x-kom hosting

Skuteczne niszczenie dysku twardego

robertmegos
utworzono
utworzono

Witajcie

Szukałem tematu zwiazanego z niszczeniem dysków twardych ale forumowa szukajka nic  nie znalazła.

A mianowicie mam koło 100 dysków twardych z likwidacji firmy. Informacje są poufne.

 

Zależy mi na skutecznym i trwałym niszczeniu tych dysków.

 

Jaka metoda bedzie skuteczna? programowa, sprzetowa czy fizyczna?

Dziekuje za pomoc

Pozdrawiam

Robert

Rim
komentarz
komentarz

Do pieca dyski - najpierw rozwalić na pół 

robertmegos
komentarz
komentarz

Nie mam dostepu do pieca a co dopiero rozciac 100 dysków na pół?

Rim
komentarz
komentarz (edytowane)

Nikt nie mówił,że to będzie łatwe nie ufam metodzie programowej  najpierw rozkręć wszystkie górme pokrywy od dysku i jedziesz nie ma lipy   :D

 

Soft jest zawodny - a to jest aż 100 dysków -mówisz,że to poufne dane 

Edytowane przez Rim
robertmegos
komentarz
komentarz

tak tak poufne dlatego szukam skuteczna metode tak zeby dane nie trafiły w niepowołane rece

emilos206
komentarz
komentarz

A nie lepiej po formatować wszystkie ?

Rim
komentarz
komentarz (edytowane)

@emilos206

:facepalm: po formatowaniu dane można odzyskać

 

Jedyna skuteczna   na 99%  metoda to metoda fizyczna  - rozbić w drobny mak  i dodatkowo dać do pieca na tyle,żeby tylko proch został z prochu danych nie odzyskasz 

Edytowane przez Rim
Igorrodz
komentarz
komentarz

Dyski twarde jako złom elektroniczny wymagają specjalistycznej utylizacji - takie palenie ich w piecu jest zabronione przez polskie prawo. Wiesz ile podczas tego wytwarza się szkodliwych substancji? Dlatego właśnie Unia Europejska wprowadziła dyrektywy w zakresie ochrony środowiska a Polska je przyjęła i usankcjonowała prawnie. Więc informuję -w  żadnym wypadku palenie ich w piecu!

 

 

Dlaczego proponujecie rozwiązania niegodne z polskim prawem?

Gość
komentarz
komentarz (edytowane)

Ja proponuje gdzieś zakopać (w lesie najlepiej) lub zatopić w jakimś zbiorniku wodnym (wiadomo, że w obu przypadkach po jakimś czasie dyski ulegną biodegeneracji). Bowiem utylizacja jednak kosztuje, a fizyczne niszczenie dysków, jest czasochłonne i męczące, to też wydaje mi się, że moje pierwsze dwie propozycje będą najbardziej adekwatne.

Edytowane przez dreds
Antagoniss
komentarz
komentarz

Polecam artykuł z Elektrody o niszczeniu danych.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1332894.html

Po wyzerowanie lub nadpisaniu danych nie ma żadnej możliwości ich odzyskania.

  • Dobra wypowiedź 1
Rim
komentarz
komentarz (edytowane)

@Igor 

 

To co piszesz  jest piękne (ale rzeczywistość jest już całkiem inna - Gdyby Unia Europejska stosowała się do wszystkich swoich zapisów to dziś mielibyśmy raj )

 

Kolega prosił o skuteczną metodę - dostał ją 

 

EOT

 

edit

@Antagoniss

 

Zdania na ten temat są podzielone 

Zerowanie i nadpisywanie  - mamy 100 dysków trochę zajmie i nie jest tak widowiskowe  jak metoda fizyczna 

 

Metoda dredsa też ciekawa

Edytowane przez Rim
Antagoniss
komentarz
komentarz

No uważam, że jednak porady na publicznym forum powinny mieścić się w zakresie działającego prawa inaczej będzie to nakłanianie do wykroczenia.

Gość
komentarz
komentarz

To jest prywatne forum, a nie publiczne jak piszesz.

Antagoniss
komentarz
komentarz

Dreds wiesz ,że nie masz racji więc zaczynasz czepiać się słówek, ale w tym przypadku to też nie prawda. Cytat ze słownika języka polskiego:

 

Publiczny - 1. taki, który dotyczy ogółu ludzi, społeczności; służy ludziom, jest stworzony dla ludzi
 

  • Dobra wypowiedź 1
wirusolog
komentarz
komentarz (edytowane)

wyzeruj w MHDD
wszystkie dane sa nie odzyskiwania
bo kazdy sektor LBA nadpisuje sie zerem
skutecznosc zerowania to 100%, moze 1 plik na milion mozna odzyskac

Edytowane przez wirusolog
  • Dobra wypowiedź 1
Igorrodz
komentarz
komentarz

[quote name='Rim' timestamp='1357647364' post='1668088'] Kolega prosił o skuteczną metodę - dostał ją [/quote]

Autor tematu nie prosił o podanie mu metody niezgodnej z prawem, nieprawdaż?

 

[quote name='dreds' timestamp='1357648789' post='1668095'] To jest prywatne forum, a nie publiczne jak piszesz. [/quote]

Publiczne ponieważ ogół społeczeństwa ma do niego dostęp - a nie tylko zamknięta grupa osób.

