x-kom hosting

Dysk twardy dziwny dzwięk.

west2
utworzono
utworzono

Cześć, mam pewniem problem z moim dyskiem twardym, ponieważ wydaje dziwne odgłosy coś jakby chrząkał, warczał przy pracy. W czym może być problem, czy dysk jest uszkodzony?

Kawai
komentarz
komentarz

ewentualnie się już "zestarzał" , co to za dysk ?

  • Dobra wypowiedź 1
west2
komentarz
komentarz

Dysk ma z kilka tygodni. Seagate Barracuda 750gb

Kawai
komentarz
komentarz

sprawdz czy jest dobrze zamontowany, czy nie wibruje, 

  • Dobra wypowiedź 1
west2
komentarz
komentarz

Chyba dobrze, ponieważ srubki są dobrze dokręcone.

dworek
komentarz
komentarz

Konkretnie co to za model. A najlepiej to podaj jego SMART = program Hdtune zakładka Health.

  • Dobra wypowiedź 1
raffallcom
komentarz
komentarz

pytanie również czy masz przy śrubkach podkładki gumowe bo jeśli nie to pod czas zapisu zawsze dysk delikatnie wibruje przez głowicę która wykonuje dużo ruchów. i jeśli brakuje to drgania przedostają się na obudowę i wtedy słychać efekt nawet 3x większy, oczywiście z czasem zużycie dysku wzrasta i jego głośność również ale nie powinno mieć to miejsca przy dysku który ma kilka tygodni :)

  • Dobra wypowiedź 1
west2
komentarz
komentarz

Konkretnie co to za model. A najlepiej to podaj jego SMART = program Hdtune zakładka Health.

34hzx43.jpg

 

Czy coś jest nie tak?

dworek
komentarz
komentarz (edytowane)

Parametry są dobre, ale ten dysk to niezbyt nowa konstrukcja, a co za tym idzie, ma prawdopodobnie aż 4 talerze i 8 głowic. Dlatego może być głośny. Poza tym niektóre Seagaty po prostu niezależnie od budowy są bardzo głośne. Mam takiego z 2005r co ma tylko jeden talerz dwie głowice a chodzi jak traktor. 

 

Wrzuć jeszcze benchmark i zakłdakę info , może dysk ma regulację AAM ( pracy głowic ) ale z tego co się zorientowałem raczej nie ma.

  • Dobra wypowiedź 1
west2
komentarz
komentarz

No tak dysk do najnowszych nie nalezy, chciałem się tylko upewnić, czy nic się z nim poważnego nie dzieje.

2nhm5hx.jpg

2jcjb5d.jpg

dworek
komentarz
komentarz (edytowane)

Tak jak pisałem AAM ( Automatic Acustic Menagement ) nie jest obsługiwane. Dlatego na programowe wyciszenie nie ma szans. Można kombinować z innym montażem np. http://vibender.pl/diy/wyciszanie-twardego-dysku/  Co prawda nie zniweluję to całkiem odgłosów pracy głowic, ale co nieco powinno wyciszyć. Inne metdody to położenie na spodzie obudowy na jakiejś gąbce etc. Jak cię interesuję to szukaj w google - wyciszanie HDD - https://www.google.com/search?newwindow=1&safe=off&client=opera&hs=xmL&channel=suggest&biw=1407&bih=739&tbm=isch&oq=wyciszenie+HDD+&gs_l=img.12...21432.21432.0.23160.1.1.0.0.0.0.192.192.0j1.1.0.ekfns,kfns%3D800...0...1.1.29.img..1.0.0.yeboEaiHwdc&q=wyciszenie%20HDD

 

Co do dysku jest ok sprawny , tylko ten model jest po prostu bardzo głośny. Sprawdziłem w specyfikacji i jakiś test na Chip i tak to niestety wygląda , że akustyką "przebija" wiele innych, wcale nie cichych dysków. 

  • Dobra wypowiedź 1
west2
komentarz
komentarz (edytowane)

Okej dzięki za pomoc.

Tak przy okazji dysk nie nagrzewa się za mocno? ponieważ zawsze wskazuje temp. 46

dworek
komentarz
komentarz (edytowane)
Tak przy okazji dysk nie nagrzewa się za mocno?

 

Wygląda na to , że wysoka temperatura to kolejna, poza głośnością, cecha tego modelu. Stała temperatura Ok 45 nie jest jeszcze powodem do obaw. Gdyby stała temperatura wynosiła powyżej 50 stopni, to już na dłuższa metę można się o trwałość obawiać. Oczywiście przy intensywnym np. zapisie zapewne przekroczy 50 stopni, jednak o ile to będzie chwilowe, to nie ma powodu do szczególnych obaw.

 

Owszem jakieś lekkie chłodzenie nie zaszkodziło by , ale nie jest też niezbędne póki dysk nie grzeje się regularne powyżej 50 stopni.

Kawai
komentarz
komentarz

jaka obudowa ?
masz jakiś wentylator z przodu zainstalowany ?

west2
komentarz
komentarz

Nie nie mam wentylatora z przodu.

Kawai
komentarz
komentarz

gdybyś dołożył, wówczas komp dostawał by świeżego powietrza a w pierwszej kolejności chłodziłby się dysk

west2
komentarz
komentarz (edytowane)

Chcę zamontować wiatrak z przodu obudowy, ale w ogólę nie widzę miejsca żebym mógł go przykręcić. Co sądzicie abym dysk przykręcił troszkę wyżej a pod nim umieścił wentylator 80x80 (przykleiłbym go chociażby na kropelke ;]), który wiałby na dysk? ponieważ dysk zawsze się grzeje do 45 stopni.

Mycobacterium
komentarz
komentarz

Nie montuj żadnych wiatraków, temparatura jest znośna.

Głośna praca to parkowanie głowicy.

Mam 2TB Seagate'a i można oszaleć, stuka, chrząka - tak został wspaniale skonstruowany ..

dworek
komentarz
komentarz (edytowane)
Głośna praca to parkowanie głowicy.

 

Nie parkowanie, a praca tychże głowic. Ten dysk parkuję głowice tylko podczas jego wyłączania. 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.