x-kom hosting

Dysk umiera czy programy kłamią?

Landox
utworzono
utworzono (edytowane)

Nie będę się rozpisywał, bo nie znam się na S.M.A.R.T. Ostatnio dysk sprawdzałem dwa miesiące temu i wszystko było ok. Mam się szykować na zakup drugiego dysku żeby przerzucić pliki na czas RMA? :/

Nie zauważyłem spadku wydajności ani jakichś poważnych odgłosów z obudowy. 

 

Screeny z kilku programów, aby zobrazować moją niepewność:

 

azCv3rG.png

 

DtrCL41.png

 

DqBEqDX.png

 

Dru1rfT.png

Edytowane przez Landox

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Być może będzie to dla Ciebie przydatne:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T._(informatyka)

 

Nie podejmuje się oceny stanu Twojego dysku. Poczekaj na interpretacje przez użytkowników mających doświadczenie w analizie wyników.

Edytowane przez 539
Landox
komentarz
komentarz

 

Możesz wrzucić screeny z HD Tune, :)

 

Chyba pisałeś jak edytowałem post. W każdym razie ostatni screen to kawałek smarta z HD Tune. :P

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Widzę, dziękuję. Musisz poczekać na speców od dysków;) 

 Możesz jeszcze profilaktycznie dla własnej informacji zrobić skan powierzchni dysku w HD Tune. 

Zakładka Error Scan -pełne skanowanie. Oczywiście profilaktycznie  zgraj w pierwszej kolejności swoje cenne dane z tego dysku.

Myślę ,że niebawem sprawa się wyjaśni, tym niemniej  troska o ważne dane nie zaszkodzi.

Edytowane przez 539
Wrrrr12321
komentarz
komentarz

Pobierz Victoria 4.47 i tam sprawdź S.M.A.R.T., podaj tu screen z tego programu z zakładki SMART, dla pewnosci możesz przeskanować dysk w zakładce Tests.

hixmen
komentarz
komentarz

Nie widzę potrzeby sprawdzania smart w Victorii ponieważ użyte inne programy wykazują te same wartości przy tych samych parametrach.

Jeden z programów podniósł alarm ponieważ pojawił się problem prz parametrze krytycznym B8. Narazie jest jeden błąd nie oznacza jeszcze definitywnie umierania dysku już. Parametr BC też ma jeden błąd i w zwiazku z tym dociśnij kabel zasilający dysk do niego jak i kabel sygnałowy od strony dysku i płyty głównej. Monitoruj BC i B8 czy liczba 1 będzie się utrzymywać czy będzie rosło. W zwiazku z sytuacją dla pewności zrób kopię ważnych danych, ustawień, haseł z tego dysku na inny nośnik. Jakby liczba błędów nagle wzrosła i nastąpił brak dostępu do danych.

Smart nie wykazuje żeby były problemy z powierzchnią dysku. Mimo to można profilaktycznie przeskanować czy są wolne sektory i potwierdzenie że nie ma badów czy są. Lepszym programem do skanowania będzie program z dos MHDD. Victoria uruchamiana z poziomu systemu i np. skanowanie z z tego poziomu wyniki mogą być w pewnym stopniu zafałszowane. Chyba że MHDD nie będzie widział dysku pomimo przestawienia sata w trybie ide. Albo MHDD uruchamione z cd a naped i dysk są interfejsu ide i podpięte pod jeden kabel. To jeśli zajdzie potrzeba użycia Victorii to uruchom nie z pod systemu i dysku badanego. Victoria jest na hirens boot cd.

  • Dobra wypowiedź 1
Landox
komentarz
komentarz

Wczoraj po zalogowaniu do systemu był freez, a po restarcie bios wywalał brak dysku do boot'a. Otworzyłem obudowę, odpiąłem i podłączyłem kable do dysku od nowa i było ok. Może kabel od zasilacza lekko się wypiął i brak zasilania spowodował ten błąd?

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Nie można tego wykluczyć. Jednak problem może być bardziej złożony.

 

Pisze jedynie o własnym doświadczeniu.

 Miałem kiedyś uszkodzony kontroler dysków na płycie , i podpięte dyski padały w bardzo szybkim tempie.

Aby wykluczyć pech związany z felerną serią dysków zaopatrzyłem się w dysk innego producenta, który również szybko padł.

Po oddaniu komputera do serwisu wymieniona została płyta główna. Od tamtej pory nastąpił zwrot sytuacji i dyski przestały ulegać szybkiej awarii.

Jednak każdy przypadek jest inny. Wymaga szeregu czynności diagnostycznych oraz zaangażowania i czasu.

 

A jak po dopięciu kabli wygląda smart? 

No i nie pisałeś nic na temat error scan w HD Tune, co też stanowi cenną informacje na temat stanu Twojego dysku.

Edytowane przez 539
Landox
komentarz
komentarz (edytowane)

Skanowałem wczoraj, ale zrobię to jeszcze raz i dam edita. Później wyłączę kompa i jeszcze raz przepnę kable.

 

EDIT: Troszkę się skanowało. :P

gif21FR.png

 

EDIT2: odczyt po ponownym podłączeniu kabelków.

