x-kom hosting

Sentymentalnie i Subiektywnie o komputerach i o życiu :)

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Ciekawy jest Dark Rock TF, ale wydawało mi się, że był poniżej 300 zł (https://proline.pl/?p=BK020)

539
komentarz
komentarz

Najlepszy kompaktowy cooler jaki miałem. Teraz w kompie mojej mamy.

Cisza i niezła wydajność. moze takiego sobie spraw..

 

Zaś z kategorii - wystrazłowy cpu cooler takkiego bym sobie sprawił gdybym chciał sie zabawiac w chłodzenie powietrzem :)

 

539
komentarz
komentarz (edytowane)

Jak chcesz już wchodzić w chłodzenie rozmiarów typu jobudut to dawaj NH-D15. Ja mam ciągle na półce w zapasie :) NH-D15 i mimo , iż nie przewiduje użytku tego chłodzenia w komputerze to cooler zostaje w domu. To najlepszy i najfajniej przemyślany wieżowiec jakiego miałem. Wentylatory od Noctua też pierwsza klasa.

Nawet popełniłem takie coś na temat NH-D15 :)

 

 

Noctua NH-D15 Schładzacz procesora- typ bestia.

Noctua to uznany w branży komputerowej producent akcesoriów, których zadaniem jest chłodzenie naszych komputerów. Producent od lat udowadnia, iż jego autorskie produkty to urządzenia najwyższej jakości. W ofercie Noctua znajdziemy bogaty wybór schładzaczy procesorów, wentylatory jak i akcesoria, takie jak np. wysokiej jakobici pasta termoprzewodząca.

Strona producenta.

Legendarny już cooler NH-D14 , który zyskał niezwykłą popularność wśród użytkowników ze względu na swoje walory, doczekał się swojego następcy. Został nim NH-D15 – jako, iż poprzednik NH-D14 ustawił poprzeczkę bardzo wysoko zbierając pochlebne opinie użytkowników jak i mnogość wyróżnień oraz nagród branżowych.

Noctua NH-D15.

Umarł król, niech żyje król.

Producent musiał zmierzyć się sam ze sobą, oraz liczną konkurencją aby kolejny raz stworzyć wydajną bestię. NH-D15 musiał jednak wykazać się czymś więcej jak tylko brutalną wydajnością. Po raz kolejny producent stanął na wysokości zadania. Cooler został wyposażony w dwa lub jeden (w zależności od wersji) ultra wydajne wentylatory 150 mm.Wentylatory prócz zapewnienia odpowiedniej dla bestii wydajności musiały jeszcze spełnić inne kryteria. Tak się stało, po raz kolejny otrzymujemy w komplecie z chłodzeniem wysokiej jakości śmigła charakteryzujące się wysoką kulturą pracy i ponadprzeciętną wytrzymałością. Wentylatory pracują w systemie PWM. Poświęcając chwile na personalizacje ustawień w większości nowych konfiguracji jesteśmy  w stanie stworzyć odpowiedni dla naszego użytku profil pracy schładzacza. Nie jest to jednak niezbędne i  postępując jak rasowy leniwiec możemy całkowicie oddać kontrolę naszego schładzacza posiadanej płycie głównej. Mnie udało się stworzyć profil dla NH-D15 gdzie minimalne obroty wentylatorów wyniosły zaledwie 300 rpm. W sytuacji kiedy nasz komputer nie jest mocno obciążony wentylatory pracują na swoich minimalnych ustawieniach, jak dla mnie pozostały niesłyszalne. Oczywiście wraz ze wzrostem obciążenia  komputera wentylatory przyspieszają.

 

Do roboty bestio!

