x-kom hosting

Gparted nie widzi partycji

proquest
utworzono
utworzono

Cześć, mam zainstalowanego Win8 na dysku 1tb. dysk podzielony jest na dwie partycje. Druga jest wolna, chciałem zainstalować na niej linuxa. Jednak przy instalacji nie widział w ogóle partycji, tylko wolną przestrzeń o rozmiarze 1TB. Odpaliłem live gparted i wyskakuje błąd, coś z uszkodzeniem GPT. Nie pamiętam dokładnie, jak coś to mogę wejść jeszcze raz i machnąć screena. Można coś poradzić, aby nie utracić partycji z win8?

WireBoot
komentarz
komentarz

W dyskach większych lub równych 1TB nie ma już zastosowanego mechanizmu MBR , tylko jest GPT. Nie wiem jak sytuacja się prezentuje w gparted, ja sprawdziłbym czy ten gparted jest aktualny, może to stara jakaś wersja i jeszcze nie obsługuje mechanizmu GPT. Jeśli nadal nie działa, to proponuję zapoznać się troche z terminalem i skorzystać z fdisk/cfdisk i za pomocą tych programików konsolowych wykonać partycjonowanie dysku (jakikolwiek LiveCD  linuksa powinien zawierać ze sobą paczkę fdisk). Niestety nie mam komputerka aby potwierdzić, czy fdisk/cfdisk działa poprawnie z dyskami GPT.

proquest
komentarz
komentarz

ale partycjonowanie usunie partycje z win8, tak?

gorg81
komentarz
komentarz

A Ty chcesz ją usunąć czy nie ?? Chcęsz mieć Winde i Linuxa a jednym dysku ??

Jakie distro tam chcesz załadować, bo wydaje mi się że wszystkie nowsze obslugują GPT.

 

Mam też pytanie co to za sprzęt ?? Czy masz już płyty z Recoverem ?? Pytam ponieważ nie umiejętne korzystanie z programów które słusznie podał WireBoot może kosztować partycjonowanie dysku od nowa, a co za tym idzie utratę danych, wszystkich danych.

proquest
komentarz
komentarz

laptop bez recovery. Mam na dysku dwie partycje. Jedną z win8, któą chciałbym zostawić i drugą pustą na której chciałbym zainstalować debiana

proquest
komentarz
komentarz

jakieś pomysły?

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.