x-kom hosting

Podkręcanie Phenoma II X4 965.

TheKarrypto
utworzono
utworzono

Chciałbym sobie podkręcić CPU. Czytanie wszystkich poradników i wgłębianie się w temat to za dużo, trochę mało czasu mam. Mógłby ktoś mi w punktach opisać co mam robić po kolei ? Moja płyta to Gigabyte GA-MA770T-UD3P. Chłodzenie - SPC Fera 2.

Youki
komentarz
komentarz

Zwiększasz mnożnik CPU, podbijasz napięcie o minimalną wartość i testujesz stabilność.

 

Uprzednio wyłącz AMD Cool&Quiet and AMD C1E

TheKarrypto
komentarz
komentarz

Mógłbym teraz zapytać. Jak zwiększyć ten mnożnik, gdzie to w biosie jest ? O ile to napięcie podbić ? Gdzie się to wyłącza co pisałeś ?
Ale ok, poradze sobie. Zaraz gdzieś obczaję w internetach ;)

Youki
komentarz
komentarz

O ile to napięcie podbić ?

O najmniejszą możliwą wartość. Na tej płytce to chyba co 0.025V idzie.

 

Pierwsza zakładka w BIOS'ie

TheKarrypto
komentarz
komentarz (edytowane)

No ok. Powiedzmy, że podbiję o te 0.025V. Ale to w stosunku do jakiego taktowania ? Każde 100MHz to + 0.025V, czy jak ? Czy podkręcić sobie do ilu tam chcę (powiedzmy, że do 3,8GHz) i napięcie zwiększyć tylko raz o najmniejszą możliwą wartość, a jak będzie niestabilnie to drugi raz podbić, a potem kolejny jak będzie trzeba ?

Edytowane przez TheKarrypto
Youki
komentarz
komentarz

Nie. Nic nie czytałeś o OC.

 

Na początku raczej te 200-300 MHz może wykręcisz bez zmiany napięcia (to już zależy od sztuki i płyty).. Potem będzie CPU niestabilny i wtedy dopiero podnosisz minimalnie napięcie. 

 

Czyli możesz zacząć od wyłączenia tych opcji, zwiększenia mnożniki o 2, napięcie narazie domyślne, zapisujesz i testujesz stabilność

TheKarrypto
komentarz
komentarz (edytowane)

Coś tam czytałem, ale to było ze dwa tygodnie temu xD Nic nie zapamiętałem, a po za tym... Ja chcę konkretnie w punktach, tak jak ty mi to napisałeś, za co dziękuje. A te poradniki, to kurde długa lista. Normalnie jak jakieś opowiadanie na polski, z którego nic nie pamiętam. Więc dlatego nic nie wiem ;)


Jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób zauważyć niestabilność CPU ? Testując pod obciążeniem co się stać może ? Wysoka temperatura, komputer się zresetuje ? Spadki fps, ścinanie się ?

Edytowane przez TheKarrypto
bemol911
komentarz
komentarz (edytowane)
Jeszcze jedno pytanie. W jaki sposób zauważyć niestabilność CPU ?Testując pod obciążeniem co się stać może ? Wysoka temperatura, komputer się zresetuje ? Spadki fps, ścinanie się ?

 

Wszystko oprócz wysokiej temperatury to niestabilność 

Edytowane przez bemol911
TheKarrypto
komentarz
komentarz

A czy mam wyłączyć Virtualisation Technology, spreedspectrum i HPET ? Wyczytałem gdzieś, że trzeba.

Youki
komentarz
komentarz

Możesz wyłączyć.

TheKarrypto
komentarz
komentarz

A co mogę z powrotem włączyć już po OC ?

Youki
komentarz
komentarz

Zostawiasz wyłączone. 

bemol911
komentarz
komentarz

A co mogę z powrotem włączyć już po OC ?

 

Możesz ale może to powodować problemy ze stabilnością 

TheKarrypto
komentarz
komentarz (edytowane)

Wyłączyłem AMD K8 Cool&Quiet. AMD C1 support było wyłączone, więc nie ruszałem. Napięcia nie ruszałem, ale domyślnie mam ustawione na 1.4500. Dziwne, wydawało mi się, że domyślnie jest mniejsze, ale ok. Dałem mnożnik na 17.5 (3,52GHz).

