x-kom hosting

[4000zł]Opinia na temat zestawu komputerowego

Wolfensztein
utworzono
utworzono (edytowane)

Witam forumowiczów,

 

   Jak napisałem w temacie od jakiegoś miesiąca szukam, główkuję, czytam, oglądam i obliczam. Wszystko po to, aby nie położyć sprawy na wyborze części. Przede wszystkim jestem osobą, która ceni stosunek ceny do jakości i model modernistyczno- simplowy elementów (bez zbędnych ornamentów na obudowie). Przede wszystkim zestaw ma być jak najbardziej wydajny i w możliwy sposób wygłuszony. Dominuje u mnie kolor czarny i ewentualnie motywy szaro/ grafitowe lub silver, wolę unikać innych kolorów ze względu na estetykę.

   Poniżej napiszę każdy element, który wejdzie w skład sporządzonego przeze mnie zestawu komputerowego i powołując się na temat również proszę o Wasze opinie na temat tego zestawu. Co możliwie zmienić? Czy może czegoś brakuje? itd. Mimo przeczytania wielu opinii z kraju i zagranicy, wolę również zapytać właśnie jedno z for co o tym myślicie.

 

Płyta główna:

Gigabyte GA-970A-DS3 - zestaw swój opierałem pod tą płytę, ponieważ udało mi się ją wytargować od jednego z moich kolegów za połowę ceny rynkowej, a jest fabrycznie nowa.

 

Procesor:

AMD x8 FX-8350 - mimo sporych temperatur to wydajność tego procesora i dość optymalna cena spowodowały, że wybrałem tą jednostkę.

 

Karta Graficzna:

Gigabyte Nvidia GeForce GTX 760 OC (GV-N760OC-2GD) - wybrałem tą wersję z racji wspomagania dla programów do obróbki w 3D oraz bardzo wydajnego chłodzenia w technologii Windforce 3X.

 

Pamięć RAM:

Corsair Vengeance Low Profile - będą to 2 kości pamięci, każda po 4GB w taktowaniu 1600 MHz

 

Zasilacz:

Be Quiet! Pure Power L8 600W (BN224)

-LUB-

Be Quiet! Power Zone 650W (BN210)

 

Obudowa:

Corsair Carbide 330R

-LUB-

Fractal Design R4

 

Chłodzenie CPU:

Be Quiet! Dark Rock PRO 3

 

Dyski:

- 2x HDD od Western Digital (najbardziej skłaniam się ku serii Black) o pojemności 750 GB każdy

- 1x dysk SSD o pojemnośći 60 GB lub 120 GB na którym postawię system operacyjny Windows 7 64 bit.

 

Dodatkowe elementy:

-wyciszenie obudowy za pomocą mat bitumicznych (uzupełnienie fabrycznych braków) od Be Quiet! Revoltec

-dodanie kolejnych 3 wentylatorów od Be Quiet! (myślę, że będą to Shadow wings lub Silent Wings 2)

-dodanie kawałków mat bitumicznych pod nóżki obudowy

-dodanie silikonowych podkładek pod wszelkie elementy elektro-mechaniczne (dyski HDD, napęd optyczny, wentylatory, zasilacz)

 

Przyszłe rozbudowania:

-wymiana pozostałych fabrycznych wentylatorów na konstrukcje Be Quiet!

-zakupienie nowej myszki: Mad Catz Cyborg R.A.T. 7 do płynniejszej i wygodniejszej pracy ;P

-regulator obrotów wentylatorów

-zwiększenie ilości portów USB 3.0 o dodanie karty

-zwiększenie ilości pamięci RAM o następne 2 kości po 4GB

-dodanie oświetlenia diodowego LED (podłączanego pod kabel Molex)

 

  Koszt tego zestawu będzie się wahał w okolicach 3,5 do 4 tysięcy, ale myślę, że jest wart swojej ceny.

