x-kom hosting

Kręcenie Procesora+ karty- pytania

tinger24
utworzono
utworzono (edytowane)

We wtorek przychodzi do mnie sprzęt:

 

Procesor Intel Procesor Intel Core i5-4690K

Karta graficzna MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5

Płyta główna MSI Z97-G43

Zasilacz Cooler Master G550M 550W Modularny 120mm 80+

Pamięć Crucial Ballistix 8GB

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'

Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A - TR145

Obudowa SilentiumPC Gladius M40  + 3 wentylatorki  Noctua 120x120x25mm

 

 

I chciałbym od razu zrobić Oc procka i karty. Czytałem już trochę na ten temat, ale chciałbym się poradzić w sprawie kilku rzeczy. W sumie najważniejsza rzecz- powiedzcie jaki potencjał poc OC ma mój komputer. - czy np. zasilacz pociągnie mocno0 podkręcony procesor i karte itp.

 

i druga sprawa- możecie powiedzieć jakim programami sprawdzać stabilność komputera po Oc procesora, oraz JAK je obługiwać żeby przeprowadzić test poprawnie. wiem o jakiś Primach itp- ale nie mam pojęcia o co chodzi z tymi priorytetami itp... O ile sprawa z badaniem temperatury jest dosyć oczywista o tyle z tą stabilnością nie wiem do końca jak to zrobić -- ile czasu ma ten program chodzić, jak go ustawić itp.  ?

 

trzecia sprawia- widziałem poradnik kręcenia  karty programem Msi Afterburner - myślicie że to dobry pomysł?

 

 

Tak więc popowiedźcie od czego zacząć?- jak to ugryźć ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez tinger24

Youki
komentarz
komentarz

Pociągnie z dużym zapasem.

 

Gry, OCCT z AVX, Prime 95 przykładowo. 

 

 

Może być.

tinger24
komentarz
komentarz (edytowane)

a od czego najlepiej zacząć  procka czy karty?

Edytowane przez tinger24
Youki
komentarz
komentarz

Procka, w UEFI. Wiesz mniej więcej o co chodzi, czytałeś, oglądałeś poradniki ?

tinger24
komentarz
komentarz

znam zasadę: 

 

1. podnosić mnożnik  i po każdym podniesieniu sprawdzać stabilność za pomocą jakiś programów ( tutaj nie jestem pewien jakich)

2. w momencie kiedy system - po podniesieniu o pewną wartość- nie będzie stabily - zwiększyć napięcie. ( tutaj nie jestem pewien do jakiej wartości)

3. cały czas- oprócz stabilności- monitorować temperatury -ogólnie 80-90 to max

Youki
komentarz
komentarz

( tutaj nie jestem pewien jakich)

Może być OCCT. Kwestia potem w grach potestować, bo nieraz jest tak, że w programach OK, a w grach niestabilnie lub na odwrót.

tinger24
komentarz
komentarz

OK -czyli jeśli chodzi o procesor to  w tym UEFI zmieniam mnożnik-  zapisuje i bez zadnych restartów testuję w OCCT z AVX + GRY + SPRAWDZAM TEMPERATURY

 

teraz kwestia - o jaką wartość podnosić najlepiej mnożnik.


czy w tym OCCT mam zmieniać jakieś wartości czy po zainstalowaniu po prostu kliknąć ON?

ile czasu ma ten tes działać?

jak włączyć tą opvję AVX?

Youki
komentarz
komentarz

Podnoś co 200-300 MHz na początku.

tinger24
komentarz
komentarz (edytowane)

z tym OCCT - to po prostu wchodzę w zakładkę CPU: Linpack  a następnie zaznaczam opcję Linpack z obsługą AVX i da ON ? czy jeszcze zmieniam / zaznaczam coś?  -- noi ile czasu ma się tesować

Edytowane przez tinger24
Youki
komentarz
komentarz

Tak. Możesz także bez AVX na początek. 

 

Z godzine max, myśle, że wystarczy

tinger24
komentarz
komentarz

ok jutro przyjdzie sprzęt- to przetestuję :) dzięki wielkie!

tinger24
komentarz
komentarz

Witam mam taki problem - w biosie nie mogę zmienić mnożnika - pisze że ta opcja jest dostępna dla procesorów które to umożliwiają  

procesor jest z K oczywiście

Youki
komentarz
komentarz

BIOS aktualny ? 

tinger24
komentarz
komentarz (edytowane)

 możliwe że nie bardzo- po ogólnie zrobiłem format zaraz po przywiezieniu kompa - zainstalowałem system win 8 ..

Edytowane przez tinger24
Youki
komentarz
komentarz

To zrób aktualizacje. :) 

tinger24
komentarz
komentarz (edytowane)

ok zaktualizowałem BIOS przez usb za pomocą pliku ze stonki i dalej to samo


może są jeszcze jakieś sterowniki do proceosora xD 


o fack dobra   chyba juz wiem co  +/- jest value !!:)

Edytowane przez tinger24
Youki
komentarz
komentarz

CPU RATIO nie możesz dać na manual ? 

tinger24
komentarz
komentarz (edytowane)

chciałem dać enter i zmienić warttoś ( tak jak to jest w innych opcjach), ale tam się kręci   plusem i minusem:)


który z tych 3 testów prime 95 załączyć? i na ile

Edytowane przez tinger24
tinger24
komentarz
komentarz (edytowane)

ok dałem mu na razie 4.2 bez zmiany napięcia - zrobiłem test w prime95 na priorytecie 9 przez 30 min temp 70-80 

nie bede na razie podnosił dalej póki nie dojdą mi wentylatory Noctua 120x120x25mm NF-S12B redux 1200 PWM bo z samym coolerem i 3 wentylatorami domyślnymi jestem

 

Odnośnie wentylatorków- jak najlepiej je podłączyć?- do obudowy? ( kontrola przez frontowe przełączniki) czy pod płytę główną? Chodzi mi głównie o to że z racji tego że podkręcam procesor i kartę-- po prostu chciałbym mieć możliwość ustawienia wentylatorów na 100% ich wydajności i nie jestem pewien czy przez te przełączniki na przodzie obudowy da się taki efekt otrzymać . Wiesz może jaką moc generują te przełączniki w gladiusie m40 na maxynalnych obrotach i czy zaspokoją one Noctua 120x120x25mm NF-S12B redux 1200 PWM  ?

 

Na razie mam tak że te domyśle mam na górze i na dole, a jak dojdą Noctua to dam je na przód (2) i tył (1). Te trzy domyśle facio podłączył pod obudowę i pokazał mi kabelki do podłączenia do obudowy tych Nocuta, ale wiem że jest też możliwośc podpięcia ich na płytkę i nie mam pojęcia gdzie będzie lepiej. Pod obudowę niby masz pięknie ładnie przełączniki, ale może nie działają one na maxa, no i można je konfigurować  2 stopniowo tylko.

Edytowane przez tinger24

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.