A tych pozostałych opcji nie mogę znaleźć nigdzie. Nie wiem też, czy koniecznie je wyłączać czy nie, bo jedni twierdzą, że tak, a drudzy że nie.

 


A RAM trzeba podkręcać do CPU ? Bo widziałem kilka poradników i w niektórych było o tym wspomniane, żeby podkręcić. Ale po co to nie wiem i czy trzeba.


Ok, podkręciłem do 3,72GHz. Testowałem w GTA V, obciążenie na każdym rdzeniu ponad 90%. No i nie wywaliło, niby śmiga i nic się nie dzieje. Temperatura nie przekroczyła 58 stopni przy boxowym chłodzeniu. Będę podbijał do 4GHz, ale dopiero jak będę miał chłodzenie nowe. Miało przyjść dzisiaj, ale jednak nie przyjdzie :/


No i co ? Zwiększyłem ten mnożnik i... To wszystko ? :)

Edytowane przez TheKarrypto
Youki
komentarz
komentarz

A RAM trzeba podkręcać do CPU ?

Nie, zostaw jak jest.

 

A tam GTA. Pobierz OCCT, odpal test na CPU z AVX i wtedy sprawdź temperatury oraz stabilnóść

TheKarrypto
komentarz
komentarz

A no GTA ;P Jest presorożerne, więc wiesz... Ok, wezmę programem.

Youki
komentarz
komentarz

To nic. Trzeba i w grach i w programach testować stabilność

TheKarrypto
komentarz
komentarz (edytowane)

Ok, już. Wziąłem w tym programie przez 30 minut. Temperatura MAX 63 stopnie. Nie wysypało ani nic, także ok. No to chyba będę kręcił do 4Ghz, tylko chłodzenie...


Takie pytanie z innej beczki. Czy kupić używany zasilacz kupiony w grudniu 2014 roku Thermaltake Smart SE 530W za 170zł ? Ma jeszcze ponad dwa lata gwarancji więc... Tańszy o 60zł od nowego.

Edytowane przez TheKarrypto
Youki
komentarz
komentarz

Jak jest dowód zakupu i opakowanie to może być.

TheKarrypto
komentarz
komentarz

Nie wiem co z kartą :/ No bo teoretycznie 670 jest mocniejsza od 960. Ale w grach to różnie bywa, 960 chyba lepiej wypada. Ale jakbym już miał 960 brać, to lepiej 770, bo tyle samo kosztuje a mocniejsza sporo. Hmm...

TheKarrypto
komentarz
komentarz

Okej, chłodzenie już siedzi. Podkręciłem do 3,9Ghz, napięcie jest 1.4500V, czyli takie jak było od początku. Testowałem w OCCT przez 20 minut, nie wywaliło nic. Minimalna temperatura to 32 stopnie. Maksymalna to 50. Także fajnie, potem jeszcze w grze przetestuje. Do 4GHz na razie mi się nie śpieszy. Jak wymienię GPU to dokręcę do tych 4ghz. Przypuszczam, ze napięcie będzie trzeba podnieść.

  • 2 tygodnie później...
TheKarrypto
komentarz
komentarz

Hej, mam  problem. Na 3,9MHz nie było żadnych problemów na napięciu 1.4500V. Podkręciłem do 4GHz i są problemy. Podczas przeprowadzania testu w OCCT po około minucie wyskakuje mi "Zatrzymano. Wykryto błąd". Co robić ? Wina napięcia ?


Kolejna próba zrobienia testu w OCCT zakończyła się Blue Screenem. Zwiększyłem napięcie do 1.4750V. Zobaczę co będzie...


No i wywaliło BS, tylko że tym razem po około 5 minutach testu...


Dziwne, bo z 3,4ghz na 3,9ghz podkręciłem bez zmiany napięcia bez problemu. A już na 4GHz nawet ze zwiększonym napięciem wywala.


Haloo, pomoże ktoś ? :\

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.