 

Przede wszystkim będą na nim renderowane i obrabiane animacje 3D, ale także posłuży do montowania filmów na mój kanał Youtube oraz nagrywania filmów. (Być może w przyszłości streamowania)

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie pomocne opinie.

Wolfensztein

Edytowane przez Wolfensztein

Youki
komentarz
komentarz

Czyli to wszystko już masz czy jesteś na etapie składania ? 

 

Za te 4K to można mieć coś znacznie wydajniejszego do OC :)

 

Intel I5 4670K
AsRock Z87M Extreme 4

GoodRAM 8 GB 1333 MHz CL9

Seagate 1 TB 7200 RPM SATA 600

SPC Gladius M40 PureBlack

Cooler Master G550M 

MSI R9 290 GAMING 

Thermalright Macho HR-02 Black White 

Crucial M500 120 GB 

Razem 4089 zł

 

Zestaw z wydajnym 4 rdzeniowym procesorem przystosowanym do OC. 8 GB pamięci operacyjnej RAM spokojnie wystarczy na ten czas do gier. Płyta główna spokojnie poradzi sobie z mocniejszym podkręcaniem. W zestawie dwa dyski : szybki SSD na system i programy oraz HDD o pojemności 1 TB na dane. Zasilacz jest modularny.

Wydajna karta graficzna z przyzwoitym systemem chłodzenia . Do tego cooler CPU, który spokojnie pozwoli Ci na OC.

Złożenie zestawu jest za darmo.

  • Dobra wypowiedź 1
Wolfensztein
komentarz
komentarz (edytowane)

Ogólnie to dziękuję za sugestię, jednakże składałem ten komputer pod płytę główną, którą mam w "rabacie"

Na razie znalazłem komponenty, ale jeszcze ich nie kupiłem.

Komputer będę składał samodzielnie, a z kolei koszty dostawy nie są dla mnie problemem, bo wszystkie sklepy z których biorę części mam po sąsiedzku.

Co do twojego zestawu to niestety płyta ,którą wytargowałem nie ma zgodności z procesorami Intela więc i5 odpada.

MSI R9 290, to z tego co kojarzę produkt Radeona, a one niestety nie wspierają pracy nad grafikami 3D, więc również raczej się na nią nie zdecyduję.

Na pewno zastanowię się nad zaproponowanymi dyskami od Cruciala (słyszałem i czytałem całkiem sporo dobrych opinii), a także Seagate (choć pewnie wezmę WD Black).

 

Nie jestem pewien co do pamięci, mimo dużej ilości ma małą częstotliwość 1333MHz. Przy dołożeniu ok 30 pln więcej mam Vengeancy LP z radiatorami o częstotliwości 1600 MHz, więc nie wiem czy nie będą lepszm wyborem. Co o tym sądzisz?

 

P.S.

Ten komputer nie jest składany pod OC.

 

Pozdrawiam

Wolfensztein

Edytowane przez Wolfensztein
Lipton
komentarz
komentarz

Podstawowe pytanie: w jakich programach masz zamiar renderować?

Youki
komentarz
komentarz

Dziwny tok myślenia, ta płytka główna to nic specjalnego i nawet jakbym ją za darmo dostał to bym ją sprzedał i kupić coś znacznie wydajniejszego, tym bardziej, iż niekręcony FX w grach nie błyszczy.

Gość
komentarz
komentarz

Za 4000 to chyba sie da na jakimś xeonie i7 + gtx 770 a nie badziewne AMD  :P

Obidowa dobra  :P


Samsung evo jest szybki tak samo na talerzowy sagate baracuda . 

Wolfensztein
komentarz
komentarz

Grafikę obrabiam w Cinema 4D Studio R13 (i później nowsze), poza tym dochodzą programy do renderu video: Sony Vegas, Camtasia, Adobe After Effects...

 

Narazie to powinno wystarczyć ( w kontekście mojego sprzętu) na moje wymagania, przynajmniej tak myślę.