Ew. może być prywatne pod względem własności - bo właścicielem jest prywatna (a nie szeroko rozumiany organ / instytucja / zakład państwa) osoba, niemniej skoro dostęp ma tu całe społeczeństwo to forum jest forem publicznym w takim słowa rozumieniu, jak napisał user Antagoniss.



EDIT:

Szkoda fizycznie niszczyć - nie lepiej zrobić jak radził user wirusolog a następnie sprzedać te dyski na allegro?

Przykładowo 100 szt x 100zł/szt = 10.000zł

robertmegos
komentarz
komentarz

Dziękuję za pomoc i wskazówki.

Wczoraj wyszukiwałem informacji i przy okazji znalazlem taki filmik,

 

https://www.youtube.com/watch?v=CvviScmb-kY


Potrzebowałem na szybko je zniszczyc te 100 dysków.

 

Wczoraj skontaktowałem się z firmą Dora Plus (www.doraplus.eu)


Bo ten filmik uświadczył że profesjonalnie mi zniszczą dane

Dziś przyjechali i w ciagu 20 minut 100 dysków zniszczyli.

 

Nawet sprawdziłem podłączając jeden ze zniszczonych dysków, niestety nic nie dało sie odczytac, nawet komputer go nie wykrył, talerze  nie kręciły, poprostu martwy dysk na Amen.

Dostałem tez certyfikat Niszczenia dysków oraz Karte przekazania odpadów (przekazałem je do recyklingu).

Jestem ogólnie zadowolony szybkością działania firmy.

Pozdrawiam
Robert

wirusolog
komentarz
komentarz

ja bym je jednak i tak wyzerował
zerowanie jednego dysku by potrwało ok 8 godzin
a potem wszystkie dyski bym sprzedał
taka jak pisal Igorrodz
10000 zł, 100 zł za każdy dysk, ludzie by kupywali jak swieze bułeczki
i Ty bys zarobil na tym spore pieniadze

jezeli moge spytac: ile ten proces Cie kosztowal ?

robertmegos
komentarz
komentarz

w przypadku ilosci kolo 100 dysków cena 20 zl netto/dysk

  • 2 miesiące później...
Ptudentyka-pr9
komentarz
komentarz

Powołując się na normę PN-ISO/IEC 17799 "w celu ograniczenia ryzyka wycieku informacji do nieupoważnionych osób zaleca się wdrożenie formylach procedur bezpiecznego niszczenia nośników... Zaleca się rozważenie następujących kwestii":

 

-korzystanie z usług organizacji oferujących niszczenie takich nośników z odpowiednimi zabezpieczeniami.

- prowadzenie rejestru niszczonych nośników.

 

W przypadku nieuważnego niszczenia takich nośników może dojść do ujawnienia poufnych danych.  

michael26
komentarz
komentarz

@up- składamy się na łopate dla Ciebie  :haha:

  • 1 rok później...
marko12911
komentarz
komentarz (edytowane)

jeśli chodzi o działanie przedsiębiorstw które dbają o bezpieczeństwo w firmie to :

-  najpierw zaleca się demagnetyzację dysków/ taśm

 - następnie utylizację nośników

 

Ja polecam zdecydoanie demagnetyzację . Warto wybrać dobry sprzęt, który generuje odpowiednią wartość pola magnetycznego. Z interesujących urządzeń moge polecić 2 modele

ASM120
http://prodevice.pl/produkty/demagnetyzer-degausser-prodevice-asm120-professional/

 

oraz HD3WXL:

http://www.diskus.pl/katalog-produktow/20-11-demagnetyzer-garner-hd-3wxl.html

 

Wszystko zależy od procedur w danej firmie. U nas nie ma mozliwosći , zeby dyski z danymi  opusciły firmę, tylko zlecamy usługę: firma przyjeżdża i kasje nosniki, (wszystko jest monitorowane kamerą)  zabiera je dopiero wtedy do utylizacji. Nie powiem z usług jakiej firmy korzystam żeby nie zostać posądzonym o reklamę ale jeśli ktoś chce to maila na priv proszę

Edytowane przez marko12911
Stanleyek
komentarz
komentarz (edytowane)

Dziękuję za pomoc i wskazówki.

Wczoraj wyszukiwałem informacji i przy okazji znalazlem taki filmik,

 

https://www.youtube.com/watch?v=CvviScmb-kY

Potrzebowałem na szybko je zniszczyc te 100 dysków.

 

Wczoraj skontaktowałem się z firmą Dora Plus (www.doraplus.eu)

Bo ten filmik uświadczył że profesjonalnie mi zniszczą dane

Dziś przyjechali i w ciagu 20 minut 100 dysków zniszczyli.

 

Nawet sprawdziłem podłączając jeden ze zniszczonych dysków, niestety nic nie dało sie odczytac, nawet komputer go nie wykrył, talerze  nie kręciły, poprostu martwy dysk na Amen.

Dostałem tez certyfikat Niszczenia dysków oraz Karte przekazania odpadów (przekazałem je do recyklingu).

Jestem ogólnie zadowolony szybkością działania firmy.

Pozdrawiam
Robert

 

Pięknie szeptasz mistrzu marketingu :)

 

Btw. nigdy się nie zastanawiałem, jak pozbyć się "niewygodnych"  danych na dysku

Edytowane przez Stanleyek
  • 2 lata później...
roberto1233
komentarz
komentarz

stary temat ale podbijam. Dodatkowo - czy ktoś ma doświadczenie z demagnetyzerami  z technologią PPMS - funkcją pre-paid ? Byłbym wdzięczny za odpowiedź

 

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.