 

WRre4Gi.png

 

Jest > było.

Edytowane przez Landox
Landox
komentarz
komentarz

Odpowie ktoś?

hixmen
komentarz
komentarz

BC i B8 pozostało bez zmian 1 natomiast wzrósł błąd przy BD Z 6 na7. Monitoruj te parametry czy będą rosły z C5 przy tym parametrze jest na razie 0. To nie są wszystkie parametry do podglądu ale z grubsza powinny wystarczyć. Do pełniejszej oceny ze smart to ocena smart na forum. Z tym że jak  to dysk Seagate to nie wszystkie parametry są do podglądu w smart. Mógł wzrosnąć błąd odczytu 01. Nawet atrybuty tego parametru się zmieniły. Z tym że ten parametr i nie tylko. Nie jest monitorowany w dyskach tej firmy i dlatego wysokie wartości wyświetlane czy dobrze czy źle. Stan błędów przy poszczególnych parametrach w smart  przeważnie nie zeruje się w wykazie smart. Jedynie zostaje ocena w praktyce czy nastąpiła poprawa w działaniu a błędy nie zwiększają się . Od teraz monitoruj czy będzie rosło. Kopia danych na inny nośnik oczywiście też zalecana. I nie ulega zwolnieniu nawet jak dysk by był w dobrym stanie na daną chwilę.

  • Dobra wypowiedź 1
Landox
komentarz
komentarz (edytowane)

Tzn. w skrócie mam patrzeć czy "Data" w BD, BC i B8 rośnie?

 

Jeszcze korzystając z okazji proszę o opinię na temat moich innych dysków.

Pierwszy ma swoje lata, ale nie miałem z nim żadnych problemów. Nie trzymam na nim żadnych ważnych plików.

vR1K29V.png

 

Drugi też ma parę lat, ale jest na USB, więc przepracował trochę mniej godzin. ;) Z niewiadomych przyczyn HDTune dzisiaj z nim nie współpracuje i nie pokazuje smarta, a wszystkie sektory są czerwone. Dysk działa, pliki też.

XeDebEI.png

 

Jeszcze trzy dodatkowe pytania:

1. Mniej więcej co ile mam to sprawdzać i jeśli nic by się nie zmieniało to mam sprawdzać do śmierci swojej albo dysku?

2. Jakbym wysłał dysk z takimi odczytami jakie są teraz to by przyjęli (Seagate) czy może stwierdzili, że dysk jest w super stanie i marudzę bez powodu?

3. Przyjmą na gwarancję po samym numerze seryjnym? 

Edytowane przez Landox
hixmen
komentarz
komentarz

Tzn. w skrócie mam patrzeć czy "Data" w BD, BC i B8 rośnie?
Tak i też czy przy C5 nie pojawi się liczba większa jak zero w kolumnie wartości zależnie od programu (raw,data,dane).

Co do pierwszego dodatkowego dysku. Przy C4 jest informacja że coś było z sektorami. Zrób skan powierzchni z tym że zalecałbym programem dosowskim MHDD. Dokładniej po skanie wykaże stan sektorów. HDTune jedynie potwierdzi i to nie zawsze istnienie badów. Ale ogólnie nie widać większych problemów według smart do tego dysku pierwszego.

W drugim dysku zarejestroiwane zostało ponowne próby kalibracji głowicy 0B. Może być zaczątek problemów podsystemu mechanicznego.  I pojawił się mały błąd zapisu C8. Błąd BF przy dysku przenośnym nie jest czymś szczególnym o ile nie przekroczy wartości powodujące problemy. Dysk drugi też ogólni nie wydaje się być w z łym stanie.

Ale w praktyce nie można się sugerować tylko wykazem smart. Bo jego zapis do posczególnych parametrów może być nieaktualny albo błędnie jest wykazane. Czy zostanie zapisane z opóźnieniem tylko że nie ma pewności. Np. jakby się pojawiły odgłosy pracy dysku to w smart może nie być widoczne żeby wywnioskować. Wiadomo że z powolniona praca systemu nie musi oznacać tylko i wyłącznie z winy dyski. I należy brać pod uwagę różne przyczyny.

Mniej więcej co ile mam to sprawdzać i jeśli nic by się nie zmieniało to mam sprawdzać do śmierci swojej albo dysku?
No teraz jesteś uświadomiony że jest takie coś jak smart i podgląd i ewentualne wypatrzenie nieprawidłowości zarejestrowanych. I ewentualne zapobierzenie zależnie którego parametru pogorszenie stanu i stosowne dzialania. A ogólnie kopia danych na inny nośnik jako gwarancja na wypadek utraty danych nie tylko w skutek awarii samego dysku. Bo inne przyczyny to choćby zawirusowany system i jego zniszczenie wraz z danymi, aktualizacja systemu, sterowników które spowodują problemy większe , mniejsze itp. Więc podgląd smart zastosuj profilaktycznie np. raz w tygodniu czy rzadziej to od Ciebie. Albo wcześniej jak będzie zauważalne pogorszenie działania systemu. O ile pogorszony stan na to pozwoli.