 

Youki: Nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi w kwestii toku myślenia. Jest on naprawdę przejrzysty, nie widzę nieścisłości... AMD może nie są najbardziej energooszczędną konfiguracją, ale w tańszych wersjach biją Intele i to dość mocno. Kiedyś zastanawiałem się nad płytą Asrocka, ale to jeszcze mogę zobaczyć.

 

Pozdrawiam i czekam na kolejne sugestie.

Gość
komentarz
komentarz

Kiedyś zastanawiałem się nad płytą Asrocka, ale to jeszcze mogę zobaczyć.

Tylko nie nad 970 pro3 bo zadne wentylatory nie pomogą .

Fx jest kiepski .

Ale nie bedziesz tego wiedziec bo nie masz porównania ;)

Wolfensztein
komentarz
komentarz

Przyznam ,że trochę mnie zaintrygowałeś, ponieważ wiele recenzentów poleca tą jednostkę. Zatem przedstaw mi na jakich argumentarch twierdzisz, że jest to słaby wybór (prócz prądożerności i temperatury rzecz jasna). W swojej kategorii cenowej przebija większośc z procesorów Intela i3, i5 i dorównuje procesorom i7 pod względem mocy obliczeniowej ,a to przepaść kilkuset złotych.

Urobulos
komentarz
komentarz

8 rdzeniowe FX-y czasami są dobrym wyborem, ale dla większości użytkowników lepiej wybrać porównywalny cenowo i5. 

 

Kiedy FX będzie lepszy? Kiedy będziesz wykorzystywał wszystkie 8 rdzeni. Takiego oprogramowania jest dość mało, ale potencjalnie renderowanie wideo może być takim wyjątkiem. Najlepiej wyguglaj strone producenta, jakieś support forum i poszukaj benchmarków. 

 

Do zastosowań zwykłego Kowalskiego, granie na ogół jest najbardziej "sprzętożerną" czynnością. Sytuacje gdzie dodatkowe rdzenie FX-a oferują cokolwiek nie istnieją, albo są bardzo rzadkie. Dlatego na ogół polecany jest i3 4140 zamiast FX 6300, albo i5 4440/4670K zamiast FX 8320/50. W każdej sytuacji gdzie wykorzystujesz 2-4 rdzenie procki Intela zostawiają AMD daleko w tyle. Mimo tego, w swojej klasie cenowej FX-y są wystarczająco szybkie, w szczególności po podkręceniu, że można je zarekomendować osobom, które w innych sytuacjach rzeczywiście wykorzystują 8 rdzeni/wątków. Tym bardziej, że w przypadku Intela za 8 wątkowy procesor zapłacisz minimum 900 PLN (Xeon E3 1230V3). 

 

Być może będzie się to zmieniać nawet z grami, ale zobaczymy. Watchdogs Ubisoftu jest pierwszą grą, która rekomenduje FX 8xxx, lub i7 (4 rdzenie +HT). Czy róznica w porównaniu z i5 4xxx będzie duża, zobaczy się kiedy gra wyjdzie. W PS4 i Xbox One masz procki z ósemką bardzo słabiutkich rdzeni AMD. Być może w portach z konsol faktycznie FX-y będą szybsze niz kosztujący tyle samo i5. Ale to wszystko spekulacje. Na dzień dzisiejszy, Intel jest przeważnie lepszym wyborem. 

  • Dobra wypowiedź 1
Wolfensztein
komentarz
komentarz

Dzięki za odpowiedź. Poszukam procków Intela z serii i5 oraz odpowiedniej płyty (najbardziej odpowiadają mi Asrocka). Potem zaktualizuję zestaw i przedstawię do wglądu.

Urobulos
komentarz
komentarz

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4430-6m-cache-do-3-20-ghz-box-bx80646i54430-promocja-581307/

 

Na morele i5 4430 są w tej chwili za 600 PLN (obniżka 50 PLN).

