x-kom hosting

Serwer do obsługi programu Subiekt GT

Kudelczak
utworzono
utworzono (edytowane)
Witam,
 
Mam takie zadanie w pracy zorganizować serwer do naszego programu fakturującego Subiekt GT. W tym momencie będę łączyć się 3 komputery z bazą, w niedalekiej przyszłości więcej. Dodatkowo na serwerze będą pliki programu excel które będą edytowane przez te komputery. 
 
Pierwsze moje pytanie to czy można zastosować jako serwer Laptop - jakie będą tego rozwiązania minusu. Bo plusy to przede wszystkim mało miejsca, elektro-oszczędność, "wbudowany" monitor, klawiatura i myszka. 
 
Jakimi parametrami powinien się cechować serwer dla serwera bazy programu fakturującego?
 
Z góry Dziękuje za pomoc,
Edytowane przez KudełczaK

MasterYoghourt
komentarz
komentarz (edytowane)

Jeśli to tylko trzy stacje robocze to, to nie są żadne wymagania. Zastanów się nad rozwiązaniem typu Intel Core 2 Duo. Są komputerki używki Dell, mini desktop w cenie około 300 pln, na Allegro razem z oryginalnym Windowsem XP. Jeśli uważasz że dysk będzie mały, to kup nowy/zamień/przenies system Ghostem albo g4u.

 

Wnioskuję, że póki co Subiekt jest u ciebie tylko na jednym kompie. W takim razie będziesz musiał zrobić archiwum w tym Subiekcie i po tym, wgrać te archiwum do nowego serwerka. Instalcja Subiekta na serwerze musi być typu serwer. Na klientach instalujesz Subiekta typu klient i podajesz im ściezkę do serwera.

 

Jeśli ten serwerek ma również służyć za serwer plików to gorąco zalecam oddzielną partycję na udostęniane pliki.

 

Możesz pokusić sie o jakiś RAID mirroring z dwóch dysków by mieć zabezpieczone dane. Albo będziesz musiał robić częste back upy archiwum subiekta i plików Excel, itp, by jak nie daj Boże dysk by padł, mógł byś do czego wrócić. Najlepiej kup jakiś dysk przenośny, na którym będziesz robił kopie zapasowe bazy danych subiekta, plików Excel, itp. Opracuj sobie jak często chcesz/musisz robić kopie zaspasowe. Stare archiwa kasuj, zostawiaj tylko miesięczne/roczne.

 

Jeśli chodzi o udostępnianie plików Excel, itp to zrób katalogi dla każdego z pracowników, daj tylko im dostęp do ich katalogów. Stwórz także katalog wspólny, gdzie będą pliki dla każdego i/lub katalog dla całego działu, np księgowość, jeśli więcej osób musi korzystać z danych plików.

 

Tutaj jest trochę o Subiekcie:

http://www.dobreprogramy.pl/Subiekt-GT-Podstawy,Blog,20777.html

 

 

P.S.

Jeśli chodzi o wydajną platformę pod serwer baz danych (nie w tym przypadku), to liczyć się będą prawie wszystkie komponenty komputera:

- szybkie dyski z RAIDem 3,5 albo 6, który da bezpieczeństwo i dodatkową prędkość. Baza potrzebuje szybkiego odczytu, zapisu i zabezpieczenia.

- dużo RAMu, dla procesów

- mocny porcesor/procesory by szybko dokonywał obliczeń na bazach

- szybkie łącze by obsłużyć wielu klientów

Edytowane przez MasterYoghourt
Kudelczak
komentarz
komentarz

Jednak nurtuje mnie pytanie na które nie dostałem odpowiedzi.

 

 

Pierwsze moje pytanie to czy można zastosować jako serwer Laptop - jakie będą tego rozwiązania minusu. Bo plusy to przede wszystkim mało miejsca, elektro-oszczędność, "wbudowany" monitor, klawiatura i myszka

 

Bardzo proszę o wyjaśnienie.

szymon130
komentarz
komentarz (edytowane)

Laptop jako serwer - przede wszystkim serwer to z reguły urządzenie pracujące 24H . Laptop nie jest do tego przystosowany. Taki sprzęt jednak się grzeje przy dużym obciążeniu, modyfikacja lub wymiana podzespołów jest kłopotliwa i trwa długo (w porówaniu do maszyny serwerowej która jest zbudowana modularnie aby szybko coś wymienić). W skrócie - chłodzenie, modyfikacja, wydajność i przede wszystkim TRWAŁOŚĆ, praca pod ciągłym obciązeniem podzespołów góruje wśrod maszyn przystosowanych do bycia serwerem.

P.s. Nie wyobrażam sobie RAID 3 czy wyższy przy laptopie :)

Edytowane przez szymon130
  • 6 miesięcy później...
Stobej
komentarz
komentarz

No w zasadzie popieram, choć jak piszesz na razie Twoje potrzeby są nieduże. Myślę jednak, duże czu małe muszą być zaspokojone bezpiecznie  lapek raczej nie zapewni bezpieczeństwa. Ja bym na Twoim miejscu pomyślała o serwerze dedykowanym. Płacisz za wynajem a nie za drogi sprzęt i masz usługę wysokiej jakości.

MasterYoghourt
komentarz
komentarz

Dedykowany serwer dla programu Subiekt i paru klientów ? To raczej przesada, jak z armatą na muchę.

 

Koledzy wczesniej wspomnieli, że z laptopem daj sobie spokój. Ale ja napisałem Ci byś oglądnął komputery w obudowie MINI. To takie malutkie ustrojstwo, tu masz przykładowe:http://allegro.pl/dell-755-c2d-e6550-2x2-33-2-80-dvd-win-7-gw-24m-i4630240638.html

Wymiary: 31,4cm x 9,26 cm x 34cm

 

Nie kupuj żadnej dedykowanej platformy sprzętowej, bo to tylko niepotrzebny wydatek pieniędzy.

  • 3 tygodnie później...
szymon130
komentarz
komentarz (edytowane)

Raspberry, VPS, Dedyk, Mini-PC  - wszystko jest ograniczone tylko wyobraźnią i buzeten twórcy. Istnieje bardzo dużo dobrych rozwiązań :) Najlepiej samodzielnie zmierzyć swoje potrzeby, pieniążki i dostosować sprzęt pod to.

Tak jak napisał MasterYoghurt - Nie ma sensu inwestować w serwer dedykowany. Do dzisiejszego dnia nie rozumiem ludzi z podejściem - kupie dedyka za 4tys i naucze sie na nim wszystkiego, będzie dobry. Po miesiącu okazuje się że leży nieużywany bo jest głośny, zajmuje miejsce i smakuje mu prąd.

Edytowane przez szymon130

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.