x-kom hosting

Warto podkręcać?

AsDDsA
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam. Ostatnio zaczęły mnie dość męczyć spadki FPS w niektórych grach, więc zacząłem szukać sposobów na tanie polepszenie blaszaka. Oczywiście trafiłem na overclocking i od razu się napaliłem :D Zanim jednak wezmę się za wszystkie te poradniki, chciałbym się dowiedzieć czy jest to w ogóle gra warta świeczki. Mam taki oto komputer:

 

 
    Komputer:
      Typ komputera                                     Komputer z procesorem x86 obsługujący interfejs ACPI
      System operacyjny                                 Microsoft Windows 7 Professional
      Dodatek service pack systemu operacyjnego         [ TRIAL VERSION ]
      Internet Explorer                                 9.11.9600.17041
      DirectX                                           DirectX 11.0
      Nazwa komputera                                   URSUS
      Nazwa użytkownika                                 Mateusz
      Domena logowania                                  [ TRIAL VERSION ]
      Data / Czas                                       2014-04-17 / 16:02
 
    Płyta główna:
      Typ procesora                                     DualCore Intel Pentium E5200, 2500 MHz (12.5 x 200)
      Nazwa płyty głównej                               Gigabyte GA-EP31-DS3L v2  (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
      Mikroukład płyty głównej                          Intel Bearlake G31
      Pamięć fizyczna                                   [ TRIAL VERSION ]
      DIMM1: Kingston 2G-UDIMM                          2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-18 @ 400 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
      Typ BIOS'u                                        Award Modular (10/27/08)
      Port komunikacyjny                                Port komunikacyjny (COM1)
      Port komunikacyjny                                Port drukarki (LPT1)
 
    Ekran:
      Karta wideo                                       NVIDIA GeForce GTS 250  (512 MB)
      Karta wideo                                       NVIDIA GeForce GTS 250  (512 MB)
      Akcelerator 3D                                    nVIDIA GeForce GTS 250
      Monitor                                           Rodzajowy monitor PnP [NoDB]  (HAB00683SL0)
 
    Multimedia:
      Karta dźwiękowa                                   Realtek ALC888 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]
 
    Magazyn:
      Kontroler IDE                                     Intel® N10/ICH7 Family Serial ATA Storage Controller - 27C0
      Napęd dyskietek                                   Stacja dyskietek
      Dysk fizyczny                                     SAMSUNG HD322HJ ATA Device  (320 GB, 7200 RPM, SATA-II)
      Dysk fizyczny                                     Sony USB   HS-CF Card USB Device
      Dysk fizyczny                                     Sony USB   HS-MS Card USB Device
      Dysk fizyczny                                     Sony USB   HS-SD Card USB Device
      Dysk fizyczny                                     Sony USB   HS-SM Card USB Device
      Napęd dysków optycznych                           HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H50L ATA Device  (DVD+R9:10x, DVD-R9:10x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
      Status dysków SMART                               OK
 
    Partycje:
      C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
      D: (NTFS)                                         201.9 GB (178.9 GB wolne)
      Rozmiar całkowity                                 [ TRIAL VERSION ]
 
    DMI:
      DMI: producent BIOS'u                             Award Software International, Inc.
      DMI: numer wersji BIOS'u                          FDa
      DMI (system): producent                           Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI (system): nazwa                               EP31-DS3L
      DMI (system): numer wersji                        
      DMI (system): numer seryjny                       [ TRIAL VERSION ]
      DMI (system): identyfikator UUID                  [ TRIAL VERSION ]
      DMI (płyta główna): producent                     Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI (płyta główna): nazwa                         EP31-DS3L
      DMI (płyta główna): numer wersji                  
      DMI (płyta główna): numer seryjny                 [ TRIAL VERSION ]
      DMI (obudowa): producent                          Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI (obudowa): numer wersji                       
      DMI (obudowa): numer seryjny                      [ TRIAL VERSION ]
      DMI (obudowa): metka środka trwałego              [ TRIAL VERSION ]
      DMI (obudowa): typ                                Desktop Case
      DMI (pamięć): całkowita liczba / liczba wolnych gniazd4 / 3
 

I teraz chciałbym dowiedzieć się czy: 

1. Warto jest pobierać (tak, mamy ze szkoły darmowe, legalne i oryginalne windowsy :P) Windowsa 7 tylko że 64 bitowego, dokupując wcześniej jeszcze 2 GB RAMU tak, aby łącznie były 4 GB?

