x-kom hosting

instalacja ściągniętego programu .tar.gz

Przejdź do rekomendowanej odpowiedzi Autor: Garrappachc ,
kuker173
utworzono
utworzono (edytowane)

Mam Ubuntu 12.04

Próbowałem tym sposobem: [url="http://computersun.pl/linux/podstawy/instalacja-programow-s_84.html"]http://computersun.p...ramow-s_84.html[/url]

U mnie niektóre komendy działać nie chcą np. tar

Plik znajduje się w katalogu: /home/marcin/Pobrane/plik.tar.gz

Miło było by gdybym miał odrazu w punktach podane co mam zrobić.

Dobra już wiem. Pliki .tar.gz, .tar itp. to są archiwa tak jak w windows .rar , .zip. Trzeba poprostu to wypakować poczym w katalogu znajdziemy plik readme lub z podobną nazwą z instrukcją instalacji ściągniętego programu. Taka instrukcja będzie inna dla każdego programu.

Edytowane przez Kukeros

kelloco2
komentarz
komentarz

Po co tak instalować programy i utrudniać sobie życie? To nie Slackware. Weź kliknij ten przycisk w lewym górnym rogu i tam sobie wpisz np. Centrum Oprogramowania lub po prostu nazwę programu, który chcesz zainstalować. Instalacja przez narzędzia specjalnie przygotowane dla dystrybucji jest zalecana i znacznie łatwiejsza. Z systemów zarządzania pakietami korzysta się już od najtrudniejszych distro jak Gentoo. Możesz również instalować w konsoli np. [code]apt-get update && apt-get install nazwa_programu[/code]
Pozdrawiam

  • Dobra wypowiedź 1
  • Rekomendowana odpowiedź
Garrappachc
komentarz
komentarz

Instalacja programu ze źródeł jest niewygodna i niezalecana. Dlaczego? Z kilku powodów:
1. takie paczki to nie sam program, a jego źródła, które należy skonfigurować ([font=courier new,courier,monospace]./configure[/font]), skompilować ([font=courier new,courier,monospace]make[/font]) i zainstalować ([font=courier new,courier,monospace]make install[/font]). Jednak nie zawsze kompilacja musi się powieść - mogą być niespełnione zależności, a także, zwłaszcza dystrybucje takie jak Ubuntu, nie dostarczają nagłówków potrzebnych bibliotek;
2. programy zainstalowane za pomocą [font=courier new,courier,monospace]make install[/font] istnieją w systemie, ale nie są widziane przez menedżer pakietów. Oznacza to, że ryzykujemy iż, jeżeli program nam się nie spodoba, zaśmiecimy sobie system, bo zwykłe [font=courier new,courier,monospace]make uninstall [/font]może nie wystarczyć. Systemowy menedżer pakietów zapamiętuje manifesty wszystkich paczek, więc dezinstalacja jest zawsze dezinstalacją kompletną;
3. do instalowania programów służy wewnętrza aplikacja systemowa ;) Czy jest to portage, yum, apt-get czy pacman, to za ich pomocą powinno się instalować programy.

  • Dobra wypowiedź 1

Wciąż szukasz rozwiązania problemu? Napisz teraz na forum!

Możesz zadać pytanie bez konieczności rejestracji - wystarczy, że wypełnisz formularz.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego świadczenia usług i wygody użytkowników. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach przeglądarki.