 

Pewnie obniżyli przed dostawą procków Haswell Refresh, ale i tak warto. 4430 zostanie zastąpiony niedługo przez 4460 (szybszy o 200 MHz, cena pewnie ta sama co 4430 przed obniżką, czyli w Polsce ok. 650PLN).

 

Tu masz Asrock B85 w rozmiarze ATX. http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85-pro4-lga1150-atx-hdmi-dvi-vga-snd-gln-u3-sata3-in-b85-pro4-581488/

 

 

Ale do tego i5 spokojnie można wziąć płytkę na H81 lub B85 w rozmiarze mATX. Wyjdzie taniej a nic istotnego nie stracisz.

 

Kolejny plus to możliwość zmniejszenia kompa i zastąpienia R4 przez Define Mini http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-mini-black-fd-ca-def-mini-bl-406115/ Swoją R4 bardzo lubię i polecam, ale zajmuje dużo miejsca. 

  • Dobra wypowiedź 1
Wolfensztein
komentarz
komentarz

O miejsce się nie martwię, bo mam całkiem spory pokój ;P

Co do i5 to widziałem ,że po podobnej cenie jak wspomniany FX chodzi i5 4670K (droższy o około 120pln), ale zbiera dobre opinie odnośnie wydajności.

Co o nim sądzisz?

Gość
komentarz
komentarz

Sądze że bedziesz miec najlepszy cpu do gier .Perełke a nie syfek

Miroslav
komentarz
Urobulos
komentarz
komentarz

Ten komputer nie jest składany pod OC.

 

Jeśli zdania w sprawie OC nie zmieniłeś to i5 4430 za 600 PLN jest dużo bardziej opłacalnym wyborem niż i5 4670K za 848 PLN (ceny z morele). Część różnicy w cenie to wyższe taktowanie procka, ale przede wszystkim dopłacasz za odblokowany mnożnik (seria "K"). Jeśli nie podkręcisz procka to pieniądze w błoto wyrzucone. Jeśli idziemy w stronę OC, płacisz więcej za procek, dodatkowe chłodzenie do CPU (box cooler out) i zapłacisz więcej za samą płytę. Większa wydajność, ale wyższa cena i system chłodzenia będzie miał więcej pracy. 

 

Define R4 ma wszystkie istotne panele obłożone bitumenem; wentylatory w obudowie rekordów przepływu powietrza nie biją, ale są ciche i zapewniają wystarczający przepływ powietrza. Niedawno przełożyłem ASUS GTX 580 (bardzo prądożerna i gorąca karta) do R4 i pracuje cichutko bez żadnych dodatkowych modyfikacji. To samo jeśli chodzi o gumowe podkładki pod HDD, które są fabrycznie w R4. Z zakupem dodatkowych materiałów do wyciszenia bym się wstrzymał. Najpierw zobacz czy R4 bez modyfikacji wystarczy.  Jestem przekonany, że tak. 

 

Masz powód dla 2x750 GB dysków w pierwszym poście? RAID? Jeden dysk 2TB będzie tańszy. Po przeczytaniu wczoraj tego linka http://blog.backblaze.com/2014/01/21/what-hard-drive-should-i-buy/ raczej kupowałbym od tej pory WD zamiast Seagate, tym bardziej, że są cenowo prawie identyczne. 

 

Nvidia v AMD w kartach... poczytaj o wymaganiach sprzętowych używanego oprogramowania. Niektóre programy faktycznie wykorzystują CUDA cores, ale najpierw upewnij się, że ich rzeczywiście potrzebujesz. W tej chwili R9 280X można kupić za za 970-1100 PLN, GTX 770 zaczyna się od 1100. 

 

Wariant składany pod OC. http://www.morele.net/inventory/info/qqpYJf/ Jeśli jednak Nvidia to zastąp Sapphire R9 280X,Palitem GTX 770, ale cena skoczy do prawie 4200 PLN. W cenie nie ma Windowsa (~330 PLN, bo o nim nie wspomniałeś). Dark Rock Pro3 jest fenomenalny i piękny, ale też bardzo drogi (a obudowa i tak bez okna). Można za połowę ceny kupić chłodzenie, które będzie minimalnie gorsze. 