W czasie gry w Wiedźmina 3 na  podkręconym i74790k 1.24 Vid 4.6 GHz wentylatory rozpędzały się do wartości ok 1000 rpm, a ich praca nie odciągała uwagi od rozgrywki. Po godzinie gry maksymalna odnotowana temperatura procesora wyniosła 62 stopnie Celsjusza, co uznaje za bardzo dobry wynik. W czasie renderowania dość długiej sceny w programie Blender sytuacja wyglądała już nieco inaczej. Wentylatory osiągnęły wartość swojej pracy na poziomie 1200 rpm stając  się już wyraźnie słyszalne, lecz nadal dalekie od tworzenia nieprzyjemnego hałasu. Po dwóch godzinach renderowania maksymalna temperatura dla procesora wyniosła 72 stopnie Celsjusza co można uznać za dobry wynik. Aby rozpędzić wentylatory do ich maksymalnych wartości tj. 1500 rpm uznałem, iż pora na jakiś bardzo obciążający dla procesora test. Udało się. Zadany Intelburntest ustawiony na czas 30 minut spowodował, iż zarówno temperatura procesora jak i obroty wentylatorów poszybowały zgodnie w górę. Maksymalne obroty wentylatorów sprawiały, iż z komputera wydobywał się znaczący już szum, nadal jednak na akceptowalnym dla mnie poziomie.

Test syntetyczny.

Po 30 minutach testu najwyższa temperatura dla procesora wyniosła 79 stopni Celsjusza. W przypadku podkręconego haswella do wartości 4.6 GHz 1.24 Vid z niemodyfikowanym IHS ( odprominnikiem ciepła procesora) można taką wartość uznać za przyzwoitą. Jestem zatem w stanie z czystym sumieniem polecić cooler Noctua każdemu kto decyduje się na nieekstremalne podkręcanie swojego procesora.

 

Centymetry w dłoń.

Należy jednak pamiętać, iż NH-D15 to naprawdę sporych rozmiarów urządzenie. Należy mieć to na uwadze uwzględniając  wysokość radiatora schałdzacza w stosunku do posiadanej obudowy. Warto przy tym posiadać stosowną rezerwę, aby w razie konieczności móc  podnieść delikatnie wentylator schładzacza ponad standardową wysokość wieży. Schładzacz zaopatrzony jest w stosowne wycięcia boków radiatora mające na celu pomieszczenie sporej wysokości modułów RAM, lecz aby skorzystać z dobrodziejstwa dwóch wentylatorów dla moich modułów RAM musiałem podnieś nieco wyżej pierwszy z wentylatorów montowany na radiatorze. W moim przypadku nie było to problemem gdyż obudowa Phanteks Enthoo Primo potrafi pomieścić nie jeden ponadstandardowy schładzacz, a prawdę mówiąc jest to obudowa, którą kupuje się by móc spełnić swoje marzenia o chłodzeniu cieczą. Kompletnie nie korciło mnie, aby korzystać z  coolera tylko z jednym centralnie zamontowanym wentylatorem. Na prace schładzacza z pojedynczym wentylatorem zamontowanym centralnie wewnątrz wieży  mogą się  zdecydować wielbiciele cichych komputerów, lub użytkownicy zmuszeni przez posiadaną konfiguracje sprzętową do takiego rozwiązania. Osobiście nie odczuwałem  potrzeby konfiguracji chłodzenia z jednym wentylatorem. Można jednak spotkać się z sytuacją kiedy konfiguracja komputera może nas zmusić do montażu schładzacza z jednym wentylatorem. Tak może się stać gdy posiadamy np. platformę LGA.2011 v3 z obsadzonymi wszystkimi bankami RAM, a nasza obudowa nie daje nam możliwości podniesienia dodatkowego wentylatora ponad standardowa wysokość wieży schładzacza.

Bardziej prawdopodobnym jest, iż właściciel tak ekstremalnie wydajnej jednostki zdecyduje się w większości przypadków co najmniej na system  chłodzenia AIO, lub kompletne chłodzenie cieczą jak na  zestaw chłodzenia powietrzem.

Podsumowując. Noctua NH-D15 to produkt najwyższej jakości, z niezwykle intuicyjnym systemem montażowym. Produkt przeznaczony jest dla entuzjastów niskich temperatur procesora oraz wszystkich, którzy podkręcają nieekstremalnie swoje procesory.