2. Czy widoczne będzie zwiększenie wydajności komputera poprzez podkręcenie procesora bez dokupowania czegokolwiek (zasilacza, chłodzenia)? 

3. Ewentualna opcja - czy warto by było wykonać powyższe opcje i do tego dokupić jakąś tanią, używaną kartę graficzną, natomiast lepszą od obecnego GTSa 250?

Edytowane przez AsDDsA

inches666
komentarz
komentarz

Jeśli masz kiepski zasilacz i oryginalne chłodzenie procesora to raczej nie ma co podkręcać. A i tak przy tym sprzęcie to mało da, nowsze gry są zablokowane na 4 rdzenie a te Twoje 2 szału nie robią :)

czynmydobro4fun
komentarz
komentarz

Jak najbardziej opłaca się podkręcać. Płytka nie kręci się źle. Zresztą tu super płyta nie jest potrzebna bo procek nie zre dużo prądu i ma wysoki mnożnik. A na boksowym spokojnie pojedziesz powyżej 3.5 Ghz. Wpisz na googlach "podkręcanie Lga775" i wyskoczy Ci mnóstwo poradników. Karty nie ma co do niego lepszej wkładać. Już do tej grafiki powinien być podkręcony. Sprawdź najpierw ten zasilacz.

RafaelBiel
komentarz
komentarz

Na boksowym powyżej 3.5 Ghz? No z tym to nie byłbym taki pewny, na boxie swojego E5200 podkręciłem do 3.1 bez zmiany napięcia i chłodzenie już nie wyrabiało, może to była tez wina pasty ale dopiero na innym chłodzeniu udało mi się uzyskać odpowiednie temperatury. Ale faktycznie, najpierw podaj markę i moc zasilacza.

RafaelBiel
komentarz
komentarz

Co to dokładnie za napęd? Wygląda to tak jakbyś podłączył tylko zasilanie...

AsDDsA
komentarz
komentarz (edytowane)

LG H50L. No właśnie, ale żaden inny kabel mi nie pasuje xd Jeszcze jeden powinien iść do płyty głównej, tak? Bo z tego co widać na zdjęciu kabel SATA nigdzie nie pasuje do napędu...

Edytowane przez AsDDsA
AsDDsA
komentarz
komentarz

No dobra, ale w miejscu gdzie powinna być ta taśma, znajduje się ta czerwona płytka.

RafaelBiel
komentarz
komentarz (edytowane)

Zrobisz dokładniejsze zdjęcie samej tej płytki? Bo wygląda to trochę jak kontroler IDE->SATA np 5944521300_1316187966_thumb.jpg
Jeżeli to coś podobnego, to może spróbuj to delikatnie wyciągnąć.

Edytowane przez RafaelBiel
AsDDsA
komentarz
komentarz

Tak, jest to taka płytka:

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/60/k4/0s/fmlslm.jpg

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/fe/i2/6k/x0sbzk.jpg

 

I problem w tym, że na zdjęciu które ty wrzuciłeś, po prawej stronie jest czarne wejście na kabelek prowadzący do płyty głównej, a u mnie go nie ma i wystaje 7 gołych pinów... 

 

I teraz jeszcze jeden problem: wyczyściłem komputer sprężonym powietrzem, nałożyłem nową pastę na procesor a w HWMonitor przy włączonej grze i przeglądarce mam już po 58C na obu rdzeniach... Gdzie z tego co czytam ludzie mają tyle po OC.

RafaelBiel
komentarz
komentarz

A próbowałeś czy da się ją wyjąć? No a jaka to pasta? Chłodzenie dobrze przylega?
 

AsDDsA
komentarz
komentarz

No właśnie boję się, że ze mocno pociągnę i się odłamie czy coś... Poza tym, nawet jeśli odsłonię to wejście na taśmę, to i tak jej nie mam ;d 

 

Tak, przylega dobrze, pastę poprawiłem tak, żeby równomiernie się rozeszła. Ile mniej więcej nakładać? Jakieś dwa paski walnąć wzdłuż i rozsmarować, czy może trochę więcej?