 

Dla porównania, ten sam zestaw, ale bez OC: http://www.morele.net/inventory/info/EjHJJV/

  • Dobra wypowiedź 1
Wolfensztein
komentarz
komentarz

W wydajności 4430 dość znacząco odbiega od i5 4670K.

Mogę kupić wersję bez "K", jest tańszy a wydajnośc jest nieco mniejsza, ale powinna wystarczyć.

Dodatkowo chciałbym wiedzieć o co chodzi z oznaczeniem OEM przy prockach.

 

Dwa dyski są mi potrzebne ze względu na nagrywanie filmów. Zaleca się nagrywanie na osobnym dysku niż ten na którym mamy zainstalowaną grę czy uruchamiamy program, aby odciążyć przesył danych, a to daje dużo do ilości FPS'ów podczas nagrywania.

Myślałem nad RAID'em ,ale żaden z systemów nie jest dla mnie bezpiecznym i wydajnym.

 

Co do systemu to akurat w przypadku Win 7, który chciałbym zainstalować, to nie widzę problemu. Mam odpowiednie dojścia ;P

A w przypadku braku innej możliwości, to można łatwo "udoskonalić" triala... (nie popieram crackowania, ale czasem sytuacja wymaga okreslonych kroków)

 

W przypadku kart graficznych to Nvidia ma nie tylko technologię CUDA, która wspomaga programy do 3D, ale akurat ten model ma tych programów więcej, chociażby funkcja wspomagania dla gier Physix i kilka innych, ale nazw nie pamiętam. Rozumiem ,że GTX 770 jest "perełką" ,ale sama karta jest stosunkowo droga tak jak najnowszy Titan, nie przewiduję aktualnie kupna karty za 1,5 tys.

Od początku miałem do czynienia z konstrukcjami Nvidii i wolałem przy nich pozostać, przede wszystkim dlatego ,że radeony obciążają dodatkowo procesor.

 

Boxowego chłodzenia nie chcę, mam napoprzednim komputerze z Pentiumem i komp istnie warczy niczym traktor ( i nie wydziwiam tutaj, to taki dzwięk jakbyś czymś ciężkim tarł o dno zbiornika wypełnionego wodą ;P )

Miroslav
komentarz
komentarz (edytowane)
nie przewiduję aktualnie kupna karty za 1,5 tys.

Nie wiem czemu wy oszczędzacie na częściach, które dają wam największą wydajność, ale jak chcesz to zamień w moim zestawie kartę na gtx 760 od msi, . Da ci to możliwość dołożenia do tego chłodzenia. Mój zestaw jako jedyny pozwoli ci na bezstresowe streamowanie dzięki 8-wątkowemu procesorowi (taki serwerowy i7).

 

PS Jeśli chodzi o dyski, to nie ma co dopłacać do red. Aktualnie siedze na zestawie 1x 128gb ssd 1x1tb wd blue 1xtb wd green ,materiały zapisuje na wd green, który jest najwolniejszy 100mb's zapisu i spokojnie daje radę a zapisałem na nim już bardzo dużo bo cały dysk nadpisałem materiałem z fraps'a. Materiał pochodził z bf4 nagrywany w 100kl's, więc masz pewność że jak u mnie starcza najwolniejszy dysk ze stajni wd to tobie spokojnie starczy blue, którego znajdziesz w moim zestawie.

 

PS2 Jeśli chodzi o chłodzenie to sam je posiadam i gorąco polecam. Jest praktycznie niesłyszalne na i5 3570k 4.5ghz.

Edytowane przez Miroslav
Urobulos
komentarz
komentarz (edytowane)

http://www.morele.net/inventory/info/VF9u9d/ z mojej strony ostatnia propozycja, uwzględniając życzenia. WD Red zamiast Black, bo w tej chwili morele mają dosłownie jedną sztukę Black. Nie jestem też pewien czy różnica w cenie jest usprawiedliwiona.. 