 

Pożyteczne stworzenie… żona.

Przemyślana konstrukcja montażowa sprawia, iż instalacja schładzacza staje się prosta i przyjemna.  W naszym domu pierwszą chętną do tej czynności jest moja małżonka.  Po kilkunastu minutach żona oznajmiła, iż instalacje zakończyła. Przyznam, nie było czego poprawiać.

W opakowaniu znajdziemy wszytko co potrzebne do montażu naszego chłodzenia tuż po zakupie.

Radiator, wentylator lub wentylatory (zależnie od wersji) tubkę wysokiej jakości pasty termoprzewodzącej, zestaw montażowy dla procesorów Intel jak i AMD, instrukcje obsługi, reduktory pracy wentylatorów, kable oraz zapinki wentylatorów. Nie zabrakło również przejrzystej instrukcji obsługi. Najwyższa jakość wykonania produktu, oraz długa gwarancja producenta to niewątpliwie argumenty przemawiające za zakupem schładzacza.

11 miesięcy później.

Przyznam szczerze, iż schładzacz gościł w moim zestawie prawie rok czasu.

W tym czasie Noctua przyzwyczaiła się do mnie a ja do niej :). Szczerze mówiąc jest to jak do tej pory jedyny powietrzy schładzacz który pracował w moim zestawie tak długo. Mimo, iż podróżuję w rożnych systemach chłodzenia postanowiłem , iż Noctua zostaje z nami. Na pewno kiedyś jeszcze zagości w moim komputerze, lub też komputerze kogoś  bliskiego. NH-D15 to kawał dobrej roboty. Noctua miała niełatwe zadanie przebić samą siebie produkując kolejny topowy schładzacz i rzeczywiście tak się stało.

539

 

 

 

100_6235.JPG

 

 

 

Edytowane przez 539
szynszyl1337
komentarz
komentarz

Phanteks mnie o tyle kusi, że przy procesorze jakim jest i7 3970X był tylko jeden stopień za NH D15, a czasem da się go znaleźć w cenie 300 zł natomiast NH D15 jest troszku droga obecnie, bo sięga już 380 zł, ale najważniejsze co muszę znać to szerokość tych chłodzeń z racji chłodzenia mojej karty, które zajmuje 3 sloty jak nie 4 -_-

539
komentarz
komentarz

moze szukaj alpenfohn k2. to było istne cudo.

Załuję , ze go sobie  nie zostawiłem, kolega potrzebował chodzenia i tak samo wyszło.

 

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Był człowiek w miarę zdecydowany, a ty mu wciąż mącisz w głowie ;)

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Jutro na spokojnie porównam wymiary z moim Zalmanem, a i muszę wykorzystać luźniejszy dzień żeby kupić jakiś monitor, bo jak na razie mam jeden i wożę go ze sobą -_-

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Widziałem i rozważałem, ale ten Phanteks mnie kusi. Nie wiem dlaczego, ale mnie jakoś zainteresował i nie jestem w stanie odpowiedzieć dlaczego.

539
komentarz
komentarz

Bo wydziwiasz:) ot dlatego:)

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Problem mi się rozwiązał sam. Nie zmieści się :( 

Więc na razie pozostaje obudowa i jakaś 1 wieżowa konstrukcja 

http://www.guru3d.com/news-story/evga-teases-gtx-1080-ti-k|ngp|n-edition.html - jak na razie moim niespełnionym marzeniem jest posiadania karty z serii K|NGP|N

Czy może ktoś spotkał gdzieś jakiegoś leżaka magazynowego w postaci Gladiusa X60?

Po poszukiwaniach dotarłem jedynie do używki z allegro.