RafaelBiel
komentarz
komentarz

Ale wejście na taśmę w płycie głównej masz :P A z tej płytki to już raczej nic nie wyciśniesz :P A co do pasty to np. https://www.youtube.com/watch?v=p8-rfuEn4P4

Tylko nie za grubo :p

AsDDsA
komentarz
komentarz (edytowane)

Okey, dzisiaj na wieczór poprawie jeszcze raz i zobaczymy, bo teraz już nie mam czasu. Zobaczę też co z tym napędem i dam znać :)


Dobra, jednak musiałem teraz bo mnie korciło :v

 

Więc tak: co do napędu, to jestem totalnym kretonem i te 7 gołych PINów na płytce, były tak luzem, ponieważ czarna wtyczka, która powinna się na nich znajdować zablokowała się na kablu SATA i razem z nim odpadła, dlatego nie mogłem znaleźć żadnego pasującego kabla do nich xD Ale teraz już wszystko śmiga.

 

No i pastę nałożyłem dosłownie jak na filmiku, tyle samo, tak samo. Przeczyściłem jeszcze raz chłodzenie i nałożyłem tak, że nawet nie drgnie, a mimo to mam teraz takie temperatury (tylko przeglądarka jest włączona): 

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/1a/8o/4x/0jp8px.jpg

 

Czy to normalne i mimo to mogę próbować podkręcać procesor?

 

A tutaj przy włączonej grze i przeglądarce: 

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/ms/nl/dz/srywzn.jpg

Edytowane przez AsDDsA
RafaelBiel
komentarz
komentarz

Hmm jak ja zacząłem podkręcać kiedyś swojego e5200 na intelowskim chłodzeniu to po podkręceniu na chyba 3.1 w testach po 5 min miałem prawie 90 stopni... pomogła dopiero wymiana chłodzenia. I to bez podnoszenia napięć. Spróbuj delikatnie podkręcić i obserwuj temperatury. A co do tej wtyczki to nic nie napisze lepiej :D :D

inches666
komentarz
komentarz

Właśnie z powodu temperatur nie brałbym się za OC. Jakie konkretnie gry Ci się zacinają? Kiedyś działały płynnie?

czynmydobro4fun
komentarz
komentarz

Na boksowym powyżej 3.5 Ghz? No z tym to nie byłbym taki pewny, na boxie swojego E5200 podkręciłem do 3.1 bez zmiany napięcia i chłodzenie już nie wyrabiało, może to była tez wina pasty ale dopiero na innym chłodzeniu udało mi się uzyskać odpowiednie temperatury. Ale faktycznie, najpierw podaj markę i moc zasilacza.

Hmm jak ja zacząłem podkręcać kiedyś swojego e5200 na intelowskim chłodzeniu to po podkręceniu na chyba 3.1 w testach po 5 min miałem prawie 90 stopni... pomogła dopiero wymiana chłodzenia. I to bez podnoszenia napięć. Spróbuj delikatnie podkręcić i obserwuj temperatury. A co do tej wtyczki to nic nie napisze lepiej :D :D

Może miałeś napięcia na auto i bios je podniósł. Dziwne, że przy stockowym napięciu temperatura aż tak podskoczyła.

 

Właśnie z powodu temperatur nie brałbym się za OC. Jakie konkretnie gry Ci się zacinają? Kiedyś działały płynnie?

Nie siejcie paniki. Seria dual core w swoich czasach była uznawana za bardzo chłodne procki wręcz stworzone do podkręcania. U mnie chodził 3.3 Ghz na boxie przy napięciu 1.26V Temp. w OCCT to maks. 69 czyli już sporo ale wiadomo, że w grach takiej temperatury nie osiągnie. A są ludzie którzy na boxie robili dużo lepsze wyniki. Nie podchodźcie do oc jak do jeża. Do autora. Spróbuj małymi kroczkami. Nie przesadzaj z napięciem i pilnuj temperatur, a nic złego się nie stanie. Najwyżej dojdziesz do wniosku, że czas zmienić pudło na nowsze. A może na parę miesięcy ożywisz starego dziada i przybędzie mu parę fps. I pamiętaj:

