x-kom hosting

Napięcia na procku, Cool&Quiet

Banan3xL
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam serdecznie,

 
Żeby nie było nie porozumień, zaczynam podkręcanie od procesora. Jednak mam dwa pytania:
 

Mam AMD Athlon II x2 240 na płycie Gigabyte.

zainteresowałem się dzisiaj overclocking'iem, gdyż miałem zamiar wymienić procka w moim kompie jednak stwierdziłem, że wycisnę z niego co się da.

 

Odnośnie napięcia na CPU:

 

Jeszcze dla zupełnej jasności, przy podkręcaniu procesora: "System voltage control" - zmieniłem u mnie z "Auto" na "manual" (zgodnie z poradnikiem). Jak podkręcam procka to zmieniam taktowanie szyny z 200MHz na 205MHz i napięcia CPU nie zmieniam. Następnie idę do programu "Orthos" i jeżeli nie zauważę niestabilności to napięcie zostawiam. Tak czynność ponawiam dopóki nie będzie konieczne zwiększenie napięcia. Zgadza się?

 

Aktualnie zostawiłem "Normal", bo procesor działa stabilnie.

 

Cool&Quiet i C1E:

Jeszcze dla rozwiania wątpliwości:

W "Advanced BIOS Features" mam opcje "AMD C1E Support" oraz "AMD K8 Cool&Quiet Control" obie ustawiam na "disabled"?

Edytowane przez Banan3xL

bemol911
komentarz
komentarz (edytowane)
Tak czynność ponawiam dopóki nie będzie konieczne zwiększenie napięcia. Zgadza się?

 

Zgadza się

 

 

 

Cool&Quiet i C1E:

 

C1E Support: służy do obniżania zużycia energii przez procesor podczas spoczynku, dzięki obniżaniu napięcia zasilającego. Jeśli podnieśliśmy napięcie procesora, ustawiamy Disabled.

 

Cool&Quiet technologia obniżenia zużycia energii przez procesorzmniejsza wartości mnożnika i napięcia pracy procesora w zależności od obciążenia. Jeśli podkręcimy już procesor i działa on w 100% stabilnie można włączyć tą opcje i przetestować czy komputer pracuje poprawnie.

 

 

Edytowane przez bemol911
  • Dobra wypowiedź 1
Banan3xL
komentarz
komentarz

Ok wielkie dzięki za konkretne odpowiedzi. :)

 

Ciągnę temat dalej: doszedłem do momentu, gdzie Szynę mam ustawioną na 230. Zaczyna mi w tym wypadku wywalać Bluescreen'y i komputer się resetuje. Podkręciłem napięcie procesora już do 1,5V więc tutaj raczej pola do popisu nie mam. Częstotliwości NB i HT wynoszą aktualnie 2300Hz, czy powinienem użyć niższych mnożników dla mostka i HT (aktualnie zostawione na auto, czyli domyślnie 10x)? A następnie kombinować z napięciami dla mostka i HT?

bemol911
komentarz
komentarz

A jakie masz pamięci RAM ? może to one nie wyrabiają

  • Dobra wypowiedź 1
Banan3xL
komentarz
komentarz (edytowane)

Pamięci ram mam 1600MHz CL9 z Goodram'u.

 

W sumie ustawiłem mnożnik dla pamięci 5.33, co przy 230 na szynie daje 1225,9MHz - zlecieć nim do 4.0?

 

Edit: Ok zjechałem mnożnikiem na pamięci do 4.0x i uruchomiło się bez problemu. Zaraz puszcze test stabilności.

BTW lepiej go wykonać AMD OverDrive, czy przez Orthos'a?

 

Druga sprawa co z częstotliwościami dla NB i HT nie powinienem ich pilnować, żeby nie były za wysokie?

 

Edit 2: Test wykonałem w Orthos'ie - 25 minut, nie zwrócił błędów, ani ostrzeżeń.

 

Edit 3: Cholera... to jest niezła zabawa ;) Zjechałem z mnożnikiem na NB i HT do 5.0, mnożnik RAM do 4.0, pozwoliło mi to ustawić na szynie 245 - przy cały czas stałym napięciu (nic nie musiałem podbijać), dzięki czemu procek jest już 3.43GHz, a nie 2.8GHz. :) Przy 250 traci stabilność.

 

Puszczam test w Orthos'ie.

 

A wyczytałem jeszcze, że temperatury dla procesorów AMD najlepiej sprawdzać w tym AMD Over Drive - rozumiem, że znajduje się to w zakładce Logging i to są temperatury: TMPIN0, TMPIN1, TMPIN2, czy CORE0 i CORE1?

 

CORE0 i CORE1 przy aktualnych ustawieniach wynosi jedynie 30'C, natomiast TMPIN 46'C, 48'C, 48'C

Edytowane przez Banan3xL

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.