539
komentarz
komentarz

a co to jest Gladius x60?????

szynszyl1337
komentarz
komentarz

633083_1_f.jpg - taka obudowa na którą kiedyś "chorowałem"

Znalazłem też dość ciekawą i fajną rzecz, ale przesadnie drogą -https://www.morele.net/demciflex-filtry-przeciwkurzowe-do-zalman-z9-czarne-z9-set-black-mesh-574348/

https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-rx-580-8gb-gddr5-256-bit-dvi-d-hdmi-dp-box-976965/ - rzecz, która zapewne wszędzie się już przewinęła 

urzekła mnie filtrami, wytłoczonym panelem bocznym od strony okablowania i miejscem na 2 wentylatory na panelu bocznym

539
komentarz
komentarz (edytowane)

ok . dzięki. 

Jak Cie to pocieszy to ja nie mam filtrowanej budy, wiąże się to z koniecznością comiesięcznego czyszczenia kompa, na szczęście mam swój własny kompresorek więc sprawa jest prosta.

Gdy przyjdzie czas na zmianę mojej budy będę myślał o:

http://www.caselabs-store.com/magnum-sth10/

 

Edytowane przez 539
szynszyl1337
komentarz
komentarz

Chciałbym troszkę ograniczyć proces czyszczenia stąd zauroczenie filtrami tym bardziej, że teraz może być dla mnie dość problematyczne. 

Widzę po obudowie, że już na bardzo poważnie idziesz w chłodzenie cieczą. 

539
komentarz
komentarz

Zgadza się. Chciałbym w przyszłości zrobić takie wystrzałowe Custom LC, mimo, iz moja Enthoo Primo do małych nie należy to przy założeniu kompletnego szaleństwa WC moze okazać się za skromna :)

Na razie jednak siedzę sobie wygodnie na dupie na tym co mam, czekam, czytam, obserwuje.

 

Dodatkowo nie jestem szaleńczo zakochany w grach , stąd nie rzucam się na nowe GPU. Gram tylko i wyłącznie w Multi BF4. Z nowych gier nie ma nic dla mnie...moze sie to zmieni, tego nie wiem. 

539
komentarz
komentarz

No i stało się :) Dostałem od żony piękne wydanie BF1 :) co robić trzeba pograć.

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Beta BF1 bardzo mi przypadła do gustu, natomiast ja się ostatnio spotkałem z problemem w postaci dostępu do przewodów displayport, tym bardziej że jestem w domu.

Drugą rzeczą, która mnie zawiodła to długość wątku głównego w Shadow of Mordor

539
komentarz
komentarz

Żona właśnie gra w Singla BF1 i muszę przyznać ,ze jest niesamowity.

DiMateo
komentarz
komentarz

Mi tam jakoś BF1 nie podchodzi, nie moje klimaty. Wcześniejsze edycje osadzone we współczesności były ciekawsze dla mnie.

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Mi za to nie pasował strasznie BF3.

539
komentarz
komentarz

Straszne to są nieświeże flaki w barze , a gra pasowała Ci chyba bardzo.

To strasznie mi się podoba etc, dziś nikogo nie dziwi i spływa do nas z każdej strony, lecz moje spojrzenie jest takie jak wyżej. Straszne są niektóre panie bez makijażu, zupa mleczna w przedszkolu i wiele innych. Z drugiej jednak strony co jednemu straszne drugiemu pięknem w oczach i nie tylko staje.

Skoro jesteśmy przy strasznościach właśnie zakupiłem:

http://www.filmweb.pl/videogame/The+Evil+Within-2014-684111

I tu śmiało, nie żałujmy sobie. Klimat gry jest straszny, otoczenie przepełnione makabrą.

Co dalej..tego nie wiem, jeszcze nie grałem :) Zapowiada się kawał mrocznej przygody.

Mam tylko nadzieje ,że nie będzie groteskowo i kiczowato  tylko naprawdę strasznie...i makabrycznie :)

 

szynszyl1337
komentarz
komentarz

Muszę się niestety zgodzić, że "promowanie" niektórych słów przez media jest przykre i człowiek nie dostrzega nawet, kiedy to ma na niego wpływ.

Ostatnio jakieś słowo nadużywał mój znajomy, co mnie dość mocno irytowało, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć tego słowa.

 

Uświadomienie sobie, że padłeś ofiarą czegoś przed czym starałeś się wystrzegać jest dołujące

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.