 

1. pcie na 100 mhz (nie auto)

2. performance enhance: standard lub normal (nie pamietam)

3. CIA 2: disabled

4. EIST, C1E i Spread Spectrum na disabled

5. napięcie procesora zawsze ustawiaj ręcznie - nigdy na auto

 

Powodzenia:)

AsDDsA
komentarz
komentarz (edytowane)

Na wszelki wypadek zrobiłem sobie formata, żeby mieć już pewność, że nie ma żadnego wirusa, czy po prostu komp nie jest zaśmiecony, przez co CPU szaleje i mu rośnie temperatura. Niestety, świeżo po owym formacie sprawdziłem temperatury i przy samej przeglądarce są już niepokojące:

 

http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5561610/14148444.jpg?1422455792

 

Właśnie zacząłem instalować sterownik do karty graifcznej i mam temperatury 51-60C...

Edytowane przez AsDDsA
czynmydobro4fun
komentarz
komentarz

Ja jakoś nigdy speedfanowi nie ufałem jeśli chodzi o temperatury. Niektóre programy korzystają z czujników umieszczonych na płycie głównej, a inne z tych w procesorze. Stąd rozbieżności. Zobacz jakie będziesz miał temp. w programach coretemp lub everest.

AsDDsA
komentarz
komentarz

A czy jeśli przy stresie już rdzenie osiągają około 55-57C, to czy chłodzenie też powinno robić się dość ciepłe? Ponieważ odpaliłem grę na otworzonej obudowie, temperatury były właśnie po 55C, a gdy dotknąłem tych metalowych blaszek pod wiatraczkiem (http://obrazki.elektroda.pl/3897000000_1368898167.jpg) to były one chłodne. Czy to znaczy, że czujniki nie działają jak należy? A nawet jeśli, temperatury właśnie są jakie są, to czy i tak mogę spróbować stopniowo zwiększać taktowanie procesora i po prostu sprawdzać stabilność? Czy sobie darować z takimi temperaturami?

inches666
komentarz
komentarz

Dla starych inteli bezpieczna temperatura to poniżej 72 stopni z tego co pamiętam, dla starego AMD 80. Więc możesz kręcić dopóki będzie stabilny i nie będzie się rozgrzewał do 70

AsDDsA
komentarz
komentarz

A Powiedz mi jeszcze gdzie mogę znaleźć sterowniki do tej płyty głównej: Gigabyte GA-EP31-DS3L v2, aby mieć najnowszego BIOSa? Bo gdy wchodzę na stronkę gigabyte i w zakładce BIOS pobieram któryś z nich, to nie mogę go zainstalować, bo nie jest dla tej wersji systemu (mam 64 bity). Więc BIOS zostawić tak jak mam?

czynmydobro4fun
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak komp chodzi prawidłowo to po co zmieniać bios? Nie wiem jak jest z tą płytą ale gigabyte lubił sobie czasem usunąć jakieś opcje konfiguracyjne przez co nowsze biosy bywały czasem uboższe od starszych. Co do samego wgrywania to ja raczej wybrałbym pendrive i wgrał przez q-flash.

 

Jeśli chodzi o temperatury to odpal sobie test w occt. Gra nie obciąża Ci procecora na 100% przez cały czas. Ustaw maksymalną temp. na 70.

Edytowane przez czynmydobro4fun
AsDDsA
komentarz
komentarz

Dzisiaj spróbowałem pierwszego OC. Na początek dałem FSB 225, czyli wyszło 2,8 Ghz. Komputer włączył się normalnie, więc od razu włączyłem Orthosa aby sprawdzić temperatury w stresie. Krótki test i od razu miałem temperatury jak na screenie...:

 

Po OC: http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5578447/14197992.jpg?1422833763

 

Przed OC: http://static.pokazywarka.pl/bigImages/5578449/14198008.jpg?1422833814

 

W BIOSie ustawiłem, aby komputer ostrzegał o wysokiej temperaturze CPU (70C+), jednak podczas testu nie było żadnego dźwięku.

 

Dać sobie spokój z tym OC chyba, nie?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.