Jakbym wysłał dysk z takimi odczytami jakie są teraz to by przyjęli (Seagate) czy może stwierdzili, że dysk jest w super stanie i marudzę bez powodu? 3. Przyjmą na gwarancję po samym numerze seryjnym?
Seagatte ma swój program do diagnozy. I czasem mogą żądać żeby analiza programu nie przeszła pomyślnie. To wtedy chyba powinny przyjąć. Z tym że nie jestem na bieżąco do tej firmy jakie są warunki zwrotu. I jakie dla nich dowody są warunkiem przyjęcia. To trzeba na stronie firmy albo przez konsulatacje dowiedzieć się jak to jest u nich na teraz.

Ogólnie stan tytyułowego dysku smart nie wskazuje raczej na zwrot. Chyba żeby program diagnostyczny zaalarmował. Jak poprawienie wpięć kabli poprawiło działanie. stabilność. To jak po paru dniach uzytkowania problem się nie pojawi. To może luźne kable były przyczyną.

Czy po numerze seryjnym przyjmą możliwe ale i tak się wyjaśni przy konsultacji z firmą jak się zdecydujesz. Jak stan dysku się pogorszy.

  • Dobra wypowiedź 1
Landox
komentarz
komentarz

No teraz jesteś uświadomiony że jest takie coś jak smart

A kto powiedział, że nie wiedziałem? :P

Seagatte ma swój program do diagnozy.

Wiem. Według niego wszystko jest ok.

Jak poprawienie wpięć kabli poprawiło działanie. stabilność.

Nie poprawiło, bo nie było żadnych problemów.

hixmen
komentarz
komentarz

Nie poprawiło, bo nie było żadnych problemów.
jesteś pewny

Wczoraj po zalogowaniu do systemu był freez, a po restarcie bios wywalał brak dysku do boot'a. Otworzyłem obudowę, odpiąłem i podłączyłem kable do dysku od nowa i było ok. Może kabel od zasilacza lekko się wypiął i brak zasilania spowodował ten błąd?
Landox
komentarz
komentarz

Jeśli masz zasilacz z czarnej listy to zdecydowanie powinieneś wymienić.

Dlaczego traktujecie mnie jak idiotę? :(

BC tak jak i inne parametry nie zmieniły się od ostatniego screena.

hixmen
komentarz
komentarz

Dlaczego traktujecie mnie jak idiotę? :( BC tak jak i inne parametry nie zmieniły się od ostatniego screena.
To że ktoś radzi które przykładowe parametry smart monitorować. I nie rosną to się obrażasz o co. Przy BC np. zarejestrowało błędy które wynikały prawdopodobnie z lużnych połączeń. Jeśli błędy przy parametrach nie rosną i nie ma problemów w użytkowaniu. To nie rozumiem o co się obrażać. A w ostatnim poście autora powinien być ujawniony jaki jest zasilacz. Jeśli było już pytanie o niego a w zasadzie to przy pierwszym poście powinna być podana pełna konfiguracja z zasilaczem z uwzlędnieniem podania nie tylko jakiej mocy ale i marka.
Landox
komentarz
komentarz

i5 4670k

MSI Z97 Gaming 5

R9 280

Thermaltake Smart SE 530W

hixmen
komentarz
komentarz

Jak do tej pory od dociśnięcia kabli nic się nie wydarzyło. To chyba sprawa została wyjaśniona i chyba można ją zamknąć. Oczywiście z potwierdzeniem tylko autora.

Landox
komentarz
komentarz

To tak na zakończenie:

adpL0jv.png

Jest > było.

 

Chyba wszystko ok? (01) mam się przejmować?

hixmen
komentarz
komentarz

(01) mam się przejmować?
Jak to jest dysk Seagate to ten parametr i nie tylko nie jest monitorowany w dyskach tej firmy. Dlatego taka duża liczba w kolumnie Data czy dobrze czy źle. Czyli 01 i -07 a i też BE jako temperatury. Te parametry możesz pominąć przy braniu pod uwagę z dyskami Seagate. A szkoda bo np. 01 i błędy jakby wyświetlało prawidłowo stan rzeczywisty. Zawsze daje lepsze rozeznanie że coś się dzieje. Z głowicą odczytu czy pogorszenie stanu powierzchni talerzy. Nic na to nie poradzimy jak dysk tej firmy . Co umniejsza o te parametry ocenę stanu dysku.
  • Dobra wypowiedź 1
Landox
komentarz
komentarz

Dziękuję wszystkim za pomoc.

  • 2 tygodnie później...
Landox
komentarz
komentarz (edytowane)

Aktualizacja: jest źle?  :(

 

E3h4i3w.png

 

Sterownik karty graficznej znowu zaczął walić bsodami (miałem z tym problem w lipcu i z niewiadomych przyczyn sam się naprawił), a teraz po starcie systemu twierdzi, że brakuje dwóch plików. Szybki skan sektorów niczego nie wykazał.

Edytowane przez Landox
Landox
komentarz
komentarz

To co, pomoże mi ktoś? :/

539
komentarz
komentarz

W czym ? i jak?  ....

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.