

Jedynie wydatkiem jest RAM, ale no jesli Kolega już w takie coś się bawi to chyba powinien być świadom, że nie otrzyma tego w 100% za free :) 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

W sumie to fakt, on pewno by chciał jeden mocny komputer z serwerem wirtualnych maszyn i do tego Windows Server z serwerem RDP, który także potrzebuje kolejnych licencji. Dla mnie to i tak przekombinowane i nie wiem jaki z tego sens w domowym zastosowaniu.

Edytowane przez MasterYoghourt
Emillod
komentarz
komentarz

Domowe zastosowanie.... Więcej zrozumienia Panie Kolego :D

Ja jestem technik informatyk i mam dostęp do platformy microsoft windows z uwagi na to że się uczę informatyki..

W domu postawiłem u siebie windows server itd itd.. To nie chodzi o to ze zastosowanie domowe czy coś, człowiek dzięki właśnie takim własnym zabawom o wiele więcej się uczy niż w szkole :) 

 

Więc drogi Autorze, tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie :) Zrób backupy plików i spróbuj sobie złożyć jednego kompa z dużą ilością RAM(tak przynajmniej 12GB - oczywiście w zależności ile chcesz tych systemów).

Następnie ogarnij kwestię kart sieciowych i daj koledze wyżej like za wyczerpującą odpowiedź :D 


Ja np tydzień temu wywaliłem 80 PLN w serwerowego switcha HP Procurve, tak żeby tylko się pobawić. Pewnie nigdy nie znajdzie on u mnie stałego zastosowania z uwagi na hałas, ale chwile, które spędzę nad konfiguracją jego dla testów itd będą niezapomniane :D 

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak chcesz wejść w sieci to uderzaj w sprzęt i rozwiązania CISCO. Bo 80% sprzętu sieciowego na całym świecie, w rozwiązaniach profesjonalnych to CISCO. Możesz zacząć od akademii cisco, semestr 1:

http://chomikuj.pl/kwasiorek/CISCO/pl_ccna1_slm_v31,4754526.pdf

Obecna wersja kursu to już chyba 5, ale 90% jest ta sama i dochodzą tylko nowsze technologie.

Zrobiłem samemu wszystkie semestry i powiem ci że inną drogą, zdobywanie tej wiedzy zajmie ci 5 lat.

 

Do ćwiczeń wykorzystuj program Packet Tracer. Program emuluje przełączniki, routery CISCO oraz hosty. Znajdziesz go w sieci, a poradniki jak zwykle na youtube.

 

W poradnikach na tym forum znajdziesz mój materiał, jak emulować routery CISCO w programie GNS3. Nie musisz go kupować by nim zarządzać :). Przy okazji możesz z wykorzystaniem GNS3 tworzyć wirtualne sieci. GN3 to alternatywa dla Packet Tracer.

 

Jeśli poznasz CISCO, oraz Active Directory w Windows to już jest coś. Solidna wiedza z zakresu administracji sieci i systemu, wymagana na rynku pracy.

Edytowane przez MasterYoghourt

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.