x-kom hosting

Jak sprawdzić ile max mój komputer obsługuje ramu?

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: sebosca ,
sebosca
utworzono
utworzono

Witam mam pytanie posiadam 4gb ramu w systemie pisze, że mam zainstalowane 4GB ale dostępne 3,25GB i to mnie intryguje czemu tak jest i czy jest możliwość zwiększenia tego ograniczenia tak by było wykorzystywane pełne 4gb ramu.

Czytałem coś, że to zależy od płyty głównej ile udźwignie ramu niestety nie znam się na tym za bardzo mogę podać jedynie model mojej płyty głównej : Foxconn G31MX Serries .

 

Natomiast w informacjach o systemie pisze, że mam pamięć fizyczną 1.71GB, proszę o to zdjęcie:

 

Więc pytanie jak sprawdzić ile max mój komputer a raczej płyta główna udźwignie ramu oraz czy da się jakoś zwiększyć tą dostępność ramu?

2z5isdi.jpg

Lord_Farkuap
komentarz
komentarz

To nie wina płyty głównej. Masz zapewne 32 bitowy system, który dźwiga max 3,25gb ramu. Po zainstalowaniu 64 bitowego systemu będziesz miał 4Gb ramu. Ja miałem akurat kiedyś rzadki przypadek, że moje pamięci się gryzły dlatego czytało 3.25 z 5GB. Ale u cb jest problem bitów.

sebosca
komentarz
komentarz

Ok tylko, że mam 64 bitowy masz to nawet na zdjęciu potwierdzone Typ systemu x64-based PC specjalnie zmieniłem z 32 na 64 bitowy, bo 32 by mi obsługiwał tylko max bodajże 2gb a 64 powinien więcej niestety pisze, że dostępne tylko jest 64 bit mogę jeszcze dać jedynie zdjęcie wydajności z menedżera zadań.

Sadysta
komentarz
komentarz

Masz kartę zintegrowaną ? jeśli tak to ona Ci zżera tą pamięć.

sebosca
komentarz
komentarz

Gdzie mogę to sprawdzić czy mam zintegrowaną?

cinomatic
komentarz
komentarz

ZRób zdjęcie środka to będziemy wiedzili :P

sebosca
komentarz
komentarz

Ok to już rozkręcam porobię zdjęcia i wstawie mam zdjęcie zrobić ogólnie środkowi kompa czy tylko płycie głównej?

Sadysta
komentarz
komentarz

Zrób fotki kompa po otwarciu - tak aby było widać całą płytę główną.

Sadysta
komentarz
komentarz

Hmm masz zwykła kartę - więc ona nie pobiera ramu.

W necie znalazłem takie coś :

 

ZNAM ROZWIĄZANIE!
Miałem to samo co ty, a przed chwilą ten problem rozwiązałem
W menu znajdz msconfig a następnie przejdz do Rozruch , po czym do Opcje zaawansowane, tam będziesz miał zaznaczone ptaszkiem Maksymalna Pamięć, odznacz to, wciśnij Ok, potem znów i będzie propozycja uruchomienia systemu ponownie, zrób to
I to wszystko, mam nadzieję, że pomogłem ^^

Spróbuj tak zrobić - może pomoże :P

sebosca
komentarz
komentarz

Niestety nic to nie dało dalej piszę, że dostępne 3,25GB jedynie mogę dać jeszcze zdjęcie tego:http://pl.tinypic.com/r/fw2e8k/5

ale raczej to w niczym nie pomoże

Sadysta
komentarz
komentarz

A w biosie sprawdzałeś ? Tam powinnieś mieć jakieś opcje grafiki zintegrowanej - jeśli się da to zmień jej pamięć na np. 64mb lub ją całkowicie wyłącz.

sebosca
komentarz
komentarz

Mam całkowicie wyłączyć pamięć? : O mogę spróbować pamięć zmienić ale raczej nie wyłączyć

Sadysta
komentarz
komentarz (edytowane)

Według tych zdjęć masz zwykła kartę graficzną, ale prawdopodobnie masz włączoną w biosie tą kartę zintegrowaną(wbudowaną w płyte główną) w biosie możesz tą kartę graficzną wyłączyć.


Tam powinnieś mieć coś takiego "VGA on board" i daj na disable

Edytowane przez Sadysta
  • Dobra wypowiedź 1
sebosca
komentarz
komentarz

ok zobacze


No niestety przełączyłem coś z 32 mb na 64 mb ale nic to nie dało wydaje mi się, że bios wykorzystuje z tego 4gb ok. 700mb ramu pamięci dlatego mam dostępne tylko 3,25gb przynajmniej piszę tak w monitorze zasobów u mnie że w użyciu mam 1400 mb pamięci wstrzymane  1800 mb zmodyfikowane 70 jakies tam wolne 15-20 mb i mam takie coś jeszcze sprzętowa zarezerwowana pamieć dla systemu BIOS


No cóż poczekam aż rano jeszcze inni się wypowiedzą mam taką nadzieje, że uda nam się rozwikłać ten problem dzięki za pomoc na razie do jutra :)


Witam /odnawiam temat i proszę osoby znające się dobrze na tym o dalszą pomoc z moim problemem.


Próbowałem zrestartować BIOS'a wyciągając baterię z płyty głównej ale niestety dalej dostępne 3,25 GB ramu  proszę oto zdjęcie z monitora zasobów:

http://pl.tinypic.com/r/2z49vea/5

 

do którego mam pytanie, ponieważ szary pasek na zdjęciu 770mb przedstawia zarezerwowaną pamięć dla BIOSU, czy da się tą pamięć jakoś usunąć tak by była dostępna i komputer wykorzystywał całe 4gb ramu a nie tylko 3,25GB ? jeśli nie to czy jest możliwość zmniejszenia chociaż tej pamięci zarezerwowanej, szukałem także wyłączenia tej zintegrowanej karty graficznej nie stety nie mam takie czegoś w biosie posiadam bios phoenix award

RafałKarpiński
komentarz
komentarz

Wszystko jest jak należy na pierwszym zdjęciu które widać jest jasno napisane - pamięc zainstalowana 4 GB, te resztę pamięci która Ci brakuje to wykorzystuje poprostu system więc nie masz się o co martwić że masz jakieś ograniczenie które żżera Ci pamięć.

  • Dobra wypowiedź 1
  • Rekomendowana odpowiedź
sebosca
komentarz
komentarz

No to właśnie tak myślałem, że nie mogę korzystać z całej tej pamięci, gdyż potrzebuje też trochę jej mój system ale wolałem się upewnić, pobiorę jeszcze najnowsze sterowniki do karty graficznej, bo kurde ciężko w coś pograć np w bf 3 na medium max :(, temat do zamknięcia dziękuje za pomoc wszystkim.

  • 4 lata później...
Szweis
komentarz
komentarz

Chciałbym dodać, że w "Monitor zasobów" masz możliwość sprawdzenia, co i kiedy zużywa pamięć ram.

Monit.png.e7605556bd5aac022153ba46384f4847.png


Wiem, że ten temat był poruszany dawno, ale mogą być tacy, którzy nadal szukają odpowiedzi.

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.