 

Edit: generalnie to zgoda z Miroslavem jeśli chodzi o dyski, w praktyce nie bedzie różnicy między WD Blue czy nawet Green, a Black. 

Edytowane przez Urobulos
Miroslav
komentarz
komentarz

Nie jestem też pewien czy różnica w cenie jest usprawiedliwiona..

Te dyski to bardziej zachcianka autora. Tutaj nawet seria green, by wystarczyła...

Wolfensztein
komentarz
komentarz (edytowane)

Miroslav rozumiem, że na pewnych częściach nie należy oszczędzać, ale gdybyśmy mieli robić zestaw masowo pod gaming to nie ustalalibyśmy zasady o pisowni budżetu jakim dysponujemy.

Gdzieś trzeba postawić granicę.

 

Ale w gruncie rzeczy najbardziej pasuje mi zestaw od Urobulosa, tylko nie wiem czy kupowanie procka z K jest opłacalne jęsli nie bawię się w podkręcanie? Nie lepiej by było bez K?

Co do dostępu do części to operuję na ProLine i morele.net (gdzieniegdzie w ofertach przebija się Komputronik w kontekście cen podzespołów), a wszystkie mam w najbliższej okolicy, więc jak już pisałem koszty dostawy nie są problemem.

 

EDIT:

Uwzględniając wszystkie Wasze podpowiedzi i opinie, zrobiłem taki zestawik i jego bd się tzrymać (to już wersja z pewnymi dodatkami, cena bez 3x wentylatorów, taśmy LED i Mat wyciszających to ok. 4200pln, ale warto wydać te pieniądze.)

 

KLIK

 

Mam tylko jedno pytanie, ponieważ procesor i5-4670 (ten który wybrałem do zestawu) ma w specyfikacji, że może chodzić do 3.8 GHz mimo, że jest bez K, czy to jest błąd w specyfikacji od Morele, czy na prawdę ma takie osiągi?

Edytowane przez Wolfensztein
Urobulos
komentarz
komentarz

http://ark.intel.com/products/75047/intel-core-i5-4670-processor-6m-cache-up-to-3_80-ghz

 

Tak, 3.4 GHz to standardowe taktowanie, ale Turbo pozwoli na 3.8 GHz tak długo jak procek się nie grzeje za bardzo. Wyższa częstotliwość będzie na ogół w momentach kiedy tylko jeden, góra dwa rdzenie są obciążone.

  • Dobra wypowiedź 1
Wolfensztein
komentarz
komentarz

Dziękuję za pomoc wszystkim osobom, które udzielały się w tym temacie, a dla szczególnie pomocnych komentarzy polecą punkciki ;P. Zestaw zostaje taki jaki podałem w linku i będę dążył do jego urzeczywistnienia w najbliższym czasie.

 

Pozdrawiam Wolfensztein

 

Temat uważam za zamknięty, ale gdyby ktoś chciał coś jeszcze doradzić to zapraszam do kontaktu skype oraz na forumowe PM.

Wolfensztein
komentarz
komentarz

Mały refresh...

Ostatnio porozmawiałem z dwoma kuzynami, którzy od lat składają komputery i po dłuższych negocjacjach złożyłem taki zestawik.

Lepsza karta z dobrym chłodzeniem i i5 4670K.

 

http://www.morele.net/inventory/info/w8GQZb/

 

Czy ten zestaw będzie hulał? Mam też małe pytanie do myszki, jak często zdarzają się na tym modelu problemy z laserem?

 

Pozdrawiam

Wolfensztein

 

P.S. Przepraszam za refresh, ale chciałem uniknąć powtórzeń tematu.

Miroslav
komentarz
komentarz

Do renderowania i nagrywania filmów na yt lepiej sprawdzi się xeon. Zestaw przyzwoity, wybierając chłodzenie pewnie dobierałeś ze względu na wygląd, mniej